המשטרה הכחולה נגד המשטרה הירוקה

שתף כתבה עם חברים

המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה מממנת מדור מקביל שהוקם במשטרת ישראל, ועכשיו יש בין הגופים ריב סמכויות. מבצע נגד עברייני איכות סביבה הסתיים עם חשודים שניצלו את חוסר התקשורת. האם בית המשפט אינו מבחין בין המשטרה הירוקה למשטרת ישראל

משאית שנתפסה באחד המבצעים

14 משאיות, שופלים וכלים הנדסיים כבדים נתפסו במבצע של המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל שנערך בסוף אוקטובר, בשל השלכת פסולת בניין לנחל איילון על ידי הכלים שעבדו בשטח חקלאי ליד מושב זיתן, הסמוך ללוד. בעלי המשאיות והנהגים עוכבו לחקירה, והכלים ששוויים נע בין עשרות אלפי שקלים ועד 340 אלף שקל, נתפסו על בסיס מניעתי ולצורך בקשת חילוט, בגין עבירות על חוק שמירת הניקיון, הטיית תוואי נחל ועבירות רישוי עסקים.

המשטרה טענה על בסיס תצפיות ופעילות סמויה, שבעלי המשאיות השליכו פסולת בנחל על בסיס יומיומי, וגרמו לחסימתו ולסכנת הצפה עם בוא הגשמים. בעלי הכלים, ממושב אחיסמך, לוד, רמלה וראשון לציון, טענו כי ביצעו עבודות ליישור הקרקע בשטח פרטי, וערימות עפר, ולא פסולת בניין, גלשו לאפיק הנחל בטעות.

החשודים הגישו בקשות להחזרת התפוסים בטענה שהחזקת המשאיות איננה מידתית ופוגעת בפרנסתם, כשרובם ללא עבר קודם בעבירות דומות ובכלל, והינם מפרנסים יחידים של משפחותיהם.

הדיונים בבקשות החזרת התפוסים התפצלו בין מספר שופטים, ובכמה בתי משפט. המשטרה, באמצעות תובעת המדור להגנת הסביבה, רפ"ק נורית זקן גבעתי, התנגדה לשחרור הכלים. כפי שקורה לעתים קרובות, דיונים אצל שופטים שונים הביאו לתוצאות ולהחלטות שונות, בנסיבות דומות.

כך, השופט אייל כהן מבית משפט השלום ברמלה, ערך הבחנה בין חשוד המחזיק במספר משאיות והינו בעל עבר פלילי, לבין חשודים אחרים ללא עבר, שמהם נתפסה משאית אחת. עם זאת השופט דחה את המשך הדיון בחודש, וכל הכלים נותרו בחזקת המשטרה.

טענו שהחזקת המשאיות אינה מידתית. משאית שנתפסה (מהמשטרה)

עמיתו לאותו בית משפט, השופט הישאם אבו שחאדה, הורה לעומת זאת על שחרור מיידי של משאית וולוו של חשוד נוסף שנתפס משליך פסולת לראשונה. השופט ציין כי "הפסיקה בבקשות מעין אלה ברורה. מקרים שבהם לא משחררים את המשאית, שמורים למקרים חריגים שבהם מדובר בביצוע עבירות חוזרות של איכות הסביבה".

לבית משפט השלום בחדרה הוגשה בקשה דומה מאחד החשודים הנוספים בפרשה. פרקליטיו של אותו חשוד, עורכי הדין נחמי פיינבלט וקובי בר-לב, היפנו את הבקשה להחזרת התפוסים דווקא אל המשטרה הירוקה, שהינה זרוע אכיפה אחרת, השייכת למשרד להגנת הסביבה. למרות שמה המטעה, המשטרה הירוקה היא גוף אזרחי של פקחים, וגם לה סמכויות לתפיסת כלים. אף שסמכויותיהן חופפות בחלקן, המשטרה הירוקה ומדור הגנת הסביבה של משטרת ישראל הם גופים נפרדים, אם כי קיים ממשק הדוק ביניהם: המשטרה הירוקה מממנת את תקציב המדור של המשטרה, ואף מתלווה לפעולותיו. אותו ממשק הוא מקור לבלבול וגם לאכיפה לא שוויונית, כפי שהתברר.

הבקשה לשחרור תפוס שהוגשה לבית משפט השלום בחדרה נענתה, כמו הבקשות שהוגשו ברמלה, על ידי המדור להגנת סביבה במשטרת ישראל (למרות הגשת הבקשה בטעות למשטרה הירוקה), שהגיש תשובה לבית המשפט, מאחר שתפיסת הכלים בוצעה במקרה זה בצווים משטרתיים.

עם זאת, לדיון שנערך בבית המשפט בחדרה לפני עשרה ימים, התייצבו רק החשוד ועורכי דינו, ללא איש מצד המשיבים, לא מהמשטרה הירוקה ולא ממשטרת ישראל, הטוענת כי לא ידעה על מועד הדיון. עו"ד בר לב הודיע במעמד צד אחד לשופט אביהו גופמן, כי "קיבל הסכמה בטלפון מסגן מפקד המשטרה הירוקה (צריך להיות סגן המנהל, ז"ק), עבד מחאמיד, להחזרת הכלים בתנאים שבית המשפט יקבע".

"נסיבות האירוע ייבחנו, ויחודדו הממשקים"

השופט גופמן לא התעכב על הגורם המוסמך לתת הסכמה לשחרור התפוס, והורה על שחרור של שלוש משאיות של החשוד בחתימה על ערבות עצמית והפקדה כספית של 10,000 שקלים, נמוכה בהרבה מזו שנקבעה בבקשות המקבילות שנדונו בבית המשפט ברמלה.

עורכי הדין טליה גרידיש ובן בן יהודה, המייצגים שני בעלי משאיות שנשארו תפוסות לאחר החלטת השופט אייל כהן, הגישו ערר לבית המשפט המחוזי, עקב אכיפה בררנית בוטה, כשהתברר שהחשוד שפנה לבית המשפט בחדרה השיג שחרור מיידי בתנאים נוחים מהמשטרה הירוקה, בדיון שהתנהל במעמד צד אחד בבית המשפט, בעוד עניין לקוחותיהם נדון לפרטי פרטים בדיון מתיש עם משטרת ישראל, ושחרור הכלים נדחה.

רפ"ק זקן גבעתי ממדור הגנת הסביבה של המשטרה, הודתה בתגובה לערר כי בוצע מחטף שלא על דעתה, על ידי המשטרה הירוקה, שנתנה הסכמתה לשחרור תפוסים "ללא סמכות, ללא בדיקה". בעקבות זאת, הערר שהגישו עו"ד גרידיש ובן יהודה התקבל, ושתי המשאיות שוחררו בתנאים מקלים. עו"ד גרידיש: "לא יתכן שאותה מדינה, בין אם זה המדור להגנת הסביבה ובין אם זו המשטרה הירוקה, תדבר בשני קולות ותנהיג איפה ואיפה בין חשודים. במקרה זה לא ניתן להכשיר את השרץ בטענה של חוסר סמכות, כפי שטענו הצדדים. קרה פה דבר שלא ייעשה במדינה מתוקנת".

בעקבות מהלך הדברים, פנתה רפ"ק זקן גבעתי גם לשופט גופמן בחדרה, בבקשה לשנות את החלטתו שכבר ניתנה בתנאי השחרור של משאית המבקש שהופיע בפניו. היא כתבה לשופט כי "נציג המשטרה הירוקה אינו שוטר במשטרת ישראל, אין לו כל סמכות לאפשר שחרור תפוסים אשר נתפסו בחקירה משטרתית. נבקש לקיים דיון חוזר בו יופיע הגורם המוסמך…תנאי השחרור המקלים שנקבעו אינם עומדים ברף למול שאר התפוסים בתיק זה".

עו"ד טליה גרידיש

עורכי הדין פיינבלט ובר לב, המתנגדים לבקשה, כתבו כי השחרור נקבע כדין. "המשטרה הירוקה כשמה כן היא, משטרה. אם אינה כזו, הרי בשמה קיימת הטעייה לציבור. ככל שקיים סכסוך פנימי בין עובדי המשרד להגנת הסביבה למשטרת ישראל, למשיב אין אלא להצר על כך אולם הדבר אינו מעניינו".

ממשטרת ישראל נמסר לפוסטה: "במהלך הדיונים, המשטרה עמדה על כך כי ראוי להותיר את כל הכלים תפוסים עד תום ההליכים, לאחר שאלו שימשו ככלי לביצוע העבירות. בתי המשפט ראו בחשיבות התפיסה, אולם הותירו רק את חלקם של הכלים תפוסים עד לתום ההליכים, וחלקם שוחררו בתנאים, זאת שלא בהסכמת משטרת ישראל.

"לאחר שהתקבלו החלטות בית משפט בכל הנוגע לחלק מהכלים אותם יש לשחרר, וכדי ליצור אחידות, הסכימה נציגת משטרת ישראל לשחרר בתנאי שחרור כלים שעמדו בתנאים, כפי שנקבעו על ידי בית משפט. למען הסר ספק, לנציגי המשרד להגנת הסביבה אין כל סמכות לשחרר כלים שנתפסו על ידי משטרת ישראל, ומבירור שערכנו עולה כי לא ניתנה הסכמת נציגם לשחרור ולא בוצעה כל מסירה כדין למשטרת ישראל על ידי המבקשים. לכן מבוקש לקיים דיון לשינוי תנאי השחרור שם יועלו כל הנסיבות כמקובל".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "הפעילות המבצעית שבמסגרתה נתפסה המשאית בנחל איילון בוצעה על ידי המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל, מדור המונחה מקצועית על ידי המשטרה הירוקה, וממומן על ידי המשרד להגנת הסביבה. המשטרה הירוקה מחזיקה בסמכויות לתפוס כלים המעורבים בעבירות סביבתיות, אך הן לא יושמו במקרה זה, שכן הופעלו סמכויות שיטוריות, והאירוע טופל על ידי המדור להגנת הסביבה באופן בלעדי. מכל מקום, נסיבות האירוע ייבחנו, ויחודדו הממשקים בין המדור להגנת הסביבה והמשטרה הירוקה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות