בעלי חברת ליסינג חשודים שסיפקו רכבי יוקרה וקווי אשראי פיראטיים לגורמי פשיעה

שתף כתבה עם חברים

בעלי החברה חשודים ששימשו כבנק למתן אשראי לגורמי פשיעה ממשפחת ג'רושי, סיפקו להם רכבים וביצעו עבורם העברות כספיות. לפי החשד, היקף העבירות חצי מיליארד שקל. בחברה טוענים כי העסקאות מדווחות, אבל העברת הבעלות בגמר תשלום

video
המשטרה הרימה מסך מעל חברת לניהול ציי רכב החשודה באספקת רכבי יוקרה לגורמי פשיעה ובהענקת קווי אשראי פיראטיים (16 נובמבר). לפי החשד, היקף העבירות חצי מיליארד שקל.
לאחר חקירה סמויה ממושכת פשטו אתמול עשרות בלשים וחוקרים ביחידה המרכזית של מחוז מרכז, בליווי לוחמי מג"ב ואנשי רשות המסים, על משרדים ומגרש של חברה לניהול ציי רכב בגלילות, וכן על בתיהם של גורמי פשיעה ממשפחת ג'רושי אשר קיבלו מהחברה לפי החשד אשראי בעשרות ומאות מיליונים ללא דיווח.

במסגרת הפעילות נתפסו עשרות כלי רכב במגרשי החברה בגלילות. בנוסף, יותר מ-10 רכבי יוקרה נתפסו בבתיהם של גורמי פשיעה בכירים ומקורביהם ממשפחת ג'רושי ואחרים.

על פי החשד הנחקר, גורמי פשיעה נוהגים "לקנות" את הרכבים בתשלומים רבים, כאשר לאורך כל תקופת התשלום הרכב נשאר רשום על חברת ניהול ציי הרכב. גורמי הפשיעה עושים שימוש על פי החשד ברכבי החברה כדי להימנע מפעולות של תקיפה כלכלית, חילוט או דיווח לרשויות המס. "עבריינים מסתובבים עם מכוניות פאר, מבלי לדווח, מבלי שהרכבים רשומים על שמם", הסביר גורם ברשויות האכיפה.
עוד עלה חשד כי החברה מתפקדת כמעין בנק פיראטי ובו "חשבונות" של גורמי פשיעה המשמשים להפקדת כספים, העברות כבדות של מזומנים ופעולות פיננסיות שונות, המתקיימות מתחת לרדאר, ללא פיקוח.

במסגרת החקירה הגלויה נעצרו בעלי חברת הליסינג, תושבי סביון והרצליה, בחשד לעבירות הלבנת הון, מתן הלוואות ואשראי ללא רישיון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושימוש במזומן בביצוע עסקאות רכב, בניגוד לחוק לצמצום השימוש במזומן. החקירה מנוהלת במחלק הכלכלי של ימ"ר מרכז בשיתוף אכיפה כלכלית בפרקליטות ויחידת יהלום של רשות המסים.
אחד מבעלי החברה הובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו בשבעה ימים (16 נובמבר).
הסנגור, עו"ד ד"ר איתן פינקלשטיין המייצג יחד עם עו"ד אילן אזולאי, טען כי לחברה רישומים מסודרים, אבל רשויות החוק לא עדכנו את המנהלים כי יש עליהם חובה לדווח לרשות איסור הלבנת הון, בדומה לדיווחי בנק או צ'יינג', על מתן אשראי מעל 50 אלף שקל. לבקשת עו"ד פינקלשטיין נתן בית המשפט צו ארעי לאיסור פרסום שם החברה והבעלים (17 נובמבר).

שניים מרכבי היוקרה שנתפסו במבצע (צילומים: משטרה)

חוק הפיקוח על נותני שירותים פיננסיים קובע שעסק שמוכר מוצרים באשראי, בעל צבר אשראי של מעל 25 מיליון שקל, צריך רישיון כנותן שירותים פיננסיים (כמו צ'יינג'). לדברי הסנגורים, פירוש הדבר שכל החברות הגדולות במשק שנותנות אשראי ללקוחותיהם, לכאורה הופכות לבעלות חובות דיווח כאמור כמו לצ'יינג', אך איש מהרשויות לא עדכן אותם על כך.

לדברי הסנגורים, "שיטת המכירה של החשוד, קבלת מזומן או העברה בנקאית, ואת היתרה משלמים לו בשיקים דחויים או התחייבות לבצע העברות דחויות, והוא כערובה משאיר את הרישום על שם המוכרת ומשלים את הרישום עם סיום התשלומים. הבעלות על הרכב מועברת רק בסיום כל התשלומים".

מקורב לחברה הוסיף כי "אין טענה להעלמת מסים נגד החברה. כל העסקאות מדווחות, אבל לא כעסקה למתן אשראי אלא כעסקה למכירת רכב. כל השאלה היא החלת חובות קבלת רשיון למתן אשראי, עניין אזרחי לחלוטין".

מבחינת המדינה, מאחר שרישום העברת הבעלות ברכב מתבצעת רק בגמר תשלום, יוצא שאדם יכול לקנות רכב בחצי מיליון, או מיליון שקלים, והמדינה לא יודעת שהוא הבעלים. לפי החברה, החברה פועלת לקבלת רשיון כנותנת שירותי אשראי כדרישת המדינה (מה שיחיל עליה את הדיווחים הנוספים) אך התהליך אורך זמן.

בדיון הארכת מעצרו של החשוד מבעלי החברה, אמר השופט טל ענר כי "לפחות חלק מהעבירות המיוחסות מבוססות על תזה משפטית שאינה מובנת מאליה. אך גם לאחר ניפויין של עבירות אלה, די לי בכך שקיים חשד סביר לעבירות הלבנת ההון והרישום הכוזב". מעצרו של החשוד הוארך ביומיים (עדכון 18 בנובמבר: שוחרר בתנאים).

בעלים נוספים של החברה שוחרר בערבות. גם סמנכ"ל הכספים של החברה המיוצג על ידי עו"ד שרון נהרי, שוחרר בתנאים.

שוטרים מחפשים בשטח
פריטים שנתפסו במבצע
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות