כנס פלילי של קיץ: תקשורת, ראיות דיגיטליות ודילמות של סנגורים

שתף כתבה עם חברים

עורכי הדין חיון, כרמלי, אפשטיין, גרידיש, מנשה ועוד דנו בתיקי אוריך, ניסו שחם ואפי נוה * וגם: השופטים לורך וקובו, ובכירי פרקליטות והסנגוריה, על ראיות הנפץ המוחזקות בטלפונים פרטיים, ועל עוד שאלות בוערות

עו"ד אורית חיון ועו"ד עדי כרמלי עם השופט עמי קובו

כיצד יודעים שפגרת בית המשפט החלה? כנס משפט פלילי של לשכת עורכי הדין במחוז מרכז נפתח בנינוחות ביום שני באחת בצהריים בבית הפרקליט בראשון לציון, בשיתוף שופטים מבית המשפט המחוזי ובכירי פרקליטות מחוז מרכז, בהנחיית עו"ד אורית חיון ועו"ד עדי כרמלי (25 יולי).
הכנס המושקע שנפתח על ידי עו"ד רומי קנבל נמשך עד שעות הערב בדיון בראיות פסולות, הכשרתן וב"פרי העץ המורעל" בנוסח הישראלי המרוכך מדי.

המפגש המקצועי-חברתי נפתח בפאנל על "תקשורת ומשפט בעולם הדיגיטלי" – פאנל שהנחה כרמלי והחל באחד הנושאים החמים בעולם המשפטי ובכלל, נושא שמטריד כל אזרח בר דעת – חיפוש משטרתי בטלפונים, חדירה ל"קודש הקודשים" ולנבכי הפרטיות.
עו"ד כרמלי פתח בשאלה לעו"ד ליאור אפשטיין על פסק הדין של בית משפט העליון בפרשת אוריך, שרחוק היה מלהציב למשטרה תמרור "עצור", אבל אותת שבעתיד החבל להפרת זכויות עשוי להתקצר. גם לאפשטיין וגם לכרמלי היה תפקיד בפרשה: הראשון הוא סנגור של אחד מיועצי נתניהו שהטלפון שלו נתפס בחקירה, ואילו המנחה כרמלי ייצג את העמדה הציבורית של לשכת עורכי הדין בעליון, נגד הפרת זכויות הנחקרים.

"שופטי העליון חככו בדעתם איך לצאת מהסבך", אמר עו"ד אפשטיין, "ואז עשו מה שיהודים עושים בדרך כלל – אמרו בדיון הבא (נחליט), וכשתהיו נאשמים תעלו את הטענות היפות האלה. עכשיו החקירה עומדת להתחדש, ומה שאומרים לחשודים הוא 'שמורה לכם הזכות לטעון כנגד כל הזוהמה בראיות, אבל חוץ מזה תבואו בשבוע הבא ותתנו גרסה… מה זאת אומרת? מבקשים שהחשוד ילבין את החקירה של עצמו (יכשיר את ההפרה). ברגע שידבר, כל הלכת אוריך הזו נגמרת בשנייה".

בהמשך, עו"ד טליה גרידיש דיברה על דילמות של סנגורים ואסטרטגיה תקשורתית, במציאות בה התיקים "חיים" ברשת לצד ההליך המשפטי. "אנו רואים שהמשטרה ממהרת לפרסם ראיות וסרטונים כבר בשלב החקירה, והציבור 'שופט ומרשיע'. בסופו של יום התיק נסגר או מסתיים בקול ענות חלושה, והציבור עצמו לא מבין את הפערים", אמרה עו"ד גרידיש, "איך יכול להיות שתיק שהתחיל בהרעשה כזו, הסתיים בלא כלום".

האם נכון לסנגור להתראיין בשם הלקוח ולתת תשובה להתקפה התקשורתית, או שיש מצבים בזירה הציבורית הגועשת שנכון יותר לשתוק?
עו"ד גרידיש הציגה את הדילמה ואמרה שיש מצבים בהם עדיף "להוריד את הלהבות" – כאשר החשוד בעמדת נחיתות מובנית בזירה הציבורית. למשל כשמדובר בחשוד/נאשם שהתקשורת מעוניינת במיוחד לצלוב, לעתים עדיף לשתוק, לתת לבית המשפט לעשות את עבודתו ולשפוט את הראיות, ולהפחית רעשים כאשר נפגעי עבירה דומיננטיים מנסים להכתיב תוצאה של תיק.

כתב הפלילים של חדשות 12, ברהנו טגניה, דיבר על דילמות יומיומיות של עיתונאים: למשל, האם לפרסם שהמשטרה מחפשת אנס שפגע בילד בן 12 ומסתובב חופשי. לדברי טגניה, היתה פעם שוויתר על פרסום מיידי כזה כשקיבל פנייה, כדי לא לפגוע במצוד שעמד להסתיים.
עוד הופיעו בפאנל: דוברת מנכ"ל משרד המשפטים דניאלה סמרי חסון; עו"ד יגאל בלפור, מרכז תחום הסייבר בסנגוריה הציבורית; רס"ן מאשה יודשקין מהתביעה הצבאית; ויועץ התקשורת עידן רוט.

עורכי הדין טליה גרידיש וליאור אפשטיין

בין יששכרוב לחייבטוב
פאנל בהנחיית עו"ד אורית חיון ועו"ד רלי אבישר עסק בזכויות נאשמים ופסילת ראיות – מהעקרונות שהותוו בהלכת יששכרוב, ועד לחוק החדש של שר המשפטים גדעון סער, על מה שיש ומה שאין בו בעניין ראיות שהושגו שלא כדין.
לדברי השופט עמי קובו מבית המשפט המחוזי מרכז, עם כל הכבוד לזכויות הנאשמים, עדיין – שופט שדן בתיק פשע חמור עושה איזונים, יש קושי לשחרר לחופשי נאשם בגלל הפרת זכויות, ותלוי כמובן מהי רמת ההפרה.
עו"ד חיון אמרה לשופט קובו שככל שהתיק חמור יותר, כך גם עיוות הדין עלול להיות חמור יותר, כי הנאשמים צפויים למאסרי עולם, וחשוב עוד יותר לשמור על הזכויות שלהם. השופט קובו נתן בהמשך כדוגמה את פרשת אלישע חייבטוב המפורסמת, בה בית משפט העליון שחרר אסיר עולם בתיק רצח שזוהם, וזכויותיו נפגעו על ידי חוקרים ומדובב שסיפק הרואין בתא, אך פסק הדין הזה הוא בבחינת "קול קורא במדבר", נדיר מדי.

המנחה חיון שאלה את עו"ד שרון משעל, בכירה בפרקליטות מחוז מרכז, איך הפרקליטות מגיבה על הפרת זכויות. עו"ד משעל נתנה כדוגמה דווקא את פרשת אפי נוה והשופטת כרייף, שם הושגו הראיות על ידי ביצוע עבירה מובהקת, תוך כדי מתן חסיון ליוזמת "האירוע" הדס שטייף. עו"ד משעל הסבירה את השיקולים עד להחלטה לסגור את התיק, כאשר הראיות לא הצביעו על עבירת שוחד. כאן הוחלט שזכויות החשודים גוברות אבל גם זה מקרה לא אופייני.
פרופ' מוחמד ותד, דיקן בית הספר למשפטים במכללה האקדמית צפת, הוסיף את הזווית האקדמית בעניין חוק יסוד זכויות חשודים. עוד הופיעו בפאנל: רס"ן אליסף מלמד מהפרקליטות הצבאית ועו"ד ליזי שובל בר, מרכזת תחום סייבר בסנגוריה מחוז מרכז.

השופטת רות לורך (עומדת) סקרה החלטות ואמירות ערכיות של בית המשפט העליון

דה-פליליזציה וסיפורים מאולם המשפט
פאנל נוסף עסק ב"דה-פליליזציה והסכנה להרחבת גבולות המשפט הפלילי" בדגש על התיק של ניצב ניסו שחם (עם "תיאוריית הצבירה" של עבירות מרף נמוך) והתיק של רפי רותם. נשיאת בית משפט מחוזי מרכז, השופטת רות לורך, סקרה את ההחלטות והאמירות הערכיות של בית המשפט העליון.
עו"ד גלעד מנשה, סגן יו"ר הפורום הפלילי, טען כי מדינה ליברלית צריכה להיזהר מהפללת יתר. לדבריו, יש לבטל מספר החוקים עבירות אמורפיות שמשנות צורתן מתיק לתיק ונעשה בהן שימוש כ"סעיפי סל" כמו הפרת האמונים, אשר נותנת כוח עודף לפרקליטות ולפרשנות מרחיבה של בית משפט על פני המחוקק. עו"ד מנשה התייחס לחוק החדש של גדעון סער בעניין זכויות יסוד לנחקר ונאשם בהליך הפלילי, ואמר כי חסרה קביעה בסיסית לפיה ההליך הפלילי הוא המוצא האחרון, ולא בחירה ראשונה.
עוד השתתפו בפאנל: ראש שלוחת תביעות רחובות במשטרה, עו"ד רענן ברוך, והסנגורים עו"ד חן הולנדר ועו"ד אפרת נחמני בר.

עורכי הדין דין כוכבי וגלעד מנשה

עו"ד דין כוכבי שיתף בפאנל "סיפורים מאולם המשפט" על הניסיון שעבר כסנגור פלילי, אשר ביום או בעצם לילה אחד הפך לפתע ל"חשוד" ונחקר בפרשת טלגראס, בטענה שנתן לחברי ארגון הטלגראס ייעוץ משפטי אסור כביכול.
עו"ד כוכבי חווה ליותר מאשר רגע את שעוברים לקוחותיו. המשטרה באה אליו הביתה, לקחה לו את הטלפון ואת המחשבים. במשך שלוש שנים ניהלו עורך הדין כוכבי ועו"ד אורית חיון מאבק על חפותו. הם נלחמו ולא אפשרו לבצע חיפוש בטלפון שלו ופגיעה בחסיון לקוחות המשרד, ואחרי שלוש שנים הודיעה המשטרה שהתיק נסגר. לדבריו, ה"חוויה" גרמה לו להבין את לקוחותיו הרבה יותר טוב.
עוד אורחת מעניינת היתה עו"ד מאיה סטול רייטן, שחזרה אחרי חודשיים מהכלא בבלארוס, לאחר שנעצרה בשדה התעופה על 2.5 גרם קנאביס רפואי שהביאה מישראל, וחולצה מחוויית האימים בהתערבות לשכת עורכי הדין ועורך הדין הפרטי שלה, עו"ד שרון נהרי.
סטול רייטן נראתה מאוששת, הציגה תמונות וסיפרה על החוויות המפוקפקות ממתקן בו אין "זכויות חשודים ונאשמים" – מתקן בו הטמפרטורה מתחת לאפס, ועצורים מוחזקים שנים בלי לראות בית משפט. אחת האפיזודות עליהן סיפרה היתה על שוטר שהורה לה לתת את חתימתה על מסמכי חקירה ברוסית. היא כתבה בעברית: 'אני לא קוראת רוסית, עו"ד מאיה רייטן'. החוקר השתומם: "יש לך חתימה ארוכה".

עו"ד רומי קנבל ועו"ד גל שרטוב
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות