"הברינקס 2": שש שנות מאסר לפורץ שגנב ארבעה מיליון שקל מרכב משוריין

שתף כתבה עם חברים

מקל דמוי מטאטא וחתיכת בד, זה מה שנדרש לעבריין הוותיק מאיר ארזואן לפרוץ לרכב להובלת כספים של "מודיעין אזרחי", בסיוע עובד החברה לשעבר

מאיר ארזואן

בסיום משפט הוכחות, בית משפט השלום בתל אביב גזר שש שנות מאסר על הפורץ הוותיק מאיר ארזואן (64), שהורשע בגניבת יותר מארבעה מיליון שקל מרכב בלדרות משוריין של חברת "מודיעין אזרחי" (16 יוני).

הכסף לא נתפס עד היום. ארזואן, שזכה לכינוי "שודד הברינקס" על שם ריבוי הניסיונות שלו לבצע פריצות דומות – הצליח במקרה הזה לגנוב את הכסף בסיוע יוסי סופיר, עובד צעיר לשעבר של החברה, ששימש במשך כחצי שנה כנהג ומאבטח ברכבים המשוריינים של "מודיעין אזרחי".

ארזואן וסופיר עשו שימוש ברכב מאזדה 3 שלוחית הזיהוי שלו הוחלפה, והכינו מוט ארוך דמוי מטאטא מלופף באיזולירבנד. אלו ה"כלים" שהספיקו להם לבצע פריצה לרכב המשוריין, "כספת על גלגלים" ולגנוב שקים ובהם ארבעה מיליון שקל.

בבוקר ה-30 לנובמבר 2017 עקבו הנאשמים אחר רכב הבלדרות שחנה ליד סניף "מגה" בגני תקווה, וניצלו את הרגעים שאנשיו יצאו לסניף לצורך איסוף כספים. דקה וחצי – זה הזמן שלקח לשניים לבצע את תעלול הפריצה המתוחכם: סופיר החדיר דרך חרך הירי בתא הנהג את המוט ובאמצעותו לחץ על הכפתור הפותח את דלת הצד ברכב. ארזואן נכנס לתוך רכב הבלדרות והחל להוציא שקים עם כסף. הסכום שנלקח בסך הכל: ארבעה מיליון ועוד 228 אלף שקל.

האירוע צולם על ידי מצלמות האבטחה המותקנות ברכב הבלדרות. אחד הפורצים נראה יוצא מהמאזדה שחנתה בסמוך, חובש כובע מצחייה שחור עם סמל תנין (לקוסט), לבוש בגופיית טי לבנה, מרכיב משקפי שמש חומות. דרך הכובע ניתן היה להבחין כי שיער ראשו מגולח, על צווארו היה צעיף שחור ועל ידיו כפפות כהות. הוא לבש מכנס ג'ינס עם קרעים ופוטר שחור עם כובע, זיפים על פניו, ועל לחיו הימנית נקודת חן.
החשוד נראה מוציא מוט והולך לכיוון דלת הנוסע ברכב "מודיעין אזרחי" שם הוא מבצע פעולה באמצעות המוט. אחריו יצא מהמאזדה חשוד נוסף, גם על צווארו צעיף שחור ועל ראשו כובע מצחייה של "נייקי". הפורץ השני נצפה פותח את הדלת הצדדית ימנית ברכב המשוריין, נכנס ומעביר לפורץ הראשון שלושה שקים ירוקים ושק לבן.

את סופיר, הצעיר שביצע את עיקר "העבודה", זיהו שני בכירים בחברת "מודיעין אזרחי", על פי הצילומים, והיכרותם מעבודתו בחברה. אחד הבכירים העיד כסימן נוסף על "ההליכה של הבחור שהיתה זרוקה, ידיים זרוקות ומתנדנד מצד לצד בהליכתו".
ואולם, שני הבכירים סירבו לחזור על הזיהוי בבית המשפט והוכרזו כעדים עוינים. "הביעו חוסר רצון להעיד ועשו רושם מבוהלים", כתב השופט דניאל בארי, שהעדיף את עדויותיהם במשטרה.

"בעניינו של ארזואן – אין ראיות ישירות לזיהויו", כתב השופט, "אולם הסתמכתי על מצבור ראיות נסיבתיות". השופט ציין כי שוטרים הגיעו לעצור את ארזואן חודשיים אחרי המעשה. אחרי שלא ענה לדפיקות השוטרים בדלת, הוא נצפה משליך מחלון ביתו האחורי לכיוון חבר הממתין למטה, שקית ובה 85 אלף שקל במזומן. זה הכסף היחיד שנתפס.
עוד התברר, כי ביום הפריצה קנה ארזואן כרטיס טיסה לתאילנד במחלקת עסקים.
בנוסף, מומחית מז"פ משטרתי לזיהוי פנים קבעה כי האלמוני המבוגר שנראה בסרטון הפריצה דומה לארזואן ברמת "סביר/אפשרי בהחלט".

נראה כי מעל הכל הכריעה את הכף לחובתו של ארזואן – דווקא מעורבותו באירוע אחר, דומה. השופט בארי קיבל את בקשת התביעה להגיש כ"עדות שיטה" הכרעת דין מתיק אחר בו הורשע ארזואן עם סופיר, במקרה נוסף של ניסיון פריצה שלא צלח, שאירע שנה לאחר "שוד הארבעה מיליון".
באותו אירוע, בדצמבר 2018, יצאו עובדי מודיעין אזרחי ברכב משוריין ממחסום ביטוניא לסניף בנק דיסקונט בתל אביב, עם סכום כסף של 34 מיליון שקלים. מרגע יציאתם מהמחסום, רכב פורד עם לוחית זיהוי גנובה עקב אחרי רכב הבלדרות, עד הגעתו למחלף וולפסון. באותה עת הבחין קב"ט החברה בעוקבים ודיווח למשטרה.

ארזואן כפי שנקלט בצילום אבטחה ליד רכב ברינקס באחד מהתיקים המיוחסים לו

בהמשך היום, סמוך לשעות הערב, החנו עובדי החברה את רכב הבלדרות בחנייתו בקרית גת. אחרי השעה 21:00 חזרו ארגואן וסופיר ברכב המעקב וחנו ליד רכב הבלדרות בחניית הלילה. בלשים תצפתו אחר מעשיהם במשך חצי שעה: הפעם שיטת הביצוע היתה אחרת. סופיר קדח חור בדלת הנהג וכיסה אותו בסיליקון מהצד החיצוני ובמדבקת "אסור לעשן" בצד הפנימי, והחל לקדוח חור נוסף, בכספת בתוך הרכב. ארזואן תצפת.
הנאשמים היו אמורים להיות במעצר בית במסגרת התיק הקודם, בו הואשמו כאמור בגניבת יותר מארבעה מיליון שקל. תחת זאת, הם נעצרו במקום עם כלי הפריצה. במסגרת הסדר טיעון הם הורשעו בפריצה לרכב בכוונה לגנוב והפרת הוראה חוקית, ונשפטו לארבעה חודשי מאסר.

השופט בארי שדן בתיק ה"ארבעה מיליון" שהמשיך להתנהל במקביל, קבע: "החלטתי לקבל את הראיות לעניין 'השיטה'. קיימים בין שני המקרים קווי דמיון מוחשיים". לפני שבועיים הרשיע את שני הנאשמים בכל המיוחס להם.

התובע בתיק, עו"ד אסף כרמונה, אמר כי "זה אחד מכתבי האישום החמורים ביותר שהוגשו אי פעם על ידי התביעה המשטרתית בתחום עבירות הרכוש, תעוזה ועבודה מדויקת וקפדנית. כל האירוע ארך כדקה וחצי ושני הנאשמים הצליחו ליטול 4.228 מיליון שקל במזומן".
התובע הוסיף כי "לצד התעוזה וקור הרוח, קיים אלמנט התחכום דווקא בפשטות ובקלילות של האירוע. הנאשמים התפרצו לרכב עם כלי מאולתר, מעין מקל מטאטא שבקצהו מחובר בד, התחכום היה בידע שהיה לנאשם 2 (סופיר) שידע היטב היכן צריך ללחוץ… כתב האישום מתבסס על תשתית ראייתית שגיבשו חוקרי הפרשה, ובין היתר על צילומי אבטחה מתוך ומחוץ לרכב הבלדרות, בהם ניתן לראות את הנאשמים בפעולה. בצילומים ניתן לזהות צלקת ייחודית סמוך לעינו של ארזואן, בעוד שסופיר מזוהה על פי פרטי לבושו, נקודות חן בפניו ואופן הליכתו. עובדי החברה זיהו אף הם בצילומים את סופיר".
התובע אמר עוד, כי "זה אירוע נדיר. האירוע היחידי שמתקרב הוא 'פרשת שוד הברינקס' משנת 2005, כאשר אילן סגל, עובד ונהג החברה, גנב 4.7 מיליון שקל בזמן עבודתו" (סגל נשפט לכמעט תשע שנות מאסר).

השופט דניאל בארי

התביעה ביקשה לגזור על ארזואן שמונה שנים בפועל. גיליון ההרשעות של הפורץ בן ה-64 הוא כזה שלא רואים כל יום: חצי משנותיו ישב בבית סוהר. "לחובתו 55 הרשעות בעיקר בעבירות רכוש", אמר התובע, "בינתיים, מאז האירוע עליו אנו דנים, צבר שלוש הרשעות נוספות".

סנגורו של ארזואן, עו"ד אהוד בן יהודה, אמר כי מקרה "שודד הברינקס" אילן סגל, שגנב כסף כעובד החברה, הרבה יותר חמור. עו"ד בן יהודה ביקש להתחשב במצבו הבריאותי של ארזואן ולא לגזור עליו קנס גבוה. לדבריו, לא רק שהנאשם לא עקץ מיליונים, אלא ש"הוא נתמך ביטוח לאומי ואין לו לשלם עשירית ממה שהמאשימה מבקשת".
השופט בארי גזר כאמור על ארזואן שש שנות מאסר אליהן יתווספו שמונה חודשים נוספים במידה ולא ישלם קנס בסך 1.3 מיליון שקל, וכן שנה נוספת מאסר על תנאי. גזר הדין של סופיר, המיוצג על ידי עו"ד חן בן חיים, נדחה לצורך קבלת תסקיר מבחן.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות