בית משפט הורה לפענח את תעלומת העיזבון של מוסא אלפרון

שתף כתבה עם חברים

עורכי הדין רועי קורץ ואלי אביב מונו לניהול העיזבון ופתחו בחקירה לאיתור מיליוני שקלים, כספים שלכאורה הלווה אלפרון המנוח למאות אנשים במסגרת פעילותו המוסווית בשוק האפור במקביל לפרישה מהפשע * בני משפחתו משוכנעים שהוא גלגל מיליונים אך רשימת הלווים והחייבים עדיין לא נמצאה

מוסא אלפרון. המשפחה ומערכת המשפט בעקבות העיזבון

עורכי הדין רועי קורץ ואלי אביב מונו לאחרונה על ידי בית משפט למשפחה כמנהלי העיזבון של מוסא אלפרון המנוח.
במסגרת תפקידם, הם ינסו לאתר נכסים, חייבים וכספים השייכים לאלפרון, שנטען כי במשך שנים ארוכות הוא פעל בשוק האפור באמצעות צדדים שלישיים.

כיום, שנתיים לאחר מותו של אלפרון, קופת העיזבון ריקה ורשימת הלווים איננה; לפי החשד של מנהלי העיזבון אשר מונו על ידי בית המשפט, היא הועלמה על ידי מי ממקורביו.
לפי המשימה שהוטלה עליהם, שמבוססת על טיעוני בני משפחה מסויימים בבית המשפט, יש לאתר כמה מאות אנשים שאלפרון נתן להם הלוואות בריבית לאורך שנים בשווי מצטבר – על פי הערכות – של מיליוני שקלים.

מוסא אלפרון מת בנובמבר 2015, בגיל 64, בביתו בגבעת שמואל כתוצאה מסיבוכי דלקת ריאות. לאחר מותו החל קרב משפטי על הרכוש שהותיר בין שלושת ילדיו מנישואיו הראשונים לבין אלמנתו הצעירה נריסה, אותה הכיר בתאילנד בסוף שנות ה-90 ושלושת ילדיהם המשותפים. בינתיים, למרות ההערכות על הכספים שגלגל, החקירה לאיתור הנכסים נתקלת בקשיים.

מוסא אלפרון ואחיו עלו לגדולה בשנות ה-70. מוסא מנהיג המשפחה, אחיו יעקב הדומיננטי, נסים, זלמן ואריה ניהלו פעילות פלילית מובהקת ועניפה בתחומים כמו סחר בסמים וברכוש גנוב, דמי חסות, הימורים לא חוקיים, הלוואות וגביית חובות אבל הם גם ניסו כל הזמן לחדור לעולם העסקי ופיתחו עסקים "בצד האפור" כמו תחנות טלוויזיה בכבלים, מועדוני לילה בדרום תל אביב שהתפתחו לאולמות אירועים ומסעדות, ועוד. עשרות שנים היה השם אלפרון שם נרדף גנרי לפשע הישראלי, והדעיכה ההדרגתית של המשפחה בעולם הפשע הגיעה בעשור האחרון. ניתן לסמן אותה במקביל לחיסולו של האח יעקב אלפרון שנותר בלתי מפוענח גם אחרי כמעט תשע שנים.

כמו יעקב ששרד קודם למותו מספר ניסיונות חיסול, וכמו האח נסים, גם מוסא נפצע קשה מניסיון התנקשות. ב-1995 נכרתה רגלו מפיצוץ מטען כשנכנס לרכבו. מאז, לדבריו, על פי מה שסיפר ולפי דיווחים לאורך השנים, הוא החליט "לנטוש" את עולם הפשע ולהתמקד בעסקים לגיטימיים כגון מסעדות ופיתוח חברות יזמיות. כחלק מתהליך המעבר לצד הנורמטיבי הוא השתלב כחבר מרכז ליכוד וטיפח תדמית של איש חברה ופוליטיקאי בגלגולו החדש. מוסא הפך ל"קבלן קולות" ולא הסתיר את שאיפתו להפוך לחבר כנסת, בהשראת אבי המשפחה המנוח שהיה חבר המועצה המקומית גבעת שמואל.

מוסא אלפרון עזב אולי את עולם הפשע, אולם במקביל המשיך לגלגל כספים מעסקים פיננסיים ענפים של שוק אפור, שחלקם הגדול מוסווה וסמוי מהעין. שני צ'יינג'ים ברישיון בפתח תקווה וחברה ל"ייעוץ פיננסי" – שבאמצעותם עסק בניכיון שקים, מתן הלוואות והמרת כספים – נרשמו על שם בתו מנישואיו הראשונים אשר תפקדה כ"פרונט" החוקי שלהם, אבל נוהלו על ידי הבן אשר היה יד ימינו של האב שנים רבות ונחשב לדומיננטי במשפחה.

עו"ד רועי קורץ (צילום: סם יצחקוב)

אלפרון השאיר בית צמוד קרקע בגבעת שמואל, ודירת מגורים נוספת שאותה העביר עוד בחייו במתנה לבתו. לצד חשבון בנק על שמו, אותרו על ידי מנהלי העיזבון שני חשבונות בנק נוספים הרשומים על שם קרוב משפחה אחר, אך לפי הערכה היו שלו. מעבר לכך לא אותרו עד כה נכסים או כספים מהותיים, והחקירה בניסיון לעלות על המיליונים שלכאורה גלגל מהלוואות, נמצאת בראשית הדרך.

בשנים האחרונות לחייו מוסא "נהנה מהחיים": חי עם אישה צעירה, קיבל קצבאות ביטוח לאומי וגידל בחצר ביתו בגבעת שמואל תוכים יקרי ערך. מעדויות קרובים בבית המשפט, בינהם ילדיו משני מערכות הנישואים שלו, עולה כי מאחורי התמונה הציורית הוא המשיך לנהל מערכת עסקית מסועפת.

עם זאת, בניגוד חריף להערכה בדבר הלוואות רבות ועסק פיננסי "חי" שניהל עד יום מותו, רשימת החייבים של אלפרון נשארת בשלב זה כאמור בגדר תעלומה. המסמכים והרשימות שהחזיק ליד מיטתו בחדר השינה, אינם. מוסא שייך לדור, ואולי גם לסוג של עסקים, שבהם חובות במאות אלפים ומיליונים נרשמו ב"פנקס", לא במערכת ממוחשבת או בטור אקסל שמוצפן במחשב כלשהו או דיסק און קי זעיר. בניגוד לעבריינים היום, אנשים מסוגו של מוסא נהגו גם להצניע את ההון שלהם ולא מיהרו להוציאו לאור ברמת חיים מנקרת עיניים. מלבד אותו בית ישן ומעט תכשיטים, מנהלי החקירה מגששים בשלב זה באפלה. ככל הידוע, לאלמנה הצעירה מן הסתם אין הרבה מידע שיכול לתרום לקידום החקירה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות