העליון: "מידת הרחמים" לסוחר סמים שלא התייצב לעבודות שירות

שתף כתבה עם חברים

בימ"ש המחוזי קבע כי העולה הצעיר מאוזבקיסטן ירצה עונש מאסר לאחר ש"זלזל בפריבילגיה" של עבודות שירות. בית משפט העליון קבע כי אין אינטרס ציבורי בריצוי המאסר

צילום להמחשה: הדס פרוש, פלאש 90

צעיר בן 21 מפתח תקוה הורשע בגין תשע עסקאות למכירת חשיש בכמויות קטנות שביצע לפני יותר משלוש שנים, כאשר רק הגיע לגיל 18. בכל "עסקה" מכר חצי גרם עד גרם חשיש תמורת 100 שקל. יחידת התביעות של המשטרה ביקשה לגזור עליו עונש מאסר בכלא, אך בית משפט השלום בפתח תקוה קבע שהנסיבות אינן מצדיקות עונש חמור כל כך. "הנאשם היה בקצה שרשרת הסם", כתב השופט דרור קלייטמן וגזר עליו תשעה חודשי מאסר בעבודות שירות.

באוקטובר 2021 החל הנאשם בריצוי העונש. באפריל 2022 הודיע שב"ס על הפסקתן של עבודות השירות, עקב היעדרויותיו הרבות של האסיר מהעבודה. במשך חצי שנה ביצע האסיר עבודות של פחות מחודש. לפיכך הודיע שב"ס כי את יתרת המאסר, שמונה חודשים, הוא "יבלה" בבית הסוהר.

סנגורו של הצעיר, עו"ד נעם שביט, עתר כנגד ההחלטה לבית המשפט המחוזי מרכז, וביקש לתת למרשו הזדמנות נוספת. עו"ד שביט ציטט את השופט קלייטמן מבית משפט השלום, אשר כתב: "איני סבור שהאינטרס הציבורי ייצא נשכר מהשמתו של הנאשם מאחורי סורג ובריח. להיפך, ענישה שכזו בשלב זה של חייו עלולה להביא לכך שהנאשם ישתלב באופן עמוק יותר בעולם העברייני, ולהשפיע לרעה על התפתחות מסלול חייו". עו"ד שביט כתב כי "דברי בית המשפט קמא נכונים גם כיום".

הסנגור הדגיש כי העבירות בוצעו מיד ובסמוך להגיעו לגיל 18, ובשלוש השנים האחרונות, לא נפתחו נגד הנאשם תיקים חדשים. "לעותר נסיבות חיים קשות", כתב הסנגור ופירט. "בשנת 2016 עלה העותר עם משפחתו מאוזבקיסטאן, סבל מקשיי קליטה, שפה והסתגלות חברתית. קשיים אלה הובילו אותו לחבור לגורמים שוליים… מיום הגעת המשפחה ארצה, מצבה הכלכלי בכי רע. אמו מתפרנסת בדחק מעבודות נקיון ואביו משמירה, ומרבית נטל הפרנסה נופל על הבן.

עו"ד נעם שביט

"מדובר באדם צעיר מאוד, ללא עבר פלילי, והתיק בעניינו מתאים להליך טיפולי יותר מאשר כל עונש אחר", כתב עו"ד שביט. "טרם ביצוע עבודות השירות עבד בשתי עבודות, כטבח וסדרן סחורה. סמוך לאחר תחילת ביצוע עבודות השירות, הוא קרס תחת העומס של ביצוע עבודות שירות במקביל לעבודתו, וחדל מלתפקד".

אין מדובר במקרה מובהק בו מתבצעת הפסקת עבודות השירות עקב ביצוע עבירה נוספת או קבלת מידע מודיעיני שלילי, הוסיף הסנגור. "במקרה זה מחייב האינטרס הציבורי איפוק ושיקול דעת… עקב מצבו המורכב מבחינה נפשית, הגיע העותר למצב שהוא כפסע מבית האסורים. עתה משהבין את חומרת מצבו, פונה הוא לבית המשפט בתחינה לתת לו הזמנות נוספת ואחרונה לבצע עבודות שירות".

השופטת מיכל ברנט מבית המשפט המחוזי בלוד דחתה את העתירה, וקבעה כי  "היד המושטת של בית המשפט הובילה לזלזול בביצוע העונש". השופט ציינה כי העותר עבד "21 ימים בלבד בשישה חודשים" וזומן לתשע שיחות בירור. נסיבותיו האישיות נלקחו בחשבון כבר בגזר הדין המקל, קבעה השופטת. "הטלת מאסר בעבודות שירות הנה פריבילגיה הניתנת לנאשם על מנת לאפשר לו לרצות מאסר בדרך נוחה", כתבה והוסיפה כי את הפריבילגיה גם ניתן לשלול "כאשר הנאשם מועל באמון".

עו"ד שביט הגיש על פסק הדין בקשת רשות ערעור לבית משפט העליון. ברגיל, בית משפט עליון אינו נוהג לקבל בקשות רשות ערעור שמוגשות לאחר פסיקה בשתי ערכאות קודמות – אלא אם כן יש סוגיה עקרונית על הפרק ולא נסיבות אישיות בלבד. הפעם, השופטים יעל וילנר, עופר גרוסקופף והמצטרף הטרי לעליון, השופט חאלד כבוב, חרגו מההלכה המקובלת, ודנו בערעור של עו"ד שביט ואף קיבלו אותו. השופטים התרשמו מהנסיבות המיוחדות של האסיר, והפעילו את "מידת הרחמים".

"המבקש אדם צעיר שטרם מלאו לו 22, אשר לא שהה מימיו בבית סוהר או מעצר, ועתיד לרצות שמונה חודשים מאחורי סורג ובריח על מכירת קנאביס בכמות מזערית לפני שלוש וחצי שנים, זמן קצר ביותר לאחר שהגיע לגיל בגרות", כתב עו"ד שביט בבקשת הערעור.

השופטים חרצו פסק דין קצר: "בהינתן הנסיבות האישיות המיוחדות של המערער; משמעות דחיית הערעור עבורו; האינטרס הציבורי בהימנעות משליחתו למאסר; התחייבות המערער להתמיד זה הפעם בביצוע עבודות השירות; ולאחר ששוכנענו כי חל לאחרונה שינוי נסיבות במצבו של המערער ובמעטפת סביבו, אנו מקבלים את הערעור… ואנו תקווה כי יידע לנצל הזדמנות זו ויתמיד בביצוע עבודות השירות עד לסיומן".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות