תיק החשבוניות המזויפות ורשימת התחנות החשודות במהילת דלקים

שתף כתבה עם חברים

היועץ הכלכלי אמיר האפרתי, שריצה מאסרים ארוכים בתיקי הונאה בין היתר בפרשת פליקס חלפון, הוא הדמות המרכזית במגה-תיק החדש בענף הדלק. אבי לוי, בעל רשת "האומן" מירושלים, חשוד כלקוח מרכזי * אחד החוקרים: "כמות הכסף שעברה מיד ליד עצומה. בכל שנות עבודתי לא ראיתי סכומים כאלה שעוברים מעל הראש של המשטרה ורשויות המס"

משאיות שהוחרמו במסגרת המבצע (צילומים: משטרה)

זו אחת מפרשות החשבוניות הפיקטיביות הגדולות שנחשפו בשנים האחרונות. קרוב ל-100 חשודים נחקרו, והיקף עבירות המסים והלבנת ההון נאמד ביותר מ-700 מיליון שקל. לפי יחידות החקירה של רשות המסים וימ"ר ירושלים, מדובר בהתארגנות רחבת היקף של בעלי תחנות דלק לזיוף מסמכי חברות וקיזוז חשבוניות פיקטיביות במטרה להזדכות על מסים במאות מיליונים במקום להעבירם למדינה.
הונאה נרחבת וארוכת טווח כזו מחייבת "תעשייה שלמה" של שימוש בחברות פיקטיביות. לפי החשד, בעלי התחנות הפעילו קופים שישמשו כ"ספקים" שלהם – לכאורה ספקי דלק, ובפועל ספקי נייר, חשבוניות פיקטיביות שינפחו את ההוצאות המדווחות לרשויות המס. לצורך ההונאה, נטען כי בעלי התחנות "השתלטו" במרשם החברות על חברות אחרות, באמצעות הגשת מסמכים ותצהירים מזויפים על העברת בעלות באותן חברות – על שם הקופים שהפעילו. מרגע ההשתלטות העוינת, אותן חברות שימשו פלטפורמה להפצת וקיזוז חשבוניות פיקטיביות בהיקפי ענק. לפי רשות המסים, נחשפה העברת בעלות פיקטיבית בכ-200 חברות, לא פחות, שהחלו לשמש כ"ספקיות" של החשודים בהונאה. ככיסוי לקיזוז החשבוניות והתשלום לספקים, ניכו בעלי התחנות צ'קים אצל נותני שירותי מטבע, והכספים לפי החשד חזרו לידיהם בניכוי עמלה.

אחד מחוקרי הפרשה בימ"ר ירושלים אמר כי "כמות הכסף שעברה מיד ליד עצומה. בכל שנות עבודתי לא ראיתי סכומים כאלה שעוברים מעל הראש של המשטרה ורשויות המס".
יש לציין כי המחזורים הגבוהים והיקפי המסחר בדלק, הופכים את הענף ליעד קבוע של רשתות הפצת חשבוניות מזויפות, באמצעותן המעורבים מכניסים לכיסם סכומי עתק. בשלב זה, עשרה ימים אחרי תחילת החקירה הגלויה, נשארו במעצר שבעה חשודים מרכזיים והצח"מ הודיע כי נעשים מאמצים לסיים את החקירה תוך 30 יום, ולהגיש כתבי אישום מיידיים. כדי להשיג את המטרה, יתכן ויוגשו בטווח המיידי כתבי אישום המשתרעים על חלק מהפרשה, ולאחר מכן החקירה תימשך. בימ"ר ירושלים כבר נקטו שיטה דומה בפרשת הרב ברלנד, כאשר הגישו כתב אישום ותיקנו אותו בכמה מנות.

אמיר האפרתי (אינסטגרם)

הדמויות העיקריות בפרשה
אמיר האפרתי (63). לפי החשד, "המוח" מאחורי הוצאת החשבוניות לפי החשד. האפרתי, עבריין רצידיביסט, עבד כמנהל החשבונות, היועץ הכלכלי של הרשת והאחראי על הזיוף החשבונאי. החוקרים רס"ב גדי לובין, נחמיה יוסף מיחידת יהלום וחיים כהן ממע"מ, אמרו כי "במחשב בביתו היתה מותקנת תוכנה באמצעותה הוא הפיק את כל החשבוניות הפיקטיביות של החברות האלה. מדובר בחשבוניות בלמעלה מ-380 מיליון שקל וסכום המע"מ שקוזז באמצעותן קרוב ל-56 מיליון שקל. מחומרי המחשב אצלו נתפסו חברות נוספות שלא היו ידועות לנו. אפרתי הוא מי שלוחץ 'פרינט' במחשב, אחרים מגייסים קופים ורושמים על שמם חברות".
הסנגור, עו"ד דודו עמר, אמר בבית המשפט כי האפרתי "שיתף פעולה באופן מלא, כשהוא מסבך את עצמו ביודעין".

מאחורי האפרתי "שק הרשעות" מלא: הוא ריצה מאסרים ארוכים (האחרון של 78 חודשים) על הונאות, שימוש במסמכים מזויפים, גניבה וחשבוניות פיקטיביות. הוא היה גם מנהל החשבונות ויועץ פיננסי של כדורגלן העבר פליקס חלפון. הפרשה בה הורשעו ב-2010 היתה על הונאה של בנק דיסקונט. האפרתי רקם עסקה פיקטיבית לפיה ירכשו חלפון ושותפו מכונות שתייה אוטומטיות במימון הבנק. האפרתי זייף חשבוניות מס של ספקית המכונות, והעביר לבנק עם מכתב מחלפון המאשר כביכול את קבלת המכונות. דיסקונט העביר הלוואה בגובה העסקה וחלפון השתמש בכספים להחזר חובות. על האפרתי נגזרו בפרשה 18 חודשי מאסר. לאחר שהשתחרר ב-2014, הסתבך בתיק נוסף של זיוף מסמך עליו זייף את חתימת עורך הדין שייצג אותו בפרשת חלפון.
שופט בית משפט השלום בירושלים, איתן כהן, האריך השבוע את מעצרו של האפרתי בפעם השלישית, עד אחרי החג (21 ספטמבר).

אבי לוי (50) מירושלים. לפי היחידות החוקרות, מנהל רשת "דלק האומן" – חמש תחנות דלק בירושלים ואשדוד. בחלק מהתחנות רשום כבעלים עו"ד איתן קוברסקי, מוותיקי ענף הדלק, לשעבר מנהל בכיר בפז ובדור אלון.
לדברי קוברסקי שנעצר בשבוע שעבר ושוחרר על ידי בית המשפט, הוא נרשם כנאמן בחברת האומן שהוקמה בשנה שעברה. לפי לוי עצמו, הוא פועל בתחום 20 שנה והחליף מספר חברות.

המשטרה ורשות המסים מייחסות ללוי קיזוז מע"מ מחשבוניות פיקטיביות בסך 100 מיליון שקל, והוצאת חשבוניות פיקטיביות לאחרים. בנוסף, בבדיקות ועל פי חוות דעת של משרד האנרגיה, בתחנות שלו בירושלים, בית חשמונאי ואשדוד, בחודשים האחרונים וכן ביום המעצר (7.9), נמצא שנמכר דלק מהול, שאינו תקין ועל פי החשד מסכן את הנוסעים.

לוי, אב לשמונה, שעלה עם משפחתו מסוריה, אמר בבית המשפט: "אני 30 שנים בארץ ובחיים שלי לא עשיתי עבירה. לא זייפתי מסמך. שיראו את המסמך. תודה רבה". סנגורו, עו"ד עמר, אמר כי "המשיב משתף פעולה, עונה על כל שאלה ומתמודד עם כל מסמך שמוצג בפניו".

השופט איתן כהן ציין בין היתר: "עיינתי בתיקי חקירה של מינהל הדלק והגז המתעדים את מהילת הדלק בחמש תחנות שבבעלות המשיב… התחכום, השיטתיות, ההיקף, השילוב שבין העבירות ושיתוף הפעולה בין המעורבים השונים מגלים מסוכנות". השופט האריך את מעצרו של לוי עד 22 ספטמבר "מתוך ציפייה שהחוקרים יקדמו את החקירה גם בערב החג וגם במוצאי החג". את עו"ד קוברסקי, שכאמור נעצר ושוחרר מייצגים עורכי הדין יהודה שושן ואמנון פרידמן.

האחים רון ויוסי אטיאס מירושלים. מנהלים שלוש תחנות דלק, ביניהן במחלף השבעה של חברה הנקראת "רשת אנרגיה". חשודים בקיזוז מע"מ של 50 מיליון שקלים באמצעות קבלת חשבוניות מקופים וספקים שזויפו, ובהפצת חשבוניות פיקטיביות שלהם לאחרים, באמצעותן קוזז מע"מ בארבעה מיליון שקלים. שופט המעצרים ציין כי הוגשה לו גם חוות דעת גם אודות מהילת דלקים בתחנות הדלק שלהם.
החוקר לובין: "האיכות כל כך ירודה שלא ניתן לבדוק את רמת האוקטן. מדובר בעבירת רכוש בהיקף רב, זיוף חברות, מסמכים". מעצרם של האחים הוארך עד 21 ספטמבר.
הסנגורים, עורכי הדין ניר ישראל וסימון חדאד אמרו כי בעלי החברות שהחשבוניות שלהם קוזזו על ידי החשודים, הגישו תלונה על זיוף החשבוניות שהוצאו בשמם, ורשות המסים ידעה על חשד להונאה ב-2017. עם זאת לדבריהם אין ראיה הקושרת את החשודים לחשבוניות המזויפות.

אבי אליאב ואביו יורם אליאב. אבי חשוד שנרשם כבעלים בשלוש חברות באמצעות מסמכים מזויפים, והפיץ חשבוניות כוזבות שהביאו לקיזוז מע"מ של תשעה מיליון שקלים. לפי החשד, הוא הופעל על ידי אביו כדי לספק לכאורה חשבוניות לתחנת הדלק בבעלותם בראשון לציון, וכן לאחרים. בין החשודים בפרשה קשרי ספק-לקוח: נטען כי הם קיבלו חשבוניות כוזבות גם מאבי לוי.
ליורם אליאב הרשעות קודמות בעבירות זיוף ובתחום החשבוניות הפיקטיביות, אך למשטרה היה מחדל: בית המשפט דחה בקשה להאריך את מעצרו משום שלא הובא לדיון הראשון ונשאר בבית המעצר.

המשטרה טענה כי המחדל של שב"ס. בית המשפט המחוזי דחה ערר על השחרור, המשטרה עשתה ניסיון שני ועצרה שוב את אליאב כעבור כמה ימים, לאחר שהשופט ביאלין אלעזר ששחרר אותו הסכים לחתום על צו מעצר נוסף. אלא שגם ניסיון זה כשל, והשופטים התורנים בשלום ובמחוזי קיבלו את טענות עו"ד חן הולנדר מטעם הסנגוריה הציבורית וסירבו לאשר הארכת מעצר. מעצר הבן הוארך – והיום הוא שוחרר (17 ספטמבר). עורכי הדין נדב גרינולד, אלברט הראל ויובל מעוז המייצגים אותו טענו כי הבן הוא קורבן בפרשה, והבעלות בחברות הקש המזויפות הועברה על שמו ללא ידיעתו.

נגב אלול (28) מקצרין. חשוד שנרשם כאיש קש בחברות והפיץ חשבוניות פיקטיביות אשר סייעו לחשודים האחרים לקזז מע"מ ב-13 מיליון שקל. לדברי המשטרה, אלול ואמיר אפרתי חולקים אותו משרד. הסנגור, עו"ד גולן מאירי, אמר כי לכל היותר, לשיטת החוקרים הלקוח שלו קיבל הנחיות כחייל ואיש קש זוטר ולא נהנה מהכספים הגדולים שזרמו לכיסי המעורבים העיקריים. חיים כהן, איש מע"מ ירושלים, השיב כי יש הבדל בין "קופים שלא יודעים שמנצלים אותם, לקופים שנרשמו וביצעו פעולות אקטיביות, והם לא תמימים". השופט כהן האריך את מעצרו של אלול עד היום (17 ספטמבר).

עורכי הדין קובי ואורי גולדמן, המייצגים רואי חשבון שנחקרו בפרשה ושוחררו בתנאים, מסרו בתגובה: "החקירה היא אמנם גדולה, אך מניסיוננו, חקירות כאלה מסתיימות בקול ענות חלושה".
עדכונים נוספים על הארכות המעצר בהמשך.
משרד האנרגיה מדווח באתר שלו על תחנות דלק בהן שווק דלק מהול או לא תקין על פי בדיקות שנערכו בחצי השנה האחרונה. הרשימה כוללת את התחנות מהן נלקחו דגימות עד ליום ביצוע המעצרים ב-7 בספטמבר. לפי הרשימה, דלק לא תקין לשיווק נתפס בתחנות הבאות:
דלק "האומן" – ברח' האומן 38 ירושלים, דרך הכרמים 807 בית חשמונאי, בתחנת נועם דלקים באשדוד – כולן לפי החשד בבעלות החשוד אבי לוי.
תחנת דלק של רשת אנרגיה במחלף השבעה.
תחנת דלק מצדה רח' פלוטצקי 17 ראשון לציון.
תחנת דלק ידועה בחיפה. בעקבות הכתבה ב"פוסטה" פנה הבעלים של התחנה וטען כי הבדיקה של משרד האנרגיה אצלו נערכה ב-1 ספטמבר, אבל בעקבות פנייה אליו מחברת "דלק ישראל", בה נמסר לו על פעילות עבריינית שמעלה חשד למהילת מים בדלק ובסולר, בוצעה כעבור יומיים לבקשת חברת הדלק בדיקה על ידי מעבדה פרטית מוסמכת על ידי הרשות להסמכת מעבדות, ובבדיקה זו נמצא שאין בדלק שבתחנה סימנים של מהילת מים בסולר. כמו כן נמסר, כי בניגוד לתחנות האחרות הבעלים של התחנה או מי מעובדיה לא נחקרו במשטרה ואף לא תושאלו.

עדכון 21.9

בית המשפט האריך פעם נוספת את מעצרו של אמיר האפרתי עד 24.9 ועל פי דיונים קודמים, נראה כי המשטרה ורשות המסים חותרות לנסות לגבש נגדו כתב אישום נפרד בשל העבר המכביד ותנאי בר-הפעלה העומד נגדו ומרכזיותו בפרשה הנוכחית. עם זאת השופט ירון מינטקביץ הבהיר היום כי "יש לצפות כי המבקשת תמצה את פעולות החקירה, ואם לא תהיה התפתחות דרמטית, לא תתבקש הארכה נוספת לצרכי חקירה".
נציג מע"מ טען היום כי "המשיב במשך שנתיים וחצי קם בבוקר לעבודתו שהיא הוצאת חשבוניות פיקטיביות, זיוף מסמכים של חברות ומסמכים של רשויות המדינה" לכאורה. "המשיב הורשע בעבירות דומות, יש לו תנאי בר הפעלה והוא ממשיך לבצע עבירות זיוף ומרמה ללא מורא. עילת המעצר היא מסוכנות". הסנגור עו"ד דודו עמר ציין כי "המשיב משתף פעולה ומוסר הודעות מלאות לגבי רמת מעורבותו. לטענתו, הוא הופעל על ידי אחרים לאורך כל הדרך. לא מדובר בבורג המרכזי בפרשה, ומי שהפעילו אותו או חלקם שוחררו כבר בתנאים מגבילים".
בתוך כך מעצרם של אבי לוי ושל רון אטיאס המיוצג על ידי עורכי הדין סימון חדאד וניר ישראל הוארך ביומיים, שאחריהם ישוחררו למעצר בית. יוסי אטיאס שוחרר היום.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות