היא לא פסיכולוגית

שתף כתבה עם חברים

על דורית הלוי שהתחזתה לפסיכולוגית בפני שלוש מטופלות, ואף סיפקה לאחת מהן כדורים אנטי-דיכאוניים, נגזרו 250 שעות עבודה לתועלת הציבור ושישה חודשי מאסר על תנאי

 psico

אחד הסיוטים הגדולים של מטופלים אצל פסיכולוגים הוא לגלות יום אחד שאין מדובר כלל באנשי מקצוע מוסמכים, אלא בשרלטנים: זה מה שקרה לשלוש נשים שהגיעו לטיפולבקליניקה של אישה אשר התחזתה במשך תקופה ארוכה לפסיכולוגית.

האישה, דורית הלוי (49), הורשעה בבית השלום בנתניה בהתחזות ובניפוק כדורים ללא מרשם – ונגזרו עליה 250 שעות עבודה לתועלת הציבור, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 3,000 שקלים.

הלוי הציגה עצמה כפסיכולוגית בפני שתי מטופלות, במהלך המפגשים הטיפוליים שערכה עמן בקליניקה שבבעלותה. כך, החל מחודש אפריל 2010 ולאורך תקופה שנמשכה כשנה, נפגשה הלוי מדי שבוע לערך עם המתלוננת הראשונה, לאחר זו פנתה אליה בבקשה לקבל טיפול. במהלך אותם מפגשים הציגה עצמה הלוי כפסיכולוגית. באופן דומה, החל מחודש מאי 2010 ולאורך כחצי שנה, טיפלה הלוי במתלוננת נוספת במפגשים שבועיים, במהלכם הציגה עצמה כפסיכולוגית.

בכתב האישום, הוזכרה מתלוננת נוספת, שלישית במספר, אשר פנתה אל הלוי לקבלת טיפול בדצמבר 2010, ובעקבות זאת נפגשה עמה בקליניקה מדי שבוע. במהלך הטיפול, סיפקה הלוי למתלוננת זו חפיסות כדורים מסוג "ציפרלקס", תמורת תשלום של 70 שקלים לחפיסה. מדובר בתרופה אנטי-דכאונית החייבת במרשם רופא, אותה הלוי לא היתה מוסמכת לרשום או לספק. את החפיסות שסיפקה למתלוננת קיבלה הלוי מבעלה, שהחזיק במרשם לכדורים.

od swid revital 1 
 עו"ד רויטל סוויד

הסנגורית של הלוי, עו"ד רויטל סוויד, ביקשה מבית המשפט לקבל את המלצת שירות המבחן ולבטל את הרשעתה של הלוי. לטענת עו"ד סוויד, מרשתה נטלה אחריות למעשיה והוסיפה כי השימוש בכינוי "פסיכולוגית" הקל על הלוי להסביר מהו תפקידה, מאחר שחלק מציבור לקוחותיה אינו מכיר מונחים טיפוליים חלופיים. עו"ד סוויד ציינה עוד, כי הלוי טיפלה באותה תקופה בעשרות לקוחות מרוצים, ורק בפני שניים מהם הציגה עצמה כפסיכולוגית, כך שלא מדובר היה בדפוס התחזות שיטתי מתוך כוונת מרמה. בשנים שחלפו מאז ביצוע העבירות, סיכמה הסנגורית, לא שבה הלוי לפעול באופן דומה והביעה חרטה כנה על מעשיה.

השופט חגי טרסי ציין בהחלטתו כי הלוי פגעה ממשית בשורה ארוכה של ערכים חברתיים מרכזיים העומדים ביסוד הליכי הטיפול הנפשי אולם התחשב בהיעדר עבר פלילי ובהבעת החרטה. "הנאשמת, על אף סגולותיה, השכלתה וכישוריה, לא עמדה בדרישות החוק ואף על פי כן הציגה עצמה בפני שתיים ממטופלותיה כפסיכולוגית מוסמכת", כתב השופט בגזר הדין. "בכך, פגעה ללא ספק פגיעה ניכרת ביחסי האמון שבין מטפל למטופל, העומדים בבסיסו של כל הליך טיפולי וכן באוטונומיה של אותן מטופלות לבחור לעצמן את הגורם הטיפולי המתאים בהתאם להכשרתו ועל יסוד נתוני אמת. באופן עקיף אף פגעה הנאשמת באמון הציבור בגורמי הטיפול השונים ובקהילת המטפלים בכללותה. אין מדובר במעידה קצרת טווח אלא בדפוס התנהלות, שגם אם לא בא לידי ביטוי כלפי עשרות רבות של לקוחות, הרי שדי במקרים המתוארים בכתב האישום כדי להבהיר כי אין מדובר במעשים קלי ערך כלל ועיקר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות