הסולחה וגזר הדין בתיק כנופיות חולון

שתף כתבה עם חברים

בבית המשפט נגזר דינם של אורן בן דוד ושישה נאשמים נוספים, שנה וחצי לאחר שהוצג בבית המשפט הסדר טיעון ולבית המשפט הגיעו מיקו ושלומי פיס כדי להעיד על הסולחה בין שתי הכנופיות היריבות

אורן בן דוד (מימין) ומיקו פיס. סולחה לפני הטיעונים לעונש

אי שם בפברואר 2021 הוצג בבית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר טיעון בין הפרקליטות לבין שבעה נאשמים, בראשם אורן בן דוד, מי שעומד לפי המשטרה והפרקליטות בראשה של כנופייה מחולון, המסוכסכת עם כנופייה יריבה – זו של מיקו פיס.
באותו מעמד, נציגי הפרקליטות וסנגוריהם של שבעת הנאשמים הודיעו לבית המשפט כי בתום הליך גישור, הצדדים הגיעו להסכמות על תיקון כתב האישום ללא הסכמה עונשית. לאחר הצגת ההסדר, הנאשמים הודו, הורשעו בסעיפים שיוחסו להם בכתב האישום המתוקן, ונשלחו לשירות המבחן לצורך הכנת תסקירים.

אבל ההתפתחות היותר משמעותית התרחשה לה יותר זמן מה לאחר מכן. לבית המשפט הגיעו מיקו ואביו שלומי פיס, מטעם ההגנה דווקא. יתכן כי היה מי שהופתע כאשר השניים חשפו בעדות מיוחדת שמסרו, כי הם עשו סולחה עם בן דוד והנאשמים האחרים.

ב-28 במרס השנה, במעמד הטיעונים לעונש, הסנגורים ביקשו לתת משקל משמעותי לסולחה הזו. השופטים טלי חיימוביץ', גלעד נויטל ולימור ביבי התייחסו לעדויות המפתיעות וציינו כי הן לכל הפחות סימני שאלה. אחר כך הבטיחו להתחשב בסולחה בבואם לגזור את עונשיהם של הנאשמים.

אתמול (30 מאי), פרק נוסף בפרשת סכסוך הכנופיות הגיע לסיומו, בעת שבבית המשפט המחוזי הושמעו גזרי הדין של בן דוד (28) ושבעת הנאשמים האחרים:
מאור שחב (27)
לידור רופא (23)
ליאור גלאם (29)
שי חזן (32)
יוסי ביטון (25)
חן ביטון (27).

video
בסרטון: ניסיון רצח במספרה
שני ניסיונות חיסול
כתב האישום שהוגש ביולי 2020 לבית המשפט המחוזי בתל אביב ייחס לנאשמים, כל אחד על פי חלקו, עבירות קשירת קשר ושני ניסיונות רצח. חקירת היחידה המרכזית של משטרת מחוז תל אביב, וכתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות המחוז, חשפו את הסכסוך המתמשך בין בן דוד ושותפיו, לבין הכנופייה של פיס – סכסוך שכלל לפי כתב האישום גם ניסיון חיסול כושל של האבא בחוף "ארבע על ארבע" בראשון לציון.

כפי שפורסם באתר "פוסטה" לראשונה, אחת הראיות האותנטיות בתיק התבססה על תוצרי מכשיר האזנה שהשתילה המשטרה ברכבו של נאשם מספר 4, ליאור גלאם. מדובר בהקלטות בהן נשמעים מרבית הנאשמים משוחחים ביניהם לכאורה על תכנון עבירות נשק וניסיונות לרצוח.
"מן השיחות שניהלו המשיבים עולה כי הם תכננו לירות, לדקור, לארוב, להכות, לחטוף ולאיים על אנשים שונים, וכן כיצד תכננו להתחמש בנשקים", נטען בחלק הכללי של בקשת מעצר שהוגשה אז לצד כתב האישום.

כתב האישום ייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, שני ניסיונות רצח: האחד, של עבריין צעיר המשתייך לכנופיה מתחרה. נטען בכתב האישום כי בצהרי ה-10 ביוני 2020 הסתערו שניים מהנאשמים (שחב ורופא) על אותו עבריין בעת שהמתין לתורו במספרה בחולון, חתכו ודקרו אותו במספר מקומות בגופו, ולאחר מכן נמלטו ברכב מילוט שבו היו שני נאשמים אחרים (בן דוד וגלאם).
הפרקליטות ייחסה לארבעה באישום זה ניסיון לרצח בצוותא, ואילו לשחב ורופא גם נשיאת סכין.

ניסיון הרצח השני בכתב האישום המקורי יוחס לבן דוד, גלאם, חזן, יוסי וחן ביטון. אישום זה לימד על מהות מלחמת הכנופיות בחולון. בעת שבן דוד וחזן שהו במרכז ספורט בחולון נורתה ירייה בסביבתם. הם חשדו בחבורה היריבה והחליטו לדקור את טורס. מאחר שלא איתרו אותו, החליטו לנסוע למחרת לביתו של שלומי פיס ברמת השרון ולהרוג אותו בירי.
נטען כי ב-28 ליוני סמוך ל-23:00 הגיעו בן דוד, גלאם, חזן וחן ביטון לביתו של פיס האב כדי לאסוף מודיעין. אחת התוכניות היתה לזרוק בקבוק תבערה לחצר, וכאשר בעל הבית ייצא – לירות בו.
למחרת (29 יוני) בערב, כך נטען, נודע לבן דוד וחן ביטון כי פיס האב שוהה בחוף "ארבע על ארבע" בראשון לציון. נטען כי הם ביקשו אקדח מיוסי ביטון, שהסיע את בן דוד לחוף, בזמן שחן ביטון המתין מחוץ לחוף ברכב מילוט. ב-22:30 ירד בן דוד עם האקדח הטעון מהאופנוע ונכנס למסעדה, אך לא מצא בתוכה את היעד ויצא לחפש אותו בטיילת הצמודה, אך הבחין בניידת משטרה, עלה חזרה לאופנוע ונמלט מהמקום עם יוסי ביטון.
באישום זה ייחסה הפרקליטות למעורבים קשירת קשר לביצוע פשע של רצח, ניסיון רצח ונשיאת נשק.
בשני אישומים נוספים ייחסה הפרקליטות לחלק מהנאשמים עבירות החזקת נשק (שני אקדחים שהוסלקו במחסן בניין הבית של יוסי ביטון).

מהמסעדה לטיילת עד שהופיעה ניידת. חוף ארבע על ארבע ראשלצ (פייסבוק)

העונשים
באישום "המספרה": בן דוד, שחב, רופא וגלאם הורשעו בקשירת קשר לביצוע פשע (חבלה בכוונה מחמירה). בן דוד וגלאם הורשעו גם בסיוע לחבלה בכוונה מחמירה בצוותא. שחב ורופא הורשעו בנוסף בחבלה בכוונה מחמירה בצוותא ובהחזקת סכין.

באישום "ניסיון רצח פיס": בן דוד, גלאם וחן ביטון הורשעו בשתי עבירות קשירת קשר לפשע, כמו גם בנשיאת נשק.
גלאם, חזן ושני הנאשמים ביטון הורשעו בקשירת קשר לפשע.
יוסי ביטון הורשע בהחזקת נשק ויוסי ביטון גם בסיוע לקשירת קשר לפשע.

אורן בן דוד, המיוצג על ידי עו"ד משה סוחמי, נשפט ל-81 חודשי מאסר. כמו כן הופעל נגדו מאסר מותנה כך שירצה בסך הכל 84 חודשי מאסר, שיחושבו החל מיום מעצרו ביולי 2020.
מאור שחב, שמיוצג על ידי עו"ד טל ליטן, נשפט ל-30 חודשי מאסר לצד הפעלת שני מאסרים מותנים, כך שבסך הכל הוא ירצה 33 חודשי מאסר, שיחושבו מיום מעצרו ביולי 2020.

לידור רופא שמיוצג על ידי עורכי הדין גלאון קפלנסקי וליגל יחזקאל נשפט ל-14 חודשי מאסר בניכוי חצי שנה בה ישב במעצר.
ליאור גלאם שמיוצג על ידי עו"ד סוחמי נשפט ל-30 חודשים, שיחושבו מיום מעצרו ביולי 2020.
שי חזן שמיוצג על ידי עו"ד קובי בן שעיה נשפט לתשעה חודשי עבודות שירות.
יוסי ביטון, שמיוצג על ידי עו"ד ליטן, נשפט ל-58 חודשי מאסר. כמו כן הופעל מאסר מותנה כך שבסך הכל ירצה 61 חודשי מאסר, שיחושבו מיום מעצרו ביולי 2020.
חן ביטון, שמיוצג על ידי עו"ד רענן עמוסי, נשפט לשבעה חודשי עבודות שירות.
לצד עונשי המאסר בפועל, יוטלו על הנאשמים מאסרים מותנים וחלקם חויבו בתשלום פיצויים.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
4 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות