הרצח בחליסה: כתב אישום נגד התצפיתן, היורים נותרו אנונימים

שתף כתבה עם חברים

מעקב של בלשי ימ"ר חוף אחרי יעד מודיעיני לא מנע בזמן אמת את הרצח של איברהים בלקיס על ידי שני רוצחים רעולי פנים, שלפי כתב האישום הופעלו בטלפון על ידי הנאשם היחיד ברצח, זה שהיה תחתם עינם הפקוחה של הבלשים * האזנות סתר שתומללו בדיעבד חושפות את התכנון * חרף החקירה המתוחכמת הסנגור טוען: "זה לא רצח קלאסי"

מוחמד סואעד. בסיום חקירת הימ"ר לא הגיעו לשותפים שלו (פוסטה)

כחודש וחצי לאחר הירי לעבר רכב ברחוב הגיבורים בחיפה, שגרם למותו של איברהים בלקיס (29) מחיפה הוגש כתב אישום נגד מוחמד סואעד משפרעם (6 ינואר).
לנאשם, בן 25 משפרעם, מיוחסות עבירות רצח, נסיון רצח, נשיאת נשק והשמדת ראיה, הגם שהוא לא נטל חלק פעיל בירי עצמו אלא רק השתתף בתכנון וביצע את התצפית על בית המנוח, בעוד שהמבצעים בפועל נמלטו מתחת לאף של בלשי המשטרה ונותרו אנונימים עד היום.

את כתב האישום הגישה עו"ד ענת שטיינשניד מפרקליטות מחוז חיפה בסיום חקירה של ימ"ר חוף, צוות חקירה מיוחד בפיקודו של רפ"ק איימן ברכאת.
נטען בו, כי בין הנאשם לבין המנוח היתה היכרות מוקדמת, הנאשם הכיר היטב את אורחות חייו של המנוח, אלא שבזמן שקדם לרצח היחסים ביניהם הידרדרו.
בחודש נובמבר 2021, נטען, הנאשם ואחרים אשר זהותם אינה ידועה למאשימה, החליטו לירות במנוח ולגרום למותו. בפעם הראשונה, נטען, הם המתינו ליציאתו של המנוח מעסק של נרגילות בחיפה ומאחר והוא התעקב שם הם עזבו את המקום.
לפי כתב האישום, בהמשך הצטיידו הנאשם סואעד ועוד שלושה אחרים בשני אקדחים, ואז הנאשם נסע מספר פעמים לאזור של דירת המנוח בשכונת חליסה, החנה את רכבו בסמוך אליה ותצפת על רכבו של המנוח, עד ליציאתו מהבית.

בהמשך, כך על פי כתב האישום, בלקיס המנוח ירד מדירתו ופגש בחבר ושניהם נכנסו למכונית, המנוח נכנס למושב הנהג והניע את הרכב, ואילו חברו התיישב במושב שליד הנהג.
כמה רגעים לפני כן, נטען, הנאשם שבתצפית עדכן טלפונית את האחרים אודות צעדיו של המנוח ועזב את המקום.
במקביל לכך הגיע רכב ובו שני רעולי פנים אשר יצאו בריצה לעבר רכבו של בלקיס וירו מאקדחיהם לעברו ולעבר חברו מטווח קצר – לא פחות מ-15 יריות.
בלקיס נפגע מיד ממספר רב של קליעים שחדרו לגופו, ונהרג במקום.
החבר שלו, בן 23 המשתייך למשפחת אגבאריה, נפצע משני קליעים בידו השמאלית, הוא החל להימלט מהרכב תחת אש כאשר נורו לעברו עוד מספר כדורים בכוונה לגרום למותו, נטען בכתב האישום.

לנאשם סואעד יש הרשעות בעבירות החזקה ונשיאת נשק ופציעה בנסיבות מחמירות, והוא ריצה שנה וחצי מאסר.
התשתית הראייתית נגד הנאשם מתבססת על עיכוב בזמן אמת שהיה אחר הנאשם סואעד באותו היום על ידי בלשי ימ"ר חוף, אבל מבלי שהם ידעו על הקשר שהוא ניהל עם שני האחרים.
כמו כן יש בחומר הראיות תוצרי האזנות סתר שחולצו מהטלפון המבצעי אשר היה ברשותו של הנאשם, לבין אדם אחר, המכונה סאלח. עולה מהן כי הנאשם שהיה נתון תחת מעקב תכנן יחד עם סאלח  לגרום למותו של בלקיס.
בהקשר זה נמצא, כי שני הטלפונים היו מאוכנים בזמנים הרלוונטיים בזירות ביצוע העבירות.
בפרקליטות טוענים כי במהלך נסיעתו של הנאשם ממקום התצפית לאחר הדיווח שלפני הירי, הוא השמיד את כרטיס הסים של הטלפון איתו הוא דיווח לחבריו על תנועתו של בלקיס.
לכל אלה יש להוסיף תוצרים של מצלמות אבטחה באזור זירת הרצח.

הנרצח איברהים בלקיס (רשתות חברתיות)

"תהיה צמוד לתחת שלו"
בכתב האישום מתואר כי ביום הרצח בשעה 15:11, התקשר הנאשם סואעד למנוח בלקיס ודיבר איתו במשך 22 דקות.
בקשת המעצר עד תום ההליכים שהוגשה בעניינו של סואעד, הנאשם היחיד ברצח, חושפת באופן נדיר יחסית את תמלילי האזנות הסתר ומאפשרת הצצה נדירה לפעילות המעקב של המעורבים אחר היעד לרצח.
משעה 18:15 ועד כדקה לפני הרצח, ישנן שיחות טלפון בין סואעד לבין סאלח שמהן ניתן ללמוד על התוכנית שנרקמה ביניהם, הסיכום היה כי הנאשם יהיה התצפיתן וסאלח יחד עם אחרים יבצעו את התוכנית הפלילית, משמע את הרצח בפועל.

סאלח: הוא בטוח בפנים?
סואעד: בטח, אם הרכב שלו בחוץ אז הוא אמור להיות בפנים, אלא מה?
סאלח: יש מקום שישב בו בדרך כלל, חוץ מהמקום הזה?
סואעד: לא, זה כאן תמיד קבוע.
סאלח: עד איזו שעה?
סואעד: הוא נשאר עד שלוש ..ארבע.
סואעד: הלו…. כבר שעתיים וחצי ככה…היה אמור לצאת לפני הרבה זמן.
סאלח: טוב, איפה הוא נמצא?
סואעד: הבן של זונה, איני יודע.

סאלח: איפה הוא?
סואעד: בבית.
סאלח: הוא ייצא היום?
סואעד: בטוח.
סאלח: תגיד לי אתה יכול לשבת ליד ביתו או קשה?
סואעד: ככה ככה, כלומר, יכול להסתדר.
סאלח: ….הרי אנחנו רוצים לראות כשיירד.
סואעד: כן , כן, שיהיה …בפתח הרכב.
סאלח: … תישאר מאחוריו, תהיה צמוד לתחת שלו, אתה היום הבטחת לי לסיים את זה.
סואעד: הרי אמרנו לך, אתה איפה אתה רק? אתה תתקרב כדי שנוכל לסיים.
סאלח: אני קרוב, אני קרוב, אני קרוב.
סואעד: לבית, מבין?
סאלח: מה?
סואעד: לבית אצלנו, לא לעסק.
סאלח: כן כן.

הרכב עם סימני הירי עליו ברחבת בית החולים (דוברות המשטרה)

בשעה 18:50 דיווח הנאשם סואעד לסאלח כי בלקיס יצא עם חברו מהבית והם עומדים ליד הרכב שלו.
הנאשם וסאלח מדברים, והאחרון אומר לנאשם בתזזיתיות שיראה לאן בלקיס הולך, האם הוא יושב בתוך הרכב או לא.
סאלח: תקשיב…תראה לאן הוא הולך, תראה לאן הוא הולך….עוד מעט אצלך…תישאר על הקו… תגיד לי איפה הוא, איפה בדיוק. ליד החנות מכולת? לידה?
סואעד: כן בדיוק.
סאלח: תישאר מאחוריו.
סואעד: אני לא יכול להמשיך ללכת אחריו…

ב-18:51 הבלשים העוקבים אחרי סואעד מבחינים בתנועה של רכב אשר מגיע מכיוון רחוב אני מאמין שבתחתית השכונה ומתקדם לכיוון המדרגות אשר מחברות את החלק התחתון של השכונה עם רחוב הגיבורים. לפי דו"ח העיקוב, במדרגות הם מבחינים בשתי דמויות העולות במדרגות, השניים מגיעים מכיוון המדרגות בצורה חשודה ובהמשך עוברים את הכביש.

ב-18:52 נצפו שני החשודים עוברים בריצה את הכביש לכיוון הרכב בו ישבו כבר בלקיס וחברו ואז, כתבו העוקבים, השניים החלו לירות לכיוון הצד הקדמי של הרכב בו יש הנהג. בהמשך לכך נראה אדם יוצא מהמושב שליד הנהג, והשניים ירו לעברו, ומיד לאחר מכן ברח בריצה חזרה לכיוון המדרגות, ומשם לחלק התחתון של שכונת חליסה, ואז הם נעלמו.

ב-18:55: רכב הסקודה בו נסע סואעד היה עדיין במעקב ובחלוף 11 דקות הוא נעצר על ידי בלשי הימ"ר, לבקשת פיקוד המשטרה בשטח, כשעלה חשד כי הוא היה מעורב למעשה ברצח של בלקיס.
רק ב-19:05 חסם שוטר את רכבו של הנאשם, שסירב להיענות לדרישת השוטרים לעצור אולם בסופו של דבר הוא נעצר במרחק רב מזירת הרצח.

עו"ד תומר נוה

בתגובה לשאלה כיצד זה הצליחו הרוצחים לבצע את זממם חרף המעקב של בלשי הימ"ר נמסר ממשטרת ישראל: "אנו פועלים כל העת לזהות את הסכסוכים השונים ומדרגים אותם על פי רמת האיום. בפעילות הסיכול אנו מפעילים מגוון רחב של כלים ומשתמשים בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת למנוע כל ניסיון לפגיעה. במסגרת המאבק הנחוש והמתמשך נגד גורמי פשיעה בחברה הערבית פועלת משטרת ישראל על יחידותיה השונות בנחישות על מנת למנוע אירועים וניסיונות פגיעה בעקבות סכסוכים רבים בין גורמים עבריינים. מרבית הפעילות מתבצעת במישור המודיעיני והחקירתי והמשטרה מצליחה לבצע סיכולים רבים של אירועים אלימים אך רק מקצתם מפורסם לציבור באמצעות אמצעי התקשורת".

תגובת עו"ד תומר נוה המייצג את מוחמד סואעד: "בתיק זה טענו מיומה הראשון של החקירה כי ישנם כשלים ראייתיים שהבהירו לנציגי הפרקליטות שלא מדובר בתיק רצח קלאסי, וכתב האישום  משקף שמרשי לא נכח ברצח. ואם המשטרה היתה חושפת את העיכוב והרצח היה נמנע".

תיעוד שני המחסלים בפועל שחמקו מכתב האישום (תיק החקירה)

video
עורכי הדין יהלי שפרלינג ודורון נוי ממשרד נוי סננס שפרלינג וחצרוני ייצגו שני חשודים נוספים בפרשה, שהיו עצורים 35 ימים, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אישר את הארכת מעצרם פעמיים. השניים נחלצו ברגע האחרון מכתב אישום, ושוחררו.
עורכי הדין שפרלינג ונוי מסרו בתגובה: "לאורך כל הדרך טענו שלמרשינו אין כל קשר לרצח. לצערנו משטרת ישראל בחרה להמשיך ולבקש את מעצרם פעם אחר פעם. בסופו של יום בית המשפט הורה על שחרורם ועל כך אנחנו מברכים".

עורכי הדין שפרלינג ונוי

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות