כנס אילת 2022 – היועמ"שית: "הדיבור על התערבות משפטנים בפוליטיקה חוטא למציאות"

שתף כתבה עם חברים

גלי בהרב מיארה דיברה בכנס הלשכה באחת מהופעותיה הפומביות הראשונות בתפקיד: "כוחה של המערכת נמדד ביכולתה להיות קשובה לביקורת, להשתנות ולהשתפר"

גלי בהרב מיארה בכנס לשכת עורכי הדין (פוסטה)

היועצת המשפטית החדשה לממשלה, גלי בהרב מיארה, באחת מהופעותיה הפומביות הראשונות, אמרה בפתח כנס אילת של לשכת עורכי הדין, כי היעד הראשון על סדר היום של מערכת האכיפה, התביעה והיעוץ המשפטי הוא החזרת "אמון הציבור". דוברים אחרים אמרו כי אמון הציבור בשפל, וזה "מצב חירום" למערכת המשפט.
בהרב מיארה התייחסה לגם למשבר "פגסוס" – והבדיקה שמבצעת הפרקליטות בנושא הפעלת תוכנות ריגול על ידי המשטרה והאם היתה חריגה מצווי חיפוש.

"לפני כ-100 ימים מינתה אותי ממשלת ישראל לכהן כיועצת המשפטית לממשלה. פחות משעה לאחר מכן נכנסתי לדיון מקצועי ראשון", אמרה בהרב מיארה. "עם כניסתי לתפקיד החלטתי להקדיש חלק ניכר מהימים הראשונים ללימוד מעמיק של המערכת עליה אני מופקדת, להכיר את נקודות החזקה שלה ולמפות את הטעון שיפור.

"הנושא הבוער ביותר שעלינו לטפל בו הוא סוגיית אמון הציבור במערך השירות המשפטי הציבורי. בלא אמון מצד הציבור' אנו כמערכת נתקשה לתפקד כהלכה. בלא אמון הציבור' נפגמת הלגיטימציה של הייעוץ המשפטי שאנו מעניקים לדרג המדיני ולמערכות הביטחון ונפגמת הלגיטימציה של פעולות האכיפה. הנושא משפיע על הביטחון הלאומי והאישי בישראל. עלינו מוטלת המשימה לפרוט את הסוגיה הערטליאית של אמון הציבור למרכיביה; להוריד אותה אל הקרקע; לגזור יעדים מעשיים ותכנית עבודה סדורה".

בהרב מיארה הדגישה: "מערכות ציבוריות, אשר החברה הפקידה בידן כוח שלטוני רב, מחויבות לבחון את עצמן תדיר. הדברים נכונים כמובן גם ביחס למערכת שאני עומדת בראשה. בחודשים האחרונים נוכחתי שוב, כי אנשי השירות המשפטי הציבורי , פועלים ביושר לב ובמסירות. הדיבור על החלטות לא ענייניות בתיקים פליליים או על התערבות משפטנים בסדר היום הפוליטי, אינו המציאות". יחד עם זאת, הדגישה כי "כוחה של המערכת נמדד ביכולתה להיות קשובה לביקורת, להשתנות ולהשתפר".

בנושא בדיקת השימוש המשטרתי בתוכנת פגסוס, אשר צפויה להסתיים בקרוב, אמרה היועמ"שית, כי "אחד הנושאים המרכזיים שבו אנו מטפלים הוא החובה לאפשר לזרועות מערכת אכיפת החוק, בראשם פרקליטות המדינה ומשטרת ישראל, להמשיך במאבק החיוני והחשוב בפשיעה החמורה ובשחיתות.הפעילות הנחושה של מערכת אכיפת החוק במאבק בפשיעה החמורה ובשחיתות היא חלק מהביטחון הלאומי של המדינה.

"לשם כך אנו נדרשים לאפשר לגופי האכיפה לעשות שימוש בכלים מתקדמים. זאת, כמובן, בלא לגרוע דבר מההקפדה החיונית על זכויות אדם, וזכויות החשודים והנאשמים". במסקנות הביניים של הועדה שפורסמו לפני כמה חודשים, לא מצאה המשנה ליועמ"שית עמית מררי שימוש משטרתי בתוכנת הריגול ללא צו, אך עדיין לא הסתיימה הבדיקה בנוגע לחריגות מצווים שניתנו, מידת הפירוט שניתן לשופטים, ומידת הפיקוח במשטרה על מפעילי התוכנה. בהרב מיארה לא התייחסה לתוצאות הסופיות של הבדיקה, אך לא הותירה ספק לגבי החזרה לשימוש במערכת אחרי שזו תסתיים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות