קצין בכיר במתקן חולות הורשע בהטרדות מיניות

שתף כתבה עם חברים

שב"ס הפסיק לדווח על פסקי דין נגד עובדי הארגון אבל אתר "פוסטה" חושף: שלוש חובשות ומטפלות באסירים התלוננו נגד הקצין בדרגת רב כלאי שפוטר * שב"ס: אין מקום לפרסום"

רצה להפגין את הכוח של במקום. מתקן חולות (צילום: פלאש 90)

שירות בתי הסוהר מצניע את פסקי הדין של בית הדין למשמעת שלו, שדן בעבירות של סגל שב"ס. בשנה האחרונה, עם מעברו לאתר אינטרנט חדש, הסיר שב"ס מאתרו את העמוד של פסקי הדין המשמעתיים, שהיה מתעדכן ומתפרסם לציבור (בשיהוי) אחת לשנה. משב"ס נמסר לפוסטה כי הוחלט שאין מקום לפרסום פסקי הדין בפומבי באתר החדש.

הדבר מנוגד למדיניות הנהוגה במשטרה ולהנחיות משרד המשפטים. אתר המשטרה למשל, מפרסם בקביעות פסקי דין של בית הדין המשמעתי של המשטרה, למרות שגם היא עברה לאתר חדש בשנה האחרונה. יתרה מכך: בהנחיית מחלקת ייעוץ וחקיקה, פרסמה המשטרה לראשונה בקובץ פסקי הדין האחרון, באופן תקדימי, גם  שמות של חלק מהשוטרים שהורשעו בעבירות משמעת, ולא הסתירה את שמם כפי שנעשה תמיד. זאת, בעוד שב"ס נוהג כמי שנוהלי השקיפות לא חלים עליו.

בין תיקי המשמעת בשב"ס שלא נחשפו יש תיקי הטרדות מיניות. בפסק דין שניתן לפני כחצי שנה ולא פורסם עקב הסרת פרסומי תיקי המשמעת מאתר שב"ס, הורשע קצין בן 50 בדרגת רב כלאי ממתקן חולות, בשלוש עבירות של הטרדה מינית וארבע עבירות התנהגות שאינה הולמת. הקצין היה ממונה בין השאר על המרפאה במתקן, שהופעלה על ידי החברה האזרחית "ביקור רופא", שם עבדו גם המתלוננות.

מתלוננת אחת, חובשת צעירה, הצטרפה לקצין לנסיעה ברכב, במהלכה ביקש שתאכיל אותו במבה לפה. למחרת, בשיחת טלפון שאל אם יש לה חבר ואמר שהוא לא נרדם בלילה. כששאלה אותה מדוע, אמר לה: "את ילדה גדולה תחשבי לבד". לאחר מכן שלח מסרונים מרומזים:  "ילדה, נכון שהבנת למה התכוונתי??? חבל שלא הגעת מוקדם". המתלוננת: "בשביל מה"? הנאשם: "הבאתי לך במבה גדולה". "היה לי ברור שהוא פנטז עליי, והקונוטציה היתה מינית", אמרה המתלוננת.

מורשת חדשה. הסתרת פסקי דין נגד עובדי השירות

המקרים הבאים היו יותר מפורשים: אחרי כמה חודשים, נכנס הקצין אל משרדה של עובדת המרפאה, ואחרי שישב מולה, זינק, נעמד וליקק את לחיה עם לשונו. העובדת קמה ויצאה. במקרה אחר, הגיעה העובדת למשרדו של הקצין בעניין מקצועי. לאחר שהחלו לשוחח, הוא קם מהכיסא, שם את אצבעו על שפתיה ואמר לה: "תלקקי לי את האצבע או תנשכי". העובדת, לדבריה, עשתה כדבריו מתוך פחד על מקום העבודה.   

למתלוננת שלישית, מזכירה, שלח הקצין הודעות "התגעגעתי". כשישבו במזכירות המרפאה, התקרב הקצין למתלוננת, אמר לה "ואי איזה ריח טוב", ונישק אותה בצווארה כשהיא זזה לאחור. אחרי כמה ימים שאל אותה אם "שמה עוד פעם את הבושם" ואמר: "רק תדעי שהצלתי אותך מאונס". לאחר שמנהלת המרפאה והמזכירה חזרו מחופשה משותפת בים המלח, ראה הקצין תמונות שהעלו לפייסבוק, ואמר להן: "בטח עשיתן סקס, אין מצב שלא גמרתן".

"בראיון, כשנכנסתי לעבודה, אמרו לי שאני צריכה להיזהר מהמסתננים שנמצאים שם, שאני צריכה לשמור על עצמי", אמרה החובשת בעדותה. "הפעם הראשונה שהרגשתי לא בטוח היתה אחרי ההודעות של א" (הקצין).  מתלוננת אחרת, המזכירה, סיפרה ש"הוא תמיד הראה כמה כוח יש לו במתקן".

סמנכ"ל "ביקור רופא" העיד שהתנהלות הקצין מול עובדות המרפאה התאפיינה ב"קצת הפחדות, איומים – 'אם לא תעשו בדיוק כמו שאני אומר, אתם לא תעבדו פה'. אני ידעתי שאין לזה גיבוי, זכינו במכרז ואנחנו עומדים בביקורות טובות. אבל צריך לזכור שהעובדים הם חובשים, מזכירות, אנשים שהם לא עם כוח או גב חזק, ודברים כאלה יכלו להפחיד אותם".

אפילו במשטרה יותר שקופים. שב"ס

הסמנכ"ל היכה על חטא, על כך שבפעם הראשונה ששמע על הטרדה, העדיף להשתיק את זה, מאחר שהחובשת לא היתה בטוחה אם זו הטרדה או סתם התנהגות קלוקלת, אך אחרי שנה וחצי סיפרה לו גם המזכירה על נשיקה בכפייה. 

הקצין, ששירת 25 שנים בשב"ס, נחקר ביחידה הארצית לחקירות סוהרים (יאח"ס) והכחיש לחלוטין את כל המקרים. הוא טען כי עובדות המרפאה עשו יד אחת נגדו כי "יש לו ביקורת כואבת, מקצועית, והוא עומד ביניהם ובין חוזה של מיליונים".

שופטי בית הדין, גנ"מ (עו"ד) טל שורץ, סג"ד ארנון צדקיהו ועו"ד שולמית קדם, דחו את טענת הקנוניה. "לא סביר להניח כי שלוש המתלוננות, שהועסקו בחברה כשכירות, חברו להן יחדיו לבדות בדיות, ואנו מאמצים גרסת כל אחת מהן…נראה כי הנאשם 'התבלבל' בחושבו כי העובדה שעומדות מולו אזרחיות , מתירה לו להתבטא ולהתנהג באופן בו לא היה מעז לפעול כלפי לובשות מדים".

הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד ניר פלסר, אמר כי כשנקרא לבנות את מתקן חולות, הוא לא חשב שיגיע יום בו יינתן משקל מכריע יותר לעדויות נגדו, מאשר למילתו שלו. בית הדין הטיל על הקצין קנס בגובה 20 ימי עבודה. במקביל, נציבת שב"ס עפרה קלינגר חתמה על החלטת פיטורין, הכפופה לאישור השר גלעד ארדן.  

שוב הש"ג אשם

בתיק נוסף, התלוננה סוהרת בת 19 בשירות חובה, כי ש"ג בן 46 הטריד אותה בסדרתיות. באחת המשמרות, הוא הגיע וחיבק אותה מאחור, ובמקרה אחר הרגישה שרגלו מלטפת את רגלה מאחור. במקרה נוסף, אחרי שדיברה עם אמה בטלפון, הוא שאל "אמא שלך כוסית? יש תמונה?". בהזדמנות אחרת הגיעה המתלוננת לשער בית הסוהר וביקשה מהנאשם שיפתח. הוא ענה לה:"את יודעת את מה אני אפתח לך בכיף".

הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד יאיר נדשי, הכחיש. שופטי בית הדין דחו גם כאן טענת עלילה שהעלה הנאשם ואמרו כי אין כל סיבה לכך. הנאשם הורשע בעבירות התנהגות שאינה הולמת. העונש: הורדה בדרגה על תנאי וקנס בגובה שלושה ימי עבודה.

משב"ס נמסר: "פסקי הדין של בית הדין למשמעת היו מפורסמים בעבר באתר הארגון. כיום, הפך האתר לאתר שירותי הנותן מענה לבקשות נפוצות בציבור ועל כן הוחלט שאין מקום לפרסום פסקי הדין. עורך דין הזקוק להם, יכול לפנות לבית הדין למשמעת ולקבל מענה קונקרטי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות