פרשת השוחד ברכבת: המשטרה תחזיר 2.5 מיליון שקל לקבלן חשוד

שתף כתבה עם חברים

בין המשטרה לקבלן מנצרת התגלעה מחלוקת על פרשנות צווי התפיסה. השופט מלמד קיבל את טענות ההגנה: המשטרה תפסה כספים שלא כדין

צילום להמחשה: הדס פרוש, פלאש 90

בית משפט השלום בראשון לציון הורה למשטרה להחזיר כ-2.5 מיליון שקל לקבלן מנצרת, שנעצר בחשד למתן שוחד לבכירים, במסגרת עבודות שביצע ברכבת ישראל, במשרד השיכון ובעיריית טירת הכרמל. השופט ארז מלמד קבע כי מדובר בכספים בגין עבודות ופרויקטים שנתפסו מן הקבלן שלא כדין.

בפברואר השנה נעצרו הקבלן אחמד שתיווי ואחרים בהם עובדי ציבור החשודים שלקחו ממנו שוחד במסגרת פרויקטים ציבוריים שביצע. החקירה נערכת ביחידה הארצית לפשיעה כלכלית בלהב 433 בשיתוף רשות המסים. בין היתר נטען כי הקבלן שילם כספים בגין העבודות למהנדס העיר טירת הכרמל, והעסיק כעורך חוזים את בנו העורך דין של בכיר במשרד השיכון. שווי הרכוש שנתפס מן הקבלן כשבעה מיליון שקלים.

בצווי התפיסה שאושרו על ידי בית המשפט נקבע, כי המדינה תהיה זכאית לקבל את הכספים, לרבות יתרות עתידיות, מעבודות ציבוריות שביצע שתיווי "בגין חוזים שנחתמו בתקופה שבין 1 ינואר 2019 ועד 15 בפברואר 2021".
בהמשך, התגלעה מחלוקת בקשר לכספים שהגיעו לשתיווי מרכבת ישראל ומעיריית טירת הכרמל, והוקפאו על ידי המדינה בקרן החילוט.

עו"ד דוד יפתח ועו"ד ד"ר איתן פינקלשטיין המייצגים את הקבלן טענו כי העבודות ברכבת בשנים 2019-2020 בוצעו כחלק מ"הסכם מסגרת" של הקבלן עם רכבת ישראל שנחתם במרס 2018, על כן הכספים אינם במסגרת החילוט (הזמני) המוסכם.
המשטרה טענה מנגד, כי "הסכם המסגרת" מ-2018 הוא חסר נפקות, אשר לא הבטיח לו עבודה, ולא יצר כלפיו התחייבות מצד רכבת ישראל, ורק "טפסי ההזמנות" שבהם הוזמנו ממנו עבודות קונקרטיות בשנים 2019-2020 הם הקובעים.
בעניין טירת הכרמל, היתה מחלוקת דומה סביב חוזה העבודה שביצע שתיווי בפרויקט "סקייט פארק". המשטרה הציגה חוזה הנושא את חתימות נציגי העיריה מפברואר 2019, בעוד עורכי הדין פינקלשטיין ויפתח הציגו את מסמך "צו התחלת העבודות" מספטמבר 2018.

השופט מלמד כתב בהחלטה כי "ההסדר (בעניין צווי התפיסה) אליו הגיעו הצדדים נהיר הוא, ודומה כי אינו זקוק לפרשנות של ממש". בעניין הרכבת השתכנע השופט כי "המבקש (שתיווי) לא היה נותן יד ומסכים להסדר המגדיר כי 'חוזה המסגרת' כמוהו כנייר חסר משמעות או חשיבות. הסכם מסגרת, כשמו כן הוא – הסכם".
גם בעניין העבודות בטירת הכרמל ציין השופט: "השתכנעתי בצדקת דברי המבקש. לשון צו התחלת העבודה ברורה ואין צורך בפרשנות; החוזה כבר נחתם, אישור תחילת העבודה ניתן… מסקנתי היא כי 'הסכם הרכבת' ו'הסכם טירת הכרמל' נחתמו שניהם במועדים שאינם בתוך התקופה הקובעת, ומשכך היתרות והתמורות מכוחם – שייכים למבקש ויועברו אליו".
המשטרה הגישה אתמול ערר על ההחלטה לבית המשפט המחוזי (7 יולי).

הסנגורים מסרו בתגובה: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל באופן מלא את עמדתנו, תוך כיבוד ההסכמות בין הצדדים ופירושן באופן מידתי, וצמצום הפגיעה התזרימית במרשנו על ידי שחרור 2.4 מיליון שקל. יש להצטער על כך שהמשטרה התעקשה לנסות לערער על ההחלטה, אך אנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט המחוזי יסמוך את ידיו על החלטתו של כבוד השופט מלמד ויותיר את השחרור על כנו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות