תפוס כפי יכולתך: חוק "חילוט ללא ראיות"

שתף כתבה עם חברים

עורכי הדין שילה ענבר, ליה פלוס ואיתן פינקלשטיין על החוק החדש, בו מנסה המדינה לגשר בין עבירות שהוכיחה לעבירות שהיא מניחה שהתקיימו. המטרה: לעקור מאדם את כל רכושו

איור להמחשה מתוך המגזין "truth voice" לחדשות אלטרנטיביות

תסריט לא היפותטי: אדם עומד לדין ומורשע בעבירת סחיטה אחת. האיש חי ברמת חיים גבוהה, מתגורר בווילה מפוארת, נוהג ברכב מנקר עיניים. ההון שלו "בלתי מוסבר". למדינה אין הוכחות באשר למקורו השחור של הרכוש. לפי חוק חדש שאושר בוועדת שרים לחקיקה – מספיק שהאדם יורשע בסחיטה אחת בשווי של 100 אלף שקל בלבד – כדי שבית המשפט יוכל לחלט ממנו את כל רכושו בשמונה השנים האחרונות.

חוק "חילוט תקבולי עבירה" המקודם על ידי הממשלה יאפשר להוציא מידי העבריינים רכוש, גם אם אין ראיות שהושג בעבירה, וגם אם שווי החילוט יהיה גבוה במאות אחוזים משווי העבירה שהוכחה. בפקודת הסמים האפשרות אמנם קיימת שנים רבות, אך החוק החדש מרחיב את הסמכות לכל עבירה, ובלבד ששווי התקבול המוכח הוא 100 אלף שקל לפחות. בנסיבות אלה, בית המשפט יוכל לקבוע כי הנידון המורשע ניהל "אורח חיים עברייני" – ומכאן נטל ההוכחה כי שאר הרכוש כשר והושג בצורה חוקית ואינו מעבירות, יוטל עליו, בעצמו.

"מדובר במהפכה הלקוחה מהחוק האנגלי", אומרת עו"ד שילה ענבר, שהיתה ראש תחום פלילי בפרקליטות מחוז צפון עד לשנה האחרונה, וכיום היא סנגורית פרטית. עו"ד ענבר כתבה עבודת תזה על חילוט והיתה שותפה לדיונים בהצעת החוק במשרד המשפטים. "ברמה העקרונית, תפיסת המדינה היא שאדם לא אמור להתעשר מפשע", מסבירה עו"ד ענבר. עם זאת, חזקת אורח חיים עברייני, שתאפשר חילוט כה רחב, מבוססת למעשה על הנחות ללא בסיס ראייתי – שעל העבריין לסתור.

עו"ד שילה ענבר

"כל רעיון של החזקה הוא ללכת לרכוש שלמדינה אין ראיות שהושג מעבירה. נניח שלנאשם יש רכוש בשלושה מיליון שקל, אך הוא הורשע רק בעבירה של מיליון", מסבירה עו"ד ענבר. "המדינה בודקת ומגלה שמעבר לעבירה, לנאשם יש עוד רכוש בשני מיליון שקל שהושג בשמונה השנים האחרונות. המדינה תוכל לבקש לחלט גם אותם".

כתב האישום מציין שנים רלוונטיות המיוחסות לביצוע העבירה. בהתאם ל"חזקת אורח חיים עברייני" אדם יכול להיות מורשע בביצוע עבירות ובתקבולי עבירה בשנים 2015-2018, אך בחילוט יילקח כל רכוש שצבר משנת 2010 (שמונה שנים לפני הגשת כתב האישום). "החזקה אומרת שבנסיבות של הרשעה בעבירות מרף כספי מסוים, הנחת המדינה היא כי ביצעת עבירות גם בעבר, שאתה חי מזה וכל אורח החיים הוא בלתי חוקי. אם אתה טוען שזו העבירה הראשונה, המדינה תבקש שתוכיח שהרכוש הקודם הוא מהכנסה חוקית, ואם לא תצליח, כל הרכוש עלול לעמוד בפני חילוט".

במרבית העבירות, הרף כאמור לחילוט לפי חזקת "אורח חיים עברייני" נקבע בעבירה של 100 אלף שקל, אך בעבירות כגון סחר בנשים, סחר בסמים וארגוני פשיעה, לא קיים אף הרף הזה. אדם יכול להיות מורשע בתקבולים של 10,000 שקל מעבירות סמים – והמדינה תנסה להניח את ידה על מיליון שקל נוספים שהמקור שלהם אינו ידוע.

עו"ד ליה פלוס

עו"ד ענבר מסכימה כי לנאשמים עלול להיות קשה ביותר לסתור את החזקה ולהרים את הנטל הראייתי, גם אם לא ביצעו את העבירות המיוחסות להם בעבר. מספיק שעבדו ב"שחור" ולא שמרו את כל התיעוד – והוכחת מקור הרכוש תהיה להם בעייתית. "החוק דרקוני ופוגע בזכות הקניין". יחד עם זאת, עו"ד ענבר מאמינה בביקורת השיפוטית ובמידתיות של בית המשפט. "נניח שאדם עשה עסקה ב-50 אלף שקל. לפי החוק היבש, אפשר לקחת לו גם 50 מיליון. אבל אף אחד לא יעשה את זה".

הסנגורית הפלילית עו"ד ליה פלוס, שהינה דוקטורנטית בעבירות הלבנת הון באוניברסיטת חיפה, וד"ר עו"ד איתן פינקלשטיין, העוסק בתחום החילוט והלבנת הון, מדגישים כי "החוק המוצע יגרום לפגיעה בלתי מידתית לא רק בנאשמים – גם בחשודים, מעבר לפגיעה הקשה הקיימת כבר היום בצווי התפיסה הזמניים, וספק רב אם יעמוד בפסקת ההגבלה של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו".

לדבריהם, "החוק יאפשר לתפוס את כל רכושו של כל חשוד בכל עבירה, ככל שקיים חשד כי הרוויח בעבירה 100 אלף שקל ומעלה, והחשוד יצטרך להוכיח כי כל רכושו נרכש כדין, ועד שלא יוכיח זאת חייו יהיו משותקים.

עו"ד איתן פינקלשטיין

"פגיעה בלתי מידתית נוספת, שלא היתה קיימת עד היום אף לא בעבירות החמורות ביותר, כגון עבירות סחר בסמים, היא שכל רכוש או הוצאה שהנאשם לא יצליח להוכיח את כשרותה במשך שמונה שנים לפני מועד ביצוע העבירה, יהפוך לחוב שירבוץ על הנאשם לאורך כל חייו, ולא יאפשר את שיקומו.

"נקודה חמורה נוספת היא שביחס לחלק ניכר מהמקרים, ניסוח החוק לא מותיר לבית המשפט כל שיקול דעת האם ראוי לחלט, וזאת בניגוד למצב הקיים כיום. מדובר בהרחבה בלתי מידתית שספק רב אם בית המשפט העליון יאשר את חוקיותה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות