העליון על שחרור חברים בארגון קוטייר וחשיבה על מגה-תיקים

שתף כתבה עם חברים

יותר משלוש שנים לאחר שהוגש כתב האישום בתיק ארגון הפשע קוטייר, ומשפט ההוכחות טרם החל. בהחלטה חריגה, השופטת ענת ברון קבעה כי ניתן לשחרר חלק מהנאשמים באיזוק אלקטרוני לנוכח מציאות הקורונה ש"גובה מחיר יקר עד מאוד מן הנאשמים בהיבט של פגיעה משמעותית בזכותם החוקתית לחירות ועינוי דין"

"בחלוף שלוש שנים מיום מעצרם טרם החל משפטם". השופטת ברון על קוטייר עודה וחברים (צילום: פוסטה)

תיק ארגון הפשע של קוטייר (קוקו) עודה ואחרים הוא אחד מאלה שבהחלט עונה על ההגדרה "מגה-תיק". כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי פרקליטות המחוז לפני שלוש שנים מתפרס על פני 56 עמודים הכוללים 24 אישומים ורשימה ארוכה של 596 עדי תביעה (!). הוא מכיל בתוכו רשימה ארוכה של עבירות חמורות במיוחד, בכלל זה מעשי רצח של יריבים, מעשי רצח עבור אחרים, עבירות אלימות חמורות, הלוואות בריבית קצוצה, סחיטת חייבים בכוח ובאיומים, וחטיפות לשם סחיטה או רצח.
כל אלה, אומרים בפרקליטות, נועדו לבסס את השפעתו ועוצמתו של ארגון קוטייר, שלפי הנטען תוגמל עבור הפעולות שביצע בכסף, כלי רכב, סמים ואמצעי לחימה.

כתב האישום, שגולת הכותרת שלו היא מטרת הפרקליטות להרשיע את רוב הנאשמים בעבירות לפי חוק המאבק בארגוני פשיעה – אוחד ותוקן כבר ארבע פעמים. במשך כל הזמן הזה, 21 מתוך 22 הנאשמים כלואים מאחורי סורג ובריח, בהתאם להחלטות בית המשפט העליון אשר נענה שוב ושוב לבקשות הפרקליטות והאריך בכל פעם את מעצריהם של הנאשמים, ב-90 ימים כל פעם.

כבר כאשר הוגש כתב האישום ההערכות היו כי משפט ב"מגה-תיק" מהסוג הזה צפוי להימשך זמן רב, בפרט כאשר רובם של הנאשמים מתכוונים לנהל משפט הוכחות. ואולם, לא ברור האם מישהו צפה שגם שלוש שנים לאחר הגשת כתב האישום, אפילו שלב ההוכחות לא יפתח.

בית המשפט המחוזי שדן בהליכים המקדמיים בתיק והאריך עד תום ההליכים את מעצרם של הנאשמים, כבר קבע בשורה של החלטות כי קיימות די ראיות להוכיח שמדובר בארגון "בעל מאפיינים מובהקים" של ארגון פשיעה, שפעל באופן מתוחכם ואלים ובראשו עמד קוטייר. בהחלטות אלה אף נקבע כי יש די ראיות לכאורה להוכיח כי הארגון "השיג את ממונו" דרך עסקים רחבי היקף של מתן הלוואות, תוך הפעלת מנגנון גבייה כוחני, פעילות בעסקי סמים ואפילו "חיסולים".

"הגבול נחצה". השופטת ענת ברון (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)

לאחר הקביעות הללו במחוזי, ומספר רב של דחיית פתיחת הדיונים בהתיק העיקרי, לפני מספר חודשים נקבע כי שלב ההוכחות יתחיל סוף סוף בחודש ינואר 2021. אלא שהתפרצותה המחודשת של מגפת הקורונה, והמגבלות המחייבות תנאים מסוימים באולמות המשפט (ריחוק חברתי וכו'), הביאו לדחייה נוספת.

כרגע נראה כי שלב ההוכחות יחל לכל המוקדם בחודש אפריל 2021, אבל אם לשפוט לפי שופטת בית המשפט העליון, ענת ברון, גם זה לא בטוח. השופטת ברון נדרשה לדון בבקשה נוספת שהגישה הפרקליטות, להאריך ב-90 ימים נוספים את מעצרם של חלק מהנאשמים בתיק. במרכז הבקשה, טענות חוזרות של הפרקליטות על אותם טיעונים לגיטימיים, המתייחסים לחומרת העבירות המיוחסות לנאשמים, והמסוכנות הנשקפת מהם במידה וישוחררו בתנאים מגבילים.

מנגד, הסנגורים טענו כי לנוכח הימשכות ההליכים הגיעה העת לשחרר את הנאשמים למעצר בית באיזוק אלקטרוני, שיאיין את אותה מסוכנות. לא יתכן שהנאשמים יישבו מאחורי סורג ובריח במשך יותר משלוש שנים ללא שהמשפט החל, ובזמן שאפילו אין צפי ריאלי לסיומו.

קוטייר עודה (קוקו)

השופטת ברון ציינה בהחלטה המתפרסת על פני 31 עמודים, כי "אין להקל ראש בחומרת העבירות" וכי "המסוכנות הנשקפת מנאשמים אלה אינה מוטלת בספק". עם זאת היא הוסיפה כי מציאות הקורונה "גובה מחיר יקר עד מאוד מן הנאשמים בהיבט של פגיעה משמעותית בזכותם החוקתית לחירות ועינוי דין" (28 ינואר).

השופטת בחרה לצטט מפסק דין אחר, שבו נקבע כי "אין לקבל מצב בו אדם, גם אם הוא נאשם ברצח מזעזע 'בדם קר', שוהה במעצר במשך תשעה חודשים ובמשפט נגדו לא נעשית כל התקדמות… מקל וחומר שאין לקבל מצב בו שמיעת הוכחות בהליך שבו אדם עצור עד תום ההליכים, מתחילה רק בחלוף עשרה חודשים ויותר מיום הגשת כתב האישום…".

"בענייננו", חזרה השופטת לתיק ארגון הפשע, "על אחת כמה וכמה. בחלוף למעלה משלוש שנים מיום מעצרם, טרם החל משפטם של הנאשמים. ואף אין ודאות אימתי יחל, ומכל מקום אינו צפוי להסתיים אלא בעוד כמה שנים".
השופטת התייחסה לשישה מבין הנאשמים, שהעבירות המיוחסות להם פחותות מאלה של האחרים: "ביחס לנאשמים אלה, קיים חשש ממשי כי לפחות חלקם 'ירצו את עונשם' לפני שיוכרע דינם – ועם זאת לא ניתן להסכין. הגבול נחצה, ויש לחתור להעברת הנאשמים הללו למעצר (בית) בפיקוח אלקטרוני. כל תוצאה אחרת משמעותה שנוסחת האיזון תימצא כסיסמא ריקה מתוכן".

לקראת סיום החלטתה התייחסה השופטת ברון למציאות הקורונה בהקשר לתיקים בהיקף גדול, בנימה פסימית: "ניכר מנסיבותיו של תיק זה כי דרושה חשיבה מורכבת וקביעת הסדרים שיאפשרו שמיעת 'מגה-תיקים' במציאות שלא ידענו כמותה שנכפתה על כולנו בעקבות מגפת הקורונה, ובמהרה. שכן גם כאשר תחזור מערכת המשפט לשגרה, לא ברור מה יהיה טיבה של 'שגרה' זו וכמה זמן היא תימשך".

סיכומו של דבר השופטת קבעה כי עניינם של ששת הנאשמים יועבר לשירות המבחן אשר יספק תסקירי מעצר עדכניים ויקיים דיון במעמד הצדדים באשר לחלופת מעצר הכוללת מפקחים אנושיים מתאימים ואיזוק אלקטרוני. ששת הנאשמים הם: מוג'הד פריג' (30), מוחמד בלאלו המכונה "חומוס (21), לואי מגארי (22), איימן ג'אבר (21), עלי סרייפי (24) ומסנה אלשער (26).

לגבי שני נאשמים – יצחק ברמוחה (52) וחמדאללה עראר (23) ציינה השופטת כי ההחלטה בנושא תתקבל על ידי בית המשפט המחוזי בהתאם לתסקירים, בהתאם לשיקול דעת בית המשפט.
מעצרם של שני נאשמים נוספים הוארך עד תום ההליכים בכל זאת, לאחר שהשופטת קבעה כי לנוכח העבירות המיוחסות להם, לא ניתן לאיין את מסוכנותם באמצעות חלופת מעצר: אמין ג'אבר (24) ומוחמד בלאלו המכונה "דחמוס" (25).
מוחמד עראר (34), ששוחרר בעבר באיזוק אלקטרוני עד תום ההליכים, יישאר בסטטוס זה.

את הפרקליטות ייצגו בדיון עורכי הדין ארז בן ארויה והדר צור.
את הנאשמים שהוזכרו כאן מייצגים עורכי הדין שי נודל, שי שורר, שני מורן, משה יוחאי, נעמה אלחדד, עינב יתח, שי טובים, דוד ליבאי, אנואר פריג', חיים יצחקי ורעות סרנת.

אושר סיבוני

סיבוני עד תום ההליכים
בתוך כך, בדיון נפרד שהתקיים בבית המשפט העליון (1 בפברואר), השופט עוזי פוגלמן האריך כמעט בחודשיים את מעצרו של אושר סיבוני, הנאשם במסגרת ארגון הפשיעה של קוטייר בעבירות של ניסיון רצח, סיוע לניסיון רצח, סחיטה באיומים, נשיאת נשק וייצור נשק.
מעצרו של סיבוני, המיוצג על ידי עו"ד איתי רוזין, הוארך כבר ב-15 בדצמבר 2019 עד תום ההליכים נגדו, ומאז המעצר הוארך שבע פעמים בהסכמה, כשהשבוע הוגשה בקשה שמינית להארכת המעצר.
עו"ד רוזין טען כי נוכח חלוף הזמן, נקודת האיזון השתנתה ויש לבחון את האפשרות למעצר בפיקוח אלקטרוני.
השופט פולגמן סקר את עניינם של יתר הנאשמים ומה שהוחלט לגביהם, וקבע ביחס לסיבוני כי נשקפת ממנו מסוכנות גבוהה, הן כתוצאה מהעבירות המיוחסות לו והן כתוצאה מעברו הפלילי. לפיכך הוא קיבל את עמדת המדינה והאריך את מעצרו של סיבוני ב-56 יום. עם זאת ציין כי סיבוני יוכל להגיש תוך שבעה ימים בקשה לעיון חוזר לבית המשפט המחוזי, במסגרתה תוצע חלופה מתאימה ומרוחקת. ככל שתוגש בקשה כזו, שירות המבחן תסקיר משלים בעניינו ובית המשפט המחוזי יקיים דיון בבקשה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
7 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות