פרשה 1131: נאשם מספר 1 בתיק ישוחרר באיזוק אלקטרוני

שתף כתבה עם חברים

נציגי הפרקליטות הגישו לבית המשפט הודעה לפיה נקבעו דיונים לחודש מרס וקיוו שבכך יימנע השחרור, אך השופט אברהם הימן קבע כי אין בהודעה זו כדי לשנות את החלטת השחרור * כמו במקרה מוטי חסין, גם כאן הפרקליטות צפויה לערער

עמית פוגל (צילום: ניר קידר)

פרשה 1131: חודש וחצי לאחר שהשופט אברהם הימן מבית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לבדוק היתכנות לשחרור באיזוק אלקטרוני של הנאשמים עמית פוגל ומוטי חסין, היום ניתנה החלטת השחרור בעניינו של פוגל (30 ינואר).

כזכור, כתב האישום מייחס לפוגל, נאשם מספר 1 בתיק, שני אישומים בעבירות רצח רמי אמירה וג'ורדן אזולאי, שני אישומים בעבירות של קשירת קשר לפשע, עבירה של גרימת חבלה בכוונה מחמירה ועבירות נשק.
העבירות נגד פוגל ואחרים במשפט הן על רקע יריבות רצחנית בין שתי חבורות עבריינים צעירים יחסית במשולש הערים ראשון לציון, חולון ובת ים, מרבית הנאשמים משתייכים לכנופיית ראשון לציון מערב, שמכונה גם "כנופיית הפרחים".

את פוגל מייצגים עו"ד יקי קהן ועו"ד משה יוחאי. במרס 2018 הוא נעצר עד תום ההליכים, ורק באוגוסט 2021 הוגשה בקשה ראשונה לעיון חוזר בעניינו והוא נשלח לקבלת תסקיר מטען שירות המבחן. חוות הדעת בתסקיר קבעה כי חלופת המעצר שהוצעה על ידי הנאשם אינה יכולה לתת מענה הולם לרמת המסוכנות שלו, אף לא בתנאי איזוק אלקטרוני. למעשה, שירות המבחן לא המליץ על שחרורו.

בהמשך טענו הסנגורים כי בחלוף למעלה מחמש שנים מעת מעצרו, ולאחר שעדותם של שני עדי המדינה הסתיימה, יש מקום להורות על שחרורו של הנאשם למעצר באיזוק אלקטרוני. ההגנה ציינה את תקדים השחרור של יהושע שוקי רבי, אשר אף הוא נאשם ברצח, ואת השחרור של שלומי ניאמצ'יק הנאשם בעבירות קשירת קשר לרצח ואמצעי לחימה, כל זאת בהשוואה לעברו הפלילי הלא מכביד של פוגל. כמו כן, הפנו הסנגורים לדברי עד המדינה א' אשר מסר כי מעמדו של פוגל בחבורה העבריינית היה נמוך, ומכאן יש להשליך על המסוכנות המיוחסת לו – טענו הסנגורים.

הפרקליטות מצידה, הגישה את גיליון הרישום הפלילי של פוגל וטענה כי עברו כולל יותר מהרשעה אחת בעבירת רכוש, והאישומים החמורים מבססים את המסוכנות הגבוהה המיוחס לו. הפרקליטות הדגישה את חומרת שתי עבירות הרצח וציינה כי אין טעמים כבדי משקל המצדיקים סטייה מהמלצתו השלילית של שירות המבחן. עוד נטען כי אין להשוות את מצבו לזה של הנאשמים רבי וניאמצ'ק, שכן לפוגל מיוחסים שני מעשי רצח.

השופט הימן ציין כי המעשים המתוארים בכתב האישום מזעזעים ואכזריים ביותר, אולם הוסיף: "יחד עם זאת, איני סבור כי בכך יש להבדילו בבחינת אבחנה משמעותית מיהושע שוקי רבי". לפיכך הורה השופט בחודש דצמבר לשלוח את פוגל לבדיקת היתכנות וקבלת חוות דעת ביחס לאפשרות לשחרורו למעצר באיזוק אלקטרוני.

לאחר קבלת חוות הדעת מטעם יחידת מעוז, לפיה הפיקוח האלקטרוני בכתובת שנבדקה ישים, ב-13 בינואר הגישה הפרקליטות הודעה לפיה נקבעו זה מכבר מועדים לתחילת פרשת ההגנה במשפט, כבר לחודש מרס הקרוב.

הסנגורים טענו כי ההודעה מהווה מצג מלאכותי, וכי המועדים שנקבעו לתחילת פרשת ההגנה צפויים להתרחב נוכח עמדת כל הסניגורים אשר טרם נשמעה. הם טענו כי מטעמו של פוגל צפויים להעיד מספר רב יותר של עדי הגנה, וכי ממילא אין רלוונטיות לזמן שנותר לפרשת התביעה אלא לזמן הצפוי עד לסיום המשפט.

ב-20 בינואר הוצגו לבית המשפט שישה מפקחים פוטנציאליים. הפרקליטות התנגדה ונטען כי נוכח ההתקדמות המשמעותית בתיק העיקרי, כאשר מועדים לתחילת פרשת ההגנה נקבעו כבר בחודש מרס הקרוב, הרי שהצפי להימשכות הליכים קצר יותר, ועל כן אין מקום לשחרורו של פוגל.

השופט הימן הגיע למסקנה כי אין בהודעת הפרקליטות כדי לשנות את החלטתו, לפיה עם חלוף הזמן יש מקום להעביר גם את פוגל להמשך מעצר בתנאי פיקוח אלקטרוני, בכפוף לתנאים מגבילים נוקשים, שיכללו פיקוח אנושי של שני מפקחים בו זמנית, וערבויות גבוהות.
לבסוף, השופט אישר את המפקחים שהוצעו והורה על העברת פוגל למעצר באיזוק אלקטרוני בפיקוח המפקחים שנקבעו, תוך תשלום ערבות עצמית, ערבות צד ג' והפקדה כספית בסך מאות אלפי שקלים לכל אחד מהמפקחים.
על החלטת השחרור ניתן עיכוב ביצוע. יש לציין כי באמצע חודש דצמבר אשתקד, השופט הימן הורה לשלוח לבדיקת היתכנות גם את מוטי חסין, ולבסוף הורה על שחרורו של חסין באיזוק אלקטרוני, לאור החלטת בית המשפט העליון בחודש אוגוסט האחרון בעניינו של יהושע רבי – החלטה אשר הקרינה על הנאשמים בתיק ובתיקים אחרים.
הפרקליטות הגישה בעניינו של חסין ערעור. הנימוק לערעור הוא שחסין שוחרר למעצר בית ב"זירת הפשע", ראשון לציון, עיר שבה עד היום מתנהלת פעילות פשיעה אלימה חמורה. גם היום, פוגל שוחרר למעצר בית בראשון לציון, כך שהצפי שגם במקרה הזה הפרקליטות תערער.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות