המשטרה תפצה קטין שהוכה בהפגנה שיצאה מבית השר לשעבר אוחנה

שתף כתבה עם חברים

לוחם יס"מ הכה בפניו קטין שהשתתף בחסימת תנועה ליד צומת עזריאלי בינואר 2021. מצד אחד המשטרה הסכימה לפיצוי בהסדר פשרה, מצד שני בית הדין של המשטרה הביע הבנה: "שוטר אינו רובוט"

"עצם השימוש בכוח היה בסמכות". שוטרי יס"מ בהפגנה (צילום להמחשה: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)

המשטרה תשלם 17 אלף שקל פיצויים לקטין, שהוכה על ידי שוטר במהלך הפגנה שהחלה בסמוך לביתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה והמשיכה בצומת עזריאלי בתל אביב ב-7 בינואר 2021, על רקע גל המחאות נגד הממשלה הקודמת והטיפול בקורונה.

כ-300 מפגינים צעדו מביתו של השר לעבר צומת עזריאלי, אותו ניסו לחסום בגופם. אחד מלוחמי היס"מ הכה בחוזקה את הקטין בפניו, באמצעות היד, לאחר שהקטין השתתף בחסימת הכביש. הנער לא נזקק לטיפול רפואי, אך הגיש תביעת נזיקין נגד המשטרה לבית משפט השלום בתל אביב. במסגרת פשרה, המדינה הסכימה לפצותו בסכום של 17 אלף שקל.

בנוסף לכך, "השוטר המכה" הועמד לדין על ידי התביעה המשטרתית בבית הדין המשמעתי של המשטרה. השוטר, באמצעות עו"ד אלון פורת, טען כי זו היתה אחת המחאות "האלימות" שראה בחמש שנותיו כלוחם יס"מ.
לפי התיאור בבית הדין, מאות מפגינים פרצו את המתחם שאושר להפגנה בסמוך לבית השר ולדרך השלום בתל אביב. לאחר שהמשטרה מנעה מהם לחסום את נתיבי איילון, הם התרכזו בצומת יגאל אלון וחסמו את התנועה בצומת, ליד קניון עזריאלי. לדברי המשטרה, הובהר שההפגנה אינה חוקית, והחל פיזור בכוח של המפגינים שהשתתפו בחסימות.

לוחם היס"מ שהועמד לדין טען כי ראה את חברו השוטר מפנה קטין מהכביש והודף אותו, אך הקטין חזר ונצמד אל השוטר פעמיים. בשלב זה הוא התערב, הדף את ראשו של הקטין בידו והיכה בפניו. השוטר הורשע בעבירה משמעתית של "שימוש בכוח במסגרת מילוי תפקיד מעבר למידה הנדרשת".
הסנגור טען כי המפגינים התפרעו ועשו פרובוקציות, ומדובר בשוטר ערכי ש"לא התגייס על מנת להרביץ למפגינים".
שופטי בית הדין – נצ"מ אברהם פרנקל, סנ"צ קלוד גוגנהיים ועו"ד אלון לוריה – ציינו שעברו של שוטר היס"מ נקי ללא הליכי משמעת קודמים. "עצם השימוש בכוח היה בסמכות", הם כתבו, "לא ניתן להתעלם מכלל הנסיבות של ההפגנה שהיתה. מי שסופג בגופו, ולעיתים גם בתוך ליבו ונשמתו את זעמו של הציבור במחאות… על רקע סדר היום הציבורי רווי המתחים והאינטרסים, הוא לרוב ציבור השוטרים. מדובר במשימה קשה ומורכבת, שכמה שלא מתאמנים לקראתה, מתרגלים ואף לומדים על סמכויות וטכניקות הכלה ופיזור, הרי שאצל השוטרים האמונים על הטיפול במשימה זו נוצרות ואף נותרות לעיתים צלקות קשות מאירועים אלימים מסוג אלה".
מדובר בסיטואציה שוחקת, הוסיפו השופטים. "שוטר אינו רובוט. המחשבה ולפיה כל שוטר, בכל סיטואציה ולו הפרובוקטיבית ביותר ינהג כאילו כל ההמולה סביבו אינה קיימת ויתרכז אך ורק במשימתו, ככל הנראה אינה מציאותית".
בנסיבות אלה, למרות נכונות המשטרה לפצות את הקטין בתביעה האזרחית – בית הדין הקל מאוד עם השוטר, הביע הבנה לנסיבות, ולא הטיל עליו קנס כמקובל בהליך המשמעתי, אלא עונש על תנאי של הורדה בדרגה למשך חודש, רק אם ישוב על העבירה במשך שנה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות