קוטייר עודה: "ארבע שנים הפרקליטות והסנגורים מערבבים אותנו"

שתף כתבה עם חברים

הנאשמים הודיעו על פיטורי כל הסנגורים שלהם אשר חשפו את פרטי קווי ההגנה שלהם בגישור בפני התביעה, שהוליכה אותם שולל, לטענתם * הפרקליטות: "ניסיון לכפות את מהלך ההגנה על בית המשפט והתביעה" * עו"ד שרמן טען במונולוג מצמרר שהוא מאויים: "גם למישהו מהפרקליטות פוצצו פעם אוטו… הילדים שלי יותר חשובים"

"גוררים אותנו ארבע וחצי שנים". קוטייר עודה בבית המשפט (פוסטה)

"עושים לנו גישורים, רוצים לעשות הסדר, מביאים את פרקליט המדינה, ארבע וחצי שנים זה נמשך. הסנגורים חשפו את קו ההגנה שלנו מול הפרקליטות, הם מוכרים אותנו ואנחנו כאילו מיותרים פה. ארבע וחצי שנים הם הולכים ויושבים עם פרקליטת המחוז, עושים יד אחת עלינו. פרקליטת המחוז ופרקליט המדינה עושים יד אחת עלינו. כל הראיות, במשך ארבע וחצי שנים, הם אומרים לנו 'תסכימו למעצר'. אנחנו לא מאמינים להם… ארבע וחצי שנים אנחנו עושים תיק, דוחים, עולים לעליון, מגיעים להציג הסדר, והם עובדים עלינו, עושים עלינו בלופים. הפרקליטות מנחה את עד המדינה על השקרים, מנחה את העד כדי למשוך זמן, ואנחנו ארבע שנים (במעצר). אנחנו רוצים להתחיל את התיק ורוצים שיעלו את עד המדינה, אבל הם גוררים אותנו ארבע וחצי שנים להסדר וזה על הדם שלנו. אנחנו פה עשרים איש".

את המונולוג הזה, בעברית רהוטה ובקול סמכותי משל מדובר במנהיג פועלים מהוקצע, נשא נאשם מספר 1 קוטייר עודה לבקשתו הישירה של ראש הרכב השופטים ירון לוי, באחת הישיבות החריגות במשפט ארגון הפשע שמטלטל את הפרקליטות ובתי המשפט, דיון חריג אשר התקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובמהלכו ביקשו קוטייר ועוד 21 נאשמים לפטר את סנגוריהם, תוך שהם העלו טענות קשות כלפי הפרקליטות (28 נובמבר).

כתב האישום בתיק נגד קוטייר ואחרים הוגש בינואר 2018, ומאז פרקליטות מחוז תל אביב מבקשת להרשיע את רוב הנאשמים בעבירות לפי חוק המאבק בארגוני פשיעה. כתב האישום שמתפרס על פני 56 עמודים כולל 24 אישומים ורשימה ארוכה של למעלה מ-230 עדי תביעה, רובם ככולם שוטרים.
מה שחריג הוא, שלמרות פרק הזמן הרב שחלף מאז דיוני ההוכחות בתיק עדיין לא נפתחו, מחצית מהנאשמים עדיין שוהים במעצר, בעוד המחצית השנייה כבר שוחררו לחלופות מעצר נוכח התמשכות ההליכים.

בשנתיים האחרונות מתנהל בפני השופט בני שגיא מבית משפט המחוזי הליך גישור ארוך ומפותל, אינספור נסיונות להגיע להסדר טיעון שיכלול תיקון כתב האישום ועונשים מוסכמים. בעיצומו של הליך הגישור הפרקליטות ביקשה עונשים שנעים בין 20 ל-25 שנות מאסר לנאשמים, בעוד שהסנגורים ביקשו להסתפק ב-15 עד 20 שנה. הצדדים התקרבו והתרחקו עד שהתבצרו בעמדותיהם, והליך הגישור עלה על שרטון, או כפי שאומרים זאת הגורמים השונים בתיק – "התפוצץ".
לפיכך, הסנגורים היו אמורים להגיש מענה לכתב האישום עד 14 נובמבר, אולם בחרו שלא לעשות זאת לנוכח הליך גישור שהתנהל עד הרגע האחרון ממש.

מאחר שהמענה לכתב האישום לא הוגש והליך הגישור לא צלח, הנאשמים זעמו. בעיקר יצא כעסם על כך שקו ההגנה שלהם נחשף כבר בתהליך הגישור, בשלב המתקדם והכמעט סופי שבו הסנגורים הציגו לפרקליטות את פרטי הפרטים של הטיעונים אשר שמורים למעשה לשלב ההוכחות.

"36 שנה סנגור ומעולם לא ביקשו ממני להתפטר". עו"ד משה שרמן

טקטיקה לא טקטיקה
פיצוץ הליך הגישור הוביל כבר בשבוע שעבר את קוטייר לשאת דברים חריפים בבית המשפט, בפני הרכב השופטים ירון לוי, יוסי טופף ומעין בן ארי (21 נובמבר).
במהלך דבריו מתח קוטייר ביקורת חריפה לא רק על הפרקליטות ובית המשפט, אלא גם על הסנגורים. לאחר שאמר מה שאמר, השופט לוי שאל את קוטייר האם המשא ומתן בהליך הגישור נוהל בניגוד לרצונו, וזה השיב: "כן, הם הציגו את החומרים בניגוד לרצוני. ידעתי ולא הסכמתי".

תוך כדי דבריו הדהים קוטייר כאשר ביקש לפטר את סנגורו הראשי, עו"ד משה שרמן. השופט השיב כי כל עוד הוא לא יציג סנגור חלופי, בית המשפט לא יאשר את השחרור של עו"ד שרמן מהייצוג.
אלא שמיד לאחר דבריו של קוטייר, הצטרפו לבקשתו נאשמים אחרים, שביקשו אף הם לפטר את סנגוריהם, תוך שהם מטיחים בהם האשמות קשות וחריגות.
הסנגורים מצידם, הרגישו כמובן שלא בנוח מהסיטואציה.

לנוכח המהלך המפתיע, נציגי הפרקליטות באולם טענו כי הליך פיטורי הסנגורים הוא חלק מ"טקטיקה" של ההגנה, שמטרתה להפעיל לחץ על הפרקליטות להסכים לעמדת ההגנה בגישור.
את עו"ד שרמן הטענות הללו הרתיחו. "עם כל הכבוד לפרקליטות", אמר הסנגור הבכיר, "טקטיקה לא טקטיקה, הטקטיקה שלי היא לא בחלל ריק. אני בתיק מיוחד מאוד של מעשים מיוחדים מאוד, של אנשים מיוחדים מאוד, ואני לא לוקח את הסיכון. אני מבקש שבית המשפט לא יחליט החלטות שקשורות לחיים שלי ושל הילדים שלי, בשום פנים ואופן. אלא אם כן יתחייב כבודו… אני 36 שנה סנגור ומעולם לא ביקשו ממני להתפטר. מעולם לא חוויתי כזאת השפלה באולם בית המשפט. אין פה טקטיקה ואין פה כלום, אני הופתעתי.

"הילדים שלי יותר חשובים ממה שאדוני אומר", פנה עו"ד שרמן לשופט, "ואני כבר אומר לבית משפט – אל תיקחו את ההחלטה על הידיים שלכם, על דברים שאחרי זה אתם תצטרכו לתת הסברים לכל עם ישראל. ואני אומר את זה ברחל בתך הקטנה. כמו שיש מידעים שהם לא חופפים אחד את השני אלא אמיתיים, אני אומר לכם דברים, די, ברחל בתך הקטנה אני אומר את זה. אני גם אומר לכם, אני איאלץ להתפטר עקב בקשת הקליינט שלי… זה לא מעניין אותי… אני לא מוכן, אני מדבר מדם ליבי. לא אכפת לי שיקום חברי ויגיד טקטיקה לא טקטיקה. אם אני לא טועה, גם למישהו מהפרקליטות פוצצו פעם אוטו. יש פה משולש, שופטים-פרקליטות-סנגוריה, בשביל לנהל משפט. צריכים גם להבין אותנו. עליי לא ישימו שמירה".

עו"ד שרמן המשיך, ובניגוד למונולוגים המתפרצים הרגילים שלו בתיקים אחרים, במקרה הזה המתח חתך את האוויר: "לפי מה שהנאשם מסביר, אני ביום שישי ניסיתי לדבר איתו כי אני דאגתי, כי יש לי דאגות מסוימות. נסעתי אליו לביקור באשקלון באמצע הגשם הכבד ביום שישי, וניסיתי לשכנע אותו שזו לא הדרך, אבל זה לא עזר. הסתכלנו אחד על השני, אמרתי תודה והלכתי הביתה. אני בא עכשיו ואומר בצורה חד משמעית, די, תשחררו אותי. ואני נאלץ להתפטר עקב זה שהוא ביקש… אני לא נשאר, כי אחרי זה אני אקבל ריקושטים".

לדבריו של עו"ד שרמן הצטרף גם עו"ד משה יוחאי אשר תיאר את החבל הדק עליו צעדו הסנגורים בהליך הגישור, ציין את מפחי הנפש מהליך הגישור, ואף הצביע על האחראים לכך: "ארבע שנים אנחנו מאכילים אותם לוקשים, ואני מדבר מדם ליבי. אמרנו להם 'מחר נסגר, מחר נסגר', 'יש כתב אישום מתוקן'. כבר היו מועדים להצגת הסדר… ופתאום הכל התפוצץ, כי מישהו למעלה בצמרת הפרקליטות החליט משהו".

למרות הבקשה החריגה ודבריהם החריגים לא פחות של הסנגורים, נראה כי את השופטים זה לא הרשים במיוחד, והם סירבו לדחיות נוספות. "לא הוצגה בפנינו כל אינדיקציה של ממש לפגיעה הנטענת באמון הנאשמים בסנגורים", ציינו השופטים בהחלטתם, וקבעו כי הליך שמיעת הראיות בתיק יתחיל היום, לפי המתוכנן (28 נובמבר).

קוטייר (קוקו) עודה, חמישה מהנאשמים ועוד כמה חברים

האוכלוסייה החלשה
לדיון הזה כבר התייצבו רק חמישה סנגורים, 14 אחרים לא התייצבו.
במקומם התייצבו לדיון מספר עורכי דין "חדשים", שמנהלים בשלב זה משא ומתן מול חלק מהנאשמים. נאשמים אחרים ביקשו להיות מיוצגים על ידי הסנגוריה הציבורית.
אחד הסנגורים שכן הופיעו לדיון, עו"ד רצון דרחי, הסביר את משבר האמון בין הנאשמים לסנגוריהם: "לא מדובר בהצגה, מדובר במשבר חריף, עמוק ואמיתי של אמון בין הנאשמים לבין באי כוחם".
עו"ד דרחי חזר על האזהרה שעלתה מדבריו של עו"ד שרמן בדיון הקודם: "השורה התחתונה, עו"ד שרמן אמר שאם ימשיך בייצוג – נשקפת סכנה ממשית לחייו ולחיי ילדיו".

נציג הפרקליטות, עו"ד הדר צור, התייחס למצב שנוצר: "קורה כאן ניסיון לכפות את המהלך של ההגנה בגישור על בית המשפט ועל התביעה. יש החלטה ברורה שניתנה אך לפני שבוע, שלא משחררת מייצוג כל עוד אין מי שנכנס בנעלי הסנגור. בתיק כזה החלפת ייצוג ייקח זמן, חומרי החקירה רבים ולכן לא ניתן לשחרר לפני שמישהו אחר מוכן וערוך".
קוטייר התפרץ לדברי התובע: "אם לא היית עושה עלינו קומבינה – כל זה לא היה קורה".

עו"ד צור המשיך: "ארבע שנים מאז שהוגש התיק. אנחנו בסוף 2021, לא יתכן שבשבוע הזה, דקה לפני שסוף סוף מתחילות ההוכחות, אחרי שנדחו פעם אחרי פעם, עכשיו פתאום נודעה בעיית חוסר התקשורת וחוסר האמון".

השופט לוי, אחד השופטים הקשוחים במחוזי תל אביב, פנה שוב לקוטייר וביקש ממנו להשמיע את עמדתו בנוגע להתפחות האחרונה עם הסנגורים שנעדרו מהאולם, ובראשם העורך דין שלו.
"יסתכל אדוני על עורכי הדין שמייצגים אותנו", פתח נאשם מספר 1 במונולוג מרשים נוסף: "יש להם 10 תיקים, יש להם תיק גדול בדרום, ואנחנו מרגישים שהם רוצים לסגור את התיק הזה כדי לעבור לתיק הבא. אנחנו גם מגיעות לנו זכויות. נתנו את הנשמות שלנו בשביל לשלם לעורכי הדין שלנו, בחרנו את עורכי הדין הכי מוכרים בארץ, לפי השמות שלהם, לא חסכנו בכלום. מבקשים מאתינו דחיות אנחנו מסכימים. מבקשים מאיתנו ללכת לעליון אנחנו מסכימים. הגענו לגישור אצל כבוד השופט בני שגיא, ישבנו ושמענו והם (הפרקליטות) לא היו מוכנים לשמוע.
"אתה שאלת אותי אם הסכמתי לגישור", המשיך קוטייר, "אני על הגישור לא ידעתי. אני אמרתי לעו"ד דרחי שייכנס לאולם ויגיד שאנחנו לא מסכימים לגישור הזה, שלא ידענו על הגישור הזה. הנה עו"ד דרחי יכול להעיד על זה. אמרתי לו שבלעדינו אין גישור ואין כלום, ולא נתנו אישור על החומרים. עכשיו הנטל נופל עלינו. אנחנו פה אוכלוסייה חלשה, אבל לא ניתן שנהיה אוכלוסייה חלשה, זה לא יקרה. המערכת כאילו אומרת לנו 'יאללה תחתמו'. אנחנו לא רוצים את עורכי הדין שלנו, זה לא הסתדר. זה כאילו להצמיד לנו אקדח ואם לא תיקחו את זה אז נירה בכם. זה לא יקרה, לא בכוח ולא בכלום".

הכי קשוח במחוזי, פנה בנימוס לקוטייר. ראש ההרכב, השופט ירון לוי (פוסטה)

כאמור, את המונולוג הנדיר שלו אין טעם להפסיק. "ארבע וחצי שנים אני בהפרדות, תנאים הכי קשים. אני מבקש מהם שיזמינו את עד המדינה לעדות מוקדמת, כדי שאני אצא מההפרדות. דוחים ודוחים, אבל אנחנו לא ביקשנו אף פעם דחיות. זה הפרקליטות ועורכי הדין, קומבינות שלהם… אם היית עורך דין שמייצג נאשמים שנלחמים על החיים שלהם, היית נותן לפרקליטות את קו ההגנה שלך? זה להטעות אותנו, להעלות אותנו לדיון ולהציג הסדר, להציג מועד להצגת הסדר… ערבבו אותנו, כאילו נוכלות, לא יודע מה. אפילו כבוד השופט בני שגיא יודע שאני עם שרמן במשבר, ולא מעכשיו, מזמן. בגישור גם לא רציתי, אנחנו פגועים מהם ממש. זה החיים שלנו, אנחנו לא באים פה לשחק משחק… זה כמו לשחק במטען שהתפוצץ. הפרקליטות רק טוענת טענות מופרכות. משחק, הכל אצלם זה משחק. הם אומרים (שאנחנו עושים) משחק, אבל הם עשו עלינו משחק עם העורכי דין וזה לא מקובל עלינו. זה החיים שלנו, תתחשב בנו. יש לנו משפחות, יש לנו אימהות, יש לנו ילדים. תתחשב בנו, לא מקובל עלינו.
"אנחנו רצינו להתחיל את המשפט לא מעכשיו, אלא לפני שנה. המשפט היה אמור ממזמן להתחיל. היינו אמורים כבר להיות בפרשת הגנה. אתה חושב שטוב לנו הסיטואציה הזאת? אנחנו בחדרים אוכלים את עצמנו".

השופט לוי השיב לו בנימוס: "אנחנו רוצים לקצר את התקופה הזאת, ולהגיע להחלטה".
קוטייר: "אני עשיתי את הכל, לא התקשרתי למשפחה. יש לי שעתיים טלפון ביום. בשעתיים האלה הייתי רק על עורכי דין. זה התיק שהכי מהר במדינה השגנו עורכי דין, מהחודש הראשון השגנו עורכי דין. אם היינו רוצים לערבב – לא היינו עושים את זה. מהחודש הראשון שמנו עורכי דין. המשפחות דאגו, אנחנו לא משחקים משחקים, אנחנו פה האוכלוסייה החלשה. ורק חובטים בנו…"

קוטייר חזר וביקש לזמן את עד המדינה לדיון. "אנחנו נלחמים כדי שהוא יבוא לפה העד, אם הפרקליטות חושבת שזה משחק שאנחנו דוחים".
השופט לוי: "אף אחד לא חושב שזה משחק, זה חיי אדם וזה מאוד חשוב בעיני כולם".

לאחר התייעצות פנימית, השופטים מסרו את החלטתם. הם מתחו ביקורת על הסנגורים שבחרו לא להתייצב, וגם על שלושה עדי תביעה שזומנו ולא התייצבו. "באופן חריג ביותר, עשו כל יתר הסנגורים דין לעצמם ולמרות שלא שוחררו מייצוג הנאשמים ולא הגישו בקשה מתאימה, לא טרחו להתייצב לישיבת היום. בית המשפט רואה בחומרה רבה את התנהגות הסנגורים, שיש בה לכאורה שבירת כלים והפרת החובה לקיום החלטות בית המשפט. בנסיבות אלה ישקול בית המשפט הטלת סנקציות אישיות על הסנגורים שלא התייצבו, מכוח פקודת ביזיון בית-המשפט".
לבסוף, השופטים דחו את ישיבת ההוכחות הראשונה ל-30 בנובמבר, בתקווה שהנאשמים יתרצו, הסנגורים יופיעו והעדים יככנסו לתא הזכוכית המשוריין.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות