חשיפה: נפגעת עבירות מין של ברלנד "תפסה" לו חצי מיליון שקלים

שתף כתבה עם חברים

היה אמור לקבל חזרה מאות אלפי שקלים שהפקיד לשחרור בתיק "המנטוס" הכלכלי, אבל אז צצה עמותה שטענה כי מדובר בכספים שלה אשר נתרמו לטובת השחרור * בית המשפט בתל אביב דחה את הבקשה ושחרר את הכסף לצעירה החרדית: "הצעת העמותה כי אותה קורבן עבירות מין תמשיך ותמתין – זאת אין להלום"

אליעזר ברלנד בבית המשפט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

צעירה חרדית, אחת מקורבנות עבירות המין של "הרב" אליעזר ברלנד, הגישה נגדו תביעת נזיקין נגררת לתיק הפלילי בו הוא הורשע בעבירות מין לפני מספר שנים, והגיעה איתו להסדר פיצוי של 382 אלף שקל. אולם, למרות שברלנד הסכים בבית המשפט בתל אביב להסדר הכספי, שקיבל חותמת פסק דין, בבואה לגבות ממנו את הכסף ברלנד טען כי הוא נטול נכסים, כספים או רכוש.

לפני כשנה הוגש נגד ברלנד כתב אישום נוסף על עושק, עבירות מס והלבנת הון (תיק המנטוס), והוא נדרש להפקיד בקופת בית המשפט בירושלים 1.2 מיליון שקל כערבות לשחרורו למעצר בית. לפתע ברלנד "מצא" את המקורות הכספיים והפקיד את הסכום, אמרה לעצמה התובעת ובעצת עורכי דינה המתינה בסבלנות.

הזדמנות לקבל את כספה נפלה בחיקה של התובעת בחודש אוקטובר השנה. המשפט של ברלנד הסתיים בהסדר טיעון והוא נשלח למאסר לתקופה נוספת. בית המשפט היה אמור להחזיר לו את הכסף אשר שימש כערבון לתקופת מעצר הבית, אלא שהכסף לא חזר לידיו של ברלנד.
עורכי הדין של אותה נפגעת עבירה אשר היתה זכאית לפיצוי הכספי על פגיעתו המינית בה, פתחו לו תיק הוצאה לפועל והטילו עיקול על הכסף שהיה אמור להתקבל אצלו בחזרה מקופת בית המשפט. עורכי הדין אלי ויונית נחום דרשו ממנו לשלם חצי מיליון שקל, גובה החוב המעודכן כלפי מרשתם. 

בשלב זה נכנסה לתמונה עמותה בשם "חכמת אדם תאיר פניו", שהגישה ללשכת ההוצאה לפועל בקשה לביטול העיקולים אשר נרשמו על כספי הפיקדון של ברלנד בבית המשפט. לטענת העמותה, אלו כספים שלה אשר הופקדו לטובת שחרור ברלנד, ולא כספים אשר שייכים לו עצמו.
נציגי העמותה באמצעות עו"ד ליאב איינס, וברלנד באמצעות משרד עמית חדד, טענו כי העמותה היא גוף נפרד שהתרים יותר מ-700 אלף שקל עבור ברלנד כאשר הוא נדרש להפקיד ערבות למעצר בית, הכספים שהוא הפקיד בקופת בית המשפט הם כספים שהעמותה מסרה בידו, נטען. באותה נשימה, העמותה טענה ש"אין לה קשר" לברלנד, שהיא גוף עצמאי, צד ג' שביצע התרמה וולונטרית ועתה דורש את זכותו בכספים שברלנד הפקיד כדי להשתחרר ממעצר.    

רשם ההוצאה לפועל בתל אביב, עמית גולן דחה את הבקשה, בין היתר משום שנציגי ברלנד לא דאגו להצהיר על שיוך הכספים הללו בזמן ההפקדה טרם שחרורו למעצר בית, על ידי הצגת הסכם רשמי, או לכל הפחות במסגרת הסיכום על הסדר הטיעון.
עו"ד חדד, שייצג את ברלנד בהליך הפלילי, הגיש ערר לבית משפט השלום בתל אביב, בניסיון נוסף להסרת העיקולים. נציגי העמותה ומשרדו של חדד ניסו לשכנע, שצריך לשחרר את  הכספים המעוקלים בסך חצי מיליון שקלים, שכן אלו לא כספיו של ברלנד על אף שהוא עצמו הפקיד אותם כדי לצאת למעצר בית. 

מפגינה נגד ברלנד (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

השופט בערר, אריאל צימרמן, לא השתכנע, ההיפך מכך. "ביום שהורה בית משפט המחוזי על שחרורו של הרב ברלנד (למעצר בית) בכפוף להפקדת פיקדון, כל נכסי העמותה עמדו על 600 שקלים", כתב השופט. "לעומת זאת, מיד לאחר ההחלטה בדבר שחרורו של הרב (פברואר 2021), כפוף להפקדת פיקדון בידו שלו בסכום של 1.2 מיליון שקל, זנקו נכסיה של העמותה לכ-1.2 מיליון שקל תוך יממה אחת, שבמהלכה נתקבצו לפי המתואר כ-2,000 תורמים לא מזוהים.
"המקרה כאן הוא קיצוני מבחינת חוסר תום הלב של המבקשת (העמותה)", ציין השופט, "מבחינת הצגה מגמתית וחלקית של הנתונים, ו'העלמת' הרב ברלנד – בחירתה הטאקטית של המבקשת שלא לכלול אותו  בדיון, ולא להביא תצהיר מפיו".

השופט דחה בשתי ידיים את טיעוני המבקשים מטעם העמותה המסתורית. כך למשל, העמותה טענה כי חלק ממאות אלפי השקלים היא נתנה לברלנד כהלוואה – אך אין הסכם או מסמך; "רק הזרמת כספים (757 אלף שקל) לרב, נטולת כל תנאים, הסכמות, בטוחות או התחייבויות של הצד שכנגד", ציין השופט. 

העמותה טענה שהיא עצמאית, אך דיברה לכאורה מגרונם של ברלנד וקהילת "שובו בנים". העמותה טענה כי הרב ברלנד היה זקוק לסיוע שלה, הבהיר השופט צימרמן, בעוד שבהסדר הטיעון ברלנד הודה כי החזיק בשליטתו כספים בהיקף של כ-54 מיליון שקל בלי לדווח לרשויות.
עוד עולה מהתיק הכלכלי ומהעובדות בהן הוא הודה, כי הוא היה מתנהל כספית באמצעות עמותות אשר שמשו "ארנק" שלו, והוא שלט בכספיהן כמנהיג רוחני בלא שאף שקל או נכס יירשם על שמו. השופט הדגיש: ברלנד "הודה כי עשה שימוש בעמותות שבהן לא היה לו מעולם מעמד פורמלי, אך הוא שלט בכספים ועשה בכספיהן כבשלו (האישום הרביעי)".

מאחר והעמותה בחרה לא להביא את ברלנד לדיון, כי קולו לא יישמע, בוודאי לא שייחקר, אין כמעט ערך לדברים שהוצהרו קבע השופט. "המשיבה, קורבן עבירות מין שביצע בה הרב ברלנד, אוחזת בידה הסדר פשרה שהוא הסכים לו ואשר קיבל תוקף של פסק דין, אך עד הנה נותרה בלא תשלום כלשהו", סיכם השופט. "העובדה שהתייצב צד שלישי, טוען באופן בלתי משכנע לכאורה כי 'אין קשר' בינו לבין הרב ברלנד, וגורס כי הכספים שלו הם, אינה עילה מספקת לעכב את שחרור הכספים. המשיבה ממתינה זמן רב לקבלת הכספים על מנת שתוכל להתחיל בטיפול לשיקומה הנפשי כתוצאה מאותן פגיעות. הצעת המבקשת כי אותה קורבן עבירות מין תמשיך ותמתין – זאת אין להלום"

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות