השופטת לשעבר אתי כרייף מאיימת לתבוע את שי ניצן והדס שטייף 

שתף כתבה עם חברים

השופטת שנאלצה לפרוש למרות סגירת תיק השוחד, הולכת בעקבות עו"ד אפי נוה ובהתראה לפני תביעה דורשת פיצויים מהפרקליטות וממשרד הביטחון על הפגיעה בפרטיותה

אתי כרייף

השופטת לשעבר אתי כרייף, שנאלצה לפרוש משיפוט על רקע החקירה בפרשת יחסיה עם ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, דורשת פיצויים של מיליוני שקלים מהמדינה על רקע פעולות החקירה הבלתי חוקיות שבוצעו לאחר פריצת הטלפונים של עו"ד נוה על ידי האקר שהופעל על ידי העיתונאית הדס שטייף

פרקליטיה של כרייף, עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין, שיגרו מכתב התראה לפרקליטות והציעו להגיע לפיצוי מוסכם; שאם לא כן תגיש השופטת לשעבר "תביעות אישיות כדי להיפרע מנזקיה, מכלל הגורמים שלקחו חלק במחדלים החמורים שנפלו במהלך חקירתה".
מכתב ההתראה נשלח הן לפרקליטות המדינה והן ל"ייעוץ המשפטי במשרד הביטחון", רמז לכך שכרייף שוקלת להגיש תביעות אישיות נגד פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן וגם נגד שטייף וגורמים בגלי צה"ל. כזכור, תביעה על סך שבעה מיליון שקל נגד גלי צה"ל והמדינה הוגשה כבר על ידי נוה.  

"מרשתנו נחקרה במסגרת פרשה שזכתה לכינוי המשפיל, הפוגעני והמחפיץ 'פרשיית מין תמורת מינוי' בטענה שנתנה שוחד מיני לעו"ד נוה", כתבו פרקליטיה של כרייף. "הגם שמהחשדות שהוטחו בפניה לא נשאר דבר, תדמיתה נרמסה, פניה הולבנו ועולמה האישי, הכלכלי והמקצועי של מרשתנו חרב ונמחק כלא היה. משופטת מקצועית ומוערכת הפכה לחשודה בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים".

פרקליטיה של כרייף מונים את מסקנות השופט דוד רוזן, נציב הביקורת על הפרקליטות, שפרסם בחודש שעבר דו"ח בפרשה רגע לפני פרישתו. רוזן אמנם לא קיבל את כל טענותיה של כרייף, אך מתח ביקורת על אופן ניהול החקירה על ידי פרקליט המדינה לשעבר.   

רוזן ביקר את ניצן על אישורו לחוקרי המשטרה להאזין בביתה של שטייף מפיה ל"קטעים נבחרים" מהטלפונים הפרוצים, עוד לפני שחוקרי יאח"ה ביקשו וקיבלו צו האזנת סתר משופט.
רוזן קבע כי המשטרה לא הציגה בבהירות לנשיא בית משפט השלום בתל אביב דאז אביחי דורון שנתן את הצו, כי הטלפונים נפרצו קודם ביוזמת העיתונאית, וכי החקירה מבוססת על חומרים שהושגו בעבירה.
עוד קבע רוזן כי אישור פרקליט המדינה בכתב לניהול החקירה נגד השופטת וראש לשכת עורכי הדין ניתן בדיעבד, שבועיים אחרי שחוקרי המשטרה באו עם הבקשה להאזנת סתר לשופט, מהלך שכונה בדיעבד על ידי הפרקליטות כ"בדיקה מקדימה".  

בקשת המשטרה למתן הצו נוסחה לדברי רוזן בלשון עמומה, שלא ציינה במפורש את החדירה הבלתי חוקית לטלפונים, הגם שבבקשה לשופט נכתב כי "חלק הארי של החומרים שמצויים ברשותה של המעורבת ב' (שטייף) הושגו באמצעות פעולות לשחזור מידע מחוק ממכשירים סלולריים".

כזכור, השופטת כרייף אולצה לפרוש חרף סגירת "תיק השוחד", לאחר שהמשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר שקיבל את ההחלטות בסיום, קבע כי היא עברה לכאורה עבירה של השמדת ראיה בשל מחיקת מסרונים מהנייד, ולא תועמד לדין בשל פרישתה. כרייף מסרה כי הקשר האישי בינה לבין עו"ד נוה החל שנתיים לפני המינוי שלו כראש הלשכה, ושלוש שנים לפני המינוי שלה לשופטת, ללא קשר לוועדה לבחירת שופטים. למברגר קבע בהחלטתו כי אין בסיס לעבירת שוחד, ואין הצדקה לכתב אישום בעבירה של מרמה והפרת אמונים לכאורה לאור הראיות הפסולות שנמסרו על ידי שטייף. 

כרייף דורשת פיצויים בשל פעולות החקירה בניגוד לדין, שקטעו את הקריירה השיפוטית שלה, והמחדלים שלדבריה כללו מתן חסינות לפורצי הטלפון של עו"ד נוה, שביצעו עבירות פליליות חמורות; בשל הטעיית בית המשפט ביחס לדרך שבה התגלו החומרים; וביסוס הליך פלילי על ראיות שהיה ברור מלכתחילה שלא ניתן יהיה לעשות בהן שימוש.

עוד היא מתריעה כנגד "גורמים במערכת הביטחון" אשר פעלו בניגוד לדין, תוך ביצוע עבירות של חדירה לא חוקית לחומר מחשב, פגיעה בפרטיות, "חיטוט בחומרים אישיים ופרטיים במטרה להזיק" ועוד. 

"במשך שנתיים אלה חוותה מרשתנו גהינום נפשי, כלכלי, תדמיתי ותעסוקתי. שמה היה מרוח על גבי העיתונים, היא הפכה ללעג ולקלס בציבור, ודמותה הוחפצה לאישה פתיינית… עד היום מרשתנו נאלצת לאסוף את שברי המהלומות שספגה, בשעה שתיק השוחד והפרת האמונים שפתח מהדורות חדשות והרעיד את מערכת המשפט, נסגר בקול ענות חלושה", כתבו עורכי הדין. 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
12 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות