תיק "מטענים למפורסמים": הפרקליטות דורשת 12 ו-15 שנות מאסר להררי ובן דוד

שתף כתבה עם חברים

שני הנאשמים ביקשו את רחמיו של בית המשפט * עורך דינו של אבנר הררי שב וחזר על מידת מעורבותו הנמוכה בתיק * מהצד של אבישי בן דוד, ביקש עורך דינו להתחשב במצבו המשפחתי הרגיש * מועד מתן גזר הדין ייקבע בהמשך

אבנר הררי בבית המשפט (פלאש 90)

ארבעה חודשים לאחר הכרעת הדין של אבנר הררי ואבישי בן דוד, נשמעו היום (13 ינואר) בבית המשפט המחוזי בתל אביב הטיעונים לעונש. כזכור, בחודש ספטמבר הרכב שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיעו את הררי באישום המרכזי בתיק "מטענים למפורסמים" – ניסיון רצח כדורגלן.
מנגד – השופטים רענן בן יוסף, ציון קפאח ואירית קלמן ברום, זיכו את הררי מהאישום המתייחס להנחת המטען שהתפוצץ ברכבה של הזמרת מרגלית צנעני (9 ספטמבר).

בשונה מהררי, הנאשם מספר 1 אבישי בן דוד הורשע בחמישה אישומים:
פיצוץ מטען חבלה במכוניתו של איש העסקים מאיר שמיר (8 דצמבר 2016).
פיצוץ מטען נוסף סמוך לביתו של איש העסקים שמיר (19 דצמבר 2016).
פיצוץ המטען במכוניתה של מרגול כעבור שבועיים.
ניסיון רצח הכדורגלן קובי מוסא באמצעות הטמנת מטען חבלה מתחת לרכבו.

בפתח הדיון היום, הגישה הפרקליטות את טיעוניה בכתב, כשלגבי בן דוד עתרה המדינה לעונש של עד 15 שנות מאסר ולגבי הררי ביקשה הפרקליטות להטיל עליו עד 12 שנות מאסר. בהמשך העידו מספר עדי אופי. כך למשל אשתו של בן דוד שסיפרה על חייה שנעצרו והשתנו בעקבות מעצר בעלה וביקשה מהשופטים, תוך כדי בכי, למחול לבעלה, וכן חמותו. בהמשך סיפרה בעלת בית המחסה על התנדבותו של בן דוד במקום.

ביחס להררי, העיד הסנגור הפלילי ארי שמאי, שהכיר את הררי מתחום המוזיקה המזרחית ולדבריו על מעשי העבריינות שלו שמע רק מהמשטרה ומהתקשורת, כשבמהלך המפגשים ביניהם, לדבריו, לא יכול להעלות על הדעת דברים מסוג זה.

אבישי בן דוד (צילום: פלאש 90)

"שמענו כאן עדי אופי נוגעים ללב כולנו ברמה האנושית. שמענו על בחור שמתנדב ומטפל בבעלי חיים, בעל לב טוב ורחמן ועושה דברים בהתנדבות, אמר עו"ד אבי כהן, המייצג את בן דוד. "נבקש מבית המשפט להתחשב במצב המשפחתי הרגיש. אמנם יש עבר פלילי כפי שחבריי אמרו, אך מדובר בעבר ישן. אין ספק שאבישי הורשע בעבירות חמורות, אף אחד לא יכול לטעון אחרת, אבל ישנו נתון הכי משמעותי מבחינת העונש וזה העובדה שאין שום פגיעה בנפש, לא פגיעה קלה… ולא הייתה כוונה לפגיעה. גם הפגיעות ברכוש מדובר בנזק מאוד קל". לאחר דברים אלו, עוה"ד כהן הציג פסיקה בתיקים דומים מהעבר בעבירות של ניסיון רצח. בסיכום דבריו, עתר הסנגור להסתפק בעונש של חמש שנות מאסר.

ביחס להררי, עו"ד איתן סבג, שב וטען כי חלקו של הררי מינורי. "אין חולק שלגבי האישום הרביעי שבו הורשע הנאשם אין למעשה איזשהו מניע. חבריי טענו שאם אין מניע זה אולי יותר חמור אך אני אומר הפוך. חבריי טענו שלא הוכח קיומו של מניע ואני אומר שכמו שעושים בכל תיק ובצדק, כאשר יש מניע לפגוע במישהו זו נסיבה לחומרה, וכאן כשאין מניע זו לא נסיבה לחומרה אלא יש להתייחס אליה דווקא לקולא. לא ניתן לומר שמרשי נכח בזירות העבירה כי נקבע שהוא לא. לא הוכח שהוא מכיר את קובי מוסא או ראה אותו או זרק לו מילה".

עוד הוסיף הסנגור: "הררי ישב כאן לאורך חמש שנים ונאלץ לנהל משפט שברובו הוא בכלל לא לו. יכול להיות שאם היה ההליכים מתנהלים בנפרד ייתכן והיינו מסיימים את ההליכים קודם לכן והיה יכול להימנע הרבה סבל שנגרם לו".

קובי מוסא (צילום מתוך יוטיוב)

לדברי עו"ד איתן סבג, "דבר נוסף שרלוונטי לגזירת העונש זאת מידת הידיעה שהייתה לכל מעורב. בית המשפט קבע כי אין ראיה שהררי אחז או ראה את המטענים – במקרה הזה זה מטען – שהטמין הנאשם בן דוד".  עוה"ד הוסיף וטען כי אין כמעט פסיקה שבה נאשם מורשע בניסיון רצח אולם לא נפלה שערה משערות ראשו של איש ולא נגרם לו נזק פיזי".

עו"ד צ'רלי סבג הדגיש בטיעוניו את גילו המתקדם של הררי, ציין את תנאי המעצר הלא קלים בהם היה כלוא והתייחס למשך ההליך המשפטי והסיכון שנשקף להררי בכלא בגילו נוכח מגיפת הקורונה. "אני מבקש את חסדיו ורחמיו של בית המשפט, גם מתוך זה שבאמת עסקינן באדם שאיננו צעיר בגילו וחלילה אם יותר בכלא מעבר לסיכון הממשי לבריאותו, מה התועלת שתצמח לחברה, ברקעו יש משפחה נורמטיבית, אישה, ילדים ונכדים".

בסופם של הטיעונים, לגבי הררי, ביקשה ההגנה להסתפק בתקופת המעצר שבה שהה עד היום (כחמש שנים), בקיזוז המאסר שריצה בגין הטרדת עד.

מרגלית צנעני (צילום:רוני שיצר)

הררי עצמו פנה לשופטים ואמר: "אני יושב כבר 1,800 יום, חמש שנים, כל יום אני קם לשגרת בוקר, אני אין לי שינה סדורה בכלל, כל יום אני חושב שמחר בבוקר אני אשתחרר. אני חף מפשע טוטאלי, אני הייתי במאסר והשתחררתי, עשיתי קו של תותים והיה לי עוד דברים לעשות בעתיד. אני רוצה להגיד לכבודכם שאני בתנאי מעצר קשים ביותר, אני סגור בתנאי מעצר 22 שעות ביום, מי ששפוט מקבל תנאים יותר טובים, אני חף מפשע, אמיתי, בכל היקר לי, אני לא עשיתי פשע, אני חי חיים נורמטיביים, לא עשיתי שום עבירה בוודאות, ממש ככה.

"האשימו אותי בניסיון רצח כאשר אף אחד לא ידע מה הכוונה של המכוון. אני נמצא בתנאים קשים. אני כל יום עובר שגרת מוות, אני לא מאמין שאני נמצא במקום הזה. כל העדים שהעידו פה ואף אחד לא אמר שאני עשיתי את העבירה, קובי מוסא העיד פה ואמר שהוא לא מכיר אותנו בכלל. בכל לשון של בקשה, אני פונה אליכם כהורים. יש לי שתי נכדות ועוד נכדה אחת בדרך, אני רוצה להיות עם המשפחה, אני לא מכיר את הבן אדם, מעולם לא פגשתי אותו, שמעתי את השם שלו רק ביום של החקירה.

"הם עשו פה שיטת מצליח ולא הגישו שני כתבי אישום. אני מבקש מבית המשפט להתחשב, זה המון זמן בתנאי מעצר מאוד קשים, אני נמצא בקבוצת סיכון, כל יום אנשים נדבקים שמה, אני מבקש מבית המשפט לתת לי לסיים את חיי עם המשפחה היקרה שלי ולחזור לעסק שלי ולחיים שלי".

בן דוד ביקש אף הוא מבית המשפט להתחשב בו. "נעשה לי עוול, הם אמרו שאני משכתי את כל הדיונים האלה וכל המשפט הזה, שאני הארכתי אותם. אני לפני שלוש שנים הייתי בגישורים איתם לבד. הם לא היו מוכנים ללכת על איזשהו מספר רק כדי למשוך את זה, ושהסכימו להתחיל מתנאי של עשר שנים… יום לפני זה היה להם תנאי שאבנר יעלה איתי גם. אני רק רוצה לחזור הביתה, אל דברים שעשיתי. אני מבקש מחילה, על מה שלא עשיתי אין לי מה לבקש, ניסיון לרצוח אין ולא הייתה לי כוונה כזאת בכלל, אז אני מבקש מבית המשפט לחזור הביתה".

מועד מתן גזר הדין ייקבע בהמשך.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות