אישום: צעירים עם זיקה לארגון להב"ה תקפו קשות ערבים והחזיקו אמל"ח וסמים

שתף כתבה עם חברים

אכזריות בלתי נתפסת של חבורת צעירים מבת ים מגולל כתב אישום שהוגש נגדם לאחר שתקפו חבורת צעירים אחרת, אחד מהם חולה ניוון שרירים, והכל בפארק בעיר * כתב האישום מייחס לחלקם עבירות חמורות נוספות * חלקם בעלי זיקה לארגונים ימניים קיצוניים

תקיפה (צילום ארכיון: מצלמות אבטחה, משטרת ישראל)

תקיפה אכזרית בגינה ציבורית של שלושה תושבי בת ים נגד צעירים ממוצא ערבי, הבשילה היום בבוקר (21 ינואר) לכדי כתב אישום שהוגש בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השלושה – יהונתן מזר (22), יניב שבתאי (24) וירין סוכר (21) מבת ים, נאשמים בסעיפים של מעשה טרור, חבלה בכוונה מחמירה, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות ממניע גזעני ועבירות נשק וסמים.

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד מיטב דגן בתום חקירת מח"מ איילון ושב"כ, ב-14 בנובמבר אשתקד, בשעות הלילה המאוחרות, נכנסו הנאשמים אל גינה ציבורית בבת ים כאשר סוכר נושא אקדח מאולתר. בעודם בגינת אשכול, חלפו הנאשמים על פני קבוצה שכללה שני צעירים ממוצא ערבי שאחד מהם יושב בכיסא גלגלים בשל היותו חולה ALS ושתי צעירות ממוצא יהודי. הנאשמים שחלפו על פני הקבוצה, החליפו עימם מספר מילים וזיהו את המבטא הערבי של אחד הצעירים. בשל מוצאו הערבי ומתוך מניע לאומני-אידיאולוגי, החליטו הנאשמים לפגוע בו.

לאור כך, חזרו הנאשמים אל מקום ישיבתה של הקבוצה ומזר החל לבעוט בחוזקה ולהכות באגרופים בראשו של אחד הצעירים שכתוצאה מכך נפל, בעודו שרוע על הקרקע החלו הנאשמים לבעוט ולהכות אותו תוך צעקות: "תהרגו אותו, הוא ערבי", "ערבי הומו" בנוסף, הכה אסרף את הצעיר באמצעות האקדח המאולתר. במקביל בעט אחד הנאשמים בראשו ובחזהו של הצעיר השני אשר יושב בכיסא הגלגלים.

במהלך האירוע הוציא סוכר את האקדח המאולתר שנשא עמו וכיוונו לעבר פלג גופו העליון של אחד הצעיר, במטרה לירות לעברו ולפגוע בו. שבתאי ראה זאת וכדי למנוע תוצאה קטלנית והסיט את ידו במהלך הירי, אז נפלט קליע שפגע וחדר לרגלה של אחת הצעירות בקבוצה.

כתוצאה מכך נגרמו לצעיר חבלות מרובות בראשו, פניו וגופו והוא נזקק לאשפוז בבית החולים. כמו כן כתוצאה מהירי מהאקדח המאולתר חדר קליע לשוק רגל ימין של הצעירה והיא נזקקה לטיפול בבית החולים. בנוסף, נגרמו חבלות של ממש לצעיר אשר ישב בכיסא גלגלים.

אישום על נשק מאולתר שמבוסס על אקדח סיכות
באישום השני, אשר יוחס למזר וסוכר, נטען כי במועד שקדם ל-10 בספטמבר, ביקש מזר מסוכר כי ייצר עבורו אקדח מאולתר המבוסס על אקדח סיכות אשר אליו מתחבר צינור מתכת המהווה קנה לירי. סוכר נענה לבקשתו וייצר עבור את האקדח, כשבהמשך ביצעו ניסוי ירי באמצעותו לעבר קיר דירתו של מזר ובחלוף יומיים מזר ביצע ניסוי ירי נוסף.

על פי האישום השלישי, אשר יוחס למזר וסוכר, לפני מספר חודשים, במועד שאינו ידוע במדויק, רכש סוכר מאדם שזהותו אינה ידועה תת מקלע מאולתר. בהמשך הוא העביר את הנשק למזר כדי שישמור עליו עבורו על מנת שלא ייתפס על ידי המשטרה, ובחלוף יום אחד השיב אותו לסוכר שהעביר אותו לחניון בניין משותף בבת ים, כשהוא טעון במחסנית, ושם הוסלק עד למעצרו של סוכר.
האישום הרביעי יחס למזר החזקה של 107 גרם קנאביס והאישום החמישי יחס לשבתאי החזקה של 413 גרם קנאביס.

הנשק המאולתר שהתבסס על אקדח סיכות (דוברות המשטרה)

בבקשת המעצר עד תום ההליכים, ציין עו"ד דגן כי "הנאשמים תקפו בצורה אלימה, אכזרית, קרת רוח ומתוכננת ובאמצעות נשק את הקורבנות, אשר כל חטאם היה מוצאם הערבי של הקורבנות ורצונם לבלות בבילוי משותף עם צעירות יהודיות בגינה ציבורית".

עוד ציינה הפרקליטות כי מעשי הנאשמים מהווים מעשה טרור חמור לכל עניין ודבר, הכולל ירי לעבר חפים מפשע בטבורה של עיר, ואלימות פיזית ומילולית המונעת משנאה, מגזענות ומאידאולוגיה לאומנית קיצונית ותוקפנית אשר תכליתה היא לפגוע בערבים באשר הם ערבים ולהטיל פחד, אימה ובהלה על אזרחים ערביים בישראל".

על פי הפרקליטות, מעשיהם "אף מגלמים בתוכם חומרה ואכזריות יתרות לאור תקיפתו של מ', חולה ALS בכיסא גלגלים, ותקיפתו של ג' גם לאחר שכבר היה שרוע על הארץ. כיוון האקדח המאולתר לעבר פלג גופו העליון של ג', מטווח קרוב ביותר, והירי מאקדח מאולתר זה, מעיד כי מעשי הנאשמים בכלל, וסוכר בפרט, הם כפסע בלבד מניסיון להרוג את ג' או לפגוע בו בצורה אנושה, רק בשל מוצאו."

למזר, שבתאי וסוכר יוחסו עבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, נשיאת נשק בלא רשות כדין; למזר וסוכר יוחסו גם עבירות של ייצור נשק בלא רשות כדין, ירי בנשק חם באזור מגורים, החזקת נשק ותחמושת בלא רשות כדין זאת לאחר שבנוסף נמצא אצל מזר אקדח מאולתר ואצל סוכר תת מקלע מאולתר; למזר ושבתאי יוחסו גם עבירת החזקת סמים שלא לצריכה עצמית לאחר שנמצא בביתם מאות גרמים של סם מסוג קנאביס.

בכל הנוגע לאישום הראשון, התשתית הראייתית נגד השלושה מתבססת על הודאותיהם של מזר וסוכר באישום הנוגע לתקיפת האזרחים הערבים, עדות הקורבנות, צילומי מצלמות אבטחה, מחקרי תקשורת, עדויות שנגבו וממצאים מהטלפונים הניידים שנתפסו אצל מזר ושבתאי המעידים על זיקתם לארגון כ"ך וארגון להב"ה ועל תפיסת עולם האידיאולוגית הרוויה בשנאה כלפי ערבים.  לגבי האישומים הנוספים, התשתית הראייתית כוללת  מציאת טביעת אצבע של סוכר על האקדח, עדויות שנגבו, גרסתו של מזר, תמונות וסרטון שנמצאו בטלפון של מזר המעידים על החזקת נשק וביצוע ניסוי ירי וראיות נוספות, כולל גרסתם של הנאשמים.

עו"ד רענן עמוסי

מבקשת המעצר עד תום ההליכים שהוגשה עולה כי באמתחתם של מזר ושבתאי אין הרשעות קודמות, בעוד סוכר מוכר למשטרה ממגוון עבירות.

עו"ד רענן עמוסי, המייצג את החשוד סוכר, מסר בתגובה: "כתב האישום הוגש היום ונגיב באחריות לאחר שנלמד את חומר הראיות. יחד עם זאת, ניתן לומר באופן חד משמעי שלא מדובר באירוע על רקע לאומני".
החשוד מצר מיוצג על ידי עו"ד ילון ישראל.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
8 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות