הותר לפרסום: הקפאת נכסים בעשרות מיליוני שקלים לבכיר בשוק ההון

שתף כתבה עם חברים

במסגרת חקירה של משטרות ישראל וגרמניה על הונאה באופציות בינאריות הוקפאו נכסים בשווי 50 מיליון שקל לבעל השליטה בחברת "ביט טק", בכיר בשוק ההון ועבריין מורשע שחזר היום לישראל אבל במקום להתייצב במשרדי ימ"ר תל אביב הוא נכנס לבידוד

הקפאת הנכסים השביתה את החברה. שלט הכניסה לחברה ברמת גן (פייסבוק)

עדכון 26 אוקטובר: הותר לפרסום שמו של רועי חיון, החשוד המרכזי בפרשה כבעל השליטה בחברת ביט-טק.
עדכון קודם 10 אוקטובר: לבקשת אתר "פוסטה", בית משפט השלום בתל אביב התיר לפרסום כי המשטרה הקפיאה בחודש אוגוסט חשבונות של חברת "ביט-טק טכנולוגיות" מרמת גן, המספקת פלטפורמות לאתרי מסחר בשוק ההון. לפי החשד, החברה מהווה גם בסיס להונאות פיננסיות לכאורה בתחום האופציות הבינאריות, בהקשר זה נטען כי כספים מעוקץ משקיעים גרמנים בעשרות מיליוני אירו הוזרמו אל תוך החברה.

החקירה הישראלית החלה בעקבות בקשה לחיקור דין של משטרת גרמניה, ומחקירת ימ"ר תל אביב עלה לכאורה כי מקבל ההחלטות המרכזי בחברת ביט טק, כמו גם במיזם האופציות הבינאריות הבינלאומי, הוא עבריין שוק הון ישראלי מוכר מאוד – רועי חיון.

מאז נחשפה הפרשה לפני כחודשיים, חיון החשוד שעומד בראש המיזם שהה בחו"ל, ולפי הודעות המשטרה והפרקליטות לבית המשפט, כל הנסיונות לזמן אותו לחקירה בישראל לא צלחו. מהטעם הזה גם לא ניתן היה לפרסם את שמו, שכן הסנגורים שלו טענו שכל עוד הוא לא נחקר מן הראוי שהשם שלו לא יפורסם. פרקליטות מחוז תל אביב לא התנגדה לבקשות איסור הפרסום, ובמשך למעלה מחודש פעם אחר פעם הסכימו נציגי הפרקליטות להארכת איסור הפרסום על שמות החשוד המרכזי וגם חברת ביט טק, ואילו שופטים של בתי המשפט אשררו את החקירה שמתנהלת במחשכים למעשה.

בשבוע שעבר הגיע לישראל בעל השליטה הרשמי בחברה, שהמשטרה מגדירה אותו כאיש קש בלבד, ובעקבות החקירה שלו הסכימו סנגורי החברה להתיר את הפרסום של שם החברה, ביט-טק.
היום, 10 אוקטובר, נחת בישראל גם החשוד המרכזי, חיון, אבל לא היה ניתן לחקור אותו משום שהוא…. נכנס לבידוד לתקופה שאינה ברורה.
לידיעת משטרת גרמניה, כך מתנהלת בישראל חקירה בחשד להונאות בהיקף של עשרות מיליוני אירו.

השתלשלות הפרשה
ב-10 אוגוסט עכבו חוקרי ימ"ר תל אביב מספר חשודים במסגרת חקירה משותפת כאמור עם משטרת גרמניה, שעניינה חשד למעורבות ישראלים בעוקץ של אזרחים גרמנים בעשרות מיליוני אירו. החקירה בישראל נפתחה בחשד להונאת אופציות בינאריות בכסות של שיווק השקעות באתרים המתחזים כאתרי מסחר לגיטימיים בשוק ההון. אופציות בינאריות משווקות כהשקעה באמצעותה יכולים להרוויח או להפסיד סכומים גדולים, בהתאם לשינוי קצר טווח במחירים של נכסים פיננסיים.
בהקשר זה יש להדגיש, כי בישראל הסחר באופציות בינאריות כמכשיר השקעות נאסר על ידי הרשות לניירות ערך בישראל, ואף הוכר כמכשיר הימורים אסור.

על פי הודעת המשטרה, החשד הוא כי מספר ישראלים תושבי המרכז בשנות ה-30 לחייהם הקימו במזרח אירופה חברות ומוקדי שיווק הפונים לאזרחים גרמנים ואירופים נוספים. החברות הציעו ללקוחות אפיקי השקעה באופציות בינאריות באמצעות תוכנה ייעודית, תוך מצג שווא כי מדובר בהשקעה ללא סיכון.
בפועל, לפי החשד, התבצעו בתוכנה מניפולציות וכלל האזרחים הזרים שהתפתו להשקיע איבדו את כספם.

לפי החשד, הסכומים שהושקעו על ידי הלקוחות בגרמניה וברחבי אירופה נכנסו לחשבונות מפעילי המיזם, והועברו דרך שרשור חשבונות בנק שונים עד שחלקם נחתו בישראל והולבנו ברכישת נכסים ונדל"ן, מבלי שהתבצעה בכספים כל השקעה כמובטח.
ל"פוסטה" נודע כי החקירה מתמקדת במידע שנמסר מגרמניה, אך נבדק החשד כי לביט-טק יש מספר מחלקות הפונות לשווקים נוספים בשפות שונות, לרבות "דסק ספרדי" הפונה למדינות הרבות ברחבי העולם אשר דוברות את השפה הספרדית.

ביום פתיחת החקירה הגלויה וביצוע החיפוש במשרדי ביט-טק והחרמת המחשבים (10 אוגוסט), נחקרו בימ"ר תל אביב עובדים של החברה, אלא שהחשודים המרכזיים ובהם בעל השליטה נעדרו מהארץ, והפעולה המרכזית של המשטרה היתה הקפאת נכסים בשווי של מעל 50 מיליון שקל במסגרת הליך חילוט. רוב הנכסים שהוקפאו שייכים לחיון ומיעוטם נתפסו בחשבונות החברה.

באתר "פוסטה" פורסם לראשונה אודות החקירה ב-29 אוגוסט. החשד הוא לביצוע עבירות הלבנת הון בישראל על ידי החברה ובעל השליטה חיון, לכאורה, באמצעות העברת רווחי ההונאה מחו"ל. לפי רשם החברות בראש חברת ביט-טק עומד אדם צעיר יחסית, א"ל, אולם לטענת המשטרה מדובר באיש קש לצרכי רישום.
לפי המשטרה, מוקד השיווק העיקרי של פירמידת העוקץ, לכאורה, פעל בעיר סופיה בולגריה, משם נוצר הקשר הטלפוני עם אלפי לקוחות גרמנים ומדינות נוספות. מוקדים אחרים פעלו מתורכיה וקפריסין. חברת "ביט-טק" הישראלית שהעסיקה עשרות עובדים, עסקה לפי החשד בפיתוח אפליקצייה ותוכנות למניפולציית המסחר אשר שווק ללקוחות הגרמנים.

המוח: ביט-טק רמת גן
עו"ד חדד הגיש בשם חברת ביט-טק, אשר שמה הקודם היה "בטא מדיה", בקשה לשחרור התפוסים.
בתשובה לבקשה שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב, מסרה המשטרה כי החברה ובעליה חשודים בעבירות מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס בעשרות מיליוני אירו.
המשטרה טוענת כי ביט-טק קשורה לכאורה בקשר ישיר להונאות פיננסיות המבוצעות כלפי אזרחים באירופה ממוקדים בחו"ל, ומשמשת לפי החשד כבסיס להלבנת הון.

חברת ביט-טק טוענת כי היא מספקת שירותים טכנולוגיים בלבד ותוכנות לשווקים פיננסיים, "פיתוח מערכת לניהול לקוחות (CRM) ומערכות לניהול מידע", עבור חברות אחרות ואינה מבצעת בעצמה שיווק למשקיעי קצה. עו"ד חדד כתב בבקשה לשחרור הכספים כי מדובר ב"חשדות מופרכים ללא תשתית ראייתית והחברה דוחה אותם מכל וכל".

לטענת החברה, תפיסת החשבונות משתקת את פעילותה ואינה מאפשרת לה לשלם משכורות לעובדים, חובות לספקים ותשלומים לרשויות המס. בימים אלה, לדברי עו"ד חדד, אמורה היתה החברה לעבור למשכנה החדש במגדל השחר החדש בגבעתיים – 57 קומות של משרדים מפוארים. כדי להוכיח את התחייבויותיה הכספיות המיידיות צירף עו"ד חדד לבקשה פסק דין שניתן נגד החברה, אשר מחייב אותה לשלם מאות אלפי שקלים לקבלן שהקים את משרדיה הקודמים אשר התפרסו על שתי קומות במגדל אמות אטריום ברח' ז'בוטינסקי ברמת גן.

עיון בתביעה שהגיש אותו הקבלן בשנת 2019 נגד חברת ביט-טק, מגלה כי הנתבע מטעם החברה היה אביו של רועי חיון.
בתביעה, שהוגשה באמצעות משרדו של עו"ד רם כספי, טוען הקבלן שביצע את העבודות במשרדים הקודמים של החברה בשנת 2017, כי אביו של חיון הוא שעמד בקשר איתו מטעם החברה וסירב לשלם את התשלומים המגיעים לו – למרות שלא האב ולא בנו רשומים כבעלי תפקידים רשמיים בחברת ביט-טק.
על פי התביעה, החברה דרשה ש"הפרויקט (של משרדי החברה) יהיה יוקרתי, מרשים ומפואר". בהתאם לכך, עלות העבודות בשתי קומות המשרדים במגדל אטריום הסתכמה בארבעה מיליון שקל, אך החברה התחמקה מתשלום חלק מהחוב, נטען.

הקבלן טען בתביעה, כי כאשר הוא דרש את יתרת הכספים הוא זומן לפגישה עם אביו של חיון, פגישה שלטענתו "נועדה להטיל עליו אימה ולגרום לו לוותר על דרישתו". עוד נטען, כי האבא הטיח בו כי הוא זה שנותר חייב כספים לחברה. לפי התובע, הובהר לו מהאב ומגורמים אחרים בחברה כי רק האב ובנו יכולים לאשר את התשלומים שהוא דורש.

בכתב ההגנה של ביט-טק אשר הוגש באמצעות עו"ד אילון עישר, אישרה החברה כי רועי חיון הוא אכן "אחד ממקבלי ההחלטות בחברה". על מעורבות האבא בקשר עם הקבלן טענה החברה כי האב התבקש לבדוק את עבודות הקבלן מפאת נסיונו בתחום עבודות מיזוג אויר והתגלה כי "הקבלן רימה וניפח כמויות".
פרקליטה של חברת ביט-טק הדגיש בכתב ההגנה כי "קשה להתחמק מהתחושה שתכלית תובענה זו להרגיז את רועי חיון, הן לאור בחירת התובעת לפרט עניינים מופרכים שאינם רלוונטיים, והן לאור בחירת התובעת להגיש תביעה נגד אביו".
ביולי 2020 חוייבה החברה לשלם לקבלן כ-700 אלף שקל.
כאמור, עו"ד חדד טען בשם החברה כי תפיסת נכסיה על ידי המשטרה מקשים עליה לעמוד בהתחייבויות מהסוג הזה.
בית משפט השלום בתל אביב אישר שחרור חלקי של כספים לתשלום משכורות בלבד.

כלכלן ישראלי גרמני
במסגרת חקירת המשטרה, נחקרו עובדים בכירים בחברת ביט-טק. אחד מהם הוא תושב גן יבנה שעלה לפני כמה שנים לארץ. בחיפוש שנערך בביתו נתפסו טלפונים מחשבים וכלי רכב. לפי החשד, החשוד אשר מחזיק בתארים שונים בתחום הכלכלה עבד מספר שנים בחברת שיווק אופציות בינאריות בגרמניה, וחוקרי המשטרה התעניינו מה הקשר לחברה של איש שוק ההון המוגדר כדמות המרכזית ברשת ובחברת ביט-טק הישראלית.
חשודים נוספים בפרשה המקושרים להונאת אזרחים גרמנים בהשקעות מיוצגים על ידי עו"ד שרון נהרי, יו"ר ועדת הסגרות ופשיעה בינלאומית בלשכת עורכי הדין, עו"ד יוסי פלסיוס קליין ועורכי הדין הדר ישראלי ודרור ארד איילון, ממשרד ברנע ג'פה לנדה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות