שני תושבי רעננה יוסגרו לצרפת על עבירות הונאה במיליון אירו

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט המחוזי דחה טענה כי עקרון ההדדיות מופר משום שצרפת אינה מסגירה את אזרחיה לישראל. השופטת לומפ: "בתי המשפט בישראל נוהגים שנים רבות לאשר בקשות הסגרה לצרפת"

פבריס בניני

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר את הסגרתם לצרפת של הישראלים פבריס אלברט בניני ויאן משה זואגי מרעננה, בגין מגוון עבירות מרמה לכאורה.

השניים, שצפויים לערער לבית המשפט העליון, נעצרו לפני שנה. בניני (52) הוא אב לחמישה שעלה עם משפחתו לארץ לפני שש שנים. גם זואגי (35) נשוי ואב לילדים. בבקשת ההסגרה נטען כי הם פנו מישראל למשרדי חברות מתחום המזון בצרפת, ועקצו כספים בשיטת ה"פרזידנט", תוך התחזות למנהלי החברות ולעורכי דין ומתן הוראות לעובדים באמצעות שימוש באפליקציות לזיוף כתובות דוא"ל ומספרי טלפון.

לפי בקשת ההסגרה, במקרה אחר הציגו עצמם כעובדי רשות המסים בצרפת במסגרת תוכנית סיוע לחברות על רקע משבר הקורונה. עוד נטען בעקבות החקירה הצרפתית, כי הם עקצו אזרחים פרטיים והתחזו למנהלי השקעות. לפי הבקשה, סך ההונאות ונסיונות העוקץ מיחידים וחברות היה מעל מיליון אירו.

בקשת ההסגרה נתמכה בחומרי חקירה מצרפת ומישראל: דו"ח המקשר מספרי טלפון הנחזים כצרפתים מהם בוצעו שיחות המרמה, למספרים שהיו לכאורה בשימוש המשיבים. בנוסף, נטען כי במכשירי טלפון בדירתם נמצא תיעוד התכתבויות והעברות כספיות. עוד נטען כי זואגי קשר את עצמו לעבירות והפליל את חברו, כאשר נחקר ביאל"כ להב 433 במסגרת בקשת העזרה המשפטית מצרפת.

הסנגורים, עו"ד דוד פאל ועו"ד ליה פלוס, העלו שורת טיעונים נגד הליך ההסגרה וטענו כי מאה אחוז מבקשות ההסגרה למדינות אחרות מאושרות על ידי בתי המשפט בישראל, והתוצאה המשפטית ידועה מראש, כשהתחושה כי נשקלים גם שיקולים מדיניים.
לדברי הסנגורים, צרפת אינה מכבדת את עיקרון ההדדיות על פי אמנת ההסגרה, ואינה מסגירה את אזרחיה לישראל. בהקשר זה הוצג מקרה בו בית משפט צרפתי דחה את בקשת ישראל להסגיר ישראלי שנמלט לצרפת מריצוי עונש בישראל על עבירות מין שביצע כקטין, בקטין אחר.

לטענת הסנגורים, במקרה הנוכחי הוגשה בקשת הסגרה על מנת להשלים את חקירתם של בניני וזואגי בצרפת, אולם החוק הישראלי מכיר בהסגרה לשם העמדה לדין או ריצוי עונש בלבד. עוד טענו כי על פי בקשת ההסגרה, סך הכספים שהצליחו להעביר לכאורה לחזקתם היה 100 אלף אירו בלבד.

בפסק הדין צויין סכום העבירה כמעל מיליון אירו.
השופטת חנה מרים לומפ כתבה כי לפי הפסיקה, "תנאי ההדדיות" בין המדינות מתקיים גם אם המדינה האחרת אינה מסגירה את אזרחיה, ובוחרת להעמידם לדין אצלה על מעשים שביצעו מחוץ לגבולותיה.
"בתי המשפט בישראל נוהגים שנים רבות לאשר בקשות הסגרה לצרפת", ציינה השופטת וקבעה כי הראיות בתיק היו מספיקות גם כדי להגיש כתב אישום נגד השניים בישראל, אלא שהפרקליטות בחרה להיענות לבקשת ההסגרה משום שמירב הראיות נמצאות בידי צרפת.

בניני וזואגי היו אזרחי ותושבי ישראל בעת ביצוע העבירות המיוחסות להם, ולכן יהיו זכאים לחזור לריצוי עונשם בישראל, אם יורשעו בצרפת. בשלב זה ועד לסיום הליכי ההסגרה, הם שוהים במעצר בית באיזוק אלקטרוני.
עו"ד פאל מסר בתגובה: "צר לי שבית המשפט באופן סיסטמתי מאשר כל בקשת הסגרה, זאת מבלי שיש הדדיות בין מדינת ישראל לבין המדינה המבקשת. מדובר בשערורייה. הדבר לא יכול להימשך כך ואני תקווה כי בית המשפט העליון יתקן את המצב".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות