בימ"ש מחוזי דחה ערעור הפרקליטות על עונש קל לצעיר שייבא קטמין וחשיש

שתף כתבה עם חברים

צעיר ששלח לעצמו מהודו חבילה שבה הוסלקו הסמים, עבר תהליך שיקום ולכן נידון לעבודות של"צ בלבד. הפרקליטות ערערה, אך עמדתה נדחתה גם בבית המשפט המחוזי

החבילה שאיתי זקן שלח לכתובת אמו בישראל (צילומים משטרה)

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה ערעור שהגישה הפרקליטות על עונש קל שהוטל על צעיר ממושב באזור ירושלים, אשר הורשע בייבוא קטמין (המשמש לייצור "סם האונס") וחשיש מהודו.

הצעיר, איתי זקן (24) ממושב בית נקופה, נעצר על ידי משטרת ירושלים לפני כמעט שנתיים, ימים ספורים לפני יום העצמאות, לאחר שאסף מסניף דואר חבילה שהכילה את הסמים. מכתב האישום שהוגש נגדו עלה, כי מפברואר ועד מרס 2018, בעת ששהה בהודו, הוא קנה 311 מיליליטר קטמין, אותו איחסן בבקבוקונים עליהם נרשם באנגלית "שמן קוקוס", וכן 6.75 גרם חשיש. את הסמים הטמין זקן בין חפציו האישיים ובגדיו, ארז אותם בחבילה ושלח אותם לכתובת בית הוריו בישראל, כשהנמענת היא אמו. ב-8 במרס 2018 הגיעה החבילה לישראל. זקן אסף אותה בחלוף כחודש ושבוע, באמצעות ייפוי כוח מאמו.

הסמים שנתפסו בבדיקות מעבדה

בספטמבר אשתקד נחתם הסדר טיעון בין הפרקליטות לבין סנגורו של זקן, עו"ד יהודה שושן, אך העסקה לא כללה הסכמה עונשית. במסגרת הטיעונים לעונש, הפרקליטות ביקשה מתחם ענישה של 18-36 חודשי מאסר, ונוכח הליך השיקום שעבר הצעיר – הסכימה להסתפק בתשעה חודשי עבודות שירות.

מנגד, הסנגור עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן, לפיה ניתן להסתפק בעבודות של"צ בהיקף של 450 שעות, לצד צו מבחן. השופט דוד שאול גבאי ריכטר מבית משפט השלום בירושלים אימץ את עמדת הסנגור ושירות המבחן ומלבד עבודות של"צ הטיל על הנאשם מאסרים מותנים וצו מבחן לשנה.

עו"ד יהודה שושן

הפרקליטות לא השלימה עם החלטת השופט וערערה על קולת העונש לבית המשפט המחוזי, שם הדגישה את חומרת מעשיו של זקן, כמו גם את רמת מסוכנותו של הסם שייבא. מנגד, עו"ד שושן הדגיש את הרקע הנורמטיבי של מרשו, את ההליך השיקומי שעבר, ואת הטענה לפיה הסם יועד לשימוש עצמי.

השופטים רפי כרמל, אריה רומנוב ושירלי רנר ציינו בהחלטתם כי "מדובר בעבירה מתוכננת שבוצעה בתחכום, בדרך של הסתרת הסם בבקבוקונים בעלי שם המעיד על תכולה לגיטימית והסתרתם בתוך חפציו ובגדיו האישיים של הנאשם". עם זאת, השופטים התייחסו להליך השיקומי המוצלח, הודאתו של זקן בהזדמנות הראשונה, החרטה שהביע, והעובדה שהוא נעדר עבר פלילי ולא הסתבך בתיקים נוספים לאחר תפיסתו. לכן החליטו לדחות את ערעור הפרקליטות והתירו על כנו את גזר הדין שניתן בבית משפט השלום.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות