הואשם בשוד מיליונים מחלפני כספים ונשפט ל-12 ימי מאסר על הפרעה לשוטר

שתף כתבה עם חברים

לפי כתב האישום נגד שני צעירים מיפו, הם ארבו לחלפנים מחוץ לבנק, שדדו תיקים עם 3.9 מיליון שקל ואחר כך חטפו רכב אקראי ונמלטו לחברון. די-אן-איי וטביעות אצבע לא הספיקו נגד אחד הנאשמים, אבל ההליך נגד הנאשם השני עדיין מתנהל

שני השודדים על קטנוע, כפי שתועדו בצילום אבטחה (צילום: משטרת ישראל, תיק החקירה)

אחד המשפטים שסנגורים פליליים הכי אוהבים לומר הוא "ההר הוליד עכבר". למשל, בתיק שבו הפרקליטות הגישה כתב אישום חמור שניבא לנאשם מאסר ממושך מאחורי סורג ובריח, אבל נאלצה בסופו של דבר לתקן את כתב האישום לקולא באופן משמעותי, ולהסתפק בהרשעה בעבירה זניחה.
כזה הוא למשל הסיפור הבא.

ב-31 בדצמבר אשתקד הגיעו שני חלפני כספים, בעלי חברות לפריטת צ'קים, לסניף בנק ברחוב אלנבי בתל אביב, כשהם מצוידים בשני תיקים, וביקשו למשוך מחשבונו של אחד מהם 3.9 מיליון שקל במזומן. זמן קצר לאחר יציאת החלפנים מהבנק, אחד מהם – זה שאחז בתיקים שהכילו את הכסף – נשדד באלימות.

בסיום חקירת משטרת מרחב ירקון הוגש כתב אישום נגד מוחמד (20) ומוסא (25) זיינב מיפו, בטענה שידעו כי החלפנים מתכוונים למשוך סכום כסף גדול, ולכן המתינו להם ליד הסניף כשהם רכובים על גבי אופנוע שאליו הוצמדה לוחית רישוי גנובה, חבושים קסדות, כפפות לידיהם ולבושים במעילים של חברת שליחויות.
מכתב האישום עלה כי הנאשמים המתינו סמוך לבנק ותצפתו לעבר הכניסה, עד שסמוך לשעה שתיים בצהריים – כשהבחין אחד השודדים בחלפנים יוצאים מהבנק – הוא רץ לעברם ותקף אחד מהם בכך שהלם בראשו והפילו ארצה. אחר כך ריסס על השני תרסיס פלפל. בעוד ששודד אחד נאבק בחלפנים, השודד השני התיישב בקדמת האופנוע ונסע לעבר הבנק במטרה לסייע לחברו. הרוכב נסע עם האופנוע לעבר אחד החלפנים, פגע בחוזקה בגופו והעיף אותו. האופנוע פגע בקיר, והנאשם הותיר אותו במקום.

לאחר מכן השודדים נטלו את התיק עם הכסף ונמלטו בריצה לעבר רחוב אחד העם, שם עמד ברמזור נהג רכב אקראי. השודדים פתחו את דלת הרכב, התיזו לעבר הנהג גז מדמיע, הוציאו אותו מהרכב בכוח, השליכו את התיקים עם הכסף לתוך הרכב ונמלטו בנסיעה פרועה, במהלכה השליכו את אחת הקסדות מהחלון.

בשלב מסוים נטשו השודדים את הרכב והגיעו לגינת בניין ברחוב מזא"ה, שם פשטו את מעיליהם והותירו אותם במקום יחד עם אחת מהקסדות, כפפות, סכין ואקדח אוויר. מיד לאחר מכן נמלטו.

כתב האישום נגד הנאשמים התבסס על עדויות החלפנים, צילומי אבטחה, דוחות מז"פ, עדות בעל הרכב שנשדד ועדויות של עדי ראייה. בתיק היו גם מספר ממצאים פורנזיים, ביניהם די-אן-איי ממעיל שאותר בזירה ומכפפות שאותרו בדרך הבריחה של השודדים. טביעות אצבעותיהם של הנאשמים נמצאו על הקסדה.

מחקרי תקשורת ואיכונים לימדו את חוקרי הפרשה כי ימים ספורים לאחר השוד, בעיצומו של סגר הקורונה, הנאשמים נמלטו ליריחו. החוקרים איתרו גם התכתבויות בין מוחמד לבין בת זוגו, מהן עולה כי נעלם ביום השוד וכתב לה: "את לא יודעת מה עשיתי… את לא יודעת מה עברתי… תשבי בשקט עד שאראה אותך".

השניים נעצרו על ידי משטרת מרחב ירקון באמצע פברואר ושוחררו בהמשך למעצר בית באיזוק אלקטרוני. הפרקליטות בעיצומו של ההליך המשפטי כי באמתחתו של מוסא שלוש הרשעות קודמות בעבירות נשק, תקיפה ואיומים שבגינן ריצה מאסר. למוחמד אין הרשעות קודמות.

סנגורו של מוסא, עו"ד שאדי כבהא, הצביע על קשיים ראייתיים בתיק. בין היתר הוא טען כי הימצאות ממצאים פורנזיים שלו על פריטים הקשורים לשוד לא מוכיחה שהוא היה במקום, מפני שגם כך יש לו נגישות לאופנוע, לקסדה, לבגדים ולכפפות שנמצאו על ידי המשטרה. זאת ועוד, הסנגור ציין כי בדי-אן-איי על המעיל נמצאו פרופילים מעורבים נוספים, מה גם שמדובר בחפצים ניידים, ולכן הם לא בהכרח קושרים אותו לשוד עצמו.

לנוכח טענות אלו ואחרות, הצדדים הגיעו להסדר טיעון עם מוסא, תוך תיקון משמעותי של כתב האישום נגדו, כך שהוא הורשע לבסוף בעבירה בודדת של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. זאת בטענה שבעת חקירתו במשטרה הוא השתולל.
ההסדר הוצג לשופט יוסי טופף בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שהרשיע את הנאשם וגזר עליו בהתאם לסיכום בין הצדדים – 12 ימי מאסר בלבד. מאחר שמדובר במאסר קצר יותר מהתקופה שבה ישב הנאשם במעצר, לאחר גזר הדין הוא לא שב אל מאחורי סורג ובריח.
ההליכים נגד מוחמד, הנאשם השני שמיוצג על ידי עו"ד ווליד כבוב, ממשיכים בשלב זה. הכסף שנשדד, אגב, לא נמצא עד עצם היום הזה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות