יאל"כ ורשות המסים נגד קרטל השמירה של חברת "מוקד יפו"

שתף כתבה עם חברים

שני האחים זתוניה מיפו שמפעילים מערך שמירה רב זרועות סחטו לפי החשד חברות בנייה גדולות מפורסמות ואף בורסאיות, וגלגלו עשרות מיליונים בחודש באמצעות חברות קש ונותני שירותי מטבע. כ-100 עצורים מכל הארץ וחשוד אחד נעצר בצרפת

משטרת ישראל בשיתוף רשות המסים ניהלו בחודשים האחרונים חקירה סמויה, הנוגעת לסחיטת דמי חסות ועבירות פליליות שבוצעו על ידי חשודים וחברות המספקים לכאורה שירותי שמירה לחברות גדולות באתרי בנייה. הבוקר נעצרו 11 חשודים ועוכבו עוד כ-100 בכל רחבי המדינה, אחד המעורבים נעצר במקביל בצרפת.

במרכז החקירה – חברת "מוקד יפו" בבעלות האחים אוסאמה ודאוד זתוניה מיפו, אשר הפעילו לפי החשד חברת שמירה מהגדולות בארץ.
החשדות עוסקים בסחיטת דמי חסות, איומים ועבירות כלכליות – מרמה, עבירות מס והלבנת הון בהיקפים גדולים.
לפי החשד, בעלי החברה סחטו תוך שימוש במוניטין פלילי שלהם ושל אחרים, קבלנים בכל הארץ כולל חברות בנייה גדולות ומפורסמות הנסחרות בבורסה.
לפי ההערכות המודיעיניות, החברה של האחים זתוניה וחברות שתחתיה גלגלו כ-50 מיליון שקל בחודש לכאורה משירותי אבטחה ופרוטקשן.
לטענת המשטרה ורשות המסים, מתחת החברה המרכזית פעלה רשת של חברות קש אשר סיפקו חשבוניות פיקטיביות ואפשרו לכאורה הלבנת הכסף המזומן, באמצעות ציינג'ים ונותני שירותי מטבע בחברה הערבית בעיקר.

שני האחים זתוניה החשודים המרכזיים, ממשפחה יפואית ותיקה, פועלים בתחום השמירה הרבה שנים ולפי המידעים המודיעיניים מפילים אימתם על קבלני הבנייה שמשלמים להם עמלה קבועה.
בין העצורים הנוספים עורך דין בהשכלתו ומנהלת חשבונות של הקבוצה, תושבת לוד. בנוסף נעצרו בעלי צ'יינג'ים בהם עבר הכסף המזומן בדרכים שונות ומגוונות. במסגרת החקירה, נתפסו חשבונות בנק ועוקל רכוש של החברה.

בהודעת המשטרה נמסר כי "בשעות הבוקר המוקדמות פשטו עשרות חוקרי ובלשי היחידה למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) בלהב 433 על בתיהם ועסקיהם של 11 חשודים שנעצרו בחשד למרמה, הפצת חשבוניות פיקטיביות, איומים, עבירות מס ועבירות על פי חוק איסור הלבנת הון. בין העצורים, חשוד שנעצר בפריז בשיתוף משטרת צרפת".

עוד נמסר כי "במסגרת מיקוד האכיפה בעבירות המבוצעות על ידי חברות הנחזות להיות חברות שמירה, הצטברו חומרי חקירה ומודיעין אשר הובילו לחשדות כי הוקם מערך גדול של חברות מתחום השמירה ואבטחה, שבעליהם והעובדים בחברות הללו ביצעו לאורך תקופה ארוכה באופן מאורגן ושיטתי, עבירות מס ומרמה בסכומי כסף גדולים מאוד. העבירות בוצעו על פי החשד בסיוע נותני שירותים פיננסים שונים".
החקירה מנוהלת בשיתוף חקירות מכס ומע"מ באר שבע ופקיד שומה חקירות מרכז, הרשות לאיסור הלבנת הון ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

בין הנחקרים במשרדי להב היה קצין הבטחון של חברת הענק שיכון ובינוי, החשוד שסייע לבעלי "מוקד יפו" וחברות הקש הנוספות להונות את רשויות המס, באמצעות רישומים כוזבים במסמכי תאגיד. בתמורה, לפי החשד, קיבל קב"ט "שיכון ובינוי" טובות הנאה אישיות בכסף או שווה כסף. אותו בכיר נחקר כחשוד גם בפרשה קודמת בה נקשר שמה של "שיכון ובינוי" למתן שוחד לכאורה לגורמי שלטון במסגרת פעילות החברה באפריקה. עו"ד ירון לונדון המייצג את החשוד הגיע להסכמה על שחרורו למעצר בית של חמישה ימים.

עוד נחקר איש עסקים, יזם נדל"ן בעל חברה פרטית שלפי החשד קיבל שירותים מקבלני השמירה וסייע להם ברישומים כוזבים והלבנת הון. החשוד מיוצג על ידי עו"ד חיים לוי. בסיום חקירתו, שוחרר החשוד למעצר בית של שלושה ימים. עו"ד לוי מסר: "אין לי ספק שלאחר שיתבררו העובדות לאשורן, היחידה החוקרת תבין ששרבוב שמו לפרשיה היה מוקדם ומיותר".

הארכות המעצר בפרשה

אוסאמה זתוניה (51). אחד האחים המנהלים את "מוקד יפו". מבקשת המעצר עולה כי החקירה החלה כבר ב-2018 ועיקר העבירות הן כלכליות – זיוף וקבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, השמטת הכנסות והלבנת הון, ולכך מתווספת עבירת איומים. לחשוד אין עבר פלילי. סנגוריו, עו"ד שחר חצרוני ממשרד נוי סננס שפרלינג וחצרוני ועו"ד שחר מנדלמן, ביקשו איסור פרסום על שם החברה ושם החשוד. לדברי הסנגורים, מדובר ב"חברה עם מוניטין של למעלה משני עשורים, שעובדת עם החברות הגדולות במשק". לדבריהם, אוסאמה שיתף פעולה, מסר קוד פתיחה לכספת בביתו אבל לא נתפסו סכומים דרמטיים. החשוד שנעצר בצרפת הוא אחיינו.

שופט המעצרים בבית משפט השלום בראשון לציון ארז מלמד ציטט בהחלטתו את טענת הסנגורים כי "ככל והיה ממש בחשדות הנטענים, על היחידה החוקרת היה לפעול בסמוך לגילוי מועד ביצוע העבירות לפני שלוש שנים, וכשלא נעשה כן – המדינה שותפה לפשע". השופט מלמד קבע כי "מהחומרים שהוצגו לעיוני עולה קיומו של חשד סביר בעוצמה גבוהה שהחשוד והחברה שבבעלותו ביצעו במשך שנים עבירות מס, מרמה והלבנת הון, תוך סיוע של נותני שירותי מטבע ושימוש בחשבונות פיקטיביות, בסך של עשרות מיליוני שקלים". מעצרו של אוסאמה הוארך עד 16 יוני. פרסום שמו עוכב לבקשת ההגנה (והותר לפרסום ביום חמישי 10 ביוני).

דאוד זתוניה (48). האח השני, בעל השליטה, אשר בפועל רשום כשכיר בחברה. הסנגורים, עו"ד תמיר סננס ועו"ד ווליד כבוב, אמרו כי הוא סייר זוטר בחברה – לא דירקטור, לא מנהל ולא מחזיק במניות. לדבריהם, החשוד מסר גרסה ואינו קשור למערך החשבונאי. השופט מלמד אמר כי מחומר הראיות עולה כי מדובר דווקא ב"חשוד הממוקם בסמוך לראש הפירמידה העבריינית". מעצרו הוארך עד 16 ביוני.

ע"ז (בן 29). עורך דין במקצועו, משמש כיועץ המשפטי של החברה. עורכי הדין חצרוני ומנדלמן אמרו כי ע"ז עסק בייעוץ משפטי בעיקר בעסקאות נדל"ן שהחברה מעורבת בהן, ולא בתחום השמירה או בענייני כספים. בית המשפט האריך את מעצרו עד 13 ביוני ושמו נאסר לפרסום בשלב זה.

א"א. מוגדר כ"איש ביצוע" של א"ז ו-ד"ז המפעילים את חברת השמירה המרכזית, ולוקח חלק בפעילותה באתרי הבנייה. לדברי המשטרה, א"א מוצג כקבלן משנה של החברה מיפו וחברה נוספת, באמצעות חברה שלישית הרשומה על שמו. בפועל, המשטרה טוענת כי תפקידו הוא כספק של חשבוניות שאינן משקפות עסקאות אמת. לטענת המשטרה, הוציא וניכה חשבוניות פיקטיביות בהיקף של 101 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות, כדי לקזז מסים. "בערך 75% מהפעילות שהוא מדווח עליה פיקטיבית", נטען בדיון.
עורכי הדין סננס וכבוב אמרו כי החברה של החשוד קיימת עשור, פועלת ב-55 אתרים, מעסיקה עשרות עובדים בפעילות חוקית. המשטרה ביקשה להאריך מעצרו ב-13 ימים. השופט נעתר לבקשה בחלקה: החשוד יישאר במעצר עד 15 ביוני.

אסלאם עאמר. היה בעל צ'יינג' בכפר קאסם. מיוצג על ידי עורכי הדין סננס וכבוב. לפני כשנה, הודיע המפקח על נותני שירותים פיננסיים במשרד האוצר לעאמר כי הוא דוחה את בקשתו לרשיון, על סמך מידעים מודיעיניים על מעורבות בהלבנת הון לכאורה. עאמר עתר לבית המשפט המחוזי ולאחר מכן לעליון וטען כי הוא מעולם לא זומן לחקירת משטרה. העתירות נדחו. היום הפכו המידעים רשמית לחקירה משטרתית. מעצרו של החשוד הוארך עד יום חמישי 10 ביוני.

הסנגור עו"ד אורי גולדמן מייצג מספר נותני שירותים פיננסים (צ'יינג'ים) אחרים בפרשה, שדרכם לכאורה עברו כספי החברות. חשודים אלה שוחררו לאחר חקירה. עו"ד גולדמן מסר: "כפי שמתברר כבר כעת ביחידה החוקרת פעילותם של מרשי היא ללא כל דופי מבחינת תפקידם כעסק לגיטימי. מרשי עובדים על פי הדין ומילאו את מלוא חובותיהם כנש"פ. כבר עתה מסתמן, כי על אף שהפרשה לכאורה גדולה ותקשורתית, יתברר שמרשי לא ידעו ולא יכולים היו לדעת בזמן אמת שמדובר בחברות שהמשטרה טוענת בדיעבד שהן לא לגיטימיות. אין פלא שמרשי אינם עצורים בפרשה".

חשודים נוספים ששמם הותר לפרסום

רמי זתוניה. המשטרה טוענת כי על שמו רשומה חברת קש, שהפיצה חשבוניות פיקטיביות בעשרות מיליוני שקלים, אשר אפשרו לחברה מיפו לקזז מסים ב-13 מיליון שקל. סנגורו של זתוניה, עו"ד איתן און, אמר כי החשוד עבד כספק כח אדם של החברה מיפו, אך לפני ארבע שנים התנתק מהם ומנהל עסק עצמאי, ולאחרונה קנה חברת שמירה נוספת. מעצרו של החשוד הוארך עד 10 ביוני.

מוחמד אלצאנע. בעלים של עוד חברת שירותי שמירה בשם "כוח המדבר", החשוד בהוצאת וקיזוז חשבוניות פיקטיביות. סנגוריו עו"ד ישראל קליין ועו"ד שי הראל טענו כי עבירות אלה אינן מהוות עילה למעצר. השופט מלמד קיבל חלקית את בקשת המשטרה, והמעצר הוארך עד יום ראשון 13 ביוני.

דוד מלכה. לטענת המשטרה, מופעל כקוף באחת החברות. הסנגור עו"ד יוסי בוקר אמר כי מדובר באדם בן 62, ללא עבר פלילי, והחשד אינו מבוסס דיו. השופט האריך את המעצר עד יום חמישי 10 ביוני על מנת לאפשר ליחידה החוקרת להשלים את פעולות החקירה.

חשוד נוסף מכפר איבטין בצפון, המיוצג על ידי עו"ד תומר נוה, שוחרר בתנאים על ידי קצין יאל"כ לאחר חקירתו.

עדכון 9 יוני

חנן דרכי (49) מרמלה. עובד צ'יינג' בנס ציונה. המשטרה טוענת כי עם ביצוע גל המעצרים בפרשה ביום שלישי בבוקר, הוא מיהר והצליח למשוך חמישה מיליון שקלים במזומן מחשבון הציינג' בבנק הפועלים, על אף צו הקפאת חשבון שנמסר לבנק, ודקות בטרם הוא בוצע טכנית. הבנק הודיע למשטרה. החשוד נעצר שעות לאחר מכן. טוען המעצרים אמר כי הוא נשאל בחקירתו היכן המיליונים שמשך (המיועדים להקפאה) ועבור מי – ולא השיב.
הסנגור עו"ד גיא שמר אמר כי החשוד במהלך עבודתו השגרתית בצ'יינג' מושך כל יום במזומן 3-6 מיליון שקלים ואין הוכחה שהוא ידע שצו ההקפאה נכנס לתוקף. מעצרו של החשוד הוארך עד 13 ביוני.

יהודה נהון. חשוד נוסף שנעצר יממה לאחר שאר החשודים. שימש כסמנכ"ל חברת "קוג'ק" – חברה הקשורה ל"מוקד יפו" ולפי החשד היא אחת מחברות הקש. עורכי הדין כבוב וסננס אמרו כי מדובר באדם בן 65, ללא עבר פלילי, עובד 40 שנה בתחום האבטחה, זהו מעצרו הראשון, והמשטרה אישרה כי אין לה אינדיקציה שהוא שותף ברווחים. מעצרו הוארך עד 14 ביוני. בעקבות ערר ההגנה, קוצר המעצר ביממה.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות