עו"ד ארקדי אליגולאשוילי יתמודד לראשות לשכת עורכי הדין: "היא לא מגינה עלינו"

שתף כתבה עם חברים

עו"ד אליגולאשוילי מהפעילים הבכירים במחוז ירושלים, ראשון להודיע כי יתמודד לראשות הלשכה ביוני 2023, וזוכה לתמיכה מהקולגה במחוז עו"ד אבי שינדלר.  "לא מרגיש אנדרדוג בתור עורך דין ירושלמי"

עו"ד ארקדי אליגולאשוילי (צילום מסך: ערוץ 9)

שנה וחמישה חודשים לפני הבחירות ללשכת עורכי הדין ביוני 2023, מתחילות היערכויות או גישושים ראשונים של מועמדים וקבוצות הכוח השונות בלשכה. אינדיקציה לכך היא כמות הכנסים העולה וצפוייה לעלות בצורה חדה לקראת שנת הבחירות.

עו"ד ארקדי אליגולאשוילי, פליליסט ירושלמי שמשרדו עוסק גם בתחומי הליטיגיציה האזרחית, מהפעילים הבולטים בועד מחוז ירושלים בקדנציות האחרונות, הודיע השבוע על כוונתו להתמודד לראשות לשכת עורכי הדין הארצית בבחירות הקרובות.

כיום ובשנים האחרונות אליגולאשוילי נושא בתפקידים רבים במסגרת המחוז: יו"ר פורום עורכי דין צעירים (תפקיד אותו הוא מגדיר "הבייבי שלי"), יו"ר פורום ההשתלמויות, יו"ר ועדת מתמחים, יו"ר משותף הפורום הפלילי ועוד.

במבט כולל מעבר לפעילויות המחוז, סבור אליגולאשוילי כי הלשכה אינה עונה על הצרכים של עורכי הדין. "אם תעשה משאל בין עורכי הדין, האם הם זוכים לייצוג ומענה, אני חושב שלא תקבל הרבה התייחסויות חיוביות, במיוחד כאשר מדובר בגילדה, איגוד מקצועי שאמור לשרת 70 אלף חברים… אנחנו מכירים ועדים קטנים בהרבה, שההשפעה והכוח שלהם גדולים יותר", אומר אליגולאשוילי. "עורכי הדין כיום לא מרגישים שהלשכה מגינה עליהם, הם מרגישים שהלשכה היא איזושהי 'עננה' מעליהם.

"אתן דוגמה: היום לעורך דין שמושמעים כלפיו איומים, שיש לו בעיות מול לקוחות ולעתים גם מול עורכי דין אחרים – אין באמת כתובת. היינו עדים לרצח הנורא של עו"ד אפרים ארנון בנשר, נכחתי בהלווייתו, ואנחנו רואים מקרים של אלימות נגד עורכי דין, על ימין ועל שמאל.

"אני לא רואה שום דבר שהלשכה עושה באופן מאורגן כדי להלחם בנגע האלימות נגד עורכי דין. למשל, דרך הצעת חוק להכיר בעורכי דין כעובדי ציבור, שתקיפתם תיחשב תקיפת עובדי ציבור והעונש בגינה מחמיר יותר.  ההצעה הונחה בכנסת לפני עשר שנים ודבר לא נעשה לקדם את החקיקה" אומר עו"ד אליגולאשוילי.

לדבריו, עורכי הדין חשופים כיום לאיומים יותר מבעבר, עם עליית רמת האלימות הכללית. "ב-15 השנים שאני עורך דין, אני רואה את זה מתהווה ומתעצם, והולך ונעשה גרוע יותר. לקוח יכול להכנס היום למשרד, לקלל עורך דין ולגרום תחושת אי נוחות. לפעמים זה לקוח, ולפעמים אפילו עורך דין של הצד השני. לקוח מרשה לעצמו לא לשלם, ולתת לך להרגיש שאם תפעל כדי לקבל את הכסף המגיע לך, יתרחשו דברים…

"כיום לעורך דין שנתון במצב הזה, אין אפשרות להגן על עצמו. לעורך דין אסור על פי כללי האתיקה להקליט שיחות, גם כאשר כל אזרחי המדינה עושים שימוש באפליקציות ההקלטה, שנחוצות גם לעורכי דין כדי להגן על עצמם. בכלל", מוסיף עו"ד אליגולאשוילי, "יש צורך לעשות רוויזיה עמוקה בכללי האתיקה בכל אספקט. למשל,  כללי הפרסומת נמצאים בעוכריהם של עורכי הדין הצעירים. הכללים נותנים עדיפות למשרדי עורכי הדין הגדולים, כי היכולת של עו"ד לפרסם היא מוגבלת ולא מותאמת למציאות של 2022".

ברית עם עו"ד אבי שינדלר
לצד תפקידו באחריות על ההשתלמויות במחוז ירושלים ("עשרות אלפי משתתפים, פיתחנו את תחום גמול השתלמויות"), עו"ד אליגולאשוילי פעיל במאבק למען המתמחים. הטריגר היה באוגוסט 2020, ב"בחינת הקורונה" בשיא הסגרים, כאשר שני שליש מהניגשים לבחינה – נכשלו. "פתחנו במאבק עם פרסום התוצאות, הקמנו קול זעקה ציבורית, שהביאה הישגים", הוא אומר, "הועדה הבוחנת פסלה שש שאלות, ובשתי שאלות אישרה שתי תשובות אפשריות. בזכות ההקלות האלה, עברו את הבחינה 650 איש נוספים. אני רואה בעמידה לצד המתמחים עניין אנושי. אסור ללשכת עורכי הדין לאפשר מצב שאנשים לומדים, עוברים את כל מסלול ההכשרה , לאחר מכן שנה וחצי התמחות, לומדים למבחני הלשכה ובסוף 60 אחוז לא עוברים. אם יש נכשלים רבים כל כך,  הבעיה מערכתית".

לבד מפעילותו בלשכה בפרופיל גבוה, אליגולאשוילי מכהן גם כנשיא הפדרציה העולמית של יהדות גאורגיה. מדובר בעמותה רשומה, שמטרתה לשמר את מורשת העדה והקשר בין הקהילות של יוצאי גיאורגיה בארץ ובחו"ל.

שאלנו אותו האם להיות עו"ד ירושלמי ולא ממחוזות תל אביב והמרכז, זהו "חסרון" למי שמתמודד על ראשות לשכה, כאשר מספר עורכי הדין בתל אביב גבוה פי ארבעה ממספר עורכי הדין (כ-8000) בירושלים.

"אני לא מרגיש אנדרדוג בתור עורך דין ירושלמי", הוא משיב. "אחוז ההצבעה בירושלים הסטורית גבוה יותר. אם בירושלים הצביעו כ-3000 עורכי דין מתוך 7000 לפני שלוש שנים, ובמחוז תל אביב הצביעו 5000 מתוך 30 אלף, אתה מבין את המשמעות".

לעו"ד אליגולאשוילי בסיס כוח לא רע בכלל כנקודת פתיחה, בזכות ברית שעשה עם עו"ד אבי שינדלר, כאשר שינדלר מהדמויות הוותיקות במחוז ירושלים, עם כ-1,500 מצביעים לסיעתו בבחירות הקודמות הבטיח לו תמיכה במירוץ הארצי, בעוד אליגולאשוילי יתמוך בשינדלר לראשות מחוז ירושלים בקדנציה הבאה. אליגולאשוילי  מעריך כי איחוד הכוחות עשוי לתרום לו 2,500 קולות ויותר רק במחוז הבית.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות