הרצח המשולש בתל דן ומה שקורה בכפר בענה

שתף כתבה עם חברים

איך שחרור של נאשם בשוד של מכונית מאזדה מתחנת דלק בטמרה קשור לאינספור אירועים חמורים בסכסוך בכפר בענה, ולכאורה גם לרצח המזעזע של שלושה עבריינים בשמורת הטבע שבגולן

video

הרצח של שלושת הבחורים בשמורת הטבע תל דן מהווה שיא נוסף באירועי האלימות במגזר הערבי (1 נובמבר 2020).
מרגע שנודע כי הרקע לרצח האכזרי של השלושה – חאמד מג'די חסין (21) מכפר בענה, סהיר חסן מכפר סאג'ור (38) ורמי יעקוב (41) מכפר מכר – מקורו בסכסוכים בין עבריינים מהמגזר, הכותרות דממו ברוב אמצעי התקשורת – בין היתר עקב צו איסור הפרסום המסורתי של המשטרה ובתי המשפט אשר "קוברים" את מרבית פרשות הרצח תחת המעטה הכבד של החקירה הפלילית.
אתר "פוסטה" מנסה לעשות סדר באמצעות חשיפת הרקע לסיפור, על בסיס כמה תיקים פליליים מהחודשים האחרונים, ואף מעבר לכך, במטרה להבין את הרקע לרצח הברוטלי.

מה שכן אפשר לספר בשלב זה הוא שהשלושה, כולם מוכרים למשטרה בצורה זו או אחרת, יצאו כהרגלם לצייד, ובלילה הזה הם בחרו בשמורת הטבע תל דן שברמת הגולן.
אחד מהשלושה, חאמד חסין בן 20 מבענה שבגליל התחתון, כפר המצוי בסכסוך דמים מר שבמרכזו בני משפחה מחמולה גדולה ומקורביה. בשלב מסוים השלושה, ואולי היה איתם אדם נוסף, נתקלו ברוצחיהם שככל הנראה ידעו היטב על תחביב הצייד שלהם.

בכפר בענה בטוחים שהרצח הוא חלק ממלחמת חיסולים של צעירים ומבוגרים כאחד אשר החלה אי שם בשנת 2012 כאשר בן למשפחת באדרן הואשם בחיסול של בן משפחתו, על רקע חשדו כי הוא מנהל קשר רומנטי עם צעירה מהמשפחה. בשלב זה אין כל הוכחה לכך שהרצח הלילה בתל דן קשור לאותו רצח, ועוד יותר מכך לחיסולים שהחלו בעקבותיו.
ועדיין, החיסול האחרון שבהם היה ב-4 אוקטובר 2020, אומיה תיתי בת ה-58, שלפחות שניים מבניה מעורבים בסכסוך המר הזה, נרצחה בטעות כאשר הרוצחים כוונו את הירי לעבר הבית שלה.
על הקשר בין רצח אומיה תיתי למלחמת החיסולים בכפר אפשר ללמוד מהמעצר של הבן שלה בחודש מאי על ידי משטרת מחוז חוף בחשד לשוד של מכונית מאזדה כחלק ממעורבות פעילה במלחמת החיסולים המזעזעת, שעדיין רב בה הנסתר על הגלוי.

הנרצחים נהגו לצוד בשמורות טבע. המנוח רמי יעקוב עם שלל צייד

שוד המאזדה
29 מאי 2020. שלושה צעירים תושבי בענה הגיעו ברכב יונדאי לכרמיאל. הם פירקו לוחיות רישוי קדמיות ואחוריות משני כלי רכב חונים, שתיים מהלוחיות הם הרכיבו על רכב היונדאי איתו הגיעו, ומשם המשיכו לתחנת דלק בטמרה. רעולי פנים, חבושים בכובעים וחמושים בשני אקדחים נגשו השלושה לרכב מאזדה ואילצו את הנהג לצאת מהרכב ולעזוב את המקום. כאשר הנהג המבוהל סירב והתעקש לחזור לרכב שלו אחד משלושת רעולי הפנים ירה על הרצפה ליד רגליו ו"שכנע" אותו להתרחק.
לאחר מכן נמלטו השלושה בשני כלי הרכב.

חקירת השוד של המאזדה הובילה את חוקרי המשטרה עד לחוף אכזיב, שם הוסתר הרכב שנשדד. השוטרים הניחו כי השודדים יגיעו מתישהו לרכב ולכן הציבו מארב – מהלך שהצדיק את עצמו כעבור שלושה ימים. השוטרים שארבו סמוך לרכב הבחינו ברכב היונדאי של השודדים מתקרב אל המקום ובו ארבעה אנשים. כאשר אחד מיושבי היונדאי יצא מהרכב ונכנס למאזדה שבמחבוא, השוטרים יצאו מהמארב וקראו לו לעצור, אך הוא החל לברוח, ונעצר לאחר מרדף רגלי.

השלושה האחרים שנותרו ברכב היונדאי ניסו לברוח בנסיעה אך קצין משטרה בניידת ניגח את רכבם, והם נאלצו לצאת ממנו ולברוח. שניים מהם נעצרו בתום מרדף רגלי, השלישי נעצר בהמשך היום. ארבעת החשודים שנעצרו הם:
מוחמד חסארמה, 26 מבענה.
מחמוד תיתי, 25, מבענה.
עודאי בדראן, 25, מבענה.
אחמד בכרי, 26, מבענה.
נגד כל העצורים הוגש כתב אישום המייחס להם שורה של עבירות, ביניהן שוד וירי באזור מגורים, נטען בו כי הנאשמים תכננו לשדוד רכב באיומי אקדח, ושדדו את המאזדה.

זירת רצח אומיה תיתי. כפר בענה (צילום ארכיון פוסטה)

הפרקליטות ביקשה להאריך עד תום ההליכים את מעצרם של כל הנאשמים, לנוכח חומרת העבירות והעובדה שבחקירותיהם הם שתקו ולא שיתפו פעולה.
מלבד זאת, ל"פוסטה" נודע כי פי המידע המודיעיני של המשטרה, הארבעה שדדו את רכב המאזדה בכרמיאל כדי שישמש אותם לבצע רצח בנקמה על החיסול של אחיהם וחבריהם – איברהם חסארמה אחיו של נאשם 1 מוחמד חסארמה, אבו ג'לאל מוחי אלאדין בדראן אחיו של נאשם מספר 3 עודאי בדראן. כל המעורבים בסכסוך הם קרובי משפחה מבענה.
שני הנאשמים הראשונים, חסארמה ותיתי נעצרו עד הודעה אחרת, ואילו הנאשם הרביעי בכרי שוחרר בתנאים.

על הפרק נותר הדיון על מעצרו של הנאשם עודאי, שאין לו הרשעות קודמות אך הוא מוכר למשטרה כמי שנעצר יחד עם אחיו בתיק רצח שעודנו פתוח. במשטרה הבהירו לבתי המשפט, כי לאחר השחרור של האחים בדראן בתיק הזה, בחודש מרס 2020 מוחי בדראן נרצח לעיני אחיו עודאי על ידי מחסלים שהתחפשו לשוטרים והגיעו לצימר בו שהו האחים בדראן במושב חזון שבגליל. בהמשך למידע הזה, שירות המבחן העריך את מסוכנותו של עודאי כבינונית גבוהה, על רקע הקביעה שהוא מתקשה "לעבד את האבל" על רצח אחיו.

זירת רצח איברהים חסארמה, בענה (צילום דוברות המשטרה)

השופט ניצן סילמן מבית משפט המחוזי בחיפה דחה את בקשת פרקליטות המחוז ונענה לבקשת הסנגורים של עודאי בדראן, עורכי הדין משה יוחאי ועמיחי ימין, והורה לשחרר אותו למעצר בית באיזוק אלקטרוני מחוץ לכפר בענה, בפיקוחם של שלושה אנשים (22 אוקטובר). בהחלטה צוין בין היתר כי רצח אחיו של הנאשם מהווה "נסיבה מיוחדת" התומכת בהחלטת השחרור דווקא, בניגוד לעמדת הפרקליטות שראתה בכך נסיבה להשארתו במעצר עקב החשש מחיסולי חשבונות.

הפרקליטות ערערה לבית המשפט העליון וטענה בין היתר כי "נסיבות ביצוע העבירות ובכללן ביצוע השוד תוך שימוש בנשק חם (שלא אותר), באירוע שנסיבותיו אפופות מסתורין ואשר כלל גם בריחה מהמשטרה, מלמדות על המסוכנות הגבוהה הנשקפת מן המשיב". הפרקליטות הוסיפה כי "על המסוכנות הנשקפת מהמשיב ניתן ללמוד גם מהחשש שקיים ברקע סכסוך שהנאשם בדראן אינו מספק כל גרסה בעניינו, כך גם מבקשתו שכתובת חלופת המעצר תיוותר חסויה".
השופט עוזי פוגלמן דחה את הערר והותיר את תנאי השחרור על כנם, בנימוק שמדובר ב"מקרה גבולי ומורכב" ולפיכך החלטת בית המשפט המחוזי ראויה.

רציחות ללא הפסקה
ההחלטה של השופט פוגלמן התקבלה ב-26 אוקטובר, כעבור חמישה ימים בוצע הרצח המזעזע של שלושת הציידים בתל דן.
כאמור, לפי המידע המודיעיני של המשטרה, המניע לשוד של רכב המאזדה היה לשמש כרכב מילוט לצורך עבירות פליליות במסגרת סכסוך ישן בכפר, שנראה שלו ופסטורלי רק כלפי חוץ. ל"פוסטה" נודע כי ההערכה במשטרה היא שגם הרצח המשולש בתל דן קשור לסכסוך המדמם בכפר בענה.

אגב, השוד של המאזדה בכרמיאל, לכאורה על ידי הנאשמים מבענה, לא היה הפעם הראשונה שבה רכב נשדד לצורך או במהלך עבירות פליליות הקשורות לסכסוך של בני הכפר הזה.

בבוקר ה-20 בנובמבר 2019 דווח למשטרה על אירוע שבו שני גברים מבוגרים, בני משפחת חסארמה, נפצעו מירי. אחד מהם, איברהים חסארמה (65), נפצע באורח אנוש.
חקירת ימ"ר צפון העלתה כי בעת בריחת החשודים מהמקום הם שדדו באיומי נשק רכב מנהגת והמשיכו בבריחה. החקירה העלתה עוד, כי לרצח קדמה קטטה שאירעה במהלך חודש אוקטובר בין בני משפחת חסארמה לבין בני משפחת תיתי. בעקבות אותה קטטה התבצעו אי אלו חילופי ירי בין בני שתי המשפחות המסוכסכות, שבמהלכם חסארמה נפצע, ונפטר שבועיים לאחר מכן בבית החולים (20 נובמבר).

זירת הרצח ושלושת הקורבנות: חאמד מג'די חסין, סהיר חסן, רמי יעקוב

הרוצחים עדיין לא נעצרו, אולם מי שדווקא כן נעצר היה מוחמד חסארמה (32), בנו של איברהים. חקירת משטרת מג'דל כרום העלתה כי מוחמד – מוכר למשטרה בעל הרשעות קודמות – איים בפני קצין משטרה כי יפגע בבני משפחת תיתי, כנקמה על הפגיעה באביו. "אני ארצח את הצד השני ואף אחד לא יוכל לעצור אותי", הוא אמר לקצין, "לא ניידת, לא שוטרים ולא סאוונות של היס"מ".

לנוכח הסכסוך המתמשך בכפר, ניתן לתאר עד כמה היתה גדולה אכזבת התביעה המשטרתית, כאשר השופטת דנה עופר החליטה לשחרר את מוחמד חסארמה למעצר בית, בניגוד לבקשת התביעה בבקשה למעצר עד תום ההליכים. השופטת קבעה בהחלטתה כי מדובר "באיומים שאין מאחוריהם כוונה של ממש, זולת הבעת רגשות אשר נובעים מהסכסוך המתמשך, ומעצרו של הבן על רקע הירי באביו".
התביעה המשטרתית תלתה תקוות בערר שהגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה, אך בהמלצת השופט אברהים בולוס הצדדים הגיעו להסכמה על החמרת תנאי השחרור בלבד.
חלפו כמה חודשים ובחודש מאי חסארמה נעצר שוב, הפעם על השוד של המאזדה, שלטענת המשטרה היה חלק מקשירת קשר לביצוע נקמה, כאמור.

נקמת אב וקורבנות טרור
ועוד אירוע רלוונטי, ב-21 במאי התקבלה הודעה במשטרה לפיה תושב בענה נורה על ידי אלמונים ונפצע. חקירת משטרת מג'דל כרום העלתה כי הרקע ליריות הוא סכסוך בין משפחות בכפר בענה, שגבה עד כה את חייהם של שלושה אנשים, ביניהם גם חסארמה.
בעקבות הירי מחודש מאי המשטרה עצרה קבלן בניין בשם הישאם בדראן, אביו של עודאי בדראן ושל האח המנוח מוחי בדראן שנרצח חודשיים לפני כן. יחד עם האב נעצרו שני בניו האחרים – מוחמד וראיד בדראן.
המשטרה ייחסה לשלושה עבירות של ירי באזור מגורים, פציעה כשעבריין מזוין, נשיאה והובלת נשק, שוד וחבלה במזיד ברכב.
בתום הדיון בבית המשפט הושגה הסכמה בין המשטרה לבין הסנגורים, עורכי הדין שאדי סרוג'י ותמי אולמן, לפיה החשודים ישוחררו לחמישה ימי מעצר בית בכפוף לתנאים מגבילים כספיים.

ארבעת הנאשמים, באמצעות עו"ד אמיר טיטונוביץ מכחישים על הסף כל קשר שלהם לרצח המשולש בתל דן. "מעולם לא היה כל קשר בין עודאי בדראן, מוחמד חסארמה, מחמוד תיתי ואחמד בכרי, לבין אירוע רצח כלשהו, לרבות לא הרצח המשולש בתל דן. למר עודאי בדראן אין כל עבר פלילי, והנסיון להכתים את שמו חמור ומסוכן".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
7 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות