דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

הצעה: חקירת ראיה חדשה מטעם נאשם לאחר הגשת כתב האישום

עו"ד אמיר מסארווה בהצעת תיקון לחוק, על מנת לאפשר לבית המשפט לחייב את המשטרה לבצע השלמות חקירה לשם ניהול יעיל של המשפט ומניעת עינוי דין 

od masarwa amir   
עו"ד אמיר מסארווה  

המדינה מגישה כתב אישום נגד נאשם; ההגנה מחזיקה בראיות בעלות פוטנציאל לזיכוי, אך המשטרה והפרקליטות מסרבות לחקור ולבחון את הראיות המזכות. האם בית המשפט מוסמך להורות להן לבצע השלמת חקירה לבקשת ההגנה? התשובה בשלב זה היא: לא.

עו"ד אמיר מסארווה פנה לאחרונה לחברים בוועדת חוקה של הכנסת וללשכת עורכי הדין, בהצעה לתיקון חוק סדר הדין הפלילי, כך שנאשם יוכל להגיש לבית המשפט הדן במעצרו בקשה להשלמת פעולת חקירה, לאחר הגשת כתב האישום.

עו"ד מסארווה כתב לחברי הכנסת כי "לפי החוק והמצב השורר כיום, הזכות להורות למשטרה לבצע השלמת חקירה לשם ניהול יעיל של המשפט, הינה זכות בלעדית למאשימה – ויש מקום על מנת לאזן כוחות, להעניק זכות זו גם לנאשמים בכפוף לשיקול דעתו של בית המשפט".

עו"ד מסארווה מייצג נהג משאית הנאשם בנהיגה בזמן פסילה ונתון מאז הגשת כתב האישום במעצר בית. הנהג מכחיש כי נהג ברכב, ועו"ד מסארווה הגיש לבית המשפט תצהירים של בעל המשאית, הטוען כי אין לו כל קשר לנאשם, וכי בזמן בו נטען כי בוצעה העבירה – המשאית לא היתה ברשות הנאשם. הסנגור ביקש מבית המשפט להורות למשטרה לגבות עדות מבעל המשאית, לאור הימנעותה ואף סירובה לעשות זאת.

shofet levy avi  
השופט אבי לוי 

הבקשה נדחתה, הן על ידי בית משפט השלום והן בערר לבית המשפט המחוזי בחיפה. השופט אבי לוי כתב כי לבית המשפט "אין סמכות פורמלית חקוקה ליתן הוראה לתביעה לערוך השלמת חקירה בשלב זה של ההליך". זאת, גם כאשר על פניו השלמת חקירה עשויה להועיל, לטענת ההגנה, לחקר האמת ולניהול המשפט. במלים אחרות: על נאשם המחזיק בראיה מזכה לכאורה, להמתין עד לפרשת ההגנה ולזימונם של העדים מטעמו, ועד לבירור מחדל החקירה במשפט והזיכוי שיכול להגיע לאחר שנים, כאשר בכל אותה עת הוא נתון בתנאים מגבילים.

"מצב בו אין סמכות חוקית לבית המשפט לדון בבקשת נאשם (לחייב את המשטרה בחקירה נוספת), הינו מצב אבסורדי, בו בית המשפט כבול ידיים מלנהל ביעילות את המשפט המתנהל בפניו", כתב עו"ד מסארווה בהצעה לתיקון החוק. לדבריו, עד לבירור של ראיות ההגנה במשפט, הנאשם עשוי להיות במעצר או במעצר בית ממושך עד תום ההליכים, וקיימת סכנה גם כי עדים רלוונטיים ייעלמו, יעזבו את הארץ או ילכו לעולמם כתוצאה מאי-בירור העובדות במועדן ותסוכל תכלית ההליך – "דבר שלא ניתן להשלים עמו משפטית ומוסרית".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן