מה שקורה באום אל פחם: המלחמה על איסוף הראיות והגשת כתבי אישום

שתף כתבה עם חברים

רשימות הנרצחים בבירת המשולש הצפוני כובשות את מהדורות החדשות, אתר "פוסטה" מצביע על מניע הנקמה התרבותית חסרת המעצורים, על הקושי של המשטרה לאסוף ראיות בעיר מוכת הפשע והקנאות הדתית, ועל הפער שלה מול הדרישות של פרקליטות מחוז חיפה

ששת החללים של משפחת ג'עו אגבריה מאום אל פאחם. הבטיחו להם שמונה

הקושי באכיפה של אירועי פשע חמור בחברה הערבית מקבל ביטוי בחקירות של אירועי הרצח באום אל פחם, אחד ממוקדי האלימות הקשים ביותר בעת האחרונה.
מצד אחד, משטרת מחוז חוף יודעת היטב מי הנפשות הפועלות ומה מהות הסכסוכים, ולדעתם של השוטרים בשטח ובמשרדי החקירות הם אפילו מחזיקים בראיות טובות נגד חלק מהחשודים במעשי הרצח ונסיונות הרצח.
מצד שני, בפרקליטות מחוז חיפה שמלווה את חקירות המשטרה טוענים שהראיות שנאספו עד כה אינן מספיקות להגשת כתבי אישום ברבים מהאירועים ובטח שלא להרשעות.
כך, בעוד שני הגופים המרכזיים הללו חלוקים בדיעותיהם, השטח ממשיך לבעור ולמדינת ישראל אין מענה לסדרת הרציחות שמטלטלת את עיר הבירה של המשולש הצפוני, עיר שגם ככה היא רוויית פשע, אלימות וקנאות דתית.

סדרת מעשי הרצח האחרונה גבתה קורבנות בנפש ממשפחת ג'עו-אגבריה בעיקר, אבל גם מצד משפחת ג'בארין. ההערכה המודיעינית היא על מלחמה בין שתי המשפחות, אלא שכל הצדדים מתבצרים בשתיקתם ואפילו למשטרה קשה להצביע באופן חד משמעי על המניע לחיסולים הללו, ומטבע הדברים גם על מי שעומד מאחוריהם.

בעיר עצמה, כולם יודעים שמדובר במרחץ דמים בין שתי המשפחות, שהרי מהשמות לא ניתן להתעלם, אבל גם יודעים שהיריבות היא מעבר לסכסוך על בסיס פעילות עבריינית קלאסית כמו סחר בסמים, הימורים, גביית חובות וכדומה, אלא שמדובר במסע נקמה דו צדדי מתמשך שיש לו שורשים בתרבות ובמנטליות. בדיוק כפי שקרה בעבר ברמלה לוד בין ג'רושי לכראג'ה, בטייבה בין משפחות עבדל קאדר לחרירי, וכפי שקורה כעת בין בכפר בענה בין שני הפלגים של משפחת חסארמה.
במלחמה בין ג'עו אגבריה לג'בארין באום אל פחם, מרבית הנרצחים בכלל לא עבריינים, אלא צעירים שנפגעו מאוד ממעשי רצח של בני משפחה שלהם ויצאו לנקום את נקמת מותם ללא אינטרס כספי או תעסוקתי כלשהו, בבחינת "אתמול הרגת את בן אחי, היום אני הורג את בן אחותך".

סצנות כמו בבינג' סדרות הפשע המחוספסות של נטפליקס (ארכיון פוסטה)

הדרמה של משפחת ג'עו אגבריה
העיר אום אל פחם שמונה כמעט 60 אלף תושבים מספקת לאחרונה סצנות שלא מביישות את בינג' סדרות הפשע המחוספסות של נטפליקס, מאיטליה, ספרד, מקסיקו, סרביה. לצד אירועי ירי ואלימות רבים שכבר לא מדווחים למשטרה ואף לא על ידי המשטרה, מאירועי הרצח אי אפשר להתעלם יותר. בטח לא מהאחרונים שמתפרצים לתוכניות הבוקר הנהנתניות על אפם וחמתם של העורכים והמגישים מחמיצי הפנים, ופותחים בערב את המהדורות עם סרטוני הרצח הערוכים והמעובדים בכתבות צבע מורחבות שמביאות את הזוועה לכל בית בישראל – בכך הסתיים לכאורה המונופול ארוך השנים של "פוסטה" על הפשיעה בחברה הערבית.

שמונה אירועי רצח מתחילת השנה שעוד לא הסתיימה, ומה שמייחד אותם זה שהם כמעט כולם מכוונים נגד משפחה אחת, משפחת ג'עו המשתייכת למשפחת אגבריה הענקית, שמפוזרת בכל רחבי הארץ.

משפחת ג'עו בעיר מונה כ-200 עד 300 אנשים, רובם גרים בשכונת אלמידאן העתיקה השוכנת עמוק בלב הסמטאות של העיר, משמע, משפחה שורשית ביותר. אנשים מספרים שבלילות השכונה הזו מאוד מסוכנת, אנשים נמנעים מסיכונים ולא יוצאים מבתיהם בלילה, פן ייפגעו בטעות.
מנגד, בשנתיים האחרונות המשפחה הזאת חיה בפחד בלתי פוסק, כאילו מישהו חיבר תוכנית חיסול נגד בני המשפחה. כפי שנחשף ב"פוסטה", רשימת הקורבנות הולכת ומתארכת, שישה נרצחים, הורים שכולים, אחים ואחיות, נשים שהתאלמנו, ילדים שנותרו יתומים, פצועים קל וקשה מתאוששים אט אט בבתי חולים, נזקים רבים נגרמו גם לרכוש מאירועי ירי על בתים ומכוניות של המשפחה.
• ב-15 אוקטובר 2019, מחמוד מופיד אגבריה ג'עו, בן 38, נרצח ביציאה ממסגד.
• ב-5 מאי 2020, חודש הרמדאן, נרצח מוחמד זיאד ג'עו, גם הוא בן 38 במותו.
• ב-26 יולי 2020, חאלד וליד ג'עו אגבריה נרצח בשכונת אלמידאן בדרכו לעבודה.
• ב-22 ינואר 2021, מוחמד נאסר ג'עו אגבריה, בן 22, נרצח כאשר חזר מתפילת יום שישי והספיק להשתתף באחת ההפגנות בעיר.
• ב-21 מאי 2021, טארק אגבאריה, רופא שהיה גאוות המשפחה, נרצח כאשר חזר מבית החולים ובזרועותיה של אשתו היתה התינוקת שלהם, בת מספר ימים בלבד.
• ב-19 אוקטובר 2021, חליל מוחמד ג'עו, בן 25, נורה למוות כשהיה בדרכו לעבודה.

הגאווה של המשפחה. עו"ד גאנם ג'בארין

בצד השני של המשוואה על המלחמה המתוארת בכתבה, ניצבת לכאורה משפחת ג'בארין. מצד אחד חלק מבני המשפחה מזוהים עם ארגוני פשיעה, מצד שני, זו אותה משפחת ג'בארין שלאחר רצח של עורך דין גאנם ג'בארין שהיה גאוות המשפחה, הוציאה גילוי דעת בו היא קוראת להפסקת האלימות תוך שהם מצטטים את בקשת הפצוע לפני מותו, "לשתף פעולה עם המשטרה נגד הכנופיות".
השבוע, ב-20 אוקטובר 2021, נרצח עמרו מחמד ג'בארין כאשר נסע ברכב עם אחר בעיר, 24 שעות לאחר רצח חליל ג'עו, הקורבן האחרון במשפחת ג'עו.

איך התחיל הסכסוך?
בשיחה עם "פוסטה", תושב אום אל פחם המעורב חברתית במה שקורה בעיר מנסה להסביר. "היה איזה סכסוך קטן של משפחת ג'עו עם מספר עבריינים המזוהים עם משפחת ג'בארין, ואז הבחורים ממשפחת ג'עו הלכו וירו על שלוש מכוניות של אותם עבריינים, ומשם הכל רק הידרדר. הם הסתבכו בעצם עם עבריין ממשפחה עבריינית מאוד מסוכנת שעומדת מאחורי ג'בארין, ואז הוא אמר שעל מה שהם עשו צריך להוריד להם שמונה גברים.

"טארק הרופא נרצח כי הוא היה מדבר על זה, עקבו אחריו במשך שבועיים, ידעו שאשתו הולכת ללדת והרוצחים עשו לו מארב בדרך חזרה מבית החולים כשהביאו את התינוקת. כמה מאות מטרים לפני הבית שלו עשו כאילו הרכב שלהם נתקע, כשהוא נעצר ירו עליו ורצחו אותו לעיני אשתו ובתו התינוקת".
המספר טוען, שכבר בבית החולים ד"ר טארק ראה שניים שעוקבים אחריו והתקשר למשטרה, אבל לטענתו לא התייחסו אליו. במחוז חוף של המשטרה דוחים על הסף את הטענה הזו שהופנתה גם אליהם. ל"פוסטה" נמסר בתגובה כי נבדקו אז כל השיחות למוקד 100 של המשטרה וגם השיחות לתחנת אום אל פחם, ולא נמצאה שיחה אחת בה דווח על מצוקה או מעקב, המנוח לא התלונן אף פעם שהוא מאוים, הדגישו במשטרה.

"המשטרה יודעת טוב מאוד מה היה הסיפור", מתעקש הפעיל החברתי. "בעירייה גם יודעים אבל מה מצפים מראש העיר, שיילך וישמור על הבתים שלהם? אני אומר שיכניסו את השב"כ היום, לפני שיבוא המחר. כי נהיה כאן ג'ונגל. רק לפני כמה ימים ישבנו חברים ואמרנו שמזמן לא 'הלך' מישהו ממשפחת ג'עו ואז חוסל חליל ג'עו, ליריבים שלהם יש רשימה ואני מאמין שעד סוף השנה יורידו עוד מהמשפחה".

"נהיה כאן ג'ונגל". סצינת פשע באום אל פאחם

הגרסאות לסיפור הזה מקבלות זוויות שונות, בהתאם לעמדת המספר, אבל כאמור, את העובדות לא ניתן לבלבל, ומניין הנרצחים רק הולך ומאמיר – האם מחכים לנרצח השמיני ממשפחת עג'ו כדי לעצור את מסכת החיסולים?

מן הסתם, את התשובות מבקשים כולם מן המשטרה, אבל גם ידה של זו כבר קצרה מלהושיע בסכסוך השכנים הזה שהפך למלחמת חיסולים פלילית בהשראה של נקמה תרבותית חסרת מעצורים. "משהו כאן לא הגיוני, אם המשטרה מעוניינת היא יכולה לגמור את זה בכמה דקות", אומר הפעיל החברתי בסוג של קלות דעת המאפיינת את מרבית הדוברים בחברה הערבית, "המשטרה היתה מודעת להכל מההתחלה, אבל אז זה פשוט לא עניין אותם, היו מגיעים, מזיזים את הגופה והולכים. היום, זו המציאות שלנו כאן".

אפרופו מציאות קשה, אחד מעורכי הדין שמטפל בתיקים של גורמים שהוזכרו בכתבה, אמר בשיחה עם "פוסטה" תוך שהוא מבטא חשש כבד: "יש סכסוך, אבל אני אפילו לא יודע ולא שואל על מה. בכל מקרה, היו הרבה מאוד מעצרים בשנה האחרונה, אבל כל החשודים שוחררו אחרי מספר ימים, ולא הוגש אף כתב אישום".

בין איסוף ראיות לבין חיבור כתבי אישום. זירת רצח באום אל פאחם

הפער בין המשטרה לפרקליטות
עכשיו אתר "פוסטה" פונה למשטרה, ולפרקליטות, במטרה לקבל תשובות. "זה נכון שהמשטרה יודעת על כל הסכסוכים, ונכון שגם היו לא מעט מעצרים", אומר גורם בכיר במשטרה במחוז חוף ומוסיף בתסכול, "אבל הם לא הבשילו לכדי כתב אישום לא רק משום שאין שיתוף פעולה, אלא משום שיש שיבושים של מהלכי חקירות, טשטוש והסתרת ראיות, השמדת סרטונים ומצלמות".

שוטרי מפלג פשיעה אלימה ביחידה המרכזית של מחוז חוף ממשיכים לעבוד בתנאים קשים בקרב אוכלוסייה עויינת, הם מבצעים מעצרים באום אל פחם ובישובים אחרים, אבל רוב העצורים שהם מביאים לבתי המשפט משוחררים, במקרה הטוב לאחר הארכת מעצר אחת, שגם אותה בתי המשפט מאפשרים מתוך כבוד והערכה, לא על בסיס ראיות של ממש.

על הרקע הזה מתפתחת מתיחות בין המשטרה בשטח לבין ענף התביעות במשטרה והפרקליטות. מבחינת המשטרה, הם בטוחים שהם מביאים את החשודים העיקריים והנכונים לבתי המשפט, אך בפרקליטות ובתביעות לא עושים די עם הראיות שנאספו. השחרורים הרבים של חשודים החוזרים לשטח פוגעים במורל של השוטרים, ובאמון הציבור ביכולות של המשטרה.
ל"פוסטה" נודע, כי ראש העירייה סמיר סובחי מחאמיד שוהה מחוץ למדינה אך העירייה פרסמה הודעה בה גם היא תוקפת את המשטרה, ש"עומדת עם ידיים מקופלות ולא מטפלת באירועים כמו שצריך באום אל פחם בפרט ובמגזר בכלל".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לטענות נגדה: "מאז תחילת השנה המשטרה פענחה מקרי אלימות רבים בקרב החברה הערבית, ואנו נמשיך לפעול כדי להעמיד לדין את כל העבריינים המעורבים במעשי רצח ואלימות באשר הם. האלימות בחברה הערבית היא נגע חברתי פסול ואנו פועלים למגרה ולהיאבק בה בכל האמצעים הקיימים ברשותנו למען שלום הציבור ובטחונו. יחד עם זאת, רק שינוי שורשי עמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל בחינוך, בתרבות, בשיתוף הפעולה עם המשטרה, בהוקעת נורמות פסולות ופעולות אקטיביות של ההנהגה יובילו לשינוי המיוחל".

פרקליטת מחוז חיפה. עו"ד הילה כץ

בנוגע לקושי בפיענוח תיקים עד לכדי כתב אישום, לפחות, נמסר בתגובת המשטרה: "המשטרה חוקרת כל מקרה אלימות ורצח ביסודיות ומקצועיות ללא קשר לזהות העבריין או הקורבן, תוך השקעת מאמצים ומשאבים רבים במטרה להגיע לחקר האמת ולגיבוש תשתית ראייתית ראויה לצורך מיצוי הדין עם המעורבים. כך גם באירוע בו נעצר חשוד במעורבות ברצח (תיק רצח הרופא טארק ג'עו אגבריה, פוסטה), אולם לאחר בחינת חומר הראיות החליטה הפרקליטות שלא להגיש נגדו כתב אישום".

הסיום של תגובת המשטרה הרשמית מעיד על המחלוקת עם פרקליטות מחוז חיפה, שהיא מצידה מעמיקה בתגובתה את העדויות על הפערים בין שני הגופים האמונים על אכיפת החוק. "כידוע, הפרקליטות אינה גוף חוקר. הפרקליטות מגישה כתבי אישום במקום בו נאספות ראיות מספיקות המקימות סיכוי סביר להרשעה. בתיק המדובר, נעצר חשוד אחד במעורבות ברצח, אך לא בביצוע בפועל. לאחר בחינת הראיות עלה כי אין בהן כדי לבסס תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום. אין בכך כדי למנוע מהמשטרה להמשיך לחקור, לאסוף ראיות ולמצות את החקירה. ככל שייאספו ראיות נוספות הן תיבחנה על ידי הפרקליטות בצורה מקצועית, כמקובל".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות