דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד שני מורן
פלילי | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים | נוער
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

לשכת עורכי הדין: להרחיב גרסת ח"כ סער ל"פרי העץ המורעל"

הלשכה קוראת לקביעת חובת פסילת ראיות שהושגו באמצעים לא חוקיים, בתיקון שיעלה בוועדת שרים לחקיקה: "מתן הכשר שיפוטי לפעולות לא חוקיות של רשויות האכיפה יוצר פגיעה באמון הציבור ביושרה של מערכת המשפט".

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק של ח"כ גדעון סער לפסילת ראיות אשר הושגו באמצעים לא חוקיים. ח"כ סער מציע להרחיב את כללי פסילת ראיות, המוגבלים יחסית, שנקבעו במרוצת השנים על ידי בית המשפט העליון, מבלי שעוגנו עד כה בחוק. לשכת עורכי הדין מברכת על ההצעה, אך מבקשת לנקוט צעד מרחיק לכת יותר, קרוב לדוקטרינת פרי העץ המורעל, ולקבוע חובת פסילת ראיות בדומה לשיטה האמריקאית.

ב-2006 נקבע התקדים בפרשת יששכרוב, כאשר בית משפט העליון פסל את הודאת הנאשם – טוראי יששכרוב אשר נעצר על נפקדות, ונגבתה ממנו הודאה על שימוש בגראס, מבלי שהוזהר ומבלי שניתן לו להתייעץ עם עורך דין. בשנה האחרונה, פסל בית המשפט העליון הודאת נאשם ברצח, אלישע חייבטוב, אשר נגבתה תוך שימוש בהרואין של הנאשם והמדובב בתא המעצר. בתיקים אחרים, פסל בית המשפט העליון ראיות חפציות – כמו סכין שנתפסה על גופו של אדם – עקב חיפוש שנערך בניגוד לחוק.

החידוש שמציע ח"כ סער בתיקון לפקודת הראיות, הוא כי "בית המשפט יהיה רשאי לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים שננקטו כלפי הנאשם או כל אדם אחר". כך, הוא מסביר, כללי פסילת הראיות יחולו באופן שווה גם על הודאות נאשמים בעבירה, וגם על הודעות עדים בתיק וכל נחקר בכל מעמד שהוא. כיום, אין עדיין הכרעה שיפוטית ברורה ביחס לפסילת ראיות הנגבות מעדים.

לשכת עורכי הדין קובעת בנייר עמדה שהעבירה לוועדת השרים לחקיקה, בתמיכה בהצעת החוק, כי קביעת כללי פסילת ראיות "חיונית לחינוך והרתעת גורמי החקירה, והעברת מסר חד כי ראיה שהושגה באמצעים פסולים, תיפסל".
נייר העמדה נכתב על ידי יושבי הראש של ועדת חקיקה (פלילי) בלשכה, עורכי הדין טליה גרידיש ונחשון שוחט, סגנית הוועדה עו"ד חיה ציון זכאי, וראש הלשכה אבי חימי, אשר צירף את חתימתו.

הלשכה מסבירה כי "פסילת ראיה אשר נגועה באי חוקיות, מקדמת את שלטון החוק ולא נועדה רק להיטיב עם נאשם. מתן הכשר שיפוטי לפעולות של רשויות האכיפה, אשר נעשות בניגוד לחוק, יוצרת פגיעה של ממש באמון הציבור וביושרה של מערכת המשפט", כתבו נציגי הלשכה. "אם יפעל בית המשפט על פי סטנדרט כפול – יאכוף הפרת חוק על ידי אזרחים מחד, ויעלים עין מהתנהלות פסולה של רשויות החוק, יאבד הציבור את אמונו במערכת המשפט… מדובר בהצעת חוק חשובה ביותר להגנה על זכויות נחקרים ונאשמים ועל טוהר ההליך הפלילי".

עורכי הדין גרידיש, שוחט וזכאי מציעים כי על בסיס היוזמה של ח"כ סער, תגובש הצעת חוק הרבה יותר מקיפה אשר תכלול את "הבניית שיקול הדעת השיפוטי" לפסילת ראיות, והחלת חובת פסילה בהתאם לעוצמת הפגיעה בזכויות הנחקר. לעומת זאת, בהצעת ח"כ סער אין חובת פסילה אלא מתן סמכות לבית משפט בהפעלת שיקול דעת.

גדעון סער. הזדמנות פוליטית לאישור החוק

לשכת עורכי הדין תומכת בהחלת כללים זהים לפסילת ראיות שנגבו מנאשמים, ולראיות שהושגו מעדים. "יש להחיל את אותן אמות מידה לפסילת ראיה, הן כאשר עסקינן באמצעים פסולים שהופעלו על נאשם והן כאשר אמצעים פסולים הופעלו על עד בחקירתו. כאשר המשטרה מפנה אמצעי בלתי כשר כלפי עד, חטאה אינו מסתכם בהפרה ישירה בלבד של זכויות העד, והוא כולל פגיעה עקיפה בזכותו של נאשם להליך הוגן", נכתב במסמך.
"הצעת החוק, בנוסחה הקיים עומדת בקנה אחד עם התפתחות הפסיקה ואולם, מוצע לקבוע קריטריונים בחוק לפסילת כל ראיה, ללא קשר למקורה וסוגה, שהושגה שלא כחוק. החובה הבסיסית והמהותית של גורמי החקירה הינה לפעול כדין במילוי תפקידם, תוך שהם שומרים על זכויותיהם של נחקרים, חשודים ונאשמים".

ח"כ סער מציין כי העלה הצעת חוק דומה בכנסות קודמות, כך שעיתוייה אינו קשור לחקירות ראש הממשלה. עם זאת, אפשר להניח כי דווקא חקירות נתניהו מקדמות את סיכויי אישור ההצעה, כאשר חלק עיקרי בטענותיו של נתניהו במשפטו מכוון נגד פעולות לא חוקיות שביצעו לכאורה חוקרי יחידת להב 433, בגיבוי הפרקליטות, למשל לגיוס עד המדינה ניר חפץ.
בנוסף בימים אלה, יועצי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט העליון לבטל צווי חדירה שניתנו למכשירי הטלפון שלהם, במסגרת החשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר, בשל חיפוש קודם שערכה המשטרה בטלפונים באופן לא חוקי. לערר יועצי ראש הממשלה הצטרפה לפני מספר חודשים גם לשכת עורכי הדין במעמד של ידידת בית המשפט, מאחר ומדובר בסוגיה עקרונית רחבה, ומתוך הבנה כי תשומת הלב הציבורית לתיקי ראש הממשלה היא הזדמנות לעצב כללים שיוודאו את זכויותיהם של עשרות אלפי נחקרים בתיקים פליליים בישראל מדי שנה.

One Response

  1. זאב דזיאלושינסקי הגב

    ח״כ סער צודק, אבל זה יתן כח חזק לעבריינים לנצל זאת עד תום, לכן יחד עם החוק של סער הייתי רוצה שיקימו מאגר DNA ארצי, שכל אזרח יהיה חייב לתת דגימה

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן