מבזקים+
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
אדיר בן לולו – משרד עו"ד
פלילי | תעבורה | אזרחי
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | תאונות דרכים | נזקי גוף | ייצוג שוטרים וסוהרים
אורי קינן ושות' – משרד עו"ד ונוטריון
פלילי | צווארון לבן | כלכלי | מיסים והלבנת הון

פרויקט פוסטה: עורכי דין על הדרמה והזעזוע בעקבות רצח הנער בג'לג'וליה

עורכי הדין שותפים לזעזוע, אבל הם גם נמצאים בחזית האירועים מידי יום. פנינו אליהם לקבל תגובות
צילום: רשתות חברתיות

חשבנו שראינו הכל. רצח, רצח כפול, רצח משולש, רצח של אימהות, רצח בתוך המשפחה, רצח על כבוד המשפחה. אבל דומה שהלילה הזה נטרפו הקלפים. ירי מטווח קצר על שני נערים בני 14, רצח של אחד מהם וניסיונות נואשים להציל את חייו של האחר.

הזעזוע עובר על כל החברה הישראלית. סוף סוף גם ערוצי הטלוויזיה והרדיו מתייחסים לחברה הערבית, ולא רק אחרי אירועי פשיעה אכזריים, אלא גם בשוטף. ותודה על הקורונה, ולבנימין נתניהו.

הפתרונות למצב הבלתי אפשרי הזה אינם נתונים רק לפתחה של המשטרה, שק החבטות של כולנו, אלא בכל משרדי הממשלה ובראשם מערכת החינוך הרפה, מערכת הרווחה האומללה, תשתיות וכל השאר – כולם אחראים לחטא הקדמון הזה שיצר חברה ערבית מוכת אלימות ופשיעה.

נכון שלחברה הערבית הקורבנית יש חלק בהידרדרות המצב, בעידוד של גורמי פשיעה, בתמיכה בהם, בסרבנות לשתף פעולה עם המשטרה, וכמובן בסירוב שלהם להתגייס למשטרה לתפקידי מפתח בתוך הערים שלהם עצמם – בילוש, מודיעין, חקירות, מעצרים, ללא משוא פנים. כל עוד החברה הערבית לא תעשה את הצעד הזה, יהיה קשה לרתום את משרדי הממשלה למהלך הזה, הגם שהם מחויבים לו ללא קשר.

עורכי דין של אתר "פוסטה" שותפים לזעזוע מאתמול בלילה, אבל הם גם נמצאים בחזית האירועים מידי יום. פנינו אליהם לקבל תגובות על האירוע הזה של ירי מטווח קצר בנערים בני 14.

עו"ד שי טובים

עו"ד שי טובים – קבלה כנה ואפילו גיוס לצבא
"בעיות האלימות בחברה בכלל חוצה מגזרים. כך גם לגבי המגזר הערבי, כאשר האירועים האחרונים מגלים כי אפילו קטינים אינם חסינים מפניה. הפתרון איננו יכול להיות רק באכיפה וענישה, אלא בחיבור אמיתי וקבלה כנה של המדינה את החברה הערבית בכל מסלולי החיים. כולל גיוס לצבא".

עו"ד שאדי כבהא

עו"ד שאדי כבהא – חשיבה מחדש מחוץ לקופסה
"הרצח של הקטין מצטרף לעוד כמה מקרי רצח בעת האחרונה, שלימדו אותנו שהקווים האדומים נחצו. ואם מישהו חושב שהמכה הזו היא מכת מגזר – הוא טועה. אם לא נבלום את זה מיידית, נמצא את עצמנו במעגל הדמים הזה. האצבע מופנית כלפי כולנו, אבל למשטרה יש תפקיד מרכזי בטיפול בנושא. זוהי עת חירום והגיע הזמן לטפל במקרים האלה בעדיפות עליונה. לדעתי, צריך לטפל להקצות משאבים רבים ביישוב סכסוכים על ידי המשטרה עוד לפני ההסלמות הקשות. זה דורש חשיבה מחדש, מחוץ לקופסה ובשיתוף נכבדים מהקהילות השונות. בכל מקרה, הגיעה העת להילחם בקרב הזה, לפני שנפסיד את המלחמה".

עו"ד קובי טולדו

עו"ד קובי טולדו – להשריש את ערך החיים
"נתחיל בזה שאנחנו משתתפים בצערם של המשפחה הכואבת על רצח בנם ומאחלים החלמה מהירה לילד הקטן שנילחם על חייו. שנית, חשוב לציין שרוב המגזר הערבי הוא נורמטיבי ורבים מצעירי המגזר שואפים למצוינות והשגת השכלה גבוהה. אנחנו רואים בשנים האחרונות שיתוף של צעירי המגזר בכל סוגי העבודות במשק.
"סבורני שכפי שהצעירים היום משתלבים במגזר העסקי הכללי יש לשקול שינויי מדיניות בממשלה ולחשוב על איך משלבים אותם בתפקידים בצבא. לצבא בישראל תפקיד מרכזי בחינוך לערכים ובעיקר לערך החיים. אין ספק שהפתרון הוא קודם כל להתמקד בדור הצעיר ודרכו להשריש ערכי מוסר גבוהים יותר, ובעיקר הערך לחיים.
"כמו כן, ברור שהגיעה העת שגם מכובדים, ראשי ערים ואנשי רוח בערים ובכפרים הערביים, יאמרו את דברם ויעשו מאמץ על מנת לשכנע את הציבור למגר את האלימות במגזר. דוגמא טובה לכך אני יכול לומר על ראש עיריית טייבה שעושה מאמצים על מנת להעלות את המודעות נגד האלימות בעיר, ואף מגיע בעצמו לבתי הספר לצורך הרצאות לצעירים בכל הקשור למניעת אלימות והגעה להישגים, כפי שהוא הגיע בעצמו, שכן בטרם היותו ראש עיר, היה עורך דין מצוין.
"בעיה נוספת אינה קשורה כלל במגזר, אלא בתקשורת הישראלית שנמנעת מלסקר את כל מקרי הרצח הללו. אחרי למעלה ממאה הרוגים, לא זכור לי מתי המהדורות המרכזיות פתחו את השידור במבזקים הקשורים לרציחות במגזר, להבדיל מרצח במגזר היהודי, שתמיד יהיה במרכז השידור".

עו"ד שאדי דבאח

עו"ד שאדי דבאח – לשלב צעירים בשירות הציבורי
"מטרידה מאוד עליית המדרגה בכל הקשור לאלימות במגזר הערבי. אני סבור שהאירוע של אתמול, ירי ורצח קטינים, הוא חציית קווים אדומים. אני סבור שיש להילחם בכל הכוח באלימות הגואה בכל המדינה, ובפרט במגזר הערבי, כי האלימות הזו שמה סימן שאלה גדול ביחס לשלטון החוק לכאורה. אירועים אלה מסכנים את כל המדינה. אני חושב שיש להקצות תקציבים על מנת לשלב את צעירי המגזר בשירות הציבורי במדינה. יכול להיות שזה ייתן מענה הולם ויפחית מהאלימות הגואה".

הבעיה מתחילה בחינוך ובאווירה
עו"ד פלילי מוכר מאזור השרון, המייצג עבריינים באזור ערי המשולש: "לאחרונה יש נטייה להשליך את מקרי האלימות בחברה הערבית על המשטרה, לדוגמא, ההפגנה לפני שבועיים באום אל פאחם. המשטרה מפעילה כוחות שיטור עצומים במגזר הערבי, הרבה יותר מאשר במגזר היהודי. צריך לשים את הדברים על השולחן: הבעיה מתחילה בחינוך ובאווירה האלימה הכללית במגזר. גם אם יסתובבו 1,000 שוטרים בכל כפר, כשאין שיתוף פעולה עם המשטרה – האלימות תמשיך. החברה הערבית צריכה לעשות חשבון נפש עם עצמה ועם דרך החינוך של ילדיה".

עו"ד איהאב זובידאת

עו"ד איהאב זובידאת – חוסר אמון
"ניתן לשייך כל מה שמתרחש במגזר הערבי, הן בכל הקשור לבעיות אלימות והן בכל הקשור לתופעת הנשק, חוסר האמון בין המשטרה למגזר. אם היה אמון, והמשטרה היתה מטפלת בבעיות אשר מתרחשות בחברה הערבית, הן מבחינת הסברה והן מבחינת שיתוף פעולה ומתן אמון במגזר הערבי, התופעות הנ"ל היו מתרחשות פחות".

עו"ד עומר מסארווה

עו"ד עומר מסארווה – מקסיקו זה כאן
"הפשיעה גואה במגזר הערבי והיא הורסת כל חלקה טובה. אוזלת יד המשטרה ומערכת אכיפת החוק, ובהעדר תוכנית מסודרת ללוחמה בפשיעה עם תקציבים מיוחדים, אנשים חפים מפשע מוצאים את מותם בכל שני וחמישי. לעניות דעתי יש לפעול לאלתר במקביל לתיקון בחקיקה בעבירות נשק במיוחד, ולהחמיר בענישה, עם עונשי מינימום שלא יפחתו מחמש שנות מאסר על עבירות החזקת נשק, לא יפחתו משבע שנות מאסר בעבירות נשיאת נשק, וכך הלאה. זאת כדי לשדר הרתעה, כי הנשק נהיה זמין בכל עת וזמן. אחרת המגזר הערבי ימשיך לדמם, ולאחר מכן התופעה תתפשט למדינה בכלל. ויפה שעה אחת קודם. מקסיקו זה כאן".

אין פתרון קסם באמצעות בתי המשפט
א', עורך דין מוכר מהצפון: "מידי יום אנו שומעים בבתי המשפט טיעון פופוליסטי, לפיו יש להחמיר בענישה בעבירות נשק על רקע מה שקורה במגזר הערבי. בתי המשפט הם התחנה האחרונה ולא ענישה קשה היא שתמגר את התופעה. מדינת ישראל הזניחה במשך שנים רבות את המגזר בתחומים רבים ובמיוחד בחינוך ותעסוקה. התופעה של חברה אלימה ושימוש בנשק היא תוצאה של זלזול בדור שלם שלא זכה להזדמנות שווה. הממשלה חייבת להחיל תוכנית שכוללת חינוך, תעסוקה ואכיפה במגזר הערבי. את הפירות של התוכנית נקצור בעוד עשור לפחות. אין פתרון קסם באמצעות בתי המשפט".

עו"ד יוסי אשכנזי

עו"ד יוסי אשכנזי – התרבות, האכיפה והענישה
עבירות של החזקת נשק ללא רישיון מהוות סכנה לשלום הציבור ובטחונו, ובעלות פוטנציאל ממשי לגרימת מוות של בני אדם, לרבות אזרחים תמימים וחפים מפשע.
יש להבחין בין אזרחים נורמטיביים לבין אזרחים עבריינים המחזיקים בנשק באופן לא חוקי. חשוב להדגיש כי החזקת הנשק בעולם הערבי היא חלק מהתרבות הערבית במזרח התיכון כולו וגם במדינת ישראל.
"אין ספק שכיום החזקת הנשק במגזר נמצאת בהישג יד של קטינים אשר מהווה תופעה מסוכנת מאוד בפני עצמה. עיקר האמל"ח במדינת ישראל מגיע למגזר הערבי משלושה מקורות עיקריים: גניבות מבסיסי צה"ל, הברחות מירדן וייצור בשטחי יהודה ושומרון. יש מקום להורות באופן מיידי על ידי ממשלת ישראל על פתיחת תחנות משטרה בכל עיר, ישוב או כפר במגזר הערבי. משטרת ישראל חייבת להגביר מבצעי אכיפה שונים באופן רחב יותר לאורך תקופה ארוכה של כמה שנים, וכן לבצע מבצעי "החזרת נשק" אנונימיים. לצד זה, כמובן שיש להחמיר בענישה על ידי בתי המשפט בכל המדינה בכל הקשור לעבירות הנשק החם".

 

5 תגובות

 1. אחד ועוד אחד הגב

  כמה צביעות בכתבה אחת! עו"ד עומר מסארווה, משמש כפרקליט הבית וחבר של משפחת חרירי שאחראית על דילול מסיבי של צעירי המגזר הערבי.
  קובי טולדו, מנהל קשרים עם כותייר עודה, הנאשם בשלושה מקרי רצח, ניסיונות רצח סחיטות, ארגון פשיעה וכולם במגזר.
  תפסיקו לחרטט כבר!

  אתמול השתחרר מוג'הד פריג'. נאשם ברצח כפול של שני צעירים מהמגזר, לפני המשפט "בגלל הקורונה".
  הוא התקבל בחיבוק חם ליד ביתו מחבר כנסת עיסאווי פריג'.
  אז תזכירו לי, למי אכפת מהמגזר?
  לא לסנגורים, לא לחברי כנסת, לא לבתי המשפט.
  אז מי זאת אותה מדינה?! תכירו לי אותה בבקשה.

  צעירי המגזר, עובדים עליכם בעיניים. הדם שלכם זול בעיניהם.

  רק דעה.

 2. אבו דאבי הגב

  תנו לראשי המשפחות במיגזר. לשבת יחד בשולחן אחד. ולעשות שלום ( הודנה ) בין כולם. רק כך ייעצר כל גל האלימות. תנו להם את הכבוד,והם יידעו לכבד את כולם.

 3. עורי עור מע המשפט הגב

  הרצחתם וגם ירשתם , ברור שכן !.
  כל עורך דיין ייצג ברצון רב את הנאשמים , יגזור קופון שמן ועל הדרך יחפש ״ תקלות בחקירה״ בשביל להוציא אותם החוצה . צביעות חוגגת , עורכי דין עושים טונות של כסף מעבריינות , לא מעניין מי אשם ומה עשה מעניין רק הכסף שטבול בדם , סמים

 4. ישראלי הגב

  אני חושב הבעייה זה אתם עורכי הדין , צמאי הכסף מייצגים עבריינים שרצחו והפחידו וסחרו בסמים ואמל"ח בגלל ערימת כסף אין לכם מצפון , אתם מעודדים אותם להמשיך בדרכם .

 5. דוד הגב

  גם ככה היו גדלים להיות עבריינים טפילים ורדופי רגשות נחיתות כמו רוב המגזר. עאלק אשמת המדינה, בני אדם שירצחו את בנותיהן על רקע "כבוד המשפחה", אבל הדם שנשפך שם? הוא בגלל המדינה. כן יירבו, כמה שפחות תתי אדם כאלה ככה טוב לכולנו.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן