חקירת השוחד ברכבת: מעטפות מזומנים, שיפוצים ובניית פרגולה

שתף כתבה עם חברים

מפקח על עבודות תשתית עבור הרכבת תועד במפגשים עם קבלנים בטרמפיאדה בצפון. לגרסתו נמסרו שם מסמכים במסגרת עבודת השטח

צילום להמחשה

היחידה לפשיעה כלכלית (יאל"כ) בלהב 433 עצרה באמצע פברואר בכירים ברכבת ישראל, משרד השיכון ובעיריית טירת הכרמל, בחשד שהטו מכרזים, מסרו עבודות ואישרו חשבונות כוזבים לקבלנים, אשר לפי החשד נתנו להם שוחד בשווי מאות אלפי שקלים.
כפי שכבר דווח באתר "פוסטה", בין החשודים תמיר שניידר, מנהל יחידת פרויקטים ברכבת ישראל; בוריס טיקמן, מהנדס עיריית טירת הכרמל, וארקדי כצנלסון, ראש מחלקת התקשרויות במשרד השיכון. לפי החשד, קבלני עבודות תשתית נתנו שוחד לבכירים בכסף מזומן וגם באמצעות ביצוע עבודות בביתם, כגון בניית פרגולה ושיפוצים.

בחשודים הוטחו צילומים והאזנות סתר. בשבוע שעבר פורסם כי המשטרה התקינה מצלמות ומכשירי הקלטה בתחנת אוטובוס במחלף אליקים ליד יקנעם. שם תועדו מספר מפגשים בין לאוניד פורטנוי, מהנדס בתפקיד מפתח בחברה שנתנה שירותי פיקוח על פרויקטים לרכבת ישראל, לבין קבלנים. לפי החשד, פורטנוי קיבל באותן פגישות כספי שוחד וגם תיווך שוחד מקבלני ביצוע לעובדי הציבור הבכירים עמם עמד בקשר.

פורטנוי נחקר על מעטפות, על בניית פרגולה בבית ועוד חשדות לטובות הנאה. הוא שוחרר ב-25 בפברואר בתנאים מגבילים. הסנגורית שלו, עו"ד לירון מלכה, אמרה בבית המשפט כי הוא סיפק הסברים לכל השאלות. היא התייחסה לאמצעים בהם נקטה החוקרים ואמרה כי לדבריו נפגש עם קבלנים בסמוך למקום ביצוע עבודות, כחלק מהעבודה השוטפת ובהזדמנויות אלה הם החליפו מסמכים.
עו"ד מלכה מסרה: "מרשי מכחיש את כל החשדות שדבקו בו. מרשי התייחס בחקירותיו לכל הטענות שהוטחו בפניו, ושלל העברת כספים למאן דהו. הוא תיאר בפני חוקריו את אופי עבודתו, את מגעיו עם המעורבים האחרים ואת חילופי המסמכים והניירת במהלך המפגשים הנטענים. מרשי מהנדס מוכשר ומוערך, ואין דופי בהתנהלותו".
כל החשודים בפרשה שוחררו בתנאים מגבילים, בזמן שמיליוני שקלים בחשבונות בנק ובנכסי נדל"ן של כלל החשודים הוקפאו במסגרת התקיפה הכלכלית.

בין הקבלנים שנעצרו בפרשה, אחמד שתיווי מנצרת המיוצג על ידי עורכי הדין דוד יפתח, מאור שגב ואיתן פינקלשטיין. שתיווי חשוד במתן שוחד בשווי מאות אלפי שקלים למספר עובדי ציבור תמורת סיוע בקבלת עבודות וכספים.
עו"ד רונן חליוה המייצג בכיר ברכבת ואת מהנדס עיריית טירת הכרמל, מסר בתגובה: "מדהים לגלות כל פעם מחדש, כיצד אותה משטרת ישראל טוענת בבית משפט כי קיים חשש רב שהחקירה תשובש ובאותו זמן בעיצומה של חקירה, מגלה בתקשורת את שיטות החקירה והממצאים והכל לשם פרסום והאדרה עצמית. מרשיי נעצרו רק בשל שקריו של מי שמסובך עד מעל הראש. יש להניח שעם חלוף הזמן התמונה תתבהר וחפותם תתגלה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות