עתירה: בית ספר חדש בשכונת הדר יוסף בת"א יגרום לבעיות חניה ותנועה

שתף כתבה עם חברים

התושבים אינם מתנגדים להקמת בית הספר אולם טוענים כי מיקומו ברחוב צר ושקט תביא לפקקי תנועה, מה גם שהוא נבנה על שטח שהכיל 50 מקומות חניה לתושבי השכונה. העירייה: "רק המגרש הזה נמצא ראוי מבחינת גודלו וזמינותו"

השטח עליו אמור לקום בית הספר החדש

תושבים בשכונת הדר יוסף בתל אביב הגישו לבית המשפט המחוזי בעיר עתירה נגד בניית בית ספר אזורי לתלמידים עם צריכים מיוחדים ברחוב שלום אש בשכונה. בעתירה מדגישים העותרים כי הם לא נגד בניית בית הספר, אולם מוסיפים כי הם הציעו מקומות אלטרנטיביים, או לחלופין – כניסה מרחוב אחר על מנת להקל על התנועה בשכונה.
לטענת התושבים, בית הספר עתיד להיבנות על מקום המשמש כחניון המכיל 50 מקומות חניה לתושבי השכונה. כמו כן הם מציינים, כי בימים אלה נבנים בצמוד לחניון מספר בניינים – תוספת יחידות דיור שצפויה אף היא להקשות על מציאת מקומות חניה.

יו"ר ועד השכונה, יקי שוורץ, מסביר כי החשש של התושבים הוא מפני פקקי תנועה: "רחוב שלום אש נחשב לרחוב שקט ולא סואן. לאחר שיקום בית הספר עתידים להגיע כל בוקר בשעה 7:30 וכל אחר הצהריים בסמוך לשעה 17:00, 58 מיניבוסים שמסיעים את התלמידים. מדובר בשעות שיא. דבר זה ייצור כל בוקר פקקים כבדים. בנוסף לכך עתידים כל בוקר להיכנס לשטח בית הספר עוד כ-130 כלי רכב של המורים וסגל בית הספר".

לטענת שוורץ, תושבי הדר יוסף ביקשו מהעירייה פתרון לעומס הצפוי – בניית חניון תת קרקעי מתחת לשטח בית הספר, כדי לקלוט את המיניבוסים ורכבי צוות בית הספר. לדבריו, הליך הקמת בית הספר לא כלל היוועצות עם התושבים אלא יידועם בלבד. לכן הוגשה העתירה המנהלית.

תושב השכונה, יואל אייל, כתב בדף הפייסבוק "חניה ותחבורה לתל אביבים": "אתמול קבלן העירייה נכנס למתחם החניה בהדר יוסף, כרת עצים ותיקים והרס חניה שהיתה במקום לכ-50 מכוניות. איזו נבזות לבטל כ-50 מקומות חניה ולכרות עצים בוגרים. בכביש צר כזה שהוא עורק תנועה לשכונה הקטנה, החליטו לבנות בית ספר אזורי. הגשנו עתירה לעצירת הבינוי. הדיון נקבע לתחילת נובמבר. העירייה בכוחניות רוצה להראות נזקים לקראת הדיון. לכן התחילה בביצוע כחודש לפני התחלת הדיון המשפטי".
אייל מספר לאתר "פוסטה" כי נציגים של תושבי השכונה נפגשו לפני מספר חודשים עם מנכ"ל העירייה מנחם לייבל וביקשו לשנות את מיקום בית הספר. לטענת אייל התושבים הציעו למנכ"ל לבנות את בית הספר במתחם אחר שלטענתם מתאים יותר, אך המנכ"ל השיב שהמתחם החלופי אינו מתאים.

העתירה לבית המשפט הוגשה באמצעות עו"ד אריה סוכובולסקי. התושבים הגישו גם בקשה לצו מניעה נגד ביצוע העבודות ועד להחלטה בעתירה, אולם השופטת רחל ברקאי דחתה ב-23 בספטמבר בקשה זו, וערעור על החלטתה הוגש לבית המשפט העליון (5 אוקטובר). דיון בעתירה עצמה נקבע לתחילת נובמבר.

עו"ד סוכובולסקי אמר לאתר "פוסטה" כי משרד התחבורה מסכים עם מרביתה של עמדת התושבים, אך אינו יכול לכפות את עמדתו בנושא על עיריית תל אביב.
בעיריית תל אביב הציגו הודעה שנכתבה לתושבי הדר יוסף, בה נכתב בין היתר: "המגרש שנבחר הוא מגרש עירוני שייעודו ציבורי, אשר שימש באופן זמני חורשה וחניון. לאחרונה החליטה העיריה לממש את ייעודו של המגרש ולבנות עליו בית ספר. ההחלטה עוררה תרעומת בקרב חלק מהתושבים, ובימים האחרונים אף נעשו ניסיונות להסב נזק לאתר העבודות". בית הספר 'גילי' שוכן היום במזרח העיר. המבנה ישן וצר מלהכיל את התלמידים, והוחלט לבנות לו משכן חדש. בתום ניתוח כתובות התלמידים, נבחרה שכונת הדר יוסף למיקום החדש. ראוי לציין כי במהלך בדיקת חלופות בשכונה התברר כי רק המגרש העירוני ברחוב שלום אש נמצא ראוי מבחינת גודלו וזמינותו… כדי למנוע הפרעה לתנועה ככל שאפשר, התוכנית כוללת מפרצי המתנה לרכבי ההיסעים ברחובות שלום אש ויד המעביד, וההסדר על העלאת התלמידים ולהורדתם בתוך חצר בית הספר. כמו בכל אתר בנייה גם כאן נערך סקר עצים על ידי אגרונום. הבנייה המתוכננת מבוססת על החלטת פקיד היערות, 14 עצים יועתקו למקומות אחרים בעיר וכ-40 עצים יכרתו ובמקומם תשתול העיריה עשרות עצים חדשים בשכונה. בכל החלטה אנו נדרשים לאזן בין צרכים ורצונות. אין ספק כי המגרש סיפק ריאה ירוקה ופתרונות חניה, אך צרכי הפיתוח של העיר גוברים לדעתנו על אי הנוחות שנגרמת מהבנייה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות