שוטר סיור זוכה מנהיגה בשכרות עקב מחדלי חקירה של מתנדבים במשטרת התנועה

שתף כתבה עם חברים

השופט מתח ביקורת על המתנדבים שלא הקפידו על הנהלים המחייבים השגחה על הנהג מרגע עיכובו ועד לבדיקת הינשוף: "שרשרת הליקויים הינה מרובה, כבר מתחילה, ועד כמעט סיום"

בדיקת ינשוף (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

התביעה צריכה להוכיח כי בדיקת הינשוף התבצעה כשורה ושני המתנדבים שעצרו את הנאשם עמדו בדרישה של השגחה רצופה על נהג בזמן בדיקת השכרות. כמו כן השוטרים היו צריכים לציין בדו"ח כי וכן הזמנים שנרשמו במזכר יהיו מדויקים.

בית המשפט לתעבורה זיכה שוטר סיור מאזור ירושלים מעבירה של נהיגה בשכרות.
מתנדבי משטרה שהיו בפעילות שגרתית לפנות בוקר ה-22 במרס באזור ירושלים, עיכבו נהג לבדיקת אלכוהול וגילו כי בגופו ריכוז אלכוהול גבוה של 422 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף, הרבה יותר מהמותר (420 מיקרוגרם). בדיקת פרטיו של הנהג העלתה כי מדובר בשוטר סיור, שהודה כי שתה כוס אחת של משקה אלכוהולי, אבל הוסיף וטען כי לא שתה יותר מהכמות המותרת בטרם נהג.

גרסת הנהג לא מנעה הגשת כתב אישום נגדו. באמצעות סנגורו, עו"ד יחי כותה, הוא כפר בעובדות כתב האישום. הנאשם טען כי נשף למכשיר הנשיפון פעמיים או שלוש. לטענתו, לאחר הבדיקה יצרו מתנדבי המשטרה קשר עם קצין המשמרת, כדי לקבל הנחיה כיצד לטפל בנהג. לדבריו, בפרק זמן זה המתנדבים התרחקו ממנו מרחק של 20-10 מטר, כדי לשוחח בעניינו מבלי שהוא שומע, לא היתה עליו השגחה, ורק לאחר 20 דקות הורו לו להיכנס לניידת ולהתלוות עמם לתחנה. בפרק זמן זה, טען הנאשם, הוא ניסה להרגיע את בני משפחתו, שתה מים ועישן – דבר שלטענת הסנגור – אמורים לפסול את תוצאות בדיקת הינשוף שנערכה לאחר מכן.

השופט ארנון איתן החליט לזכות את הנאשם, תוך שמתח ביקורת על השוטרים ועל האופן שבו נעשתה בדיקת השכרות. "לא מצאתי שהמאשימה הצליחה להוכיח כדבעי את דרישת ההשגחה, וכן לא את הדרישה לפיה במהלך 15 דקות לפחות קודם לביצוע הבדיקה, לא שתה הנאשם, לא עישן, לא גיהק או עשה פעולות שיש בהן כדי לפגום בתוצאת בדיקת הינשוף…", ציין השופט, "לא זו אף זו – הוכח לטעמי שהמזכרים אותם ערכו המתנדבים הינם דלים בפרטים, שונים זה מזה, ופרטים מהותיים נעדרים מהם".
"מאידך", הוסיף השופט, "עדותו של הנאשם בבית המשפט לא נסתרה, ואת בדיקת המאפיינים שנערכה לו בשטח הוא ביצע בהצלחה… במקרה דנן, לא התרשמתי כי חובת ההשגחה וקשר העין אכן נשמרו טרם ביצוע הבדיקה… שרשרת הליקויים הינה מרובה, כבר מתחילה, ועד כמעט סיום (טרם בדיקת הינשוף), ועל כן מסקנתי היא שלא היתה הקפדה כפי הנדרש, לעבודה בהתאם לנוהלים מחייבים את השוטרים/מתנדבים בהקשר להשגחה רצופה על הנאשם, ובהקפדה על המתנה של 15 דקות לפחות טרם עריכת בדיקת הינשוף… במצב האמור, לא שוכנעתי ברמה הנדרשת בפלילים, שהנאשם אכן נהג בשכרות".

השופט ארנון איתן

טרם סיכום ראה השופט נכון להעיר "כי אופי עיסוקו של הנאשם כשוטר אינו מקיש באופן אוטומטי על היכרותו, כמאמר המאשימה, את אותן הנחיות ובדיקות הנוגעות לבדיקת השכרות. בהקשר זה ציין הנאשם, כי הוא משמש כיום כרכז סיור, וכאשר הוא נדרש לטיפול בנהגים החשודים בביצוע עבירת השכרות, הוא מעביר את הטיפול לשוטרי אגף התנועה, הבקיאים בכך".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות