ג'לג'וליה והעיר הגדולה

שתף כתבה עם חברים

כתב האישום חושף שעד המדינה הודה בביצוע הרצח של אביחי ועקנין, מה שלא מונע מהמדינה להשתמש בו להפללת ארגון הפשע של קוטייר עודה * כל האישומים וכל הראיות

הבוס וממלא המקום. האחים קוטייר קוקו (מימין) ושרחביל עודה (צילום באדיבות וואלה)

 תיק ארגון הפשע של קוטייר (קוקו) עודה ואחרים הגיע לכדי כתב אישום, שגולת הכותרת שלו היא מטרת הפרקליטות להרשיע את רוב הנאשמים בעבירות לפי חוק המאבק בארגוני פשיעה.

כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי פרקליטות המחוז (חמישי, 11.1) מתפרס על פני 56 עמודים. הוא כולל 24 אישומים ורשימה ארוכה של למעלה מ-230 עדי תביעה, רובם ככולם שוטרים. "לא מדובר ברשימה סופית", מציינת הפרקליטות לגבי מספר העדים.

לצד כתב האישום, הפרקליטות הגישה בקשה להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים. כמו כן היא הגישה בקשה לחילוט צ'קים בסך 430 אלף שקל, וכסף מזומן: 104 אלף יורו, 92 אלף שקל, 4,000 דולר, שני כלי רכב ומבנה בג'לג'וליה.

קוטייר (34) הוא נאשם מספר 1 בכתב האישום, שבו 18 נאשמים נוספים, ל-15 מהם מיוחסת חברות בארגון הפשיעה. מלבד זאת, מיוחס להם מגוון גדול של עבירות חמורות, ובין היתר רצח אביחי וקנין, רצח מריה גאנם ופיראס נאדי, ניסיונות רצח, חטיפה, אלימות חמורה, עבירות בנשק, סחיטה בכוח ובאיומים, עבירת מס, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות.

כדי להמחיש את פעילות הנאשמים כארגון עם היררכיה ומערך כספי מסודר, כתב האישום מתאר בהרחבה גם מערך הלוואות שהוקם לכאורה לצורך מימון הארגון, ומעשי אלימות וירי נגד לווים שלא עמדו בהחזרי ההלוואות. נטען בו גם לחטיפה של אחד מהחייבים. בנוסף, בכתב האישום נטען לעבירות מס והלבנת הון.

מלבד קוטייר, הנאשמים הם שרחביל עודה (36), תייר עינאש (31), הישאם סדה (22), אבראהים קזמאר (20), מג'דה שמלי (33), מוג'הד פריג' (27), מחמוד חמדאן (20), מוחמד בלאלו (18), אמין ג'אבר (21), מוחמד עראר (31), לואי מגארי (19), איימן ג'אבר (18), מוחמד בלאלו (22), עלי סרייפי (21), יצחק ברמוחה (49) וקטין בן 17. כתב אישום נפרד בגין סחר בנשק הוגש נגד בהא מדאח (43) ושמעון שלום "קראקוקלי" (39).

כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין ביאלין אלעזר, הדר צור ותמר טייטלבאום מהפרקליטות, שטוענים כי החל משנת 2016 פעלו חלק גדול מהנאשמים (עינאש, סדה, קזמאר, בן ה-17, שמלי, חמדאן, מוחמד בלאלו, ג'אבר, עראר, מגארי, ג'אבר וסרייפי) במסגרת ארגון פשיעה שבראשו עמד קוטייר. שרחביל עודה, אחיו של קוטייר, ובן משפחתם עמרי עודה, שימשו לפי כתב האישום כמנהלים בארגון.

הנאשמים מיוצגים על ידי עורכי הדין נעמה אלחדדרצון דרחיווליד כבוביצחק איצקוביץ'גל סילברמן, עומר מסראווהשי שוררשחר חצרוני ויהלי שפרלינג  ממשרד נוי, סננס, שפרלינג וחצרוני, יוסי זילברברגאנואר פריג'ניר זנו, רויטל בן שבת ושי נודל ועומר מסארווה.

קוטייר (קוקו) עודה (מוקף בעיגול) וחברים

האחים עודה – ארגון פשיעה

האישום הראשון מייחס לחלק גדול מהנאשמים (פרט למוג'הד פריג' ויצחק בר מוחא) חברות בארגון פשיעה שפעל מסוף שנת 2015 ובראשו עמד כאמור עודה.

חברי הארגון, טוענת הפרקליטות, ביצעו עבירות פליליות במסגרתו, שכללו בין היתר רצח יריבים, רציחות עבור אחרים, אלימות, הלוואות בריבית, סחיטת חייבים, וחטיפות לשם סחיטה או רצח. כל אלה, כך נטען, נועדו לבסס את השפעת ועוצמת הארגון. מכתב האישום עולה, כי תמורת חלק מהפעילות העבריינית שביצע הארגון עבור אחרים, הוא תוגמל בכסף, כלי רכב, סמים ונשק, וכן בסיוע בהוצאת מטרות הארגון לפועל.

עוד נטען, כי במסגרת הארגון ניהלו 15 מהנאשמים מערך למתן הלוואות וניכיון צ'קים לצורך. מכתב האישום עולה, כי כדי לגבות חובות, חברי הארגון השתמש במוניטין המאיים שייצר לו.

הפרקליטות טוענת כי הארגון גם ביצע עסקאות בסמים מסוגים שונים – בכללם קוקאין ו-MDMA – והחזיק בהם. עוד נטען, כי רווחי הארגון הולבנו בדרכים שונות, ואילו הרווחים שימשו לרכישת כלי נשק – בכלל זה רובי סער מסוג קלצ'ניקוב, 16-M, אקדחים, לבנות חבלה, רימונים ואמצעי לחימה אחרים.

כמו כן, נטען כי מתוך הרווחים הכספיים נהגו מנהלי הארגון וחבריו, בהתאם להוראות קוטייר, להעביר תשלומים לחברי הארגון, לשכן את חברי הארגון בבית משפחת האחים בג'ג'וליה ובניית בית נוסף לצרכים אלו, שכירת כלי רכב, רכישת לוחיות זיהוי מזויפות, רכישת מכשירי טלפון ניידים וכרטיסי סים "מבצעיים", תשלום עבור ייצוג משפטי והוצאות משפט עבור חברי הארגון שהסתבכו בפלילים והפקדת כספים עבור חברי הארגון שהיו עצורים או אסירים, בחשבון ה"קנטינה" בבית הסוהר.

לטענת הפרקליטות,  הארגון פעל במבנה היררכי, בו לכל אחד תפקיד מוגדר. לפי האישום, קוטייר ניהל, ארגן והנחה את הכפופים לו, תוך שימוש במוניטין שצבר כעבריין בכיר ואלים. לפי הפרקליטות, הוא הטיל את אימתו ונקט באיומים ובאלימות גם כלפי חברי הארגון.

לפי האישום, עמרי עודה שימש כמנהל וכאיש אמונו של קוטייר, הכווין וניהל את פעילותו של הארגון בתחום ההלוואות והכספים. שרחביל עודה שימש גם הוא כמנהל, הכווין וניהל את פעילות הארגון בתקופות בהן שהה קוטייר בחו"ל או בכלא.

עד המדינה הוא הרוצח? הנרצח, אביחי ועקנין

רצח אביחי ועקנין

האישום השני בכתב האישום מייחס לקוטייר עודה, תייר עינאש, הישאם עארף סדה ומחמוד בן חאלד חמדאן את רצח אביחי ועקנין.

על פי כתב האישום, בין יעקב (יענקל'ה) אמסלם לבין אחרים היה סכסוך, ולכן האחרים קשר עם קוטייר לחסלו.  נטען כי בפברואר אשתקד, הועבר לקוטייר פתק ובו קודים להתקשרות עם תצפיתן לגבי מיקומו של אמסלם.

הודות לפתק הזה, נטען כי הנאשמים הצטיידו באקדחים, ברכב עם לוחיות רישוי מזויפות ובאופנוע, ובהמשך החזיקו ברכב נוסף  שסיפק להם בר מוחא. ארבעה מהנאשמים, ואחרים, ביניהם עד המדינה, הגיעו באופן תדיר לתל אביב, שהו במספר מקומות מסתור והמתינו לעדכון מהתצפיתן לגבי מיקומו של אמסלם.

ב-27 בפברואר יצאו  קוטייר,  עינאש, חמדאן, עארף סדה ועד המדינה לבת ים. לאחר שקיבלו עדכון מהתצפיתן, הם נסעו סמוך לבית קפה במתחם בית מלון ברחוב בן גוריון בבת ים, וארבו לאמסלם במשך יותר משעה.

לפי כתב האישום, קצת אחרי  חמש וחצי נכנס ועקנין לרכב והחל בנסיעה צפונה ברחוב בן גוריון לכיוון ביתו של אמסלם. הפרקליטות טוענת כי הנאשמים, ואיתם גם עד המדינה א"א, נסעו במהירות אחריו, כשהם סבורים שאמסלם ברכב יחד איתו. נטען כי הם עצרו את הרכב בצמוד, ואז קוטייר ירה שתי יריות בועקנין, עד שבאקדחו היה מעצור והוא הורה לא"א לירות מהאקדח השני. עד המדינה, כך נטען, ירה בועקנין מספר רב של כדורים, ומיד לאחר מכן נמלטו המעורבים ללוד, שם השאירו את האקדחים ואת הרכב, שבהמשך הועבר לשטח הרשות הפלסטינית. עד המדינה סיפר לחוקריו, כפי שמתבטא גם בכתב האישום, כי הוא ניקה את האקדחים והסליק אותם, בעוד שעינאש שרף את הטלפונים המבצעיים.

האישום הזה מסתמך לא רק על עדותו של עד המדינה א"א, אלא גם על ראיות אחרות, ביניהן גם דו"ח תנועה שנרשם לאחד מהנאשמים, בעת שנהג באחד מכלי הרכב בדרך לביצוע הרצח. כמו כן, בידי הפרקליטות איכונים טלפוניים וצילומי אבטחה, המחזקים לכאורה את עדותו של א"א.

הרכב של אמסלם לאחר ניסיון החיסול

 ניסיון רצח יענקל'ה אמסלם

הפרקליטות טוענת כי אחרי שניסיון החיסול של אמסלם הסתיים במותו של ועקנין, קוטייר ואנשיו לא נרגעו. באישום נוסף המיוחס לקוטייר ולנאשמים עינאש, עארף סדה, קזמאר, בלאלו ועראר, נטען כי השישה, יחד עם עד המדינה ואושר סיבוני, שוב תכננו לרצוח את אמסלם.

לפי האישום, כאשר נודע לחבורה שאמסלם יגיע לאירוע באולם "חצר המלכה" הסמוך לצומת כנות, הם הצטיידו ברכב, שלושה מכשירי טלפון מבצעיים, לוחיות רישוי מזויפות וכיסויי פנים.  שניים נסעו יחד עם עד המדינה אל ביתו של נאשם נוסף, שמסר להם רובה 16M ואקדח.

סיבוני, ששהה אף הוא בחתונה באולם השמחות, עקב אחר תנועותיו של אמסלם ולפי האישום עדכן את הנאשמים בזמן אמת. סמוך לאחת אחר חצות יצא אמסלם מהאירוע ועלה לרכבו המשוריין. לאחר עדכון נוסף של סיבוני, עארף סדה, קזמאר  ועד המדינה החלו בנסיעה אחרי אמסלם.

מכתב האישום עולה כי במהלך נסיעה בכביש 7 לדרום, נצמד  רכבם של הנאשמים לרכב של אמסלם, קזמאר פתח את החלון וירה מהרובה צרור לעבר החלון האחורי. כמו כן, עד המדינה ירה  אף הוא באקדח לעבר החלון, שהתנפץ. עם זאת, הכדורים לא חדרו פנימה. הפרקליטות טוענת כי הנאשמים לא ידעו שהרכב של אמסלם משוריין.

גם כאן, עיקר הפרטים באישום הזה מסתמכים על עדותו של עד המדינה, כמו גם על צילומים ממצלמה שהציבה המשטרה ליד בית משפחת עודה. בצילומים אלה נראית ההתארגנות לפעולה. כמו כן מסתמך האישום הזה על איכונים טלפוניים,  איכוני איתוראן ברכב בו השתמשו הנאשמים. 

יענקל'ה אמסלם

 הרצח הכפול ביפו

ב-7 ביולי 2015 נרצח פאדי עראר בג'לג'וליה. בעקבות הרצח, מקורבים לנרצח ובני משפחתו של הנרצח – בהא, טלאל ועבד עראר – טענו כי קוטייר היה מעורב ברצח. על רקע הטענות, ובשל עלבונות שהטיחו בו ובחברי הארגון באמצעות פרסומים שונים ב"פייסבוק", התגלע סכסוך בין בני משפחת עראר לבין קוטייר.

על רקע הסכסוך הזה, נטען כי הנאשמים פעלו בהזדמנויות שונות לפגוע בבני המשפחה. בין היתר, כך נטען, קוטייר הטיל על חברי הארגון לרצוח את טלאל עראר. לצורך כך, עמרי, קוטייר, סדה, קזמאר והקטין חטפו את אחד מחבריו של טלאל והחזיקו בו עד שנעתר לדרישתם להוביל אליהם את טלאל. ב-21 במאי איתרו עמרי, סדה וקזמאר את טלאל באמצעות חברו, וירו בפניו ובגופו מספר רב של יריות. טלאל שנפצע באורח קשה, סובל עד היום מנכות. 

אחד האישומים היותר חמורים בכתב האישום הוא אישום מספר 5 – המיוחס לקוטייר, שרחביל, עינאש, עארף סדה, קזמאר, קטין, שמלי, פריג', עראר וג'אבר.

על פי אישום זה, על רקע הסכסוך בין משפחת עודה לעראר, הותקן על ידי אדם שזהותו אינה ידועה מכשיר עיקוב על רכבו של בהא עראר, בעת שחנה במלון סיטי טאואר. לפי האישום, ב-24 במאי, סמוך לשתיים בלילה, הבחין עארף סדה בבהא ובראשד דויכאת ועדכן את קוטייר. השניים, כך נטען, החלו במרדף אחר הג'יפ בו נסעו, עד שנכנסו לתוך תחנת המשטרה בבת ים.

יצחק ברמוחה חוזר לבית סוהר?
לכתבה על האישומים בתיק נגד יצחק בר מוחא – לחצו כאן

לפי האישום, בהנחיית קוטייר הגיעו עד המדינה א"א, עמרי עודה, שלושה מהנאשמים ואדם נוסף לבת ים, וארבו סמוך לתחנת המשטרה. הפרקליטות טוענת כי לאחר שהבינו שלא יוכלו לפגוע בבהא בשל מיקומו, הם חזרו לג'לג'וליה, בעוד שבהא וראשד עזבו את תחנת המשטרה בליווי שוטרים.

עוד נטען, כי ב-30 במאי הגיעו בהא ועבד עראר, פיראס נאדי ואחרים לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, שם היה מאושפז טלאל עראר שנפצע קשה בניסיון חיסול כשבוע וחצי לפני כן  בטירה.

לאחר שיצא נאדי מבית החולים, הוא אסף את מריה גאנם, והשניים נסעו ליפו, שם נפגשו עם אדם אחר. מכתב האישום עולה כי בהמשך הערב, סמוך לחצות, הגיעו קוטייר, עינאש ועומרי עודה סמוך לרכבם של בני הזוג וירו בשניים מספר יריות. בכתב האישום מוגדר הרצח הזה כטעות בזיהוי, מאחר שהשניים עשו שימוש ברכבו של בהא עראר. מיד לאחר מכן, כך נטען, המעורבים נמלטו בחזרה לג'לג'וליה, כשבדרך פגשו בנאשם אחר ומסרו לו את הנשק.

הנשק אשר שימש לרצח הכפול הוסלק בהמשך, אבל המשטרה הצליחה לשים ידיה עליו. לאחר מעצרו של א"א, ועוד בטרם חתם על הסכם עד מדינה, הוא הוביל את חוקריו אל המקום בו הוסלק הנשק לאחר הרצח.

בפרקליטות מציינים כי בידי התביעה גם צילומים של כלי הנשק, כפי שנמצאו במכשיר טלפון של אחד הנאשמים. באחת התמונות, שצולמה לפני הרצח, קוטייר נראה סמוך לשני כלי הנשק. בנוסף, לתביעה צילומי אבטחה – מיפו ומג'לג'וליה – מחקרי תקשורת, מציאת מכשיר מעקב שהוצמד לרכבו של בהא עראר ועוד.

עו"ד רצון דרחי עו"ד ווליד כבוב עו"ד נעמה אלחדד  
 

ניסיון רצח איציק כהן

אישום מספר 19 בכתב האישום מיוחס לקוטייר, עארף סדה, קזמאר, קטין, בלאלו וג'אבר. נטען בו כי בין איציק כהן (גיסו של בן כהן ) לבין אחרים היה סכסוך ממושך שבעקבותיו החליטו האחרים לחסל את כהן. בכתב האישום נטען כי לצורך כך, אותם אנשים פנו לארגון של קוטייר, על מנת שיפגעו בו  באמצעות רובה צלפים.

הפרקליטות טוענת כי קוטייר, הנאשמים באישום זה ועומרי עודה, הגיעו לאזור מגוריו של כהן בגבעתיים ואיתרו גג בניין סמוך, הממוקם מול מרפסת ביתו של כהן ומשקיף לעברה.

לפי הפרקליטות, באוגוסט אשתקד רכש קוטייר M16 שעליו מותקנת כוונת טלסקופית, ובהמשך רכשו עארף סדה וקזמאר מצלמת רשת וציוד נלווה נוסף שהותקנו על גג הבניין לצורך המעקב.

עו"ד יצחק איצקוביץ' עו"ד גל סילברמן עו"ד שי שורר  
 

 הפרקליטות מציינת כי כבר באותו החודש קוטייר טס לדרום אפריקה, שם התאמן בירי ברובה צלפים. לפי הפרקליטות, באותו החודש וגם בחודש ספטמבר, קוטייר נהג להגיע לגג הבניין עם הנאשמים האחרים ויחד עם רובה הצלפים, ומחסנית מתאימה עם 12 כדורים.

אלא שלפי הפרקליטות, תוכנית הרצח סוכלה עקב מעצרו של קוטייר וחברי ארגונו בפרשת הסחיטה בחודש ספטמבר.

מלבד עדותו של עד המדינה, המשטרה איתרה מצלמה ורובה צלפים על גג הבניין שצופה על ביתו של כהן. על הרובה נמצא די-אן-איי השייך לאחר מהנאשמים. כמו כן, קליעים שנתפסו  על גג ביתו של קוטייר מתאימים בליסטית לרובה הצלפים. מי שקשר בין הנשק לבין הקליעים הוא עד המדינה, שסיפר על ניסוי כלים שבוצע בנשק. בתיק החקירה גם צילומים ממצלמת אבטחה שהותקנה על ידי המשטרה בג'לג'וליה, והאזנות סתר בהן נשמעים הנאשמים משוחחים על המצלמה שממוקמת מעל ביתו של כהן.

עו"ד שחר חצרוני עו"ד יהלי שפרלינג עו"ד יוסי זילברברג  
 

 המספרים הנוספים

כתב האישום מתאר בהרחבה מערך הלוואות שהוקם לצורך מימון הארגון, אלימות וירי נגד לווים שלא עמדו בהחזרים, ואפילו חטיפה של אחד החייבים. הנתונים הכספיים שנאספו על ידי החוקרים הובילו לאישומים המייחסים לנאשמים עבירות מס והלבנת הון.

באישום הנוגע לעבירות הכלכליות נטען, כי במהלך שנת 2016 היקף ההלוואות שסיפק הארגון עמד על לא פחות משמונה מיליון שקל, כאשר היקף הריבית השנתית שהפיק הארגון עמד על לא פחות מ-7.2 מיליון שקל. בנוסף, במהלך שנת 2017 היקף ההלוואות שסיפק הארגון עמד על לא פחות מ-16 מיליון שקל, כאשר היקף הריבית השנתית שהפיק הארגון כהכנסות מהעסק עד לחודש ספטמבר 2017 עמד על  יותר משמונה מיליון שקל.

כמו כן נטען, כי בשנת 2017 הפיק הארגון הכנסות שהתקבלו מסחר בקוקאין ו-MDMA בהיקף של יותר מ-1.3 מיליון שקל. ל-15 מהנאשמים מייחסת הפרקליטות גם עבירות הלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. 

עד המדינה – פאדיחות באילת, ניתוח בארובת העין
חלק מהאישומים מייחסים לקוטייר עודה ונאשמים אחרים אלימות קשה נגד עד המדינה

שלושה מהאישומים היותר מעניינים מספרים על אלימות שנקטו לכאורה קוטייר ואחרים כלפי א"א, בזמן שהיה עדיין חבר בארגון ועוד בטרם הפך לעד מדינה.  

על פי אישום שמיוחס לקוטייר, קזמאר ושמלי, ביולי 2016 הם שהו עם עד המדינה באילת וזעמו כאשר א"א השתכר והסתובב בטיילת כשהוא עירום. קוטייר, כך נטען, חש בבושה גדולה לנוכח מעשיו של א"א, ותקף אותו בשנתו. לפי האישום, לאחר שא"א התעורר, קוטייר הורה לאחרים לקשור את ידיו, היכה אותו שוב ושוב וניפץ כוס חרסינה על ראשו.

עוד נטען, כי לאחר שעד המדינה נכנס להתקלח בהוראתו של קוטייר, האחרון שפך עליו מים רותחים וגרם לו לכוויות.

באישום נוסף, המיוחס לשרחביל ועארף סדה, נטען כי ב-8 בדצמבר 2016, על רקע ריב במסעדה בתל אביב ביניהם לבין עד המדינה, הם תקפו אותו וגרמו לו לשברים, עד שאיבד את הכרתו מספר פעמים ונזקק לניתוח לשחזור ארובת העין.

לקוטייר מיוחס אישום נוסף, לפיו ב-29 באפריל אשתקד הוא תקף את עד המדינה באגרופים, עד שזה נפל מעוצמת המכות. עוד נטען, כי לאחר מכן קוטייר דרך על ראשו, ועד המדינה התעלף.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות