המשטרה ביטלה כתב אישום בתיק סמים עקב העתירה נגד מערכת עין הנץ

שתף כתבה עם חברים

הסנגור גילה ראיה חסויה שהתקבלה מהמערכת החשאית של המשטרה, שעומדת למבחן בג"ץ וכבר הושוותה על ידי האגודה לזכויות האזרח ל"התקן GPS שהוצמד לכל אזרחי המדינה"

המצלמה סורקת את לוחית הרישוי של הרכב ואת פני הנוסעים, ומצליבה עם מידעים מודיעיניים (צילום: מאיר וקנין, פלאש 90)

רכבו של צעיר בן 20 מתל אביב נעצר לחיפוש במחסום משטרתי בדרום העיר. ברכב נתפסו 45 גרם קנאביס מחולקים לשקיות. השוטר שעצר את הרכב לבדיקה טען כי הריח את ריח הסם והחליט במקום לערוך חיפוש ספונטני, אבל חלק מדו"ח הפעולה שלו הושחר תחת חסיון. לנאשם יוחסה החזקת סם שלא לצריכה עצמית.

סנגורו של הנאשם, עו"ד אבירן אסבן, דרש לחשוף את השורות המושחרות בדוח של השוטר. השופטת דנה אמיר קיבלה את העתירה לגילוי הראיה, והתברר כי המשטרה הסתירה דיווח שכתב השוטר לפיו "לפני המחסום ממוקמת מצלמה של 'עין הנץ'… שהקפיצה לי שיש עליו מידע של סמים ויש לבצע עליו (על הנאשם) חיפוש".
המידע המודיעיני עליו התריעה המערכת שזיהתה את רכבו של החשוד נמסר למשטרה כחודש לפני מועד עיכובו במחסום. מסתבר שמערכת המצלמות "עין הנץ" סרקה את לוחית הרישוי של הרכב ואת פניהם של הנוסעים, והצליבה אותם עם מידעים מודיעיניים במאגרים המסווגים האחרים של המשטרה.

עו"ד אסבן דרש לבטל את כתב האישום נגד הנהג, בטענה שהראיות נאספו באופן בלתי חוקי. במקביל הוא ביקש להצטרף לעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח לבית המשפט העליון באותו עניין, נגד השימוש במערכת "עין הנץ".
בעתירה מחודש ינואר האחרון דורשת האגודה להורות למשטרה לחדול ממעקב אחרי האזרחים באמצעות שימוש במערכת הטכנולוגית החסויה עד להסדרה חוקית ופומבית של השימוש במערכת, אשר אינו מוסדר בחוק והתבצע עד היום על פי הנחיות פנימיות חסויות.

בעתירה של עו"ד אסבן והאגודה לזכויות האזרח נטען, כי המשטרה עוקפת באמצעות יישומי מערכת "עין הנץ" את בתי המשפט, כדי לבצע חיפושים לא חוקיים – כמו ברכבו של הצעיר שברכבו נערך חיפוש על בסיס התרעה מודיעינית ישנה וללא צו בית משפט. המשטרה מצידה מגנה על חשאיות המערכת, וממשיכה להוציא תעודות חסיון בכל תיק בו נעשה בה שימוש – דבר המסייע לה להמשיך למקסם את ישומי המערכת למעקב אחר כלל נהגי ישראל, למעשה, ללא בקרה.

לאחר שעו"ד אסבן חשף את הראיה כי החיפוש ברכבו של הלקוח נערך על בסיס מידע מודיעיני שאינו חדש – אשר הוצלב כאמור עם זיהוי במצלמת "עין הנץ" – ולאחר הצטרפות הנאשם כעותר לבג"ץ, הודיעה התביעה המשטרתית בשבוע שעבר לעו"ד אסבן על ביטול כתב האישום נגד הנאשם בהחזקת הסם.
לפני בג"ץ מונחת עכשיו העתירה העקרונית, לה יש השלכות נרחבות – לא רק על חקירות פליליות, כי אם גם על הפרטיות וחופש התנועה של כל אזרחי ישראל.

ה-GPS של המדינה, המשטרה משתמשת במערכת כבר 10 שנים. צילום להמחשה

בעקבות שב"כ
טעימה מעוצמת טכנולוגיות המעקב החדשות, וההשלכות על אזרחים נורמטיביים, הזדמנה בשנה האחרונה בעקבות הצעקה שעלתה עקב שימוש באיכוני שב"כ ויישומיו לניטור התנועות של אזרחי המדינה. המעקב בזמן אמת אחר מיקום מיליוני אזרחים, והכלים הנלווים, נומק ב"מצב חירום לאומי". בית המשפט העליון קבע כי גם כשמדובר באמצעי חירום עקב נגיף הקורונה, לא ניתן לאפשר שימוש חופשי בטכנולוגיה העוקבת אחר מיליוני אזרחים, ללא הסמכה משפטית.

משטרת ישראל משתמשת כמעט עשר שנים בטכנולוגיית המעקב החודרנית החשאית, שניתן להשוותה לחלק מהכלים שבידי שב"כ. באמצעות פריסת מערכת "עין הנץ", המשטרה יודעת להציג את מסלול הנסיעה של כל רכב שחלף על פני המצלמות גם חצי שנה לאחור. המידע על מאות אלפי הנהגים שחולפים מדי יום על פני המצלמות, בין אם מדובר ברכב "מבוקש" ובין אם לאו, נאגר בידי המשטרה לצורך שימוש מאוחר.
הנתונים כוללים: מספר לוחית הרישוי, צילומי וידאו וסטילס, לרבות תמונת הרכב והנוסעים בתוכו. כל המידע ש"עין הנץ" מחלצת מתוך הצילומים מועבר לשרת מרכזי במטה הארצי ונשמר במאגר המידע למשך זמן ממושך ולא ידוע, כדי שיוכל בעתיד לשמש את המשטרה לצורך איתור וזיהוי כל הנהגים שחלפו במקום ובזמן מסוימים, או כדי להתחקות אחר נתיב תנועתם של כלי רכב או נהגים מסוימים, הכל – ללא צו שיפוטי.

עו"ד אבירן אסבן

למערכת שני שימושים עיקריים – יצירת התרעות בזמן אמת על כלי רכב ונהגים "מבוקשים" באמצעות הצלבת נתונים עם מידעי המשטרה, ויצירת מאגר על תנועת בעלי כלי הרכב לשם מעקב עתידי.

בעתירה שהוגשה לבית המשפט העליון באמצעות עורכי הדין אבנר פינצ'וק ואן סוצ'יו נאמר כי "הפריסה הרחבה של 'עין הנץ' בכבישי הארץ הופכת את המערכת למעין התקן GPS שמוצמד לרכביהם הפרטיים של כלל אזרחי המדינה, למעקב בזמן אמת ובדיעבד אחרי תנועתם. המערכת מייצרת מאגר מידע אדיר וחסר תקדים באשר לתנועותיהם של מאות אלפי נהגים מדי יום, ובכלל זה השעה המדויקת שבה חלפו בנקודות שונות בכבישי הארץ, תמונות הרכב ונוסעיו… תחילה יועדה המערכת לשימוש כנגד עבירות גניבת רכבים, אבל די מהר עברה המשטרה לעשות בה שימוש לצורכי מודיעין וחקירות. כל אימת שיש התאמה בין לוחית הרישוי שנקראה במערכת לבין זו שמופיעה ברשימת ה'מבוקשים', המערכת תציג לשוטר בשטח את המידע לצורך עיכוב נהג הרכב".

העותרים מתריעים כי "הגישה למידע על תנועות כלי הרכב נעשית ללא הגבלה או בקרה, כך שלכל שוטר או חוקר יש גישה למידע בדבר תנועתם היומיומית של מאות אלפי אזרחים במדינת ישראל. המידע מהמערכת מסייע לקביעת המיקום של חשודים ונאשמים בזמנים שונים בעבר, בדומה לאיכון טלפון נייד שמבוצע בהתאם לחוק נתוני תקשורת. אלא שבניגוד לאיכון סלולרי המחייב ככלל צו של בית משפט ופניה לחברת הסלולר, במערכת 'עין הנץ' המשטרה מחזיקה בעצמה במאגר האיכונים ואינה תלויה באישור בית משפט… מדובר במנגנון מעקב קיצוני… בעוד המשטרה שומרת בקנאות על חשאיות בכל הנוגע לפעילתה של המערכת, המופעלת במגוון של נסיבות, ללא קו מנחה, ללא קריטריונים והגבלות… ככל שרישות המרחב הציבורי במצלמות הולך ונעשה צפוף יותר, מתקבלת תמונה מלאה יותר שמאפשרת בדיעבד מעקב רציף ואפקטיבי יותר".

בעתירה מודגש כי לא ידועים הקריטריונים שקובעים מי נכנס לרשימות ה"בדוקאים" שמוזנות ל"עין הנץ", ומי מעוכב בעקבות התרעה שהמערכת מייצרת. "מדובר בפגיעה גורפת ורחבה בזכויות חוקתיות של כלל אזרחי המדינה, שכל נסיעה שלהם בכבישי הארץ הפכה למושא למעקב ולתיעוד משטרתי בהעדר הסמכה בחקיקה".

עו"ד אן סוצ'יו

מרשים אבל בעייתי
בדיונים פליליים שבהם מובאות ראיות ממערכת "עין הנץ", המדינה מציגה דרך קבע תעודת חיסיון גורפת באשר לעבודת המערכת ו"כל פרט או מידע שיש בו כדי לגלות את השיטה, המקום, האמצעים, ואופן הביצוע הטכני ששימשו בהפקת התצלומים". בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית בשימוש בראיות מתוך מאגר "עין הנץ" במגוון תיקים – מגניבת רכבים ועד תיקי שוד ופשעים חמורים.

עו"ד אסבן אשר הצטרף כאמור לעתירה לבג"ץ נגד יישומי השימוש במערכת, כתב כי "ההכרעה בעתירה עשויה להשפיע על זכויותיהם של חשודים ונחקרים רבים". לדבריו, השימוש במידע מודיעיני שהתקבל שבועות רבים בטרם החיפוש, לעריכת חיפוש ללא צו שופט, מנוגד לדרישת המחוקק. חיפוש ללא צו סותר את "הלכת בן חיים" של בית משפט העליון בעניין חוקיות ראיות, מבטל את הדרישה לחשד סביר במסגרת זמן לצורך הסמכת שוטר לעריכת עיכוב, ועוקף את מסננת הביקורת השיפוטית – כתב עו"ד אסבן.

"מרבית האזרחים במדינת ישראל", סיכם הסנגור, "תוהים בתמימות מדוע שוטרים נוהגים להציב מחסומים ומאפשרים לרכבים לחלוף ללא כל פעולה אקטיבית מצידם. ברור כי בזמן שהתמימים לא מודעים לכך, משטרת ישראל סורקת כל פרט מידע עליהם לרבות מידע מודיעיני, גם שנה לאחור. הכל מרשים, אלמלא בעיה מהותית אחת: פעילותה של 'עין הנץ' אינה מוסדרת בחוק, למעשה היא 'אינה קיימת' רשמית ואינה רשומה כמאגר מידע כפי שמחייב החוק. הנהלים שלפיהם נעשה שימוש במערכת אינם ברורים, וככל הידוע המשטרה טרם גיבשה כאלה, כך שלא ברור מי מורשים לעשות בה שימוש, ובאלו נסיבות, באיזה סוג עבירות, כל כמה זמן מוחקים את המידע".
בית המשפט העליון עשוי לקבוע כללים רחבים יותר לשימוש במערכת המעקב, מעבר לתיק הבודד הזה.

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
4 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות