פליליסטים על עדי מדינה, נשק חם, פרי העץ המורעל ושכר הטרחה

שתף כתבה עם חברים

מחוז דרום בלשכה אירח במכללת אשקלון כנס משפטנים כולל נציגות בכירה מהפרקליטות ומבית משפט המחוזי בבאר שבע * ויש גם סקופ של השופט אבו טהה

עריכה והפקה: גל שרטוב, אייל בסרגליק, אבי חימי, אלעד דנוך, ג'ו ברגל

מרצים בכירים מצד התביעה, ההגנה, האקדמיה ובית המשפט, נטלו חלק בשיח ביקורתי נוקב על הפרשות הפליליות המדוברות, בכנס שאירחה המכללה האקדמית אשקלון (30 יוני).
יו"ר (משותף) של הפורום הפלילי בלשכה, עו"ד אייל בסרגליק, ועו"ד גל שר-טוב ערכו את הכנס במשותף עם ראש מחוז דרום בלשכה, עו"ד אלעד דנוך. בין המשתתפים, ראש הלשכה עו"ד אבי חימי, ארבעה שופטים מבית משפט המחוזי דרום בראשות הנשיאה רויטל יפה כ"ץ, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות דן אלדד, והמשנה לפרקליט מחוז דרום, עפרה לוי.

הפאנל של אורית חיון, ופיני פישלר מקנח

אמצעים פסולים בחקירות משטרה
עו"ד אורית חיון, מנחה: "בגלל תיקי נתניהו, התנהלות המשטרה זוכה לכיסוי תקשורתי חסר תקדים, על תרגילי חקירה אסורים, לחץ על עדים והקרובים והקרובות להם, חדירה לטלפונים ללא צו, התעלמות מזכויות חשודים, העלמת חומרי חקירה וראיות מזכות מההגנה. כך בתיק שכל עיני המדינה נשואות אליו וכך ביתר שאת בתיקים שהעין הציבורית אינה שוזפת".
משתתפי הפאנל היו עורכי הדין אדיר בן לולו, חן בן חיים, שלום פיניאה ויאיר רגב, שהתייחסו לדוגמאות מתיקים שניהלו.

עו"ד בן לולו, חבר המועצה הארצית ומ"מ יו"ר הפורום הפלילי, אמר כי על פי המצב הנוהג, כמעט כל ראיה שהתביעה מגישה לבית משפט היא "ראיה כשרה" גם אם הולדתה בחטא. "השיטה בארץ 'מכוונת אשם', מעקרת מיסודה את חזקת החפות, חוקר מחפש את הראיות המרשיעות ולא תר לגילוי האמת. המשוואה הלא מאוזנת אינה מותירה לחשוד יכולת אמיתית להוכיח את גרסתו".
עו"ד חיון הגיבה על זה: "לו היתה בארץ דוקטרינת פרי העץ המורעל – התופעה היתה נפסקת… אם המשטרה היתה יודעת שהשגת ראיות בדרך פסולה, ואפילו פלילית, היתה מפילה תיקים, הם היו לומדים לא לחזור על כך. אין לנו מספיק החלטות אמיצות של בתי המשפט בהקשר הזה. החלטות תקדימיות הן 'בפינצטה'. מה שנותר הוא לעורר את השיח הציבורי, אולי הצעת החוק של הממשלה החדשה לפסילת ראיות שהושגו שלא כדין, תבשר על שינוי".

את הפאנל חתם בדברים נוקבים אהוב הקהל, עו"ד פיני פישלר, "המבקר הבלתי רשמי של המשטרה", שהתמקד באחריות למצב של מחלקה לחקירות שוטרים, אותה הגדיר "גוף נרפה חסר כל יכולת או רצון לטפל ברקבון ומחדלים מערכתיים. מח"ש מסוגלת לטפל לעתים בשוטר אלים זוטר בקצה השרשרת, אך אינה פועלת למגר התנהלות פסולה ביחידות החוקרות, וחלק לא מבוטל מאנשי מח"ש הם שוטרים לשעבר, אנשי המערכת".

אייל בסרגליק, יואל עדן, דן אלדד, ליאור אפשטיין, לימור רוט חזן, תמיר סולומון

חילוט שכר טרחה ועדי מדינה בעבירות צוארון לבן
עו"ד אורי גולדמן, יו"ר (משותף) של ועדת עבירות כלכליות בלשכה, הנחה את הפאנל בו השתתפו עורכי הדין בסרגליק, ליאור אפשטיין, תמיר סולומון ולימור רוט-חזן. לצידם ייצגו את "המערכת" השופט יואל עדן, הממונה על התיקים הכלכליים בבית משפט המחוזי באר שבע, ועו"ד אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, שהפציע לרגע קט בתפקיד מ"מ פרקליט המדינה.

בשבוע שעבר ניתן פסק דין של בית משפט העליון שדחה ערעור על חילוט שכר טרחה של עורכי דין אזרחיים, לטובת אכיפה כלכלית בתיק פלילי נגד הלקוח שלהם. עו"ד אלדד ייצג בתיק את המדינה כנגד עמדת לשכת עורכי הדין.
עו"ד אפשטיין הזהיר מפני חילוט כספי שכר טרחה, גם של סנגורים פליליים. "בפועל, הפרקליטות כמדיניות מונעת מחשודים ונאשמים ייצוג משפטי לפי בחירתם – כאשר כל רכושם של חשודים נתפס ביום הראשון לחקירות. החשוד צריך צוות הגנה מיומן, במיוחד בעבירות כלכליות", הדגיש עו"ד אפשטיין. "שום אדם לא ביצע עבירה אלא עד שבית משפט קבע זאת, וכדי שבית משפט יידע באמת מה קרה, בטח בתיקים שלא התרחשו בזירה ובזמן אחד, השופטים והנאשם חייבים תמיכה של הגנה משמעותית".

עו"ד אורי גולדמן מנחה פאנל צווארון לבן

עו"ד בסרגליק תיאר את החילוטים, שאינם מייצגים את היקף העבירות, וגורמים לקריסה כלכלית של החשוד ועסקיו. לדוגמא בחקירה כנגד בכיר במשרד הביטחון, נתפס רכוש בשווי שש מליון שקל, כשווי המכרז המרמתי לכאורה. השופט גיא אבנון, לשעבר השופט בתיקי החקירה של להב 433, שחרר את רוב הרכוש וקבע כי התשתית הראייתית מבססת עבירה בשווי אחוזים בודדים מכך.
עו"ד סולומון ציין כי למדינה יש ארבע דרכים לתפוס את נכסיו של אדם מכל הכיוונים: דרך פקודת סדר הדין הפלילי, חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ. באופן זה, אמר עו"ד סולומון, המדינה גובה מהחשוד "חוב" פלילי ואזרחי כפול ארבע, כאשר "חזקת החפות" נותרת רק על הנייר.

עו"ד רוט חזן תיארה את המגמה ההולכת ומתרחבת של צירוף עבירות כלכליות לתיקי צווארון כחול. "הפרקליטות עושה שימוש באכיפה כלכלית לצורך התמודדות עם עבריינות מאורגנת ועבריינות שאינה מאורגנת", אמרה. "על פי ההלכה הפסוקה אין צורך בהוכחת מניע כלכלי לצורך הרשעה על פי חוק המאבק בארגוני פשיעה, עם זאת אין בנמצא הרשעות שכאלה ועל כן אין לתמוה על השימוש הנרחב של שילוב עבירות כלכליות בתיקי פשע ובכלל".

עו"ד גולדמן ביקש מעו"ד בסרגליק להתייחס לאינפלציה בגיוס עדי מדינה בתיקי צווארון לבן (בעיקר תיקי שוחד). לדברי עו"ד בסרגליק, "ציד עדי המדינה הוא קיצור דרך עבור רשויות האכיפה: במקום איסוף ראיות, מגייסים עד בעל אינטרס, בלחצים ואיומים מסיביים ובלתי חוקיים, שימסור את הגרסה שמבקשים ממנו".
השופט עדן אמר בהקשר זה כי בית המשפט בוחן היטב את חקירות עדי המדינה: "מה קורה בין הרגע שהעד נעצר, מרגע שהוא נכנס לחדר החקירות ומכחיש ועד לרגע חתימת ההסכם, והאם קיים תיעוד מלא לכל השלבים לפי הנחיית פרקליט המדינה".

הסקופ של השופט אבו טהה זליגת נשק מדאע"ש לישראל, עם אסתר בר ציון, גל שר-טוב ועו"ד מסעד מסעד

אמל"ח מדאע"ש – לסוריה ירדן וישראל
עו"ד גל שרטוב הנחה את הפאנל, שמתקשר לאלימות הגואה ולמכת המדינה בשימוש בנשק, בעיקר בחברה הערבית. בפאנל השתתפו שופט בית המשפט המחוזי בדרום נאסר אבו טהה, עו"ד מסעד מסעד מהפרקליטות, והסנגורית עו"ד אסתר בר-ציון שמייצגת שנים רבות בתיקי פשע חמור ועבירות נשק, עם פינה חמה במיוחד לבתי המשפט בדרום.

השופט אבו טהה גילה כי קיימת תופעה בחצי השנה האחרונה של הכנסת כמויות נשק גדולות מאוד, שאנשי דאע"ש השאירו בגבולות סוריה וירדן ומוברחים לארץ בכמויות שלא היו בעבר. השופט אמר כי בבתי המשפט ניכרת כיום החמרה בענישה בעבירות נשק, סמים וסיכון חיי אדם.
בתגובה לדבריו נשמעה ביקורת מהקהל על הפערים בין הענישה בבית משפט המחוזי באר שבע (לחומרה), לעומת שאר המחוזות.

עו"ד בר ציון הדגישה למשל את ההזנחה הממשלתית באוכלוסיית המיעוטים ובחברה הבדואית. "אין ספק שיש הזנחה מתמשכת ופושעת של הגורמים הממשלתיים בטיפול באוכלוסיה. בהסתכלות רחבה, התופעה של שימוש בנשק אינה חורגת בדרום ביחס למחוזות אחרים – אבל אם היינו משקיעים יותר בחינוך, בתשתיות וגם באכיפה מוגברת שיוצרת הרתעה, אני חושבת שכבר היינו מצמצמים באופן ניכר את התופעה של שימוש בנשק. נשקיע קודם בתשתיות, ורק לאחר מכן בענישה. אפשר בהחלט להצביע על מגמה של מדיניות ענישה מחמירה יותר באזור הדרום, גם ביחס לעבירות נשק".

עו"ד שרטוב טען כי אכיפה משטרתית היא המפתח – ולא משך המאסר. "מחקרים רבים מראים שהעלאת העונש בחוק על עבירה ואפילו שליחת אדם למאסר ממושך לא מרתיעים את העבריינים. הפקטור המרתיע הוא הסיכוי להיתפס". לדברי עו"ד שר טוב, שהיה תובע משטרתי לפני שעבר לשורות ההגנה, "צריך לצאת מהקופסה ולחשוב על פתרונות יצירתיים. אולי הקמת יחידה ארצית לעניין". לדבריו, במרבית התיקים כתבי האישום עוברים תיקונים משמעותיים, וזה בדיוק תפקיד הסנגור, מציאת נקודת האיזון ומניעת הרשעות שווא.

דרושה תחרות אקדמית פתולוגית. ד"ר חן קוגל

פאנל עבירות המתה
בדיון ברפורמה בעבירות ההמתה והשלכותיה, בהנחיית עו"ד בסרגליק, השתתפו סגן נשיא בית המשפט המחוזי באר שבע, השופט נתן זלוצ'ובר, המשנה לפרקליט המחוז עו"ד עפרה לוי, ד"ר חן קוגל מהמכון לרפואה משפטית, נשיא המכללה למנהל פרופ' יורם רבין ועו"ד עלי אבו לבן מהסנגוריה הציבורית.
לדברי עו"ד בסרגליק, הרפורמה בעבירות ההמתה היא שם קוד להחמרת ענישה ב"מילים מכובסות". הביטוי המרכזי לכך הוא שעבירות המתה מתוך אדישות אשר תוייגו כהריגה, מתוייגות בחוק החדש כעבירת רצח שהעונש בגינה יכול להגיע עד מאסר עולם – ממש כמו רצח בכוונה תחילה.

פרקליטות מחוז דרום מנהלת את מספר תיקי ההמתה הרבים ביותר בין כל מחוזות הארץ. המשנה לפרקליט המחוז נשאלה האם מדיניות הענישה שלהם הוחמרה בעקבות התיקון, ומה קורה במקרי הגבול. כזכור, המדרג החדש כולל ארבע עבירות – רצח, רצח בנסיבות מחמירות, המתה בנסיבות של אחריות מופחתת והמתה בקלות דעת. עו"ד לוי לא נתנה תשובה חד משמעית: היו תיקים שהחמירו, ותיקים שמנעד העבירות החדש דווקא יצר להם פרשנות מקלה.

ד"ר קוגל אמר כי הרחבת המנעד לארבע דרגות המתה ושתי דרגות רצח, גרמה לכך שגם ההנמקה של הרופאים הפתולוגים מאוד התרחבה. לעתים ההנמקה הרחבה בחוות הדעת יכולה להכריע את סוג העבירה והיסוד הנפשי. ד"ר קוגל שב על עמדתו כי יש צורך במכון פתולוגי נוסף בישראל, שייתן חוות דעת נגדיות להגנה, או שישנו את המעמד החוקי של רופאי המכון כ"מומחי בית משפט" ששני הצדדים – תביעה והגנה – יכולים לעבוד איתם.

הדרן למכללת אשקלון. עו"ד יאיר רגב עם עו"ד אורית חיון
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות