שוטר לנהג חשוד: "יש לך מזל שאני על מדים, לך תעשה ברכת הגומל"

שתף כתבה עם חברים

הסנגורית של נאשם בנהיגה בשכרות טענה כי הוא סירב לבדיקת ינשוף עקב התנהגות לא ראויה של השוטרים, ואחד מהם אף איים עליו. התוצאה: הסדר טיעון

video
תיעוד אחד העימותים בין השוטר לנאשם (צילום: משטרת ישראל, תיק החקירה)
גבר בן 31 מרמלה, הנושא באמתחתו עשרות הרשעות תעבורה קודמות ועבר פלילי מכביד, נסע אחר חצות ב-10 בדצמבר בנתיבי איילון. באזור מחלף השלום הוא נעצר על ידי שוטרים והתבקש לבצע בדיקת שכרות. בבדיקת נשיפון שנערכה לנהג נמצא כי בגופו 470 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף, יותר מהכמות המקסימלית המותרת על פי חוק. מאחר שלבדיקת נשיפון אין תוקף משפטי, הנאשם התבקש על ידי השוטרים לעבור ב"ינשוף" – מכשיר בדיקה שלו יש תוקף משפטי – אך הוא סירב.

לפי החוק, נהג שמסרב לעבור בדיקת ינשוף למעשה מודה בנהיגה בשכרות. לכן נגד הנהג הוגש כתב אישום המייחס לו נהיגה בשכרות. מדובר בנאשם שצבר מאז שנת 2001, אז החל לנהוג, 63 הרשעות תעבורה קודמות, ביניהן אי ציות לשוטר, מהירות מופרזת, שימוש בטלפון נייד בעת נהיגה, נהיגה בקלות ראש ועקיפה מסוכנת. בשל כך, בין היתר, מלבד כתב האישום ביקשה התביעה לפסול את רישיונו עד תום ההליכים.

הסנגורית של הנאשם, עו"ד עדן זינו, בדקה את התיק לעומק ונדהמה כאשר צפתה במספר סרטונים, הן ממצלמות הגוף של השוטרים והן מזוויות אחרות. עם ממצאיה היא ניגשה לתביעה המשטרתית, וטענה להתנהגות לא נאותה של השוטרים, וזאת בלשון המעטה.
מהסרטונים עולה כי במהלך האירוע הממושך הנאשם התעמת עם השוטרים ודיבר אליהם בגסות. אלא שלטענתו, כך גם חלק מהשוטרים. למשל, באחד הסרטונים שצולם במצלמת גוף של השוטר, הוא נשמע אומר לנאשם: "יש לך מזל שאני על מדים… לך תעשה (ברכת) הגומל"
הנאשם השיב לו: "יש לך מזל שאתה על מדים".

הנאשם בעוד ויכוח עם אחד השוטרים (צילום: משטרת ישראל, תיק החקירה)

מלבד התנהגות השוטרים, הסנגורית איתרה בתיק קשיים ראייתיים משמעותיים. כך למשל, השוטרים טענו כי הנאשם שתה מים לאחר שהתבקש לבצע בדיקת ינשוף, ולפיכך שיבש את הבדיקה. השוטר אף אמר לקצין שהגיע לזירה כדי לערוך שימוע, שהנהג שתה מים, וכי ניתן לראות זאת בסרטון מצלמת הגוף. ואולם, בדיקת הסנגורית העלתה, כי בסרטון נראה הנאשם נותן את המים לבת-זוגו, שהיתה עימו ברכב בעת שנעצר, ובשום רגע בסרטון הוא לא נראה שותה את המים בעצמו.

עו"ד זינו טענה עוד, כי ברגע שהגיע הקצין לזירה, הנאשם אמר לו כי אינו מאמין שהשוטרים עשו בדיקה כראוי, ולפיכך ביקש שיבצעו לו בדיקת דם. לטענת הנאשם, הקצין השיב לו בחיוב, אולם בפועל – הנהג לא נלקח לבדיקת דם.
"ההתנהגות הקלוקלת של השוטרים היא שהובילה את הנאשם לסרב לבדיקה" סיכמה עו"ד זינו.

בעקבות הטיעונים המשכנעים, הצדדים הגיעו להסדר טיעון מקל, במסגרתו סוכם כי רישיונו של הנאשם ייפסל לתקופה של חמישה חודשים, בניכוי 32 ימי הפסילה המנהלית שאותם כבר ריצה. לכאורה, ללא ממצאי התיק לגבי התנהגות השוטרים, כמו גם הקשיים הראייתיים, רישיונו של הנאשם עשוי היה להיפסל לתקופה ממושכת הרבה יותר, והוא אף היה עשוי לרצות מאסר.
השופט אלעד שור אימץ את הסדר הטיעון והטיל על הנאשם קנס של 1,500 שקל, לצד פסילה על תנאי.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו על סיקור מעוות, תוך מתן לגיטימציה פסולה לשימוש באלימות מילולית כלפי השוטרים. במהלך הטיפול באירוע סרב נהג הרכב לבדיקת 'ינשוף' והחל להתלהם בצורה בוטה תוך שהוא מגדף את השוטרים ומשתמש בביטויים שמביישים את אומרם. בית המשפט הרשיע את נהג הרכב בנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, הורה על פסילת רישיונו בפועל ופסילה על תנאי ואף הטיל עליו קנס כספי. נדגיש כי נהיגה תחת השפעת אלכוהול הנה עבירה חמורה, מסכנת חיים ומהווה זלזול בהוראות החוק ובחיי אדם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות