הרשות לאיסור הלבנת הון בדוח מיוחד: ההונאות ברשת והפורקס בשיא

שתף כתבה עם חברים

רשויות האכיפה הוציאו דוח משותף המעריך את רמת האיום של הפשיעה הכלכלית בישראל, וציון נקודות התורפה: היקף הנכסים שנשלל מארגוני הפשיעה נמוך מדי. היקף סחיטת דמי חסות – מאות מיליונים. ירידה באכיפת עבירות מס

הדוח מייחס רמת סיכון גבוהה ביותר לעבירות הונאה, במיוחד במרחב המקוון (אילוסטרציה: Bermix Studio מאתר Unsplash)

"יכולת ההתמודדות של רשויות האכיפה עם עבירות הונאה מבוססות טכנולוגיה או אינטרנט – נמוכה. חלק ניכר מהתלונות אינן מבשילות לכתבי אישום עקב קושי בביסוס ראייתי והקושי באיתור גורמי הפשיעה בהונאות מקוונות".
כך קובע דוח "הערכת הסיכונים הלאומית" שפרסמה הרשות לאיסור הלבנת הון. מדובר בדוח יוצא דופן, המעריך את סיכוני הפשיעה הכלכלית בישראל בפירוט על פי סוגי עבירות, המאפיינים והמענה האכיפתי, כולל תיאור נקודות התורפה של רשויות האכיפה ביחס לכל סוג עבירה.

לכתיבת הדוח שותפות משטרת ישראל, הפרקליטות, רשות המסים, רשות ניירות ערך, בנק ישראל, רשות שוק ההון, המפקח על היהלומים ועוד. מטרת הניתוח היא למפות ולאפיין איומים ואמצעי התמודדות.

הדוח מייחס רמת סיכון גבוהה ביותר לעבירות הונאה, במיוחד במרחב המקוון.
"מנתוני גופי האכיפה עולה, כי היקף תופעות ההונאה והמרמה בישראל משמעותי ביותר", נכתב בדוח. "היקף ההונאות המקוונות, בדגש על מתקפות פישינג, גדל במאות אחוזים בשנה האחרונה והפך לאחד מהענפים הפליליים הרווחיים עבור ארגוני פשיעה בישראל. ישנו גם גידול בעבריינים ישראלים המבצעים הונאות פורקס כלפי תושבי מדינות אחרות, שמלבינים את רווחיהם בישראל. בשנה האחרונה זוהתה מעורבות גוברת של עבריינים בכירים, ארגוני פשיעה ואף גורמים הקשורים לפעילות טרור, בפעילות הונאות, בדגש על הונאות מקוונות, ועבירות פורקס. המעבר לשירותים פיננסיים מקוונים העצים את היקפה של התופעה".

עוד צוין, כי גם חוק צמצום השימוש במזומן – המעודד שימוש באמצעי תשלום מקוונים – תרם להתגברות האיום הנשקף מביצוע עבירות מרמה ברשת: "היקפה הכספי של התופעה נרחב ביותר, אך אין בידינו נתונים מהימנים מהם ניתן לאמוד את הנזק באופן מדויק".
המעבר לאמצעי תשלום מקוונים, ארנקים אלקטרוניים ועוד, מקל על העברות כספים שמקורם גם בעבירות "קלאסיות" וגם בהונאות מקוונות ומתקפות סייבר. בתחומים אלה הודגש "הפער האכיפתי" המעלה את הסבירות לגידול בהיקף העבירות, ובמידת הנזק. ביחס לעברייני הפורקס אשר עושים את מירב הונם בחו"ל, צוין כי "בעיה נוספת נובעת מכך שלא ניתן לאכוף באופן אפקטיבי, כאשר פעילות המרמה מוכוונת כלפי אזרחי מדינות זרות".

הדוח מציין את התחזקות ארגוני הפשיעה בחברה הערבית, לרבות פנייתם של אלה גם לפשיעה כלכלית ולתחומים טכנולוגיים, מעורבותם בהונאות בזירות סוחר (שם נוסף לפורקס), נכסים וירטואליים והונאות "הנדסה חברתית", לעתים כלפי לקוחות ממדינות המפרץ העשירות. הארגונים משתמשים בנותני שירותים פיננסים, אנשי קש, עסקאות נדל"ן ועסקים עתירי מזומן.
הדוח מתריע בהקשר זה כי "היקף הנכסים שנשלל מארגוני הפשיעה נמוך מדי, חרף מודיעין מספק בחלק מהמקרים שלא תורגם לתפיסה בפועל". לדברי עורכי הדוח, "דפוסי ונורמות התנהגות המקובלים בארגונים אלו (מידור, הסכמה כמעט גורפת לסרב לשתף פעולה עם הרשויות וענישה קולקטיבית של משפחות היריבים והקורבנות) מקשה מאד על מימוש אכיפה אפקטיבית כלפי ארגונים אלו".

בשנת 2019 זוהו כ-414 מיליון שקל שהושגו מפרוטקשן (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

משוואת הפחד והחשבוניות הפיקטיביות
פרק נוסף יוחד לסחיטת דמי חסות (סד"ח): "בשנים האחרונות גברה תופעה זו, המשמשת כבסיס להתעצמות הכלכלית של העבריינים. תופעה המגיעה למאות מיליוני שקלים בשנה, המתנקזים לארגוני הפשיעה בכלל – ולארגוני פשיעה במגזר הערבי בפרט".
צוין כי בשנת 2019 זיהתה הרשות לאיסור הלבנת הון כ-414 מיליון שקל שהושגו בפעילות עבריינית של סחיטת דמי חסות (פרוטקשן).

"בחלק מהמקרים גובה דמי החסות נקבע כאחוזים מהכנסות העסק. במקרים אחרים מוגדרים אלו כ'שותפות וולונטרית' בבית העסק ואין מדובר בסכום גבייה קבוע. קיימת תופעה של השתלטות עבריינית על מכרזים בדרך של אלימות ומוניטין עברייני", נכתב, "על פי הערכות מודיעיניות מדובר בהיקפי עבירה המסתכמים כאמור במאות מיליוני שקלים המתנקזים לארגוני הפשיעה, רובם ארגונים מהחברה הערבית, תחת כסות של חברות שמירה. מדובר בתופעה נרחבת אשר קורבנותיה ממעטים להתלונן, עקב 'משוואת הפחד'".

תחום אחר שהודגש בסיכון גבוה להלבנת הון, כמעט כמו בכל שנה, הוא תחום החשבוניות הפיקטיביות. כאן צוין כי "ניתוח הנתונים שהועברו מגורמי האכיפה השונים העלה, כי תופעת ההפצה והשימוש בחשבוניות מס פיקטיביות ממשיכה להיות נפוצה מאד ובעלת היקף כספי נרחב ביותר, אשר לפי ההערכות מסתכמת במיליארדי שקלים בשנה. על פי המידע המצטבר, תחום הסחר בחשבוניות מס פיקטיביות הפך לתחום פשיעה עצמאי בו גברה מעורבותם של ארגוני הפשיעה, המבצעים עבירות כלכליות לצורך ייצור רכוש אסור, תוך שהם מסתמכים על הקלות בהשגת חשבוניות המס הפיקטיביות והביקוש הגבוה אליהן בשוק. בנוסף, משמשות החשבוניות הפיקטיביות כאמצעי להלבנת הון".

חלה ירידה בהיקף הרכוש שנתפס בחקירות הלבנת הון (איור להמחשה: @macrovector מאתר freepik)

רשויות האכיפה מודות ב"עייפות" או שפל מסוים שהסתמנו במאבק בתחום הזה. הדוח מציין כי "חלה ירידה במספר פרשיות הלבנת ההון שמנהלת רשות המסים ובהיקף הרכוש שנתפס בחקירות אלו, וכן במספר הצח"מים של רשות המסים עם המשטרה… תיקי החקירה המתמקדים בעבירות הפצה או קיזוז של חשבוניות מס פיקטיביות מאופיינים במורכבות גבוהה, המביאה להתמשכות הליכי האכיפה – לרבות פער משמעותי בטיפול והגשת כתבי אישום עקב העדר פרקליטים וכן להתמשכות התהליכים בבתי המשפט".
הדוח מציין כי "פערים אלו עלולים ליצור תת-הרתעה, כאשר מדובר בתחום פשיעה נפוץ בהיקף של מיליארדי שקלים".
יש לציין כי לאחרונה הוקם מדור בפרקליטות לצורך תגבור הטיפול בתיקי חשבוניות פיקטיביות, לאור הקושי של יחידות התביעה במע"מ לתת מענה.

בתחום עבירות המס, לרשויות האכיפה יש טענות גם כלפי בתי המשפט. הדוח מתריע: "חל שינוי לרעה ברמת הענישה בתחום עבירות המס. ככלל, ענישה מקילה פוגעת באופן משמעותי ביכולת ההרתעה של המערכת כלפי מעלימי המס".
לכך יש להוסיף, אף שלא מצוין בדוח, הסדרי טיעון במספר תיקים של סחר בחשבוניות פיקטיביות בהיקף של מיליארד שקל מהשנים האחרונות, בהם נקבע רף עליון של כחמש שנות מאסר, בעוד שאך לפני כמה שנים בתיקים בהיקף דומה נקבעו עונשים גבוהים בהרבה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות