15 שנות מאסר בתיק רצח בין כנופיות בקריית מלאכי

שתף כתבה עם חברים

הנאשם אריה אלול תועד בסרטון יורה באטרף לעבר קבוצה של צעירים בינהם היה המנוח יעקב מרה, שהוא היה מסוכסכך איתו בלבד

פרסום ראשון באתר פוסטה: 15 שנות מאסר יוטלו במסגרת הסדר טיעון שהוצג הבוקר (21.5.19) על אריה אלול (26) מקריית מלאכי שהואשם לפני שנה ברצח יעקב מרה (22) ובניסיון רצח של בן משפחתו הקטין.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי הפרקליטות בתום חקירת ימ"ר לכיש, בין מרה לבין אלול היה סכסוך כספי. מרה, המוכר למשטרה מעבירות אלימות ורכוש, שוחרר ב-2017 ממאסר של כשנה וחצי, ולפי מידע מודיעיני צבר סכסוכים רבים גם בכלא. למרות שהדבר לא נכלל בכתב האישום, במסגרת החקירה נבדק חשד כי מה שהוביל לרצח היא תקרית ירי שהתרחשה באזור בית העלמין בקריית מלאכי כשבועיים לפני הרצח, ככל הנראה על רקע אותו סכסוך כספי.

ב-15 באפריל 2018, סמוך לשעה 1:30 אחר חצות, צעדו מרה, בן משפחתו הקטין וחבריהם לכיוון ביתם בעיר, כשבדרך עברו בפארק ברחוב ויצמן הסמוך לבית ספר "עמל". אלול הגיע למקום במזדה שחורה השייך לדודו, נהוג בידי אדם שזהותו אינה ידועה, ונעצר בסמוך אליהם. אלול, כך נטען, יצא מהרכב כשבידו סכין, פנה אל המנוח ואמר לו "שיזיין אותו".

בתגובה הרים הקטין אבן, והשליך אותה לעבר הרכב. בשלב זה, כך נטען, מרה הוציא אף הוא סכין, ואלול החל לברוח בריצה. מהחקירה עולה כי מרה, בן משפחתו וקטין נוסף רדפו אחרי הנאשם, שעצר בשלב מסוים. מרה התקרב אליו ואמר לו "להתנהג יפה" ולהחזיר לו את הכסף. בתגובה, אלול ביקש ממרה שלא יפגע בו, וזה הורה לו לעזוב את המקום.

מכתב האישום עלה שנהג הרכב התקרב בנסיעה לכיוון השלושה וניסה לדרוס אותם, אך הם הצליחו להתחמק. כאן, כך נטען, צעק אלול לעבר מרה: "תיזהר אתה תמות", והוסיף: "חכו פה אם אתם גברים". מיד לאחר מכן עלה למכונית ונסע מהמקום.

אריה אלול (בתמונה ימנית) ויעקב מרה (בתמונה שמאלית)

מכתב האישום עולה, כי לאחר התקרית הזו המשיכה חבורתו של מרה לכיוון ביתם, ותוך כדי כך התקשר אחד הקטינים לחברו וביקש ממנו להגיע למכולת הסמוכה ולפגוש אותו שם. החבר הגיע, עצר על הכביש ברחוב בר יהודה, סמוך למדרכה שליד המכולת, וזמן קצר לאחר מכן הגיעה החבורה של מרה.

או אז, כפי שעולה מהחקירה וניתן לראות בסרטון, הגיעה למקום מזדה שחורה, ונעצרה באמצע הכביש בנתיב הנגדי הסמוך לשטח ההפרדה. אלול נראה בסרטון יורד מהרכב כשהוא אוחז באקדח, נעמד סמוך לחזית הרכב ויורה לכיוונו של מרה ירייה אחת. מרה ושאר החבורה החלו לברוח, ואחד הקטינים השליך אבן לעבר אלול, שהחל לרוץ כשהוא מכוון את האקדח לעבר מרה. הוא ירה ירייה נוספת לעבר מרה, שניסה להימלט. הוא נפגע בגבו והתמוטט, בעוד שאר חברי החבורה נסו על נפשם.

לאחר הירי, רץ אלול חזרה לרכב, אולם בטרם נכנס אליו הבחין באחד מהקטינים שיצא ממקום מחבואו והתקרב אל מרה המוטל על הקרקע. אלול ירה לעברו שלוש פעמים, שאחת מהן פגעה בכף רגלו של הקטין. בשלב זה, אלול נכנס לרכב ונמלט מהמקום.

צוותי מד"א שהגיעו לזירה ביצעו פעולות החייאה במרה, שנפצע אנושות, וטיפלו גם בקטין. השניים פונו לבית החולים, וב-26 באפריל נפטר מרה מפצעיו. הקטין טופל ושוחרר בחלוף יומיים.

זירת הרצח (צילום: משטרה)

כתב האישום התבסס על שורת ראיות שאספו חוקרי הימ"ר, בכלל זה צילומי אבטחה שמתעדים את הרצח. אחותו של מרה ושוטר שצפו בצילומים זיהו בהם בסבירות גבוהה את אלול. כמו כן, בידי המשטרה עדויות של הקטינים המתארים את ההתרחשות שקדמה לירי. החוקרים גבו עדויות גם מבני משפחתו של מרה, שהעידו על הסכסוך בין הנאשם לנרצח. בנוסף, ברכב המזדה השייך לדודו של אלול, ושנתפס על ידי המשטרה, נמצאו שרידי ירי. עם זאת, המשטרה לא איתרה את האקדח ששימש לירי.

במסגרת המשא ומתן בין ההגנה לפרקליטות העלו סנגוריו של אלול, עורכי הדין משה יוחאי ועינב יתח, טיעונים שונים לעניין הראיות בתיק. בין היתר טענו למחדלי חקירה משמעותיים, בעיקר לעניין זיהוי הנאשם כיורה. כך למשל, זוהה על ידי אחד העדים רק לאחר שתמונתו פורסמה באמצעי התקשורת. עוד נטען על ידי עורכי הדין, שעד אחר שינה גרסאות לאחר שהופעלו עליו לכאורה לחצים פסולים מצד החוקרים. בנוסף, לטענת ההגנה העד השלישי מסר פרטים לא הגיוניים, שנסתרו בעדויות אחרות.

במסגרת הסדר טיעון שהוצג בפני בית המשפט המחוזי בבאר שבע, הוגש כתב אישום מתוקן בו הורשע אלול בעבירת הריגה (במצב נפשי של אדישות) ובחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. עבירות הרצח וניסיון רצח נמחקו מכתב האישום, ונכלל בו רק חלק מהשתלשלות הדברים.

אלול עצמו אמר לאחר הצגת ההסדר: "זה נכון שאני יריתי באקדח באירוע הזה והייתי מודע לזה שיכול להיגרם מוות, וגם המנוח נהרג ואחר נפצע. נכון שזה לא היה במצב של הגנה עצמית באופן מיידי".

לצד עונש המאסר עליו הסכימו הצדדים, יחויב אלול לשלם 150 אלף שקל למשפחתו של מרה. ההסדר הוצג היום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, אך שלב הטיעונים לעונש נדחה לספטמבר, על מנת לאפשר למשפחת המנוח להציג את התנגדותם להסדר. הרכב השופטים אריאל ואגו, אלון אינפלד ואריאל חזק אישרו את ההסדר והרשיעו את אלול.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות