רצח מאיה וישניאק: האם חוות דעת פסיכיאטר מחוזי היא בלעדית למשטרה?

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט השלום קיבל את דרישת ההגנה לקבל את חוות הדעת, התביעה מתנגדת והשופטת מתלבטת 

עמית אלמוג, החשוד ברצח מאיה וישניאק על מסך בית המשפט. משמאל: עו"ד חיון

הפרקליטות ערערה על החלטת בית משפט השלום להעביר לסנגוריו של עמית אלמוג, החשוד ברצח חברתו מאיה וישניאק בת ה-22 בשבת שעברה ברמת גן (16 במאי), את חוות הדעת הפסיכיאטרית.

המשטרה טענה כי מסירת חוות הדעת תשבש את החקירה, משום שחוות הדעת מציינת מספר גרסאות שמסר החשוד בחקירה ובבדיקת הפסיכיאטר. סנגוריו של אלמוג, עו"ד אורית חיון ועו"ד דין כוכבי, טענו כי לחשוד זכות לקבל את חוות הדעת והציגו החלטה שניתנה בעבר על ידי השופט אליקים רובינשטיין בבית משפט העליון: "הבדיקה הפסיכיאטרית נערכה לבקשתנו והפסיכיאטר המחוזי לא עובד אצל המשטרה", אמרה עו"ד חיון. "לא ניתן למנוע מההגנה לראות את דברי החשוד על עצמו".

שופטת השלום ענת יהב קיבלה את טענת ההגנה: "לא מצאתי שלא ללכת לאורה (של החלטת השופט רובינשטיין), מה גם שהגשת ומסירת חוות דעת פסיכיאטריות הן מחזה נפוץ בדיונים מעין אלו ומעולם לא שמעתי את התנגדות המדינה לכך… בנוסף, אותה גרסה שנמסרה לפסיכיאטר מטעם המדינה היא גרסה שמסר החשוד ואינני רואה כל מניעה שגם הסנגורית תדע במה דברים אמורים".

בערר שנשמע בבית המשפט המחוזי, התביעה חזרה על התנגדותה למסירת חוות הדעת. לטענת התובעת עו"ד שירי פרל, מדובר בחומר חקירה שניתן לחשוף רק אחרי הגשת כתב אישום.

השופטת מעיין בן ארי

עורכי הדין חיון וכוכבי טענו בתגובה כי הפסיכיאטר המחוזי מונה על ידי בית המשפט, ולא על ידי התביעה, והוא בכל מקרה לא חוקר מטעם המשטרה, מה גם שמדובר במסמך רפואי עם כל כללי זכויות החולה המקובלים. השופטת מעיין בן ארי הקשתה על הסנגורית בטענה שאכן חלק מהמפגש בין פסיכיאטר לחשוד כולל פרטים מגרסת החשוד. מנגד השופטת ביקשה מהתביעה להסכים להעביר לסנגורית חלק מחוות הדעת, זה שמתייחס לצד הרפואי-נפשי, שאין לו נגיעה לגרסת החשוד למעשה.

אגב, אפרופו אפקט הקורונה, בשב"ס שכחו להעלות לשידור וידאו מאבו כביר את החשוד ברצח, ורק באמצע הדיון נזכרו שדמותו של החשוד אינה מרצדת על המסך באולם.
השופטת בן ארי תמסור את החלטתה בתוך מספר ימים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות