פיצוץ מבוקר

שתף כתבה עם חברים

18 חודש בלבד לשמוליק הרוש בתיק מטען חבלה ברכב של סיטונאי בגליל, כך שבעוד ארבעה חודשים הוא בחוץ מה שאמור להטריד את הימ"רים במחוזות חוף וצפון * הסדר הטיעון – חשש הפרקליטות מקבלת חוות דעת מקצועית תקדימית לפיה ספק אם המטען היה מתפוצץ או גורם נזק

harosh shmulik 330 330
שמוליק הרוש (צילום באדיבות יואב איתיאל)

 הסדר טיעון לשמואל (שמוליק) הרוש בתיק הנחת מטען החבלה ברכבו של פייסל ג'דבאן: 18 חודשי מאסר בפועל בלבד, במסגרת הסדר טיעון. על שותפו לעבירה, אלחנן פלח מקרית שמונה, נגזרו 32 חודשי מאסר בפועל. מאחר ונקבע כי ירצו את המאסרים החל מיום מעצרם בפברואר 2014, להרוש נותרו עוד כשישה חודשים לריצוי בפועל, ואילו לפלח נותרו 10 חודשים בלבד מאחורי סורג ובריח.

על פי כתב האישום המקורי נגד הרוש ופלח, שהוגש על ידי עו"ד בני פסקל מפרקליטות מחוז חיפה, הם קשרו ביניהם קשר להניח מטען חבלה ברכבו של ג'דבאן, סיטונאי גדול במתחם הקניות 'פייסל' בכניסה לכפר מזרעה שליד נהריה. בשלב החשדות אמרו במשטרה, כי הרקע להנחת המטען הוא סחיטת דמי חסות. המטען, כזכור, התגלה במקרה על ידי אחד מעובדי מתחם הקניות שהבחין במעשיו של פלח, ניגש לרכב, ראה את המטען ודיווח עליו לג'דבאן, שהזעיק את כוחות הביטחון. אלה נטרלו את המטען – שלא התפוצץ.

כתב האישום ייחס להרוש (35) מנהריה ולפלח (26) עבירות של קשירת קשר לפשע, החזקה ונשיאת נשק שלא כדין וניסיון לחבול ולהזיק בחומר נפיץ. כתב האישום התבסס על צילומי מצלמות אבטחה, פלטי איכונים טלפונים, עדויות של עדי ראייה, טביעת אצבע ודי-אן-איי של פלח על המטען, וכן גם טביעת אצבע של הרוש על גבי עיתון באמצעותו החזיק פלח את המטען.

עניין של מעמד

הרוש נחשב לראש ארגון פשע עצמאי, שהיה בעבר שותף שווה זכויות של מיכאל מור, ונחשב לאיש המבצעים של ארגון הפשע מנהריה בימי המאבק הידוע נגד שוטרי תחנת המשטרה המקומית, עד שהשניים הסתכסכו.

לפי ההערכות, סביב הרוש פעילים עבריינים רבים ברחבי הצפון, שנגד חלקם מפעילים לאחרונה אנשים המזוהים עם מור סדרה של פיצוצים ואירועי ירי – במטרה לנקום את רצח בדרי מור, אחיו של מיכאל. לפי ההערכות, רצח בדרי מור התבצע על רקע השתלטות שלו על עסקים בצפון בזמן שמיכאל מור היה בחו"ל, תוך התעלמות מחלקו וממעמדו של הרוש.

mor michael150 mor badri 150
מיכאל מור בדרי מור

בין אנשיו של הרוש אפשר למנות רבים, למשל את זיו אלוש ממגדל העמק, עיר בה יעדים מסוימים הפכו ליעד של מתקפות מצד גורמים אנונימיים, ככל הנראה כאלה המזוהים עם מור.

לכאורה, "המלחמה בצפון" רחוקה מלהסתיים, אבל לפוסטה נודע, כי לאחרונה גורמים המקורבים למור ולהרוש מנסים לארגן "סולחה" ביניהם, על מנת למנוע שפיכות דמים נוספת.

מטען בעייתי

על רקע ההיסטוריה של הרוש, מעצרו בתיק המטען במרכז הקניות, היווה עבור כמה יחידות מרכזיות של המשטרה בצפון הצלחה רבה, וגם שם חיכו שהראיות החזקות בתיק יביאו לעונש משמעותי שייגזר בבית המשפט על אחד היעדים המרכזיים בצפון. אלא שלמרות הראיות החזקות לכאורה, הסנגורים – עורכי הדין דורון נוי, יהלי שפרלינגציון שמעון ואתנה אדרי – גילו קשיים ראייתיים בתיק, בפרט לאחר שהמשפט החל והוצגה חוות דעת מומחים לגבי המטען. זאת ועוד, לאחר תחילת המשפט התברר כי קיימת בעיה נוספת: אמנם לפרקליטות היה עד שזיהה את פלח כמי שהטמין את המטען, אבל את הרוש אף עד לא זיהה כמי שישב ברכב איתו הנאשמים הגיעו למרכז הקניות.

כאמור, אחת הבעיות העיקריות של הפרקליטת היתה בנוגע למטען עצמו. חוות דעת שהוצגה לבית משפט היתה "בעייתית", ועלה ממנה ספק האם המטען יכול היה בכלל להתפוצץ, ואם כן – האם היה ביכולתו להסב נזק משמעותי ופגיעה בחיי אדם. בפרקליטות חששו שבמקרה של זיכוי הנאשמים בעייתיות זו תוביל להחלטה משפטית תקדימית, שעלולה להשפיע על תיקים דומים, במסגרתם נבדקו המטענים באותה שיטה.

hablanim harush
האזור בו נמצא המטען

התובעת בתיק, עו"ד לילך תמיר, אישרה את חששות הפרקליטות בעת שההסדר הוצג בבית המשפט המחוזי בחיפה: "בבסיס התיקון לעבירות בחומר נפץ עמד הקושי הראייתי הנוגע לאופי המטען בתיק זה כפי שעלה מעדויות מומחה התביעה ולשאלה האם יכול היה להתפוצץ וככל שכן – מה הנזק שהיה נגרם… התיקון מאזן לטעמנו בין גרסת ההגנה והתביעה באופן שמוסכם בין הצדדים כי המטען יכול היה להתפוצץ, אך לא באופן שמסכן חיי אדם. כמו כן הוסכם שהמטען לא נועד לפגוע בבני אדם אלא בנכס בלבד, ברכב… תוקן גם הסעיף שמתייחס לעבירות הנשק עצמן, הסעיף בו נטען כי בכוח המטען להמית אדם הוחלף בחלופה חמורה פחות שהיא שבכוחו של המטען להזיק לאדם. הנימוק לתיקון זה הוא  קושי ראייתי ומאחר ובית המשפט נחשף לעדויות מומחה התביעה".

 האיזונים הנכונים

קשיים אלה ואחרים הובילו בסופו של דבר להגשת כתב אישום מתוקן. בעקבות התיקון בכתב האישום, וההסדר הנלווה אליו, פלח הורשע בעבירות של החזקת נשק שלא כדין, נשיאת נשק שלא כדין וניסיון להרוס נכס בחומר נפיץ. מנגד, הרוש הורשע בניסיון להחזקת נשק שלא כדין, סיוע לנשיאת נשק שלא כדין וסיוע להרוס נכס בחומר נפיץ.

od shperling noy 160 120 od edri atena favorit od shimon zion
עוה"ד נוי ושפרלינג עו"ד אדרי עו"ד שמעון

השופט דניאל פיש, שבחן את ההסדר, אישר אותו. בנוסף למאסרים בפועל, על פלח נגזרו גם תשעה חודשי מאסר על תנאי ואילו על הרוש נגזרו גם 18 חודשי מאסר על תנאי, שיחפפו גזר דין בתיק אחר.

את תגובת ההגנה מסר עו"ד שמעון: "כפי שטענתי מרגע המעצר, בתיק היו בעיות ראייתיות רבות, הצדק יצא לאור ואני מברך על ההסדר. הרוש הסכים לחתום על ההסדר מסיבה אחת ויחידה – המציאות העגומה במערכת בתי המשפט שלפיה במידה והיינו מנהלים את התיק עד תום, במקרה הטוב המשפט היה מסתיים בעוד ארבעה חודשים לפחות, גם אם היה מזוכה, בעוד שלפי ההסדר הרוש ישוחרר בעוד כחודשיים. המשמעות מבחינת העונש היא זיכוי הלכה למעשה".

בהתייחסו לפלח אמר עו"ד שמעון: "התביעה ערכה את האיזונים הנכונים ולאחר החקירה הנגדית של המומחה המקצועי מטעמנו, מר שרון יוסף, שחקר את המומחית מטעם התביעה לעניין חוות דעתה בנוגע לחומר הנפץ. על דוכן העדים התברר כי חוות דעתה היתה לקויה, וזאת בלשון המעטה, ולמעשה לא ניתן היה להוכיח מעבר לכל ספק סביר כי מדובר בחומר שהיה גורם לפיצוץ. התביעה, בתבונה, בחרה בהסדר מקל ולא בסיכון שמא תיפתח תיבת פנדורה שתוביל לפתיחת משפטים רבים של נאשמים אשר ניתנה בעניינם חוות דעת דומה. דבר שיכול היה להוביל לזיכויים של נאשמים רבים בתיקי מטען חבלה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות