אישום: עוזרות הבית היו "המובילות" של כנופיית גנבי הרכב

שתף כתבה עם חברים

הסיפור המלא על שתי בנות 20 מאזור חוף הכרמל נאשמות שקיבלו 1,000 שקל עבור כל מבצע של הובלת הפורצים לכלי רכב פוטנציאליים, ולאחר מכן נסיעה בראש השיירה עד למשחטות הרכב בטול כרם

woman driving freepik
סיפור הכיסוי היה מקורי (אילוסטרציה: FREEPIK)

לבית משפט השלום בראשון לציון הוגש כתב אישום נגד שתי צעירות תושבות איזור חוף הכרמל, בטענה שהיו חלק מכנופיית גנבי מכוניות מהשטחים ומהמשולש, שהתמחתה בגניבה שיטתית של כלי רכב – בעיקר מסחריים מסוג ברלינגו – בכרמל, בטירת כרמל ובזכרון יעקב.

על פי כתבי האישום, תפקידן של השתיים – אפנאן דרוויש מעתלית והאלה ברייה מפרדיס, שתיהן כבנות 20 – היה להוביל את הפורצים אל היעדים, להמתין להם בעת שפרצו את כלי הרכב ואחר כך לנסוע בראש שיירת הגנובים אל מעבר לקו הירוק. סיפור הכיסוי שלהן, בעת שנעו ברחובות הערים, היה כי הן "עוזרות בית", בדרך לעבודה. בדרך לטול כרם הן השתכרו יותר: עולה כי התעריף עמד על 1,000 שקל בעבור כל מבצע כזה, עם מכירת הרכב הגנוב.

דרוויש וברייה נעצרו בחיפה, בזמן ששוטרי חיפה ובלשי אתג"ר של יאח"ה יירטו שני "ברלינגו" כאלה במירדף על כביש 2, שזכה לכיסוי תקשורתי רב ושנסתיים בירי באוויר ובהתנגשות סמוך לקיבוץ געש, בה נפצעו 10 בני אדם. בין הפצועים היה מוחמד פרוג'ה, החשוד כנהג רכב גנוב כזה, שנותר פצוע קשה ומחוסר הכרה. נגד נהג אחר, מאזן עטא, בן 22 מהכפר ראס בנפת טול כרם, הוגש כבר כתב אישום בתחילת השבוע שעבר.

לפי התביעה, מי שעמד בראש הכנופיה הוא אדם המכונה "אמג'ד", ותעריף שכרם של הנהגים עטא ופרוג'ה עמד גם הוא על 1,000 שקל לכל רכב. לטענת המשטרה, לאחר ההתנגשות עטא נמלט דרך חלון הרכב ונלכד במרדף רגלי אחרי כמה מאות מטרים, רק לאחר ששוטר ירה באוויר, כאמור כדי לעצרו. עטא, המיוצג על ידי עו"ד עזר מבורך, מואשם בשורה של עבירות, ביניהן כניסה לישראל שלא כחוק, נהיגה ללא שהוציא רשיון נהיגה מעולם, נהיגה ללא ביטוח, נהיגה פוחזת והפרעה לשוטר. הוא מואשם בגניבת רכב רק באירוע זה. השבוע, השופטת הבכירה שירלי דקל נווה הורתה על מעצרו עד החלטה אחרת.

לעומת זאת, שתי הצעירות מואשמות בגניבת תשעה כלי רכב בשישה אירועים בשבועיים של חודש אוגוסט, ביניהם מצה"ל, עיריית טירת כרמל ועוד.

mirdaf autostrada
הרכב עם החשודים (מוקף בעיגול) נמלט מהמשטרה (לסרטון המלא – לחצו כאן)

מכתבי האישום עולה תיאור של כנופיה מאורגנת, שכללה תפקידים מוגדרים: מי שהוביל את הגנבים ליעדם; מי שפרצו והניעו את כלי הרכב; מי שנהג אותם לאיזורי ריכוז וצינון סמוכים, ואחר כך לשטחים; ומי ש"פתחו את הציר" והובילו את השיירות. במקביל להגשת כתבי האישום מבקשת התביעה את הארכת מעצרן של השתיים, נטולות עבר פלילי, עד תום ההליכים. בדיונים נפרדים האריכה השופטת דקל נווה את מעצרן.

מכתב האישום עולה, כי איש הקשר של הבנות היה קרוב משפחה של אפנאן, צעיר מקלנסווה – שם שורשיה של משפחתה. נטען כי תפקידן של השתיים בכוח היה לנסוע לעיר טייבה, לאסוף משם את יזן ועימאד, שני תושבי השטחים המומחים בפריצת כלי הרכב, ולהסיע אותם ליעדים נבחרים בצפון. בעת גניבת כלי הרכב, הן המתינו בסמוך או בנקודת "התקררות". מכתבי האישום עולה כי אחר כך היו המובילות בציר שנבחר מראש דרך מעבר "תאנים" אל טול כרם.

נטען, כי את ההובלה הראשונה עשו הבנות ב-5 באוגוסט אל החניה הצמודה למלון "בית מימון" ברחוב צה"ל במושבה הסמוכה והמוכרת להן, זכרון יעקב. לטענת התביעה, מעט לפני השעה 03:00 יזן ועימאד פרצו רכב ברלינגו צה"לי של שכן, הבנות נסעו לפניהם דרך כביש 6 לדרום אל שער אפרים ומחסום תאנים והובילו אותם לכיוון השטחים. הפרקליטות טוענת כי למחרת הן נפגשו עם יזן וקיבלו ממנו 1,000 שקלים כל אחת והוא גם תידלק את הרכב של ברייה.

שלושה ימים אחר כך כבר הובילו הבנות את הפורצים לרחוב הרדוף בטירת כרמל, שם גנבו עוד ברלינגו והובילו את השיירה בנתיב דומה לשטחים. לטענת הפרקליטות, פריצות וגניבות דומות בשיטה זה ביצעה הכנופיה ב-15 באוגוסט ברחוב זלמן שניאור בשכונת רמות רמז חיפה, שם גנבו ברלינגו של צה"ל, ברלינגו נוסף ברחוב אורי צבי גריבנברג בשכונת רמת בגין ופולקסוואגן גולף, ברחוב אליעזר אלתר בשכונת רמת אלון.

התביעה טוענת כי ברייה ודרוויש המתינו אותה עת בחורשה סמוך לרחוב אבא חושי. מסוק שהפעילה המשטרה מעל הכרמל באותו יום לא הצליח לאתר אותן. כשהגיעו גנבי הרכב, כך נטען, הבנות הובילו אותם בנתיב המוכר, כשעוד גבר נוסע לפניהן ברכב מאזדה לנטיס. כבר למחרת, עוד פריצה באותה סביבה מוכרת. הפעם, ברחוב אידר שם נגנב סיאט איביזה פרטי ואחר כך שוב ברלינגו ברחוב הס בהדר הכרמל. על פי האישומים, השתיים ששוב המתינו בחורשה, הובילו אחר כך את השיירה דרך כביש 2 דרומה לכפר יונה, ומשם לשער אפרים ומחסום תאנים.

יומיים אחר כך נגנבו הברלינגו של צה"ל בשכונת ורדיה, והברלינגו של עיריית טירת כרמל ברחוב יקינטון בשכונת רמת אלמוגי, תוך שהשתיים ממתינות לפורצים ברחוב נחום גולדמן בשכונה. משם הן נסעו לתחנת הדלק של "סונול" ליד שכונת דניה.

סמוך לאותו זמן התנהל המרדף אחרי גנבי כלי הרכב, עליו כבר פורסם בפוסטה. המשטרה התקשרה לאביה של האלה ברייה, בעל הרכב בו נהגה, הוא מסר את מספר הטלפון הנייד שלה, והשתיים התבקשו להמתין לשוטרים בתחנת הדלק "סונול" בשדרות ההגנה בכניסה הדרום-מערבית לעיר, היכן שנעצרו. לטענת הפרקליטות, תוך כדי כך מחקה האלה ברייה את רשימת השיחות הנכנסות והיוצאות מהטלפון שלה, והיא מואשמת לפיכך גם בשיבוש הליכי משפט.

od natur guad 150 150  od darwish muhamad  
 עו"ד נאטור  עו"ד דרוויש (צילום: יואב איתיאל)  

האלה ברייה היא דווקא זו ששיתפה פעולה עם החוקרים, ועדותה מפלילה את חברתה. סנגורה, עו"ד מוחמד דרוויש, אומר כי "נקשרה לאירועים רק בעקבות היותה נוכחת ומלווה לחברתה הנאשמת הנוספת", וכן כי בינה לבין יתר הנאשמים אין כל היכרות קודמת והיא הכירה אותם רק באמצעות חברתה. "חלקה של מרשתי הנו מזערי ביותר", אומר דרוויש ל"פוסטה", "מרשתי צעירה כבת 20 נעדרת עבר פלילי ומעורבות קודמת בפלילים ומכאן אני מאמין כי בית המשפט יורה על שחרורה בימים הקרובים. מרשתי היתה קורבן של נאשמים ומעורבים בתיק אשר ניצלו את היותה בגיל צעיר והשתמשו ברכבה לצורך ביצוע עבירות פליליות שלא תרמה לביצוען ולא היתה שותפה בתכנון ובביצוע בפועל".

עו"ד ג'ואד נאטור, המייצג את אפנאן דרוויש, בחר שלא להגיב לכתבה. 

עדכון (5.9)

בבית המשפט המחוזי מרכז מחק השופט ארז יקואל ערר שהגישה המדינה על שיחרורה למעצר בית של אפנאן דרוויש, כפי שהורה בית משפט השלום בראשון לציון לבקשת הסניגור עו"ד ג'ואד נאטור. זאת לאחר שהסכים עם תובעת לה"ב 433 עו"ד יפית דרעי, כי הערבות שתעמיד כל אחד משלוש מפקחות עליה תעמוד על 60 אלף שקלים. השופט יקואל מחק גם ערר שהגישה המדינה על שיחרורה למעצר בית של חברתה, האלה ברייה, לאחר שהתובעת עו"ד דרעי, בהמלצתו, משכה את הערר. היא שוחררה כפי שהורה בית משפט השלום בראשון לציון לבקשת עו"ד מנשה סלטון מטעם עו"ד מוחמד דרוויש.  

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות