הסדר לאסיר משוחרר ושליח על אופניים חשמליים שסחרו בקנאביס

שתף כתבה עם חברים

בסיומו של הליך גישור הסכימה התביעה לקיומם של קשיים ראייתיים: הקולות בהאזנות סתר לא זוהו, מסדר זיהוי לא בוצע, והנאשמים לא עומתו עם כל "הלקוחות"

עסקת סחר בסמים (צילום ארכיון להמחשה)

בדצמבר 2020 הוגש לבית משפט השלום בתל אביב כתב אישום נגד מוחמד אבו גאנם (31) מיפו ונגד צעיר בן 18 תושב העיר, שייחס להם 11 אישומים של סחר בקנאביס.
לפי כתב האישום שהגישה פקד עו"ד לימור חן מיחידת התביעות של משטרת מחוז תל אביב, אבו גאנם החזיק בטלפון "מבצעי" שמספרו הופץ בקרב קונים פוטנציאליים, שנהגו להתקשר לטלפון הסלולרי שלו ולסגור אתו את פרטי העסקה ומקום המפגש. לאחר הסיכומים אבו גאנם נהג לשלוח למפגש את הצעיר (קטין בעת ביצוע העבירות), שהגיע עם אופניו החשמליים ובכל פעם העביר גרמים בודדים של קנאביס תמורת סכומים שונים שנקבעו מראש – בדרך כלל בין 100 למאות שקלים בהתאם למשקל השקיות הקטנות שהעביר לקונים.

מה שאבו גאנם ו"השליח" לא ידעו הוא, ששניים מהלקוחות היו שוטרים סמויים ממחלק הנוער בתחנת יפו, שתיעדו את העסקה. אישומים אחרים תיארו התנהלות דומה של אבו גאנם והקטין בעשרות עסקאות, אולם אחד מהאישומים תיאר שיטת שיווק קצת אחרת: אבו גאנם טייל בגינה ברחוב העצמאות בבת-ים ופנה לצעירה ושאל אם ברצונה לעשן מריחואנה. היא השיבה בשלילה, והוא מסר לה את מספר הטלפון המבצעי ואמר כי במידה ותרצה יום אחד לעשן – שתתקשר. הלקוחה הפוטנציאלית אכן התקשרה כעבור מספר ימים וסגרה על קנייה של שני ג'וינטים ב-100 שקל, שנמסרו לה על ידי הקטין במקום המפגש שנקבע מראש.

עם הגשת כתב האישום, התביעה ציינה כי אבו גאנם השתחרר זמן קצר קודם לכן ממאסר של ארבע שנים שריצה עקב הרשעתו בעבירות שונות, וכי עברו הפלילי כולל גם עבירות סמים, בעוד שלנאשם השני אין עבר פלילי. לטענת התביעה, השניים ש"פעלו בשיטתיות לאורך זמן והפיצו בקרב קונים פוטנציאליים את מספר הטלפון הנייד". כמו כן צוין כי כאשר המשטרה פשטה על דירתו של אבו גאנם – היא תפסה 53,640 שקל במזומן, ובחשבון הבנק שלו יותר מ-80 אלף שקל נוספים.

הראיות נגד השניים כללו האזנות סתר ועדויות של חלק מהלקוחות שזיהו את הקטין במסדר זיהוי – אחד בוודאות של 80 אחוז, והשני בוודאות של 50 אחוז בלבד. בחקירתם שמרו הנאשמים על זכות השתיקה.

לאחר בחינת חומרי החקירה טענו הסנגורים – עורכי הדין מחמוד נעאמנה ואתנה אדרי – כי בתיק שורה של קשיים ראייתיים. בין היתר נטען כי המשטרה לא ביצעה פעולה של זיהוי קולות הדוברים בשיחות שהוקלטו בהאזנות הסתר, ולא בוצע מסדר זיהוי או עימות עם כל הלקוחות. כמו כן נטען לבעיות ביחס לאיכונים בתיק.

טיעונים אלו ואחרות הובילו להליך גישור, שבסיומו הגיעו הצדדים להסדר טיעון במסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן. מספר אישומים לגביהם עלו קשיים ראייתיים נמחקו, והצדדים עתרו לעונש של 13 חודשי מאסר שיוטלו על אבו גאנם. באשר לנאשם הצעיר נקבע כי הוא יישלח לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר, וככל שיהיה חיובי – התביעה תסתפק בעבודות שירות בעוד שההגנה תטען באופן חופשי. במידה והתסקיר יהיה שלילי, גם המדינה תטען באופן חופשי.

השופטת רונית פוזננסקי כץ קיבלה את ההסדר והרשיעה את הנאשמים בריבוי עבירות סחר בסמים. בגזר הדין בעניינו של אבו גאנם נקבע כי לצד עונש המאסר, יוטל עליו מאסר על תנאי, פסילת רישיון ויחולט סכום הכסף שנתפס ו-30 אלף שקל מחשבון הבנק שלו.
שלב הטיעונים לעונש במשפטו של הנאשם הצעיר נדחה למאי 2022, עד אז צפוי להתקבל בעניינו תסקיר המבחן.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות