תיק הרצח הכפול נגד "האתרוג" נסגר בשנית

שתף כתבה עם חברים

הפרקליטות מיהרה לנקות את המדובב של אסי אבוטבול למרות עדויות על התוודויותיו, "שמעת על הכפול שעשיתי ביער, נכון?", מה שהיה אמור לחזק את הראיות הרבות נגדו מליל הרצח * סנגורו, אסף דוק: "טענות כוזבות מובהקות… נגד אדם שפעל בשליחות רשויות האכיפה" * נציגי נפגעי העבירה: "המדינה מטייחת ומטביעה את התיק בביוב, תרתי משמע"

בליל הרצח האתרוג התקשר בבהילות לנהג שאסף אותו מיער לוזית, זירת הרצח

שלושה חודשים בלבד עברו מאז שפרקליטות מחוז דרום הודיעה על חידוש חקירת תיק הרצח הכפול של שרון אביכזר ודרור חדד בשנת 2000, תיק שבו החשוד המרכזי היה מ"א, רוצח מורשע שגוייס על ידי המשטרה לשמש כמדובב ועד תביעה נגד ראש ארגון הפשע אסי אבוטבול בשלושה תיקי רצח.

ל"פוסטה" נודע כי המשנה לפרקליט מחוז דרום, עו"ד יואב קישון הוותיק, הורה כעת על סגירת התיק בשנית, מבלי שפרסם את הנימוקים להחלטה למעט שתי שורות לאקוניות על התוצר הסופי (21 יוני). כאמור, ההחלטה התקבלה אחרי שלושה חודשים בלבד של חקירת משטרה בתיק רצח כפול עב כרס ועתיר בראיות חמורות, כולל הדיונים בפרקליטות.

על פניו נראה כי מדובר בהליך פורמלי בלבד, החיפזון והיעילות הפתאומית של שני הגופים נועדו רק כדי לאפשר לעד אשר סיים להעיד במשפט של אבוטבול לעזוב את הארץ במהירות ולסתום את הגולל על פרק עגום נוסף ביחסיה של מערכת אכיפת החוק עם עדים וסוכנים מטעמה של המדינה.
ועדיין, ל"פוסטה" נודע כי בכוונת עורכי הדין של משפחת אביכזר, עו"ד אביעד לנצ'נר ועו"ד מוטי אזולאי, להגיש ערעור על ההחלטה. הערעור עשוי להגיע עד לבג"צ ושם התביעה כבר תידרש לתת תשובות לכל אחת מהראיות הרבות נגד האתרוג בתיק הרצח הכפול, ראיות שהיא פסלה בשם האינטרס "הלאומי" להפליל את אסי אבוטבול, ובחסות החוק להגנת עדים.

הבוס של פרקליטות מחוז דרום לא מנמק. עו"ד יואב קישון

הראיות בתיק הרצח הכפול
האתרוג הורשע בשנת 1988 ברצח במהלך שוד מזוין בצפון הארץ ונשפט למאסר עולם. בחופשה ראשונה שקיבל בשנת 2000 הוא מעל באמון, לא חזר לכלא והוגדר כאסיר נמלט. ב-30 מאי אותה שנה הוא הפך גם לחשוד ברצח כפול של שרון אביכזר ודרור חדד, תרגיל "כיפה אדומה" במהלך שנחזה לעסקת סמים בינו לבין שני המנוחים ביער לוזית מדרום לבית שמש.

גופות הנרצחים נמצאו ירויות ברכבו של המנוח אביכזר בו נסע גם מ"א, ובתיק החקירה הצטברו ראיות נסיבתיות רבות, שקשרו את האתרוג לרצח כפי שפורסם בתחקיר "פוסטה". להלן תמצית הראיות והעדויות, שנגד כל עבריין אחר היו מובילות להגשת כתב אישום.
* עובר למועד הרצח, האתרוג כאסיר עולם בבריחה היה בקשר הדוק עם אביכזר וחדד, ואף התגורר בדירה שלהם באילת.
* יום לפני הרצח, האתרוג נשא עימו אקדח כאשר נסע ברכב של הנרצחים.
* ביום הרצח הנרצחים נסעו להיפגש איתו באזור בית שמש כשברשותם עשרות אלפי שקלים לצורך עסקת סמים שהוא יזם – איתם ועם אחרים.
* לפני שעת הרצח בוצעו שיחות טלפון רבות בין האתרוג לבין אביכזר המנוח.
* סמוך לשעת הרצח, הטלפונים הניידים של האתרוג והנרצחים אוכנו בשטח האתר הסלולרי של בית גוברין המכסה את יער לוזית ליד בית שמש – זירת הרצח המבודדת בה נמצאו הגופות למחרת היום.
* סכום כסף גדול אשר נשאו עימם הנרצחים, נעלם.
* לאחר שעת הרצח, האתרוג הזעיק נהג שהעיד במשטרה כי בליל הרצח האתרוג התקשר אליו ודרש ממנו להגיע בבהילות לאזור יער לוזית, כדי לאסוף אותו חזרה לקריית גת, מאחר ורכבו התקלקל.
* למחרת הרצח הכפול, האתרוג אשתו וילדיו נעלמו מביתם ובמועד לא ידוע נמלטו בזהות בדויה להולנד, שם הוא הסתבך במעשי שוד ונשפט לשש שנות מאסר, בסיומן הוסגר לישראל בשנת 2006.

העבריין רב המעללים חזר לרצות את מאסר העולם שלו משנות השמונים, אך משום מה חקירתו בחשד למעורבות ברצח הכפול משנת 2000, עת היה אסיר נמלט, התנהלה באופן פורמלי בלבד.
אחרי מפגש אחד בלבד (!) בכלא עם חוקרי ימ"ר לכיש דאז, בשנת 2010 נסגר התיק.

עדות: לילה לפני הרצח האתרוג נסע ברכב של המנוחים חמוש באקדח (מתיק החקירה)

גניזת תיק הרצח
על פי סדרת כתבות שפורסמה ב"פוסטה", והתבססה על חומרים מתיק החקירה ועל דברים שמסרו ל"פוסטה" גורמים המעורים היטב בקריירת הפשע של האתרוג, שהוגדר בעבר כאחד האסירים האלימים המסוכנים בשב"ס, נראה כי כבר בכלא ההולנדי האתרוג העביר מידע קריטי על סוחרי סמים ישראלים בכירים בארץ ובעולם.
על פני נראה כי בזכות שיתוף הפעולה הזה נגנז תיק הרצח הכפול נגדו בארץ, מה שאפשר לו בתיאום עם משטרת ישראל לפנות לנשיא המדינה ולבקש קציבה של מאסר העולם שלו, שעד אז לא עמדה על הפרק.
בנסיבות של אסיר עולם אלים ומסוכן אשר נמלט מהכלא ולאורך כל המאסר נפתחו נגדו תיקי פשע חמורים, ובראשם רצח כפול, מדובר במהלך בלתי אפשרי, אבל נראה כי בפני מודיעין המשטרה פתוחות כל הדלתות של הפרקליטות ובתי המשפט בישראל, גם על חשבונן של משפחות שכולות שיקירהן נרצחו מטווח קצר בדם קר.
שיתוף הפעולה עם המשטרה הגיע לשיא כעבור מספר שנים, עם גיוסו האסטרטגי של האתרוג כמדובב של ראש ארגון הפשע אסי אבוטבול, עימו הוא ריצה מאסר באגף השמור בכלא שרונים. האתרוג הקליט בכלא את אבוטבול מדבר לכאורה על שלושה מעשי רצח שונים – של ארתור רוזן, משה עדס, ועו"ד יורם חכם. בתמורה, המדינה התחייבה לשלם לו עבור עדותו 200 אלף שקל, לתת לו חנינה של 14 שנה בתיק הרצח עליו הוא נשפט למאסר עולם מלכתחילה בשנות השמונים, וכרטיס טיסה למדינת יעד בחו"ל בה ישהה לפחות 10 שנים לאחר שחרורו.

 

נושא אחד לא נכלל בהסכם עם המדובב – תיק הרצח הכפול משנת 2000, שכן הוא כבר נסגר בשנת 2010. ראשי אגף החקירות והמודיעין של המשטרה, הניצבים גדי סיסו (פרש) ויגאל בן שלום, שהכירו את האתרוג מימיהם המשותפים בימ"ר דרום, כאשר הוא עוד היה חשוד מרכזי ברצח הכפול, הם אלה אשר פעלו לסגירת התיק נגדו עם שובו מהכלא בהולנד, והם אלה אשר אישרו את ההפעלה שלו כמדובב בתיק אבוטבול, עם כל ההטבות המפליגות שלצידה.

שנתיים אחרי חשיפת עבודת האתרוג כמדובב, פרקליטיו של אסי אבוטבול, עורכי הדין מירי פרידמן, שרון קינן ומורן ממליה, תהו באשר ללגיטימיות של החתימה על ההסכם עימו ודרשו לקבל את חומרי החקירה בתיק הרצח הכפול. הפרקליטות והמשטרה גלגלו עיניים בבית המשפט, ושלפו הסבר בלתי סביר בעליל, על פיו התיק הושחת בהצפת ביוב בארכיב של תחנת המשטרה בבית שמש.

לאחר פרסום הדברים ב"פוסטה" התגלתה ההצהרה הזו כתלושה מהמציאות. ראשית, התיק עמד בפני החוקרים טרם החתימה על ההסכם ומיד לאחר מכן "טבע" בביוב של תחנת בית שמש, ושנית, עותקים דיגיטלים של התיק קיימים בפרקליטות ובפרקליטות הבינלאומית, ועותק מהם אף נמסר למשפחת המנוח אחרי החלטת הגניזה של התיק נגד האתרוג.

כך, עורכי הדין אזולאי ולנצ'נר המלווים את משפחת המנוח הגישו בשם ילדיו של אביכזר תביעה אזרחית נגד האתרוג ומשטרת ישראל, במקביל להגשת הערר אשר הוביל לחידוש החקירה הפלילית. עכשיו, המשטרה נאלצה לפתוח מחדש את התיק ולגבות עדויות חדשות שהתקבלו מגורמים בעולם התחתון מאז נודע שהאתרוג עובד בשירות המשטרה.

מאחר ומדובר בעד אסטרטגי של המשטרה והפרקליטות, גם החקירה השנייה נסגרה מהר מאוד ללא נימוקים ענייניים, הכל כדי שהעד יוכל לעזוב את הארץ בהקדם כמובטח. על פניו נראה כי שוב מדובר בחקירה פורמלית בלבד, בתיק רצח כפול (!), שספק אם תעמוד במבחן בג"צ אם וכאשר יוטחו בפרקליטות כל הממצאים המחייבים הגשת כתב אישום נגד האתרוג.

האתרוג בדרך לחו"ל

החיזוק לראיות בתיק רצח כפול
במסגרת החקירה המחודשת לכאורה שנפתחה בימ"ר לכיש, נגבו עדויות חדשות משני עבריינים מוכרים למשטרה אשר ריצו מאסרים ממושכים לצד האתרוג – בארץ ובחו"ל. לפי העדויות החדשות, מ"א התוודה בפניהם במספר הזדמנויות על כך שבהיותו אסיר נמלט הוא רצח לכאורה את שרון אביכזר ודרור חדד.

אחד העדים, שיצר קשר עם משפחת אביכזר בעקבות הפרסום ב"פוסטה", סיפר על מערכת היחסים הארוכה שהיתה לו עם האתרוג במשך למעלה מ-10 שנים. לדבריו, הם בצעו יחד פשעים ובין היתר ריצו מאסר משותף בכלא בהולנד, שם לדברי העד התוודה בפניו האתרוג על חלקו ברצח הכפול לכאורה.
בחקירה המחודשת במרחב לכיש סיפר העד על שלל עבירות חמורות שהאתרוג עשה לכאורה לאורך השנים כאסיר נמלט וכאסיר בכלא. כך למשל, הוא סיפר כיצד שידל אותו האתרוג לרצוח אדם מסוים, אבל הוא סירב לבצע זאת. כאשר נשאל מאיפה הוא יודע על הרצח הכפול, הוא השיב כי בעת שהאתרוג שידל אותו לבצע רצח של אדם מסויים הוא אמר לו, כי "לפעמים אין ברירה, יש דברים שצריך לעשות בידיים, ולעשות עד הסוף, שמעת על הכפול שעשיתי ביער, נכון? אם לא הייתי עושה מה שעשיתי הייתי נתקע בארץ עוד 60 שנה, רק בזכות הכסף הזה הצלחתי לממן את היציאה מהארץ".

העד האחר הוא עבריין מדרום הארץ, אסיר המרצה מאסר על עבירה חמורה. בהוראת פרקליטות מחוז דרום הוא נלקח מבית הסוהר לחקירה במרחב לכיש של המשטרה. גם הוא מסר כי הוא מכיר היטב את האתרוג שנים רבות. לדבריו, הוא ישב איתו בכלא עוד לפני הבריחה בשנת 2000 והיה איתו בקשר הדוק מאוד גם אחריה, עד לשנים האחרונות ממש. העד הזה סיפר שהאתרוג התוודה בפניו מפורשות על ביצוע הרצח הכפול, מספר פעמים ובכמה הזדמנויות בבית הסוהר.

העדויות החדשות הצטרפו לשלל הראיות הקודמות, שקשרו את האתרוג על פי החשד אל התיק. מלכתחילה היה כתב אישום "מוכן" נגד האתרוג על רצח כפול, אולם עם שובו מהולנד השתנתה כאמור המגמה, והתיק עתיר הראיות נסגר מחוסר ראיות בניגוד לכל הגיון סביר. במצב נורמלי, העדויות החדשות על התוודויות של האתרוג (בדיוק כפי שאבוטבול התוודה לכאורה) היו אמורות לתת את החיזוק הדרוש להגשת כתב אישום, ואפילו הרשעה. לא במקרה של פרקליטות מחוז דרום, בליווי "מלמעלה" של שלוש הפרקליטויות הרלוונטיות – תל אביב, מרכז ופרקליטות המדינה – שתיק אבוטבול הוא תיק הדגל שלהן.

עו"ד אסף דוק

מפרקליטות מחוז דרום נמסר כי "הפרקליטות בחנה ביסודיות את העדויות החדשות, והגיעה למסקנה כי אין בהן די על מנת לשנות את ההחלטה בדבר סגירת התיק".

פרקליטו של האתרוג, עו"ד אסף דוק, שליווה אותו בחקירת המשטרה מסר בתגובה: "אנו מברכים על החלטת הפרקליטות. כפי שנטען לאורך כל הדרך, תיק הרצח הכפול נפתח מחדש על רקע טענות כוזבות מובהקות שאינן מגלמות דבר, זולת ניסיון נפסד ועקר להמשיך ולהטיל מורא על אדם שפעל מול אסי אבוטבול בשליחות רשויות האכיפה לשם איסוף ראיות בגין רצח יורם חכם ז"ל ומשה הדס ז"ל, ועמד זה מכבר בכל התחייבותיו לסייע בחקירה ואף השלים את כל עדויותיו בפני בית המשפט.
"התיק המדובר נגנז נגדו עוד בשנת 2010, הרבה קודם למשא ומתן שהתקיים בינו לבין רשויות המדינה בתיק המתנהל בימים אלו נגד אסי אבוטבול. אלמלא שיתוף הפעולה של האתרוג עם הרשויות, ואלמלא איסוף המידע והראיות על ידו באופן שסיכן את חייו וגרם לו לנזקים רבים, לא היה עולה בידי רשויות האכיפה להעמיד לדין את אסי אבוטבול, ולא היו מגיחות לעולם עדויות שקריות מטעם גורמים ידועים המחזיקים באינטרסים זרים שבינם לבין האמת והצדק אין ולו מאומה".

עו"ד אביעד לנצ'נר שמייצג את משפחת אביכזר בהליך לחידוש החקירה: "למרות שהצלחתי להחיות את התיק מחדש, ולמרות הראיות החדשות שהובאו בתיק, קשה לומר שאני מופתע. עם זאת, בשלב זה החוק מעמיד לרשות בני משפחת אביכזר אפשרויות נוספות לערור על ההחלטה לסגור מחדש את התיק ובכוונתם לעשות כן. לא תם ולא נשלם".

עו"ד מוטי אזולאי שמייצג את המשפחה בתביעה האזרחית מסר בתגובה: "מדובר באחת הפרשות המזעזעות ביותר. המארג הראייתי בתיק כולו מוביל לכך שהאתרוג הוא זה שביצע את הרצח הכפול בעבור בצע כסף. המדינה, ולא בפעם הראשונה, מטייחת ומטביעה את התיק בביוב, תרתי משמע".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
11 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות