"פורץ הברינקס" זוכה מגניבה של יותר מארבעה מיליון שקלים

שתף כתבה עם חברים

בית משפט השלום הסתמך על ראיות נסיבתיות וגזר על מאיר ארזואן שש שנות מאסר, באמצעות עו"ד משה יוחאי הוא הגיש ערעור שהוביל לזיכוי במחוזי ולשחרורו המיידי, שבועיים אחרי שהפרקליטות סירבה להצעת השופטים להפחית את העונש לארבע וחצי שנים

מאיר ארזואן

ב-16 ביוני אשתקד, בסיום משפט הוכחות, בית משפט השלום בתל אביב גזר שש שנות מאסר על הפורץ הוותיק מאיר ארזואן (64), שהורשע בגניבת יותר מארבעה מיליון שקל מרכב בלדרות משוריין של חברת "מודיעין אזרחי".
ארזואן לא השלים עם הכרעת וגזר הדין, ובאמצעות סנגורו, עו"ד משה יוחאי, ועו"ד שרי קרן ממשרדו, הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בתל טביב. היום החליטו השופטים דבורה ברלינר, שי יניב ויוסי טופף לזכות את ארזואן מהאישום המרכזי והרשיעו אותו בעבירה מינורית יחסית – שיבוש הליכי משפט.

ארזואן זכה לכינוי "שודד הברינקס" על שם ריבוי הניסיונות שלו לבצע עבירות דומות. לפי הכרעת הדין בבית משפט השלום, במקרה הנוכחי הוא הצליח לגנוב את הכסף בסיוע יוסי סופיר, עובד צעיר לשעבר של החברה, ששימש במשך כחצי שנה כנהג ומאבטח ברכבים המשוריינים של "מודיעין אזרחי". הכסף, יש לציין, לא נתפס עד היום.

בבית משפט השלום נקבע כי ארזואן וסופיר עשו שימוש ברכב מאזדה 3 שלוחית הזיהוי שלו הוחלפה, והכינו מוט ארוך דמוי מטאטא מלופף באיזולירבנד. אלו היו ה"כלים" שהספיקו להם לבצע פריצה לרכב המשוריין, "כספת על גלגלים", ולגנוב שקים מלאים בארבעה מיליון ועוד 228 אלף שקל.

לפי כתב האישום והכרעת הדין, בבוקר ה-30 לנובמבר 2017 עקבו הנאשמים אחר רכב הבלדרות שחנה ליד סניף "מגה" בגני תקווה, וניצלו את הרגעים שבהם אנשיו יצאו לסניף לצורך איסוף כספים. מהכרעת הדין בבית משפט השלום עלה, כי תוך דקה וחצי ביצעו השניים את תעלול הפריצה המתוחכם, כאשר סופיר החדיר דרך חרך הירי בתא הנהג את המוט ובאמצעותו לחץ על הכפתור הפותח את דלת הצד ברכב. ארזואן, כך נטען, נכנס לתוך רכב הבלדרות והחל להוציא שקים עם כסף.

ביוני אשתקד קבע השופט דניאל בארי מבית משפט השלום כי "אין ראיות ישירות לזיהויו" של ארזואן, אך ציין באותה נשימה: "הסתמכתי על מצבור ראיות נסיבתיות". השופט בארי קיבל את בקשת התביעה להגיש כ"עדות שיטה" הכרעת דין מתיק אחר בו הורשע ארזואן עם סופיר, במקרה נוסף של ניסיון פריצה שלא צלח, שאירע שנה לאחר "שוד הארבעה מיליון".
באותו אירוע, בדצמבר 2018 יצאו עובדי מודיעין אזרחי ברכב משוריין ממחסום ביטוניא לסניף בנק דיסקונט בתל אביב, עם סכום כסף של 34 מיליון שקלים. מרגע יציאתם מהמחסום, רכב פורד עם לוחית זיהוי גנובה עקב אחרי רכב הבלדרות, עד הגעתו למחלף וולפסון. באותה עת הבחין קב"ט החברה בעוקבים ודיווח למשטרה.

סמוך לשעות הערב החנו עובדי החברה את רכב הבלדרות בחנייתו בקרית גת. אחרי השעה 21:00 חזרו ארזואן וסופיר ברכב המעקב וחנו ליד רכב הבלדרות בחניית הלילה. בלשים תצפתו אחר מעשיהם במשך חצי שעה: הפעם שיטת הביצוע היתה אחרת. סופיר קדח חור בדלת הנהג וכיסה אותו בסיליקון מהצד החיצוני ובמדבקת "אסור לעשן" בצד הפנימי, והחל לקדוח חור נוסף, בכספת בתוך הרכב. ארזואן תצפת. השניים נעצרו במקום עם כלי הפריצה והורשעו במסגרת הסדר טיעון בפריצה לרכב בכוונה לגנוב והפרת הוראה חוקית (משום שהפרו מעצר בית). הם נשפטו לארבעה חודשי מאסר.

ארזואן כפי שנקלט בצילום אבטחה ליד רכב ברינקס באחד התיקים שהתנהלו נגדו

ההרשעה בתיק הזה הובילה את השופט בארי לקבוע כי "קיימים בין שני המקרים קווי דמיון מוחשיים", ולהרשיע את השניים גם בתיק "שוד הארבעה מיליון". כאמור, הוא גזר על ארזואן שש שנות מאסר, אליהן יתווספו שמונה חודשים נוספים במידה ולא ישלם קנס בסך 1.3 מיליון שקל. כמו כן הטיל עליו שנה מאסר על תנאי. גזר דינו של סופיר, המיוצג על ידי עו"ד חן בן חיים, טרם ניתן.

בערעור ארוך ומנומק שהגיש בחודש ספטמבר 2021 לבית המשפט המחוזי טען עו"ד יוחאי, כי "לא קיימות ראיות ישירות לזיהויו של ארזואן כמבצע העבירה". הסנגור שלל את הראיות הנסיבתיות על בסיסן הורשע הפורץ הוותיק, ביניהן סכם של 85 אלף שקל שהעביר ארזואן לשכנו כשלושה חודשים לאחר הגניבה.
הסנגור הוסיף וטען בערעור, כי הפרקליטות לא הביאה כל ראיה הסותרת את טענתו של ארזואן לפיה רכש כרטיס טיסה לחו"ל במימון חבריו.
זאת ועוד, עו"ד יוחאי הצביע על שורת מחדלי חקירה, והדגיש כי המשטרה לא בדקה כיווני חקירה אחרים.
באשר ל"עדות שיטה", הסנגור טען כי "אין מדובר במעשים דומים ובוודאי שלא ייחודיים אשר יכולים לסייע בגיבוש המסקנה כי מדובר בשיטת ביצוע ייחודית לשניים ואשר לא יכולה להתיישב עם מבצעים אפשריים אחרים".

רמז על הבאות ניתן היה אולי לקבל מדיון שהתקיים לפני כשבועיים בבית המשפט המחוזי, לאחר שהצדדים שטחו את טיעוניהם. השופטים ברלינר, יניב וטופף הציעו להפחית את העונש לארבע וחצי שנות מאסר עקב הספקות שהתעוררו בתיק. הפרקליטות סירבה.

היום החליט הרכב השופטים, לאחר שבחן את טיעוני הצדדים, לזכות את ארזואן מחמת הספק מעבירות של קשירת קשר לפשע, זיוף סימני זיהוי ברכב ופריצה בכוונה לגנוב. לאור הזיכוי מהאישומים החמורים יותר, בבואם לגזור על ארזואן עונש – השופטים החליטו להסתפק בתקופת מעצרו עד כה, והורו על שחרורו.
עו"ד יוחאי מסר בתגובה: "הרכב בית המשפט המחוזי קיבל את עמדנו כי בתיק זה הראיות הינן קלושות ולא מספיקות להרשעת אדם במדינת ישראל. צר לי על כך שהמשטרה ניסתה בכל דרך אפשרית, גם אם מדובר בדרך לא הוגנת, לגרום להרשעת שווא של אדם חף מפשע בישראל".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות