הפרקליטות מבקשת להסגיר לצרפת שני חשודים ב"עוקץ פרזידנט"

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט דחה את בקשת הפרקליטות ל"מעצר ביניים" עד להשלמת הכנת בקשת ההסגרה הצרפתית, והורה על שחרורם למעצר בית עד הגשתה

פבריס בניני

המחלקה הבינלאומית בפרקליטות ביקשה הבוקר צו מעצר זמני לשני ישראלים ממוצא צרפתי, תושבי רעננה – פבריס אברהם בניני (51) ויאן משה זואגי (34) – עד להכנת בקשת הסגרה רשמית מצרפת שתוגש בתוך 40 ימים. בניני וזואגי נעצרו לפני שבועיים לחקירת יאל"כ-להב 433 בעקבות קבלת מידע מצרפת, והיום כשהסתיימה החקירה, ביקשה הפרקליטות המשך מעצר לתקופת ביניים עד להשלמת עתירה בעניין ההסגרה, בשלב זה למשך 20 ימים.
עדכון: שופטת בית משפט השלום בירושלים, סיגל אלבו, דחתה את הבקשה וקבעה כי החשודים ישוחררו למעצר בית, בתנאים ותחת מפקחים שיאושרו בדיון הבא.

בבקשת המעצר הזמנית נטען כי בניני וזואגי אשר עלו לארץ לפני חמש שנים, פנו בחודשים האחרונים למשרדי עשרות חברות בצרפת, בתחום המזון, ועקצו כספים בשיטת ה"פרזידנט", תוך התחזות למנהלי החברות. לפי החשד,  פעלו השניים בדפוס פעולה קבוע, לפיו יצרו קשר עם עובדים בהנהלת החשבונות של חברות מסחריות באמצעות הודעת דוא"ל שנשלחה מכתובת הנחזית להיות של מנהלי החברה, על מנת ליידע כי העובד צפוי לקבל שיחת טלפון מעורך דינה של החברה.
מיד אחר כך – התקשרו אל העובדים ממספר טלפון הנחזה להיות מקומי, והתחזו לעורך הדין שביקש את שיתוף הפעולה של העובד עם ההנהלה בהעברת תשלום לביצוע עסקה השקעה חשאית "שנועדה לפזר את סיכוני החברה בתקופת משבר הקורונה".

בנוסף, נטען כי השניים הונו גם אנשים פרטיים, התחזו כמנהלי השקעות ופיתו לקוחות צרפתים להשקיע את כספם בפרויקטים כוזבים של מחקר רפואי, זהב ועסקי נדל"ן באירופה. סך ההונאות שהצליחו לבצע, על פי בקשת המעצר, הסתכם ב-93 אלף אירו בלבד שהועברו לחשבונות קש בספרד, בלגיה ופולין.

נציגת הפרקליטות, עו"ד תם כהן, טענה כי שחרור החשודים בשלב זה עלול לסכל את הליך ההסגרה בהימלטות. הסנגורים, עורכי הדין ליה פלוס ועידן שני, אמרו כי על עבירות בהיקף 93 אלף אירו לא עוצרים חשודים עד לתום ההליכים. השופטת אלבו, כאמור, הסכימה איתם, אך בחינת מפקחים וערבים תתבצע בנפרד .

עו"ד פלוס מסרה לפני דחיית בקשת הפרקליטות: "אופן התנהלותה של המדינה בסוגיית המעצר הינה חריגה ומעלה שאלות משפטיות רבות שמקומן יבחן בביקורת שיפוטית של בית המשפט. מתוך עשרות תיקים מסוג זה בהם אני מטפלת, זו הפעם היחידה שנתקלתי בהגשת בקשת הסגרה בתוך הליך מעצר ישראלי ואין ספק שמדובר במהלך דרמטי, קיצוני וראשוני שספק רב בדבר חוקיותו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות