המדובב נשאר בתא המעצר בזמן שסנגורית נתנה ייעוץ משפטי לחשוד

שתף כתבה עם חברים

אחת הראיות החזקות נגד נאשם בהצתה היתה הפרטים שמסר הנאשם השני למדובב. אלא שאז התברר כי בעת שסנגורית ציבורית הגיעה לספק לחשוד ייעוץ, החוקרים הותירו בתא את המדובב ולא כיבו את מכשיר ההקלטה. הפרקליטות נאלצה להסכים להסדר טיעון

אילוסטרציה: Ye Jinghan מאתר Unsplash

לדוכן העדים באולמה של השופטת מיכל ברנט מבית המשפט המחוזי מרכז היה אמור לעלות אתמול עד מיוחד, מדובב מקצועי של המשטרה (29 דצמבר). העד היה אמור לספר לנוכחים באולם כיצד הצליח לדובב את אחד הנאשמים בתיק הצתה ואיומים, אלא שרגע לפני עדותו – הצדדים הגיעו להסדר טיעון בעקבות מחדל של חוקרי הפרשה.
אחד מ"כוכבי" הסיפור הזה הוא נתנאל עמר (25), מוכר למשטרה מנתניה, נגדו הוגש בחודש מרס כתב אישום על הצתה. הנאשם השני בפרשה הוא ג'ורג' (רפאל) רוחן, המואשם באיומים ובשיבוש.

לפי כתב האישום נגד השניים, ב-9 בדצמבר אשתקד התגלע ויכוח בין עמר לבין המתלוננת א', בעקבותיו איים ג'ורג' רוחן על א' ואחרים, כי יפגע בכל מי שיפגע בעמר. בחלוף כשעתיים וחצי, כך נטען, עמר הצטייד במצת ובבקבוק פלסטיק מלא בנזין, הגיע לבניין מגוריה של המתלוננת ועלה לקומה השנייה. באותה עת היו כל הדירות בבניין מאוכלסות בדיירים, ביניהם קטינים שישנו את שנת הלילה בחדריהם.

עמר, לפי האישום המקורי, שפך את תכולת הבקבוק על דלת הדירה וסביבותיה, והדליק אותה. כתוצאה מכך בערה אש חזקה בסביבת הדלת ובסמוך לארון חשמל ותנור אפייה הממוקמים במסדרון הצר שבין שתי הדירות בקומה. האש התפשטה לקומה הראשונה והותירה סימני פיח על קירות הבניין. דייר ערני שהבחין באש ופעל לכבות אותה מנע נזק כבד יותר, שלטענת הפרקליטות עלול היה להביא לפגיעה בחיי אדם. התביעה טענה כי לאחר שעמר עדכן את ג'ורג' שנכווה בידו במהלך ההצתה, רוחן הנחה אותו להסתיר את הסיבה לכוויה ולומר שנכווה ממים רותחים. ב-14 בדצמבר הגיע עמר לקופת חולים ומסר לאחות המטפלת כי נכווה ממים רותחים.

למרות שעמר הכחיש את המיוחס לו ודבק בגרסתו לגבי הכוויה, בתיק החקירה נגדו היו לא מעט ראיות – ביניהן די-אן-איי של עמר על בקבוק התבערה וטביעת אצבע שלו על מצת בזירה. לצד אלה, אחת הראיות המרכזיות היתה תרגיל חקירה עם מדובב שנערך לג'ורג'.
מתיק החקירה עולה כי במהלך השיחות של ג'ורג' עם המדובב, הוא הפליל את עצמו ואת עמר, אבל לא רק זאת: הוא סיפר לו על היכרות שלו עם גורמי פשיעה מוכרים, ובין היתר על כך שדודו, אבי רוחן, מנהל כבר חמש שנים את התיק בפרשה 512. תוך כדי השיחות הזכיר ג'ורג' גם שמות של עבריינים שונים, ביניהם כאלה מנתניה, מעמידר ומפרדס כץ, ואפילו סיפר על היכרות שהיתה לו עם יוסי קסטרו שחוסל בהוד השרון, ועל סכסוכים שונים בין עבריינים.

בקבוק התבערה והמצית (צילום: משטרת ישראל, תיק החקירה)

על פניו נראה היה כי התיק מבוסס ראייתית. אלא שסנגוריו של עמר, עורכי הדין אבי כהן ופרידה וול ממשרדו, העמיקו את הבדיקה של חומר הראיות, וכאשר הגיעו לסקור את השיחה המוקלטת של ג'ורג' עם המדובב, הם נדהמו.
התברר לסנגורים כי רגע לפני שג'ורג' מסר פרטים מפלילים למדובב, לתא המעצר הגיעה עורכת דין מטעם הסנגוריה הציבורית, על מנת לתת לו ייעוץ. לפי החוק, בשלב זה החוקרים מתחנת נתניה היו אמורים להוציא מהתא את ג'ורג' או את המדובב, כדי להשאיר את העצור לבדו עם עורכת הדין, אך בפועל הדבר לא נעשה. וכך יצא, שהמדובב היה נוכח במהלך כל הפגישה בין ג'ורג' לבין עורכת הדין. לאחר שעזבה הסנגורית את התא, המדובב המשיך לדובב. עוד יותר מכך: התברר כי במהלך הייעוץ שקיבל גורג' מהסנגורית, מכשיר ההקלטה המשיך לעבוד.

עורכי הדין כהן ו-וול הפנו את תשומת לב הפרקליטות ל"תקלה", וטענו כי הדיבוב אינו קביל. לטענתם, העובדה שמכשיר ההקלטה המשיך לעבוד מהווה האזנת סתר פסולה. שנית נטען כי בחקירתו של גו'רג' נעשה שימוש באמצעי פסול ונפגעה אנושות זכות ההיוועצות.

רגע לפני שהמדובב היה אמור לעלות לדוכן העדים כאמור, צוות ההגנה של עמר הציע לפרקליטות לתקן את כתב האישום לעבירה של היזק במזיד לרכוש. נציגי הפרקליטות, שהבינו שיש להם בעיה רצינית עם מחדל המדובב, הסכימו להצעה, כך שעמר הואשם בהיזק בזדון ובשיבוש הליכי משפט בצוותא.
בהתאם להסדר, השופטת מיכל ברנט הרשיעה את עמר והוא נשלח לשירת המבחן לקבלת תסקיר, שיוגש עד סוף חודש מרס. הטיעונים לעונש נקבעו לאמצע אפריל.
ההליכים נגד ג'ורג' רוחן, יש לציין, עדיין מתנהלים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות